فلش چیست ؟

در سال های قبل تر بسیاری از سایت ها با استفاده از فلش طراحی می شد و در آن زمان استفاده از کدهای html و css به این حد امروزی نرسیده بود و درصد کمی از سایت را شامل می شدند. فلش این اجازه را به شما می داد که بتوانید محتواهای پویا داشته باشید همانند فایل های gif وبه همین دلیل بسیاری به دنبال استفاده از این نوع طراحی در ساخت سایت خود بودند. همچنین فلش این اجازه را می داد که شما منوهای تعاملی زیبا ، ماژول ها و عناصر تعاملی در صفحه خود ایجاد کنید که به نوبه خود بسیار تاثیرگذار بود. همانند بسیاری دیگر از فناوری ها ، فلش نیز در سال های اخیر جایگاه عرشی خود را از دست داده و امروزه در فرش طراحی سایت به سر می برد. و با آمدن HTML5 عملا استفاده از فلش به کاری نادر تبدیل گشته است.

همچنین با افزایش روز افزون کاربران موبایل و پیاده سازی سایت ها توسط HTML5 که هم خانی فوق العاده ای با گوشی های هوشمند دارد باعث شد تا به دلیل تناسب فلش با ماوس و دسک تاپ این گزینه از راس امور بسیاری از طراحان سایت های ریسپانسیو خارج گردد.

چرا فلش بد است؟

چرا فلش بد است

فلش به دلایل متعدد بد است . اول اینکه به دلیل افزایش تلفن های هوشمند و تبلت ها که بیش از 60 درصد ترافیک امروزی را ایجاد می کنند ، طراحی سایت هایی که فقط مخصوص ماوس و کیبورد باشد دیگر در بین طراحان جایگاهی ندارد.

دوم اینکه فلش به صورت بسیار زیادی غیر قابل دسترس می باشد. زیرا این عناصر از طریق کلید های + و – بر روی کیبورد قابلیت اندازه پذیری و تغییر اندازه ندارند. شما امکان کپی و الصاق متون را ندارید ، هیچ دکمه بازگشت و چیزی برای مشخص کردن دکمه بازگشت وجود ندارد. محتواهای فلش قابلیت نشانه گذاری ندارند. و امکان جستجو ویا پیمایش از طریق دستگاه های لمسی وجود ندارد.

سوم اینکه استفاده از فلش بسیار نا امن می باشد. بیشتر از هر برنامه تحت وب دیگری ساختار فلش راه را برای هکر های اینترنتی باز گذاشته است. و اینکه استفاده از فلش بسیار گزینه نامناسبی برای سئو سایت می باشد.

محتواهای فلش اصولا متفاوت اند از محتواهای ایجاد شده توسط کدهای html و ترجمه لینک های موجود در فایل های فلش کار بسیار مشکلی می باشد و به همین دلیل است که ازدید موتورهای جستجوگر این گونه کدها مورد پسند نیستند و دسترسی به اطلاعات آنها توسط موتورها بسیار مشکل می باشد.

امروزه سایت های زیادی هستند که از فلش استفاده می کنند اما با توجه به تجربه موجود باید گفت که استفاده از فلش کاملا در تعارض با یک استراتژی هوشمندانه سئو می باشد.

  1. محتوای متفاوت به معنای داشتن لینک متفاوت نمی باشد

این همان مشکلی است که ممکن است شما با صفحاتی که با فناوری AJAX ساخته شده اند برخورد کرده باشید. ممکن بود شما فریم ها یا فیلم هایی را درون فیلم های دیگر داشته باشید. و حتما درون آن ها بخش های متفاوت دیگری وجود دارد که امکان جدا سازی آنها و اختصاص یک لینک دیگر به آنها وجود نداشته باشد.

  1. درهم شکستگی متن

گوگل این توانایی را دارد که خروجی فایل های SWF را مشاهده کند و کلمات و عبارات آن را ببیند. اما در فایل های فلش بسیاری از متون شما در تگ های مانند <h> و یا <p> قرار ندارند و ممکن است که عبارت موجود در آنها به صورت نصفه و نیمه و در حالت نادرستی به خروجی برده شوند.

  1. تست میزان کروال پذیری سایت با امید

تکنولوژی کراول کردن فایل های فلش مخصوصا شرکت گوگل می باشد. و درحالی که ما می دانیم گوگل چه مواردی را در فایل های html بررسی می کند پس نباید به دنبال تست کردن میزان کراول پذیری بخش های فلش سایت خود باشیم چون این کار کاملا بی فایده است.

  1. فلش ها هیچ گاه همانند فایل های html لینک های خارجی به ارمغان نخواهند آورد

بنا به هر دلیلی نوع آداب معاشرت موجود در وب اجازه جایگزینی رتبه خود به فلش را نمی دهند تا به وسیله آن بتوانند لینک های مورد علاقه به دست آورند. سایت هایی که به تمامی به صورت فلش هستند ممکن است که لینک های زیادی را برای صفحه نخست به ارمغان آورند اما صفحات داخلی تر همیشه از بابت لینک در رنج به سر خواهند برد. برای محتواهای فلشی که قابلیت تفکیک دارند در واقع این صفحات html  آنها هستند که برای این موارد لینک به دست می آورند.

بطور مثال شما وقتی یک پستی را قرار می دهید و یا اینکه یک مقاله را در سایت خود گذاشته اید و کسی مایل است تا بخشی از آن را در سایت خود استفاده کند و به شما لینک دهد قادر به این کار خواهد بود اما در مورد فایل های فلش هرگز این کار صورت نخواهد پذیرفت زیرا اصلا چنین قابلیتی در این گونه متون فلش وجود ندارد.

  1. اصول سئو را از دست خواهید داد

انکر تکست ، متون برجسته ، عناوین ، تگ های alt در img عناصر ساده ای نیستند که بتوان آنها را به راحتی در فلش گنجاند. و انجام این گونه کارها تنها در توانایی فلش کاران بسیار حرفه ای می باشد.

  1. بسیاری از فلش ها حتی قابلیت کروال شدن را نیز ندارند.

گوگل اعلام کرده است که آنها فراخوانی های جاوا اسکریپت خارجی وهمچنین فایل های خارجی که توسط فلش فراخوانی می شوند را ایندکس گذاری نخواهد کرد. زیرا این محدودیت ها باعث می شود چیزی را که گوگل می بیند با چیزی که بازدیدکنندگان مشاهده می کنند متفاوت باشد.

بهینه سازی فلش برای سئو

درست است که فلش برای سئو نامناسب است اما شاید بعضی وقت ها شما مجبور باشید که از آن استفاده کنید. در طول سال های اخیر گوگل تغییراتی را در الگوریتم خود ایجاد کرده است که شامل توانایی ایندکس کردن متون در فایل های فلش می باشد و بدین وسیله قابلیت دیده شدن فایل های فلش افزایش می یابد.

اگر وب سایت شما دارای محتواهای فلش بسیار زیاد می باشد بهترین راه برای بهینه سازی جستجو این است که محتواهایی که در فلش قرار می دهید جز محتواهای اصلی و حساس سایت شما نباشد. بهتر است که این گونه محتواها فرمتی به جز فلش داشته باشند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه کنید.