همیشه وقتی که صحبت از مقیاس های بالقوه به میدان می آید من همیشه این سوال را از خود خواهم داشت : آیا به راستی می توان این مقیاس ها را اندازه گیری کرد؟

برای بیشتر این موارد در این حوزه باید گفت پاسخ مثبت می باشد. اما بسیاری از این مقیاس ها در بازاریابی و استراتژی های مرتبط با آن به گونه ای است که بایستی آنها را به صورت روزانه مورد آنالیز قرار داد. با بررسی حجم بسیار زیادی از داده ها ما به این نتیجه رسیده ایم که دلایل زیادی وجود دارد که می تواند ما را از اهداف تجاری مان به دور نگه دارد. به عنوان مثال خود Google Analytics به تنهایی دارای 75 فاکتور قابل گزارش در این زمینه است که ما می توانیم از آنها به راحتی استفاده کنیم. اما باید گفت که برای به دست آوردن یک استراتژی قوی در این زمینه نیاز است که شما بتوانید تمامی این موارد را مد نظر داشته باشید. منظور من از نوشتن این مقاله این نیست که شما تمامی استراتژی قبلی خود را به صورت کامل کنار بگذارید بلکه می خواهیم تا گام های مهم و کلیدی در تعیین یک استراتژی بلند مدت و یا کوتاه مدت بازاریابی برای شرکت شما را مورد واکاوی کامل قرار دهیم. اما اگر تمامی این موارد به صورت کامل اجرایی نشود آنگاه شما خواهید گفت که من باید چگونه پاسخ توقعات رییس خود را بدهم؟ بنابراین شما باید این مقاله را خوانده و از نکات آن به صورت کاملاسفارشی سازی شده و متناسب با استراتژی بازاریابی شرکت خود بهره ببرید.

[مرتبط : نکات کلیدی در ارتباط سئو و تجارت الکترونیک ]

انتخاب درست هدف

انتخاب درست هدف

اولین سوالی که شما نباید بیش از چند ثانیه برای پاسخ دادن به آن وقت صرف کنید این است که : ارزش این کار چه می باشد؟ برای اینکه شما اطمینان حاصل کنید که زحمت و کار و وقت شما در مورد تبیین این استراتژی به هدر نرفته است این است که یک چشم انداز کامل روشن از کارهایی که قرار است انجام دهید داشته باشید.

بنابراین شما باید چگونه تشخیص دهید که چه اهدافی مناسب شما می باشد؟

بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که اهداف خود را به دو بخش یا گروه تقسیم کرده و به صورت جداگانه روی هر کدام از آنها تمرکز نمایید.

 1. اهداف تجاری
 2. پیگیری فرآیندهای داخلی

حال اجازه دهید تا ببینیم این موارد شامل چه چیزهایی می شود و از آنها شما چه چیزهایی به دست خواهید آورد.

اهداف تجاری

به نقل از Bertie Charles Forbes که می گوید اگر شما نتوانید تجارت خود را به درستی هدایت کنید، آنگاه شما را به جایی خارج از تجارت خواهد برد!.

باید مدنظر داشته باشید که هدایت هر نوع تجارتی مانند خوردن یک تکه کیک ساده نیست. و هیچ گونه اصول ساده و قانونمندی برای این کار وجود ندارد. اهداف شما در واقع آن دسته از خواسته های رییس ، کارمندان، مشتریان و تمامی کسانی است که در این تجارت سودی دارند و یا نقشی را درآن ایفا می کنند. اما باید این را هم در نظر داشته باشید که تمامی اهداف شما می بایست به صورت کاملا  واقع گرایانه و در دسترس باشند. چیدمان و تعیین این اهداف نیازمند ارزیابی و کار زیاد می باشد. در این جا نکاتی را برای شما تبیین می کنیم:

 1. تحقیقاتی را انجام داده و علایق و گرایش های مرتبط با تجارت و صنعت خود را مشخص کنید. آیا صنعت شما به سرعت در حال پیشرفت است؟ اعداد دروغ نمی گویند. شما باید به آمارها دقت کرده و درصد رشد را محاسبه کنید.
 2. گذشته را به خاطر داشته باشید، در حال زندگی کنید و در مورد آینده فکر کنید. باید تا آنجایی که می توانید اطلاعات مرتبط با گذشته را در اختیار خود داشته باشید. دانستن اطلاعات قبلی بسیار حیاتی است زیرا شما میتوانید از آنها کمک گرفته و به پیش بینی آینده کار و شرکت خود بیاندیشید. این نتایج در واقع می بایستی از آنالیز های گوگل آنالیتک ومدیریت تگ های گوگل به دست آمده باشد. برای این که شما بتوانید از این اطلاعات داده های خوبی را خارج کنید نیاز است که به چندین ماه قبل داده دسترسی داشته باشید.

