در سال های گذشته روند طراحی سایت های به گونه ای بوده است که بیشتر افراد سعی می کردند با قرار دادن اطلاعات مفید از تمامی رشته ها و موضوع ها سعی کنند تا بتوانند مشتری بیشتری را برای سایت خود کسب نمایند. اما در این سال های اخیر روند آن به کلی تغییر کرده است و سعی شده است تا بتوانند از فضاهای بیشتری و سادگی استفاده نمایند. اما امروزه روال بر این شده است تا بتوانند وب سایت های خود را با استفاده از عکس ها و تایپوگرافی های با کیفیت بیشتر از قبل در معرض دید عموم قرار دهند و به نوعی شاید بتوان گفت که ضاعقه وب سایت سازی در سال های اخیر تفاوت زیادی کرده است.

همچنین این روند طراحی با گسترش نیازهای افراد و تمایل آنها برای جستجوهایی از طریق موبایل دارای شاخص های زیادی می باشد. در این جا به مهم ترین نکات این تغییرات در طراحی سایت اشاره می کنیم.

 1. حداقل سازی

از ساده سازی لوگوها و عناصر بصری گرفته تا خلوت سازی تمامی صفحات ، حداقل سازی بیشترین تاثیر را در بیشتر موارد سایت دارد. وب سایت ها در این سال ها تمرکزشان بر این است که بتوانند محتوای واقعی سایت خود را افزایش دهد و تمامی موارد اضافی را در این زمینه ها کاهش دهند. در این نوع طراحی تمامی بخش هایی مانند پابرگی ، ساید بارها و حاشیه ها به صورت محسوسی تغییر یافته است. همچنین در این نوع طراحی ها سعی شده است تا بتوانند از یک رنگ مخصوص و متناسب با لوگو و فعالیت های شرکت استفاده نمایند.

 1. منوهای برنامه مانند

از وقتی که کاربران موبایل توانسته اند بیشتر در بین جستجوکنندگان ظهور داشته باشند. همین امر باعث شده است تا طراحان وب به این فکر باشند که بتوانند محتواهای خود را به صورتی که در این دستگاه ها توان نمایش داشته باشند طراحی نمایند. منوهای چسبنده و سایدبارها در حال خالی کردن جا برای محتواها هستند تا مردم بتوانند دقیقا همان چیزی را که نیاز دارند مشاهده نمایند. در این روزها ، منوها در بالای صفحه نمایش و بطور معمول مخفی نیز هستند، و با یک دکمه کوچک نمایان شده و در صورتی که ماوس بر روی آنها حرکت کند به صورت عمودی گسترش پیدا کرده و گزینه های آن نمایان خواهد شد.

 1. دکمه های روح مانند

رنگ و بو و شکل وب سایت ها در حال تغییر می باشد. دکمه های فلش مانند ، جایگزین دکمه های ساده شده است. استفاده از این دکمه ها باعث شده است تا افراد بتوانند طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهند که بتوانند بیشترین جلب مخاطب را داشته باشند.

 1. سلطه عکس های قوی

در طراحی سایت های سال های اخیر استفاده از عکس های جدید نه تنها جایگاه خود را از دست نداده است بلکه بیشتر افراد نیز مایل بوده اند تا بتوانند هر چه بیشتر از عکس های عظیم در سایت خود بهره ببرند. استفاده از این عکس های با کیفیت باعث شده است تا مخاطبین بتوانند بیشتر از قبل با وب سایت تعامل داشته باشند. تکنیکی که در این سال ها طراحان سایت از آن بهره برده اند این است که آنها از عکس هایی با کیفیت HD برای نمایش در سایت استفاده کرده اند و عرض این عکس ها توانسته است تا تمامی عرض صفحه نمایش را بپوشاند و تنها چند کلمه بر روی این عکس ها منتشر شده است.

 1. تایپوگرافی های جذاب

وقتی که عکس های ناب و دیدنی به صورت عمومی در آمده بودند ، طراحان علاقه بیشتری به تایپوگرافی از خود نشان دادند. انتخاب یک فونت جذاب می تواند تا حد زیادی توجه بازدیدکنندگان به سایت را به خود جلب نماید. همچنین باعث ایجاد خلاصه سازی در بخش های مختلف سایت می شود.

 1. طراحی تک صفحه ای

در این روزها دیگر کسی دوست ندارد تا بر روی صفحات زیادی کلیک نماید. در عوض مردم بیشتر دوست دارند تا بتوانند محتوای سایت را در یک صفحه طولانی مشاهده نمایند. همچنین این بهتر است تا شما از این نوع طراحی بهره گیرید و کاربر بتواند همه مطالب سایت شما را به صورت بخش های جداگانه در سایت مشاهده نماید و دیگر نیازی نباشد تا آنها بخواهند برای بارگذاری هر صفحه منتظر بمانند. همچنین تصور بر این است که شما بتوانید از سایت هایی استفاده کنید که با این نوع طراحی بتوانند نمایش درستی در دستگاه های مختلف داشته باشند.

