Pagination یا همان صفحه بندی از جمله اصول اساسی در طراحی وب سایت است. که در صفحات مربوط به دسته بندی ، برچسب و فروشگاه کاربرد فراوانی دارد. میتوان گفت تقریبا همه سایت ها از مکانیزم طراحی سایت استفاده کرده اند اما اینکه چقدردر رعایت این اصول دقت کرده اند نیز بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم مهم ترین نکات در مورد طراحی صفحات را بیان کنیم. ممکن است این نکات از نظر شما بسیار ساده و ابتدایی بنظر برسد اما رعایت آنها تاثیر زیادی در وب سایت شما دارد.

صفحه بندی سایت یعنی چه ؟

طراحان سایت هنگامی که با محتواهای طولانی برخورد می کنند سعی می کنند تا آنها را به بخش های کوچک تر تبدیل نمایند تا سریعتر در اختیار کاربران قرار گیرند. با این روش شما از طولانی شدن صفحات سایت و در نتیجه افزایش حجم آن جلوگیری کرده اید. بطور مثال فرض کنید که شما یک وب سایت فروشگاه اینترنتی دارید. اگر قرار بود تمامی محصولات شما تنها در یک صفحه ارائه میشد آنگاه باید بازدیدکنندگان زمان بسیار زیادی را برای بازگذاری صفحه صرف می کردند که این اتلاف وقت باعث آزاردگی خاطر بازدیدکنندگان می شود و ذهنیت بدی از سایت شما در ذهن آنان باقی می گذارد.

همچنین صفحه بندی مطالب سایت از لحاظ سئو و رتبه بندی گوگل نیز بسیار حائز اهمیت است. در اینجا به معرفی این نکات می پردازیم.

  • صفحه کنونی مشخص باشد: زمانی که کاربر از صفحات سایت شما بازدید می کند باید بداند که دقیقا در کدام صفحه قرار دارد. و کاملا غیر حرفه ای است اگر که از بازدیدکننده انتظار داشته باشیم تمام صفحات را حفظ باشد و خودش بداند که در کدام صفحه قرار گرفته است.

صفحه کنونی

شما با تغییر رنگ و سایز عبارت شماره صفحه می توانید به کاربر در این زمینه راهنمایی رسانید تا برروی صفحات جاری کلید مجدد نکند.

  • محتوای صفحه بیش از حد کوتاه نباشد: دقت داشته باشید که محتوای صفحات وب شما نباید حالتی کتاب گونه داشته باشند . زیرا کاربران وب عادت به پیمایش کرده اند پس نباید مطالب شما بیش از حد موجز و جزیی باشد. همچنین کوتاه بودن محتوا ممکن است کاربر را به این نتیجه برساند که مطلب شما یک مطلب قوی نیست. از طرفی کوتاه بودن مطالب از لحاظ رتبه بندی گوگل نیز تاثیر منفی دارد زیرا گوگل در مورد مرجع بودن مطلب شما اطمینان حاصل نمی کند.
  • دکمه های صفحه بندی ریز نباشد: برخی از سایت ها برای زیبایی در صفحه بندی و همچنین چیدمان المان های سایت از دکمه های ریز برای شماره صفحات استفاده می کنند . درست است که این کار برای زیبایی سایت مناسب است اما از طرفی کارایی آنان را به شدت کاهش می دهند. و این کار زمانی بیشتر نمایان می شود که بازدیدکنندگان شما از تبلیت یا گوشی همراه خود برای مشاهده سایت شما استفاده می کنند. بطور استاندارد دکمه ها در این نوع طراحی باید به اندازه یک لمس انگشت باشد.
  • محدود کردن تعداد نمایش صفحات: سعی کنید بیشتر از ده صفحه برای کلیک در اختیار کاربران قرار ندهید. زیرا تعداد بالای لینک ها برای شماره صفحات باعث کاهش فاصله بین انها و در نتیجه به علت همین نزدیکی بیش از حد خطا در کلیک کردن افزایش پیدا خواهد کرد.

محدود کردن صفحات

  • آخرین و اولین صفحه را مشخص نکنید! : در طراحی های گذشته مرسوم بوده است که آخرین و اولین صفحه را مشخص می کردند. اما امروزه این کار منسوخ شده است زیرا آمارها نشان داده است که اغلب کاربران به اشتباه بر روی این دو دکمه کلیک کرده اند و نتیجه مورد نظر خود را به دست نیاورده اند. اگر چنین امکانی در سایت شما مورد نیاز است بهتر است که اولین و آخرین صفحه را نیز مانند دیگر صفحات به صورت شماره بندی صفحه ای نشان دهید نه به صورت یک لینک جداگانه و همیشگی .
  • طراحی متفاوت برای نسخه موبایل و تبلت: از آنجایی که صفحات موبایل فضای بسیار کمتری نسبت به کامپیوترها دارند بنابراین چیدمان دکمه های شما برای صفحات کارایی لازم را نخواهد داشت و ممکن است که کاربران مجبور به بزرگ نمایی در گوشی های خود شوند . به همین دلیل بهتر است به جای استفاده از شماره و لینک از آیکون ها برای این منظور بهره ببرید.

جستجوی موبایل

  • محدود کردن تعداد نمایش صفحات: اگر تعداد صفحات شما بالاست بهتر است که از نشان دادن همه آنها خود داری کنید و فقط صفحاتی را نشان دهید که مرتبط با نیاز کاربران است. و برای صفحات اضافی تر از نقطه چین استفاده کنید.

جهت مقالات و موضوعات بیشتر در خصوص این مطلب می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.