وقتی که راجع به طراحی سایت صحبت می شود گزینه های زیادی به ذهن وارد میشود که استفاده از یک سایت ساز شاید وسوسه انگیزترین گزینه باشد. در حالی که بنظر میرسد بسیاری  از طراحان وب دوست دارند ازقالب های آماده و رایگان وب استفاده نمایند اما میلیون ها نفر از صاحبان مشاغل کوچک و بزرگ ترجیج می دهند تا خودشان از طریق ابزارهایی که در اختیار دارند اقدام به طراحی سایت نمایند.

بدین منظور اگر شما قصد دارید از سایت ساز برای طراحی وب سایت خود استفاده کنید بهتر است تفاوت ها و مزایای هر کدام از آنها را به خوبی بشناسید تا بتوانید با توجه به نیازهای خودتان و امکاناتی که نیاز دارید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

وب سایت ساز آنلاین

سایت ساز آنلاین

به جرات میتوان گفت که سایت سازهای آنلاین آسان ترین روش برای ساخت سایت هستند. اگر شما بدانید که چطور باید یک حساب کاربری فیسبوک ایجاد نمایید و چطور باید به آن عکس آپلود کنید آنگاه کار کردن با سایت ساز آنلاین برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.

عموما ساختار سایت ساز های آنلاین به دو گروه تقسیم می گردد:

  • All-in-one
  • License-based

گروه اول همانطور که از نامش پیداست اشاره به سایت سازهایی دارند که تمام بخش های آن از جمله ایجاد، انتشار و نگهداری از یک سایت و محتوای آن در یک جا وجود دارد. این روش مزایایی دارد که عبارتند از :

  • نیازی به خرید نام دامنه و میزبانی وب ندارید زیرا این کار توسط سایت ساز ها انجام می پذیرد.
  • از آنجایی که تمامی این موارد از سوی سایت ساز انجام می پذیرد وب سایت شما به صورت کاملا روان و بدون وقفه کار خواهد کرد.
  • در صورت بروز هر گونه مشکل کافیست با بخش پشتیبانی سایت ساز تماس حاصل نمایید.

گروه دوم نیز اشاره به سایت ساز هایی دارند که برای کاربران خود از قالب های آماده سیستم های مدیریت محتوا (CMS) استفاده می کنند. در این روش کاربران از طریق یک نرم افزار سایت ساز که بر روی سرور وجود دارد اقدام به ایجاد سایت خود می کنند.

در صورت استفاده از این سایت سازها شما دیگر نیاز نیست که وب سایت خود را توسط یک ثبت کننده دامین مشخص به ثبت برسانید و دست کاربران برای انتخاب ثبت کننده دلخواه کاملا باز است. مزایای این روش عبارتند از:

  • امکان انتقال سایت برای شما در هر زمانی که بخواهید وجود دارد.
  • لازم نیست هیچ مبلغی را به صورت ماهیانه یا سالانه پرداخت کنید . شما فقط یک بار هزینه قالب را پرداخت خواهید کرد .

وب سایت ساز آفلاین

سایت ساز آفلاین

استفاده از وب سایت سازهای آفلاین نیز میتواند یکی از گزینه های پیش رو در طراحی وب سایت باشد. شما میتوانید به راحتی نرم افزار مربوط به این کار را دانلود کرده و آن را بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید.

مزایای این روش عبارتند از :

  • قابلیت کار برروی سایت حتی در زمان هایی که به اینترنت دسترسی ندارید.
  • شما یک بار برای خود نرم افزار مبلغی را پرداخت کرده و سپس کافیست تا مبلغ سالیانه ای برای میزبانی خود پرداخت کنید.
  • سایت ساز های آفلاین بنظر میرسد که از لحاظ امنیتی بهتر عمل می کنند زیرا برخی از قابلیت های پشتیبان گیری را فراهم ساخته اند.

همچنین جهت اطلاع از مقالات تکمیلی تر و موضوعات مرتبط می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه نمایید.