در این جا قصد داریم تا شما را با نکات اساسی بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجوگر آشنا سازیم. در واقع این نکات یک سری نکات و قوانینی است که شما باید به صورت منظم آنها را رعایت کنید تا بتوانید وب سایت های خوبی از لحاظ بهینه سازی ایجاد کنید.

سئو چیست؟

بطور مختصر عبارت سئو (SEO)  اشاره به روش هایی دارد که شما از آنها برای افزایش رتبه سایت خود استفاده می کنید. تا بتوانید وب سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل به نمایش درآورید. و این روش ها به دو دسته سئو درون صفحه ای (on-page)و  برون صفحه ای (off-page) تقسیم می گردد.

در این مقاله ما سعی کرده ایم تا نکاتی را به شما آموزش دهیم که از طریق آن بتوانید به صورت کاملا طبیعی برای وب سایت خود ترافیک ایجاد نمایید. منظور از کلمه طبیعی اینکه وب سایت شما به صورت عادی در نتایج جستجو دیده شود بدون آنکه شما در قبال این بازدیدها مبالغی را پرداخت کرده باشید. البته جستجوهای پولی نیز بخشی از بازاریابی موتورهای جستجوگر به شمار می رود.

چرا شما به سئو نیاز دارید؟

ساخت سایت با یک ساختار قوی و مهیا سازی یک رویکرد و روش جستجوی ساده برای سایت تا حد زیادی می تواند به شما کمک کند تا کراولرهای گوگل بتوانند صفحات سایت شما را ایندکس نمایند. همچنین دارا بودن این ساختار باعث می شود که بازدیدکنندگان از وب سایت شما می توانند سایت را به نحو بهتری پیمایش نمایند و آنها را تشویق می کند تا بازهم برای دیدن سایت شما بازگردند. و باید به این نکته توجه داشته باشید که گوگل میزان توجه خود به تجربه کاربری را افزایش داده است. پس شما باید سایت های خود را به صورت کاربرپسندی نیز طراحی کنید. زیرا وقتی صحبت از موتورهای جستجوگر می شود باید بدانید که حجم عظیمی از ترافیک ورودی به وب سایت شما از طریق این مرورگر به ثبت رسیده است.

در سال 2014 و برطبق تحقیقات انجام شده در حدود 64 درصد از تمامی ترافیک ها از طریق روش های طبیعی به دست آمده  است و حدود 2 درصد از شبکه های اجتماعی ، 6 درصد از طریق جستجوهای پولی ، 12 درصد به صورت مستقیم و 15 درصد از طریق دیگر منابع بوده است.

در سال 2015 مشخص گردید که سهم گوگل از تمامی جستجوهای جهان در حدود 90 درصد می باشد پس شما باید تمام تمرکز و نیروی خود را برای این موتورجستجوگر صرف نمایید. بر اساس همین و رتبه بندی پیشرفته وب ، نشان داده شده است که کسانی که در صفحه اول نتایج گوگل بوده و بخصوص در 5 گزینه اول آن ، در حدود 67.7 درصد از تمامی کلیک ها را به خود اختصاص داده اند و برای رتبه های 6 تا 10 نیز تنها 3.7درصد از کلیک ها در نظرگرفته شده است.

رتبه سایت

به همین دلیل شما باید سعی کنید تا بتوانید در رتبه های اول تا پنجم باشید. اما شما چطور باید به این موفقیت دست یابید؟ در این جا با نکات ارائه شده در زیر شما می توانید به این مهم دست پیدا کنید.

موتورهای جستجوگر به دنبال چه چیزی هستند؟

 1. ارتباط

بیشترین سعی موتورهای جستجوگر این است که بتوانند مرتبط ترین نتایج ممکن برای درخواست های کاربران را به آنها نشان دهند. اما اینکه این موتورهای جستجوگر چگونه نتایج را به این شکل نشان می دهند به الگوریتم های داخلی آنها مرتبط می گردد اما به یاد داشته باشید که این نتایج همیشه نیز به صورت کاملا دقیق در اختیار شما قرار نخواهند گرفت. اما فاکتورهایی وجود دارد که شما می توانید با تمرکز بر آنها این ارتباط را بیشتر کنید. به طور مثال : مکان جستجو کننده، تاریخچه جستجو و زمان جستجو در ساعاتی از شبانه روز.

 1. کیفیت محتواهای شما

ایا مطالب و مقالاتی که شما قرار می دهید به صورت مفید برای کاربران می باشد؟ آیا شما مقالات و مطالب خود را برای استفاده کاربران انسانی نوشته کرده اید یا آنکه آنها را برای موتورهای جستجوگر نوشته اید؟ گوگل چندین سال است که بر روی این قضیه تاکید کرده است که وب سایت ها باید بتوانند با ارائه یک محتوای قوی کاری کنند که آنها بتوانند زمان بیشتری را صرف گشتن در سایت کنند. به این معنی که تمرکز خود بر روی کلمات کلیدی را کنار گذاشته و بر روی مقوله تجربه کاربری تاکید داشته باشند.