سایت های جدید سعی کرده اند تا بتوانند از ابزارهایی مانند اسکرول طولانی استفاده کنند تا مخاطب بتوانند تمامی مطالب مهم سایت را در همان صفحه مشاهده نماید.

 1. پیمایش های منطبق

یکی از راه هایی که باعث میشه سایت شما جالب باشه این است که از پیمایش های منطبق استفاده کنید. این پیمایش ها به صورت سه بعدی قرار داره و باعث میشه که مخاطب نا خودآگاه به سمت محتوای سایت کشانده شود. بسیاری از برندها در حال استفاده از پیمایش های منطبق برای تاثیر بیشتر بر مخاطبان خود هستند. این کار مانند این است که شما مخاطبان خود را از آسمان به عمق زمین بکشانید.

 1. طراحی های ماژولار

شما می توانید به آن نامی هایی مانند ساختاری ، جدولی و یا کارتی بدهید. در واقع در این نوع طراحی ها به معنای چیدمان عناصر در یک سری بخش های از قبل آماده شده میباشد. یک طراحی تک ستونی آن چنان تاثیر و اثربخشی زیادی در دید مشتریان و بازدید کنندگان نخواهد داشت. این نوع طراحی ماژولار این امکان را به شما می دهد تا بتوانید عناصر بیشتری را برای نمایش به مشتری در صفحه قرار دهید. که این خود باعث می شود تا شما بتوانید به صورت بصری مخاطبین بیشتری را برای وب سایت خود داشته باشید.

 1. سیر تکاملی طراحی تخت

در سال گذاشته طراحی تخت تاثیر زیادی بر گرافیک سایت ها داشت . و در همین راستا نیز گوگل طراحی فلت منحصر به خود را با نام طراحی متریال ارائه داد. این نوع طراحی نیز مانند طراحی تخت می باشد که تمرکز آن بر سادگی و طراحی متناسب با استفاده از فضاهای خام می باشد. در طراحی تخت بیشتر سعی بر این بوده است تا بتوانند محتواهای دو بعدی و قابل یادآوری را ایجاد نمانید. در حالی که در طراحی متریال نیاز است تا با تکنیک هایی مانند انیمیشن ها و سایه گذاری در عکس ها بتوان به محتواهای تصویری عمق خاصی داد.

 1. آیکون های خطی

آیکون های خطی

در کنار طراحی متریال ، آیکون های خطی یکی دیگراز راه های رسیدن به طراحی اسکیومورفیسم می باشد. به جای اینکه شما از یک آیکون برای نمایش به عنوان یک شی استفاده کنید ، می توانید آنها را به صورت ساده با چند خط طراحی کنید تا مفهوم یک عمل یا موضوعی را که ما با آن آشنا هستیم را برساند. نمونه های که ما در طراحی سایت با آنها آشنا هستیم مانند منوهای همبرگری ، آیکون جستجوی خطی و ... می باشد.

 1. از گوگل مپ استفاده کنید

استفاده از نقشه های گوگل، سرویسی می باشد که همه از آن استفاده می کنند بنابراین بهتر است تا شما بتوانید از آن در وب سایت خود استفاده کنید. و بنابراین بسیاری از سایت ها سعی میکنند تا از این امکانات در سایت های خود بهره ببرند. مدیران سایت می توانند از عکس های گوگل استفاده کرده و رنگ آنها را طوری تغییر دهند که به شمای رنگی سایت خود آنها منطبق باشد.

 1. گرافیک های برداری قابل تغییر

زمانی که شرکت اپل نمایشگر های رتینا را معرفی نمود. بسیاری از تصاویر به گونه ای در این نمایشگرها به نمایش درآمد که آنها مانند عکس های پیکسل دارد دیده می شدند . به همین دلیل طراحان سعی کردند تا از فرمت هایی استفاده کنند که این مشکل برای نمایش در این نوع نمایشگرها به وجود نیاید. به همین خاطر این فرمت (SVG) باعث ایجاد یک چالش شد تا افراد بتوانند عکس های خود را به صورت برداری تولید نمایند. با این فرمت عکس ها می توانستند به صورت آزاد در هر صفحه ای با کیفیت بسیار بالا به نمایش درآید.

 1. چیدمان جدا شده عمودی

در این سال چیدمان های صفحات جداشده تبدیل به یکی از رایج ترین سبک ها در طراحی شده است. با یک چیدمان جداشده عمودی ، طراحان سایت قادرند تا بتوانند یک محتوای خود را در یک زمان به صورت دو مرتبه ای در معرض دید مخاطب قرار دهند. صفحات وب به دو بخش عمودی تقسیم بندی می شود که در هر کدام می توانید پیام های جداگانه ای داشته باشید. این نوع طراحی برای این منظور در نظر گرفته شده است که شما بتوانید دو مفهومی را که از لحاظ ارزشی یکسان هستند را به موازات یکدیگر نمایش دهید.

