بی شک در جامعه رو به رشد امروزی سرعت در ارائه خدمات بسیار مهم می باشد. از این رو بسیاری از شرکت ها مایل هستند تا باطراحی سایت مرتبط با شغل خود بتوانند این کار را عملی کنند. شرکت های بیمه نیز از این بحث مستثنی نبوده و آنها نیز به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای خدماتی باید از ظرفیت بالای اینترنت برای اهداف خود استفاده نمایند.

با گسترش میزان تمایل افراد به سمت استفاده از خدمات نوین و ارائه شده توسط شرکت های مختلف و گسترش روز افزون آنها برای بسیاری از بخش ها لازم است تا سرعت ارائه خدمات همزمان با سرعت تقاضا افزایش پیدا نمایند. دو طرفی که در این معادله قرار دارند یعنی مشتری و خدمت دهنده هردو تمایل به تسریع در کار دارند. مشتریان دوست دارند بتوانند خدمات ارائه شده را در کمترین زمان ممکن به دست آورند و همچنین می خواهند تا بتوانند این خدمات را از طرق مختلف در اختیار داشته باشند. و اینکه با توجه به مشغله کاری افراد امروزی آنها فرصت نمی کنند تا بتوانند خدمات مورد نظر خود را در اسرع وقت به دست آورند . از این رو شرکت های خدمات رسان نیز بسیار راغب هستند تا از روش های نوین و کم هزینه تر برای بهبود وضعیت خدماتی خود بهره ببرند تا بتوانند میزان رضایت مندی مشتریان خود را افزایش داده و در نتیجه بتوانند مشتری های بیشتری را شامل خدمات خود نمایند.

طراحی و ساخت سایت

شرکت بیمه یک شرکت خدماتی می باشد که برای رفع نیازهای خود حتما به داشتن سایت نیاز دارد. اما چالشی که پیش روی این شرکت ها می باشد پیدا کردن یک شرکت یا فرد طراح ماهر می باشد که به مباحث بیمه آشنایی داشته باشد تا بتواند سایتی را طراحی کند که همه نیازهای آنان را بپوشاند.

نکته مهمی که در ساخت سایت های بیمه وجود دارد این است که حتما باید یک تیم برنامه نویسی قبل از آغاز کار تمامی نیازهای سایت را در یک سندی به نام سند نیازمندی های سیستم جمع آوری کنند. در این سند ابتدا باید اهداف و کارکردهای اصلی سیستم در نظر گرفته شود و پس از آن باید زیر سیستم های مرتبط با هر یک از انها به خوبی معین گردد. باید به جرات گفت که تمامی این بخش ها نیاز به یک تحقیق جامع دارد که البته متاسفانه این فرآیندهای مهندسی نرم افزار در ساخت سایت ها در کشور ایران انجام نمی شود و طراحان و حتی برخی از شرکت های نرم افزاری نیز این مراحل را پشت سر نمی گذارند و به صورت تجربی پروژه های مربوطه را انجام می دهند.

بخش های اصلی سایت بیمه

یک وب سایت خوب همانطور که گفته شد باید بتواند تمامی نیازهای نهاد کارفرما و همچنین نیازهای مشتریان را مورد پوشش قرار دهد. زیرا در غیر این صورت نه شرکت خدمات رسان می تواند خدمات خود را به درستی ارائه کند ونه مشتریان قادر خواهند بود که از این خدمات به نحو احسن بهره ببرند. که این خود باعث کاهش کارایی خدمات و همچنین ایجاد یک حس بد در مشتریان می شود. و در این مواقع نداشتن یک وب سایت خیلی بهتر از داشتن آن است.

تنوع بخش ها

  • بخش ارتباط با ما : شما در این بخش بایستی تمامی راه های ارتباطی با شرکت بیمه خود را بیان نمایید. در این بخش باید لیستی از تمامی شعب موجود در کشور به همراه آدرس و شماره تلفن های آنها ، آدرس ایمیل و هر پل ارتباطی که وجود دارد را بیان کنید.
  • بخش درباره ما : در این بخش همانطور که می دانید شما باید به معرفی خدمات خود ، پیشینه شرکت بیمه ، سازمان های همکار و نهادهایی که به آنها خدمات دهی می کنیدو همچنین سوابق شرکت را بیان نمایید.
  • بخش معرفی خدمات بیمه ای: شما هم می توانید این بخش را در یک صفحه یا در چندین صفحه توضیح دهید. در این قسمت باید انواع خدمات بیمه ای که شرکت شما می تواند ارائه کند را بیان کنید.
  • فرم محاسبه آنلاین حق بیمه : شما باید بتوانید در وب سایت خود به صورت آنلاین اقدام به بیمه نمودن افراد نمایید. به همین دلیل نیاز است تا یک فرم برای دریافت اطلاعات آنان و صدور شماره بیمه نامه داشته باشید. همچنین باید حق بیمه آنها نیز درسیستم محاسبه گردد و از طریق درگاه پرداخت سایت به شما پرداخت گردد. همچنین وب سایت شما باید بتواند روش های دیگر پرداخت مانند ارسال فیش واریزی را نیز مدیریت کند. زیرا ممکن است همه افراد امکان استفاده از درگاه پرداخت را نداشته باشند.
  • امنیت درگاه پرداخت: سایت شما بستر تبادل اطلاعات مهم مردم می باشد. به همین دلیلی شما باید بتوانید امنیت خوبی در سایت خود برای این تراکنش ها داشته باشید. بدین منظور شما باید پروتکل امن https را برای وب سایت خود فعال نمایید.
  • سیستم مدیریت مدیران و کاربران سایت : با رشد شرکت قطعا نیاز خواهد بود تا شما یک یا چند نفر را برای مدیریت بهتر سایت و رسیدگی به درخواست های کاربران در نظر داشته باشید. به همین دلیل باید امکان ثبت کاربر با دسترسی های مختلف برای او وجود داشته باشد.
  • ویرایشگر متن برای مدیریت محتواها : یک سایت خوب باید بتواند از یک نرم افزار ویرایشگر متن بهره ببرد تا کاربران مدیر آن بتوانند مطالب خود را به صورت استاندارد در سایت قرار دهند.
  • همخانی با انواع مرورگرها : یکی از نکات مهم قبل از انتشار سایت این است که شما بتوانید تست کنید آیا سایت شما قابلیت نمایش در تمای مرورگرها را دارد یا خیر.زیرا همه افراد از یک یا چند مرورگر استفاده نمی کنند آنها ممکن است بر اساس نوع سیستم عامل خود از هر نوع مرورگری بهره ببرند. به همین دلیل باید به این مسئله توجه داشت.
  • بهینه سازی برای موبایل : امروزه بسیاری از جستجوهای افراد در فضای وب از طریق گوشی های هوشمند صورت می گیرد و افراد کمتر فرصت می کنند که پای لپ تاپ یا کامپیوتر نشسته و اقدام به تماشای سایت شما کنند. به همین دلیل پای طراحی سایت به صورت ریسپانسیو به میان می آید. زیرا وب سایت شما باید بتواند در صفحات مختلف دستگاه های مختلف مانند موبایل یا تبلت را داشته باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.