 1. تجربه کاربری

وقتی که شما بتوانید تجربه کاربری خوبی ایجاد نمایید آنگاه این کار فواید زیادی برای وب سایت شما نیز خواهد داشت. شما نیاز به یک وب سایتی دارید که قابلیت پیمایش خوب ، قابلیت جستجوی شفاف و با لینک های داخلی مرتبط دارید. و همه این موارد در کنار یکدیگر باعث می شود که شما بتوانید کاربران خود را تشنه وب سایتتان نگه دارید.

 1. سرعت سایت

اینکه وب سایت شما با چه سرعتی می تواند لود یا بارگذاری شود نیز از جمله نکات مهم برای موتورهای جستجوگر می باشد.

 1. سازگاری با دستگاه های مختلف

آیا وب سایت شما برای نمایش در دستگاه های مختلف به صورت بهینه قرار دارد؟ شما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که طراحی ریسپانسیو روش پیش فرض برای طراحی سایت های بهینه سازی شده برای موبایل می باشد.

 1. لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی به واقع یکی از مهم ترین ارکان سئو سایت می باشد که کسانی که وظیفه تولید محتوا دارند باید به آن توجه داشته باشند. همچنین این کار برای بهبود اعتبار مقالات قبلی هم بسیار مفید می باشه و شما می تونید از این طریق هم ترافیک های طبیعی به وب سایت خود بیاورید.

لینک سازی داخلی مزایای زیادی داره:

 • به خوانندگان خود این فرصت را می دهید که با خواندن یک مقاله ، به منابع دیگر نیز دسترسی داشته باشند. وشما وقتی بتوانید که از انکرتکست های مناسب برای هدایت خواننده به سمت مقالات دیگر استفاده کنید آنگاه می توانید میزان نرخ پرش از سایت خود را نیز کاهش دهید.
 • به بهبود رتبه شما در برخی از کلمات کلیدی کمک خواهد کرد. زیرا این کار به گوگل خواهد گفت که مقاله شما دارای ارتباط معنایی قوی با کسانی هست که به دنبال مقالات مشابه هستند و به این ترتیب اعتبار مقاله شما افزایش پیدا خواهد کرد.
 • به کراولرهای گوگل کمک می کند که وب سایت شما را بهتر ایندکس نمایند. در واقع آن دسته از ربات های کوچکی که برای جمع آوری اطلاعات وب سایت شما می آیند می توانند بهتر و سریعتر صفحات شما را بخوانند. همچنین به این معناست که وب سایت شما کارا و مفید است و مطالب آن دارای یک وحدت می باشند.
 1. اعتبار

یک وبسایت معتبر ، سایتی است که به وسیله کاربران آن اعتبار یافته باشد. به همین دلیل داشتن لینک از دیگر وب سایت های معتبر نیز خود بسیار ارزشمند می باشد. وقتی که شما بتوانید هرچه بیشتر از این لینک ها به دست آورید و محتواهای وب سایت خود را قوی تر سازید آنگاه شما توانسته اید اعتبار بیشتری برای وب سایت خود به دست آورید.

بر طبق تحقیقات انجام شده ضریب همبستگی بین بک لینک و رتبه سایت به دلیل تغییرات ایجاد شده توسط گوگل در سال های اخیر بسیار کاهش پیدا کرده است. بنابراین در طول سال های آینده شاید لینک ها دیگر به عنوان بخش مهمی از سئو به شمار نروند.

 1. تگ های TITEL و META DESCRIPTION

داشتن تگ های توضیحات به صورت عملی و مستقیم برروی نتایج جستجوی گوگل در مورد وب سایت شما اثری نخواهد داشت اما رعایت این موارد قبل از انجام هر گونه انتشار مطلب می تواند به افزایش رتبه مقاله شما کمک نماید. در واقع این تگ یکی توصیف و خلاصه ای از مقاله شما می باشد که در هنگام نمایش نام سایت شما در موتورهای جستجوگر در بخش زیرین آن به نمایش در آمده تا افراد جستجو کننده آن را مطالعه نمایند.

همچنین وجود تگ های عنوان باعث می شود شما به مخاطبان و موتور های جستجوگر بفهمانید که وب سایت شما در چه زمینه ای می باشد. و اینکه وجود کلمات کلیدی در عناوین مطالب شما باعث می شود آنها به صورت برجسته در صفحات نتایج جستجو نشان داده شوند.