نکاتی که باعث میشود طراحی سایت شما بد بنظر برسد

 • تلفظ و گرامر

تمامی متن خود را به صورت دقیق مطالعه نمایید. سپس آن را به نفر دیگری واگذار کنید تا برای شما بازخوانی نماید. هرگز به نرم افزارهای چک کننده غلط املایی اکتفا نکنید. زیرا این نرم افزارها قابلیت تشخیص کلمات هم شکل با معناهای متفاوت را نخواهند داشت.

 • استفاده بیش از حد از فلش

استفاده از انیمیشن ها و کلیپ های هنری بسیار می تواند در جذب مخاطب موثر باشد. اما اگر آنها به منظور خاصی ایجاد نشده باشند آنگاه وجود آنها از پیام موثر خالی خواهد بود. شما می بایست یک ظاهر کاملا حرفه ای داشته باشید. زیرا برخی از اشکال گرافیکی ممکن است تا در صفحات نمایش موبایل به درستی به نمایش گذاشته نشوند.

 • بیش از حد تخصصی

حتی اگر مخاطبین شما از اقشار کاملا حرفه ای باشند بازهم سعی کنید محتواهای سایت شما دارای مثال های بسیار تخصصی و پیچیده نباشد. این ممکن است که در نگاه اول بسیار جالب به نظر برسد اما همین باعث می شود که آنها متوجه وب سایت نشده و سریعا از آن خارج شوند.

 • کار نمی کند!

هیچ چیز به اندازه کار نکردن یک دکمه یا لینک نمی تواند از اعتبار سایت شما بکاهد. شما باید این اطمینان را حاصل کنید که تمامی دکمه ها و عملکردهای سایت شما به خوبی کار می کند. آنها را به صورت مرتب آزمایش کنید و ببینید که بخش هایی که به آن لینک داده اید شکسته یا غیر معتبر نباشد.

 • اطلاعات بد!

از دادن اطلاعات قدیمی در سایت خود خود داری نمایید. حتی اگر شما از منابع و مراجعی نیز استفاده کرده اید سعی کنید تا تاریخ آنها بسیار جدید باشد. همچنین سعی کنید که باید برای اطلاعات حساس مانند شماره تلفن و قیمت ها کاملا به صورت بروز عمل نمایید.

 • فونت ها و رنگ های تجملی

درست است که داشتن یک سایت با یک پس زمینه سفید ممکن است خیلی خسته کننده باشد اما باید دقت داشته باشید که این سایت شماست نه یک گالری رنگ. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که نباید از رنگ هایی استفاده کنید که پردازش آنها باری چشم کار سختی باشد. این مورد شامل استفاده از فونت های فانتزی مانند نیز می باشد. برای تیترها و زیر تیترها از فونت های مختلف استفاده کنید اما سادگی و استاندارد بودن را نیز مد نظر داشته باشید زیرا شما می خواهید مشتریان خود را با اطلاعات خود جذب کنید نه با نوع فونت هایی که به کار می برید.

 • ساختار ضعیف

کاری کنید تا ساختار پیمایشی سایت شما کاملا ساده و بصیرانه باشد. هرگز صفحات خود را در دایرکتوری هایی که در 4 یا 5 سطح پایین تر هستند قرار ندهید. هرگز کاربران خود را مجبور نسازید تا برای دیدن صفحه اول سایت شما به طور متوالی از دکمه بازگشت استفاده نمایند. همچنین داشتن سرعت پایین در وب سایت می تواند یکی دیگر از عوامل مهم در ناکارآمدی وب سایت باشد و میزان تجربه کاربری سایت را به شدت کاهش دهد. همچنین یک وب سایت خوب این قابلیت را باید داشته باشد که افراد حاضر در سایت بتوانند به راحتی به تمامی بخش های سایت رفته و در پیمایش آن مشکلی نداشته باشند. همیشه سعی کنید تا برای دسترسی به صفحه اول سایت در تمامی صفحات خود یک لینک داشته باشید.

 • بلاک های بزرگ متن

اگر اطلاعات شما قابلیت خواندن نداشته باشد این اطلاعات به هیچ دردی نمیخورد! به جای اینکه 1200 کلمه در هر صفحه بگنجانید بهتر است تا آن را به بخش های کوچک تری تقسیم کرده و این اجازه را به خوانندگان خود بدهید تا بتوانند در ذهن خود نفسی کشیده و یک تحلیل بر قسمت های قبلی متن داشته باشند. به عبارت دیگر مغز آنها مجال پردازش متون قبلی را پیدا نماید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.