پیگیری فرآیندهای داخلی

پیش از این ما به این نکته اشاره کرده بودیم که مورد بمباران اطلاعاتی در مورد روش های بازاریابی استراتژیک قرار خواهیم گرفت. اما این داده ها کاملا بی نتیجه خواهید بود در صورتی که شما نتوانید از آن برای دسترسی به اهداف تجاری شرکت خود استفاده کنید. اما اینجا جایی است که در آن شاخص های کلیدی بهره وری نمایان خواهد شد. این شاخص ها ابزاری برای تعیین میزان اثر بخشی داده ها در مورد اهداف شرکت شما می باشد.

اگر شما نتوانید از این شاخص ها به خوبی استفاده کنید آنگاه تصمیماتی خواهید گرفت که حتی ممکن است در مقابل اهداف شرکت شما نیز باشد. بنابراین شما باید در تعیین این شاخص ها به گونه ای عمل کنید که شما را به اهداف تجاری تان برساند نه اینکه باعث گردد تا شما از آنها دور شوید. در این جا می خواهیم آن دسته از شاخص هایی را به شما معرفی کنیم که شما را از اهداف شرکت و تجارتتان به دور می کند.

 1. در بازاریابی رخدادی این یک شیوه کاملا مرسوم است که شما از فاکتورهای زیاد به عنوان یک شاخص در موفقیت استفاده کنید. هرچه بیشتر باشد بهتر است!. اما مشکلی که در این جا وجود دارد این است که تمامی این موارد به شما حرف هایی در مورد فروش بیشتر نخواهند گفت. بنابراین شما باید تا آنجایی که می توانید برای خود شاخص جمع آوری کنید اما تنها آن دسته از آنها را مورد سرمشق قرار دهید که مستقیما با فروش شما درارتباط هستند. زیرا در غیر اینصورت شما از لحاظ تعدادی شاخص های زیادی را خواهید داشت اما بیشتر آنها برای شما قابل استفاده نخواهند بود.
 2. مقایس دیگری که من فکر می کنم بسیاری از بازاریابان ایمیلی خیلی نباید خود را در مورد آن به مشقت بیاندازند این است که میزان عدم تایید را تا آنجایی که ممکن است پایین نگه دارند.

بگذارید این طور به شما بگوییم که شما باید اهداف استراتژی سئو خود را معین کنید. اهداف تجاری شما باید بتواند میزان ترافیک ورودی و طبیعی شما را افزایش دهد. همچنین نیاز است که شما یک عدد دقیق برای رسیدن به آن در برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت خود داشته باشید. بنابراین در زمانی که شما دارید این گونه تاکتیک ها را پیاده سازی می کنید نیاز است که به فرآیندهای داخلی خود نگاهی داشته باشید. فرآیندهایی مانند:

 • میزان دیده شدن سایت (رتبه سایت ، محتوا ، تعداد بک لینک ها)
 • رفتار سایت در هنگام کار کاربر. (میزان نرخ پرش ، کارایی سایت و همچنین ، session duration )
 • ملاحضات تکنیکال (سرعت لود سایت ، ریدایرکت ها، میزان دسترس پذیر بودن سایت ، ساختار سایت )

این گروه ها کاملا عمومی اند و تقریبا برای تمامی سایت ها متفاوت می باشد البته بسته به میزان پردازشی دارد که شما بر روی آن تمرکز می کنید.

[مرتبط : ارزش محتوا پیش از طراحی سایت ]

قدرت آزمایش

وقتی که صحبت از فرآیندهای تجاری به میان می آید نیاز است که شما در مورد آزمایش کردن کاملا آزادانه عمل کنید. بنابراین شما برای اینکه بتوانید نتایج خوبی را به دست آروید لازم است که جنبه های مختلف سئو سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. آنگاه ممکن است حتی به این نتیجه برسید که آن لینکی که از یک سایت کاملا معبتر به دست آورده اید مشکل کار شما بوده است.

برنامه ، عمل ، مقیاس ، بهبود

من مشاهده کرده ام که بازاریابی محتوا ترکیبی از واقعیت ها و قضاوت ها می باشد. هیچ گونه روشی وجود ندارد که کسی ادعا کند که می تواند به شما بگوید شما دقیقا در جای درستی از استراتژی خود قرار گرفته اید. برخی از بازاریابان تصور می کنند که این داده ها هستند که می توانند به صورت کامل به انها اعتماد کنند و کارهای خود را پیش ببرند اما یک سری شرکت ها هم هستند که روی به استفاده از ابزارهای دیگری هم آورده اند. بله باید گفت که جمع آوری اطلاعات کار بسیار خوبی می باشد اما باید شرایط را همیشه در نظر داشت و بنابه شرایط خود اقدام به چیدمان استراتژی خود بر اساس داده های به دست آمده کنید. بنابراین شما باید اصول برنامه ، عمل و بهبود را در کار خود قرار دهید تا بتوانید نتیجه بهتری بگیرید. اما قبل از آن نیاز است که شما مطالبی را مد نظر داشته باشید:

 1. فرآیندهای شما باید قابل اندازه گیری باشد

اگر شما می خواهید میزان بهره وری دکمه " خرید " را بررسی کنید باید این اطمینان را داشته باشید که تمامی موارد لازم برای این کار را در اختیار دارید. پیشنهاد من این است که شما از Google Tag Manager استفاده کنید. زیرا این امکان به شما داده خواهد شد که تا اهداف جدید خود را بدون اینکه نیازی باشد تا به برنامه نویس بگویید که اسکریپت های آن را در سایت اعمال کند ، نتایج را مشاهده کنید. این کار به شما آزادی عمل زیادی را خواهد داد و این همان چیزی است که شما می خواهید.

 1. خوش شانس خواهید بود که در اولین تلاش خود در پیدا کردن مقیاس ها شکست بخورید!

شما زندگی می کنید و شما یاید خواهید گرفت. ممکن است حتی شما آخرین نفری باشید که در مورد آخرین گرایش اطلاعات به دست می آورید. و یا حتی ممکن است که آنقدر سرتان شلوغ باشد که نتوانید به این داده ها دسترسی داشته باشید. به هر حال همه این ها مشقت هایی را برای شما به همراه خواهد داشت و با تجربه ای که دارم می توانم این موضوع را به صورت کامل درک نمایم.

مثالی را مد نظر داشته باشید. مثلا شما میخواهید شاخص خود را میزان یا تعداد افرادی که در سایت شما ثبت نام کرده اند در نظر بگیرید. اما از نظر من این یک فاکتور غلط است زیرا تجربه نشان داده است که تعداد کسانی که ثبت نام کرده اند هیچگاه معیار خوبی برای کسانی که واقعا به شما اهمیت می دهند نیست.

قرار دادن تئوری در ورته آزمایش !

می خواهیم تا شما را با داده هایی از حساب های توییتری آشنا سازیم.

 

نوامبر

دسامبر

ژانویه

میزان توییت های هر روز

3.8

15.16

4.61

میانگین نمایش در روز

37000

15.16

4500

نرخ مشوقی

0.80%

0.50%

0.80%

تعداد کلیک ها

158

248

241

توییت های مجدد

211

239

224

لینک ها

302

409

345

 

همانگونه که مشاهده می کنید در ژانویه ما موفق شده ایم که میزان توییت های مجدد و فعالیت های کلیکی خود را بهبود بخشیم. این تجارب را با تاکتیک های متنوعی به دست آورده ایم. هدف نهایی ما این بود که بتوانیم میزان کلیک های خود را تا آنجایی که می شود افزایش دهیم.

نتیجه گیری

مقیاس ها همیشه مبنای خوبی برای تعیین استراتژی های موفق نبوده و نیست. در این مقاله سعی شد تا شما را با دیگر زوایای پیدا کردن اهداف تجاری آشنا سازیم.  همچنین با مدیریت فرایندهای داخلی و مواردی که ممکن است در بسیاری از جهات دیده نشده باشد اما لازم است که در مورد آنها احتیاط لازم را داشته باشید. ما در این مقاله آموختیم که معین کردن اهداف تجاری نیازمند صرف کار و وقت کافی می باشد. شما باید بتوانید اطلاعات آماری گذشته خوب وقوی ای داشته باشید. و همچنین پس از اینکه شما توانستید مقیاس های خود را معین کنید نیاز است تا آنها را همیشه مورد بررسی همیشگی و به صورت متوالی قرار دهید تا نتیجه لازم برای شما حاصل گردد. در این میان به شما نکات و مسائلی که در مورد سئو سایت مد نظر هستند معین می کنیم و بنابراین شما خواهید توانست به این فاکتورها هم دقت داشته باشید و به صورت جدی به بروز رسانی آنها کمر همت ببندید زیرا که فاکتورهای سئو مهم ترین عامل در آوردن ترافیک طبیعی به سایت شما می باشد. بنابراین با در نظر داشت مجموعه این عوامل و همچنین خواسته های تجاری خود یا رییس شرکت خود می توانید کاری کنید که بیشترین میزان بهره وری در تبیین استراتژی بازاریابی را از جهات مختلف داشته باشد. اما بازهم ناگفته نماند که هیچ چیز قطعی نیستو اصل انعطاف پذیری در این گونه موارد بسیار مهم است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.