 1. استفاده از عکس های مناسب

بسیاری از افراد فراموش می کنند که برای عکس های سایت خود از خاصیت ALT استفاده کنند. باید دقت داشته باشید که وقتی شما از این خصیصه استفاده می کنید شانس نمایش وب سایت خود از طریق جستجوهای عکسی گوگل را افزایش خواهید داد. زیرا شما با این کار در واقع به عکس قرار داده شده در وب سایت خود توصیف اضافه کرده اید و این به خوانندگان و موتورهای جستجوگر کمک می کند که بتوانند این دست از محتواهای شما را به خوبی درک نمایند.

 1. محتواهای همیشه جدید

با توجه به پیشرفت های سریع اینترنت و دنیای فناوری در زمینه های مختلف شما باید همیشه سعی کنید که از محتواهای بکر و ناب برای وب سایت خود بهره ببرید. همچنین محتواهایی که از لحاظ مفهومی عمیق هستند و در آنها آموزش نیز قرار داده شده است ، می تواند تاثیر بیشتری در موفقیت آن مقاله داشته باشد.

 1. نام های دامنه

توصیه می شود که از زیر مجموعه های دامنه اصلی (liositesaz.com/articles/seo) به جای زیر دامنه ها (liositesaz.com.articles.seo) استفاده کنید. زیرا این کار باعث می شود که شما بتوانید یک ساختار کلی بهتری را برای سایت خود داشته باشید. همچنین شما باید از نام های دامنه ای هم عرض با دامنه خود مانند .name, .info و غیره خود داری کنید زیرا در این صورت اسپم شناخته می شوید.

سعی کنید در نام دامنه خود از کلمات کلیدی نیز بهره برده باشید مثلا اگر حوزه فعالیت شما در زمینه سایت یا طراحی سایت می باشد مانند وب سایت ما عمل کنید . ما در نام دامنه خود از کلمه  site استفاده کرده ایم. بر طبق تحقیقات انجام شده به وسیله سایت moz سایت هایی که در نام دامنه خود از کلمات کلیدی استفاده نکرده اند معمولا در رتبه های پایین تری قرار دارند. همچنین اگر در وب سایت خود از نام درست و مرتبط نیز بهره نبرده باشید آنگاه از سوی گوگل ممکن است جریمه نیز شوید.

 1. عناوین

باید دقت داشته باشید که عناوین شما نباید بیشتر از 55 کاراکتر باشند زیرا در این صورت به صورت کامل در نتایج جستجوی گوگل نشان داده نخواهند شد. دقت داشته باشید که عناوین انتخابی به وسیله شما باید کاملا جذاب و در عین حال توصیفی باشد. و نکته مهم اینکه از ایجاد عناوین کاذبی که قدرت کلیک خوری وب سایت شما را افزایش می دهد به شدت پرهیز کنید و در عناونی خود قول هایی ندهید که نتوانید در محتوای خود به آنها اشاره کنید. به عبارت دیگر از عناوین فریبنده که نتواند با اندازه محتوا برای شما سودمند باشد کمک نگیرید زیرا باعث افزایش نرخ پرش از مقالات خود خواهید شد.

 1. نظرات

هرگز سیستم نظر سنجی سایت خود را متوقف نکنید. زیرا داشتن یک تعامل خوب با مخاطبان سایت در مورد مقالات و کسب نظرات آنها بدین معناست که شما توانسته اید نظر آنها را تا حد زیادی به مقاله های خود جلب کنید. و گوگل متوجه می شود که حداقل مخاطبین وقت برای خواندن مقاله شما گذاشته اند که اقدام به نظر دهی کرده اند.

 1. سئو محلی

گوگل میزان نوع نمایش نتایج خود بر اساس محل جستجو کننده را به میزان زیادی در حال افزایش دادن است. زیرا برای صاحبان مشاغل این اهمیت دارند که بتوانند خدمات خود را به صورت محلی ارائه نمایند. به طور مثال صاحب یک رستوران دوست دارد کسانی که از طریق تلفن های هوشمند خود در خیابان ها هستند بتوانند وب سایت رستوران را مشاهده کرده و با دیدن آدرس آن سری به سایت بزنند.

 1. شبکه های اجتماعی

یکی از مهم ترین و موثر ترین روش های غیر سئویی که شما می توانید از آن برای افزایش رتبه سایت خود استفاده کنید قابلیت اشتراک گذاری مطالب و مقالات وب سایت در شبکه های اجتماعی می باشد. شما باید بتوانید در تمامی شبکه های اجتماعی با نام وب سایت خود حساب کاربری ایجاد کنید و در همه آنها به صورت مستمر فعالیت داشته و بتوانید مطالب خود را به شیوه مناسب در این شبکه ها به اشتراک قرار دهید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه کنید.