آیا شما می خواهید یک تجارت آنلاین راه اندازی کنید و از آن کسب درآمد نمایید؟ در این مقاله به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه بتوانید یک تجارت آنلاین را در مدت یک هفته راه اندازی کنید.

روز اول

مشخص نمودن بازار

ما باید همیشه کار خود را با این قسمت یعنی مشخص نمودن بازار آغاز نماییم. متاسفانه بیشتر افراد امروزه ابتدا محصول را انتخاب می کنند و پس از اینکه تمامی کارهای لازم در مورد آن را انجام دادند آنگاه به دنبال بازاری برای فروش آن می گردند. درست است که شما با این روش نیز می توانید تجارت خود را آغاز نمایید اما باید بدانید که این کار خطرات و ریسک های مربوط به خود را نیز دارد.

طراحی محصول برای بازار

وقتی شما محصولی را طراحی می کنید این محصول به احتمال بسیار زیاد همان چیزی است که شما به آن علاقه دارید یا اینکه در آن تجربه داشته اید. اما سوال اینجاست که ما باید کدام نوع محصول را برگزینیم. این انتخاب کاندیداها و موارد زیادی را شامل خواهد شد و همانطور که گفته شد علاقه بیشترین نقش را در تصمیم گیری در این مورد دارد.

طراحی محصول برای بازار

یک سری کارهایی وجود دارد که شما باید پیش از شروع فعالیت خود آنها را انجام داده باشید:

 • توسعه سایت های اینترنتی برای کسب تجربه لازم در این زمینه
 • مهیا کردن سرویس های بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر
 • مهیا کردن سرویس های فیسبوک مانند ایجاد صفحات فیسبوکی و اجتماعی
 • ایجاد یک سایت با ستفاده از فروشگاه ساز
 • خصوصی سازی سایت برای طیف وسیعی از کاربران

روز دوم

مشخص نمودن فرآیند

برای مشخص نمودن کارها و داشتن یک برنامه کاری منظم که در طول آن به هدف گذاری ها در بازه های زمانی تعیین شده دست یافت یک کار ضروری و غیر قابل اجتناب است . شما باید بدانید که بدون داشتن برنامه ریزی قادر نخواهید بود که بتوانید یک پروسه مدون را دنبال کرده و در زمان های مقرر به اهداف خود دست یافته باشید. برای ایجاد این فرآیند باید ابتدا سوالاتی را از خود بپرسید:

 • چطور مشتریان خود را به دست آوریم ؟ پیشنهاد من برای آنها چیست؟
 • چطور باید سوالات مربوط به پروسه خرید را باید مدیریت کنیم؟
 • افراد چگونه سرویس های ما را سفارش می دهند؟
 • چگونه باید سرویس یا کالای خود را به دست مشتری برسانیم؟
 • چگونه باید سوالات مربوط به فرآیند تبدیل را پوشش دهیم؟
 • افراد چطور و در چه زمانی باید بتوانند پرداخت انجام دهند؟

سعی کنید تا همه این موارد را در یک کاغذ ثبت کنید. و حالا کار شما این است که فکر کنید در مورد اینکه چه میزان از این کارها را می توانید به صورت اتوماتیک انجام دهید؟ هر چقدر بیشتر بتوانید این کارها را به صورت اتوماتیک انجام دهید هم کار دستی را کم کرده اید وهم به خاطر وجود یک حالت سیستماتیک از اشتباهات  انسانی به دور خواهید بود.

روزسوم

مشخص کردن تامین کننده

از آنجایی که ما یک سری خدماتی را ارائه کرده ایم اما نمی خواهیم که خودمان آنها را اجرا نیز نماییم ما نیاز به پیدا کردن یک تامین کننده سرویس هستیم که این کار را برای ما انجام دهد.

و شاید این یکی از مهم ترین گام های این پروسه باشد. بنابراین درهنگام انتخاب آن باید به برخی نکات توجه داشته باشیم:

 • چه مدت است که آنها در این زمینه مشغول به فعالیت هستند؟ هرچه که آنها بیشتر در این حوزه فعالیت داشته باشند به نفع کار و برندی است که آنها می خواهند در آن کار کنند.
 • این شرکت دارای چه تعداد کارمند می باشد؟ با شرکت های کوچک که تعداد کارمندان کمی دارند کار نکنید.
 • کارهای گذشته؟ شما باید بررسی نمایید که این شرکت ها دارای چه سابقه کاری و رزومه ای هستند و سعی کنید با شرکت هایی کار کنید که بیشترین تجربه اجرایی را دارند.
 • مهارت های ارتباطی؟ در کنار همه این مسائل، شرکت تامین کننده باید دارای افراد متخصص باشد که بتوانند به بهترین شکل ممکن با مشتریان شما ارتباط برقرار نمایند.

قیمت گذاری

قیمت گذاری

محصولات شما چقدر می ارزند؟ شما برای اینکه بتوانید با رقبای خود رقابت کنید باید بتوانید که محصولات با قیمت های پایین تری را عرضه کنید. زیرا امروزه مشتریان به قیمت کالاها بسیار توجه دارند و دوست دارند از جاهای ارزان خرید نمایند . بنابراین شما باید مهیا کنندگانی را پیدا کنید که بتوانند با قیمت های پایین برای شما کار انجام دهند و محصولات شما را ب فروش برسانند.

روزهای چهارم تا ششم

ساخت سایت

اگر شما دانش کامپیوتری کافی در مورد ساخت سایت را دارید می توانید از ابزارهای فراوان و سیستم های مدیریت محتوا(cms) که می شناسید استفاده کنید و اقدام به طراحی سایت خود نمایید . اما اگر که وقت کافی ندارید که خودتان این کار را انجام دهید آنگاه بهتر است از سامانه های فروشگاه ساز استفاده کنید. بدین ترتیب آنها سایت تجارت الکترونیک شما را در کمترین زمان ممکن ایجاد خواهند کرد.

ایجاد فرآیند پشیبانی

بعد از اینکه شما سایت خود را ایجاد کردید باید بتوانید که به خوبی از مشتریان خود پشتیبانی نمایید. زیرا امروزه پشتیبانی نقشی کلیدی در موفقیت یک تجارت آنلاین دارد. شما با ایجاد یک پشتیبانی خوب قادر خواهید بود که اعتماد مشتریان خود را بیشتر و بیشتر جلب کنید و بدین ترتیب میزان رضایت مندی آنها را افزایش داده و می توانید با بهبود تجربه کاربری عاملی برای تبلیغ تجارت شما در ذهن افراد ایجاد کنید.

روز هفتم

پیشنهاد دادن

حالا زمان آن رسیده است که به بازار بروید و محصولات خود را پیشنهاد دهید. و بطور مثال اگر بازار شما یک انجمن اینترنتی است پس وقت تلف نکنید و بروید در آنجا پست بگذارید!!

همیشه سعی کنید که سیستم خود را قبل از انجام هرگونه فعالیت در بازار تست کنید. زیرا مردم دوست دارند برای اینکه بروند و یک خدمت یا کالایی را تهیه نمایند و بابت استفاده از آن پول پرداخت کنند یک سری تعریف هایی را از اطراف شنیده باشند. و شما بایدبتوانید برای این خدمت یا محصولات خود به صورت گسترده تبلیغات نمایید. برای این کار می توانید از ابزارهایی مانند googel Adwords  استفاده نمایید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.