این کاملا واضح و مبرهن است که اینترنت امروزی به جولانگاهی برای رقابت صاحبان سرمایه تبدیل شده است. در حالی که بسیاری از توجهات به سمت ابزارهای و فناوری های جدید چند رسانه ای معطوف شده است اما دنیای وب امروزی محل مناسبی برای صاحبان صنعت و مشاغل کوچک و بزرگ می باشد تا به وسیله آن جایی برای عرضه اندام و معرفی محصولات خود به دست آورند. واز آنجایی که بسیاری از سایت های امروزی برای همین سرمایه گذاری های کوچک راه اندازی شده است پس چیزهای زیادی در مورد طراحی سایت و ساخت سایت هست که باید به آنها را آموخت و به هرکدام از این موارد به درستی پرداخت.

مقاله پیش رو سعی کرده است تا تلاش این وب سایت های کوچک را برای ایفای نقش در دنیای تجارت الکترونیکی امروزی مورد تحقیق و بازرسی قرار دهد. همچنین در این مقاله روند فعالیت این سایت ها برای همکاری با فعالان وب سایت جهت کسب یک جایگاه خوب در عرصه وب را مورد تحلیل قرار داده است. و البته که نتایج این تحقیق می تواند یک منبع خوب برای سایت هایی که می خواهند حضور خود در عرصه فضای مجازی را بدون صرف هزینه های هنگفت پر رنگ تر نمایند.

پیش زمینه

 در ابتدای امر اینترنت بیشتر به صورت محلی مورد استفاده قرار می گرفت و بدین جهت مشاغل نیز حوزه فعالیت شان به صورت محلی بوده  است. و تنها راهی که صنایع برای فروش بیشتر داشتند این بود که یا مشتریان بیشتری به همان فروشگاه خود بیاورند یا  اینکه فروشگاه های بیشتری را افتتاح نمایند. و هر کدام از این روش ها نیز چالش های مخصوص به خود را داشتند.

در موردی که می خواهید تعداد مشتریان خود را افزایش دهید شما می توانید حداکثر در حدود 10 تا 15 درصد به فروش خود بیافزاید که البته آن هم به صورت کاملا محدود می باشد. در صورت استفاده از روش دوم و ایجاد فروشگاه های جدید شما می توانید مخاطبین بیشتری را جذب نمایید. اگرچه که پیدا کردن مکان های مناسب جدید برای فروشگاه خود نیازمند ماه ها تحقیق است.

اما گذشته از این روش ها اگر شما بتوانید سایت خود را از طریق تبلیغات تصویری در سراسر وب سایت ها معرفی نمایید آنگاه می توانید موفقیت های بیشتری در زمینه جذب مخاطب به دست آورید. زیرا استفاده از سایت یعنی داشتن یک فروشگاهی که 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته کار می کند بدون نیاز به داشتن هیچ کارمندی برای اداره آن.

جستجو برای طراح وب سایت

یکی دیگر از چالش های ساخت سایت مناسب این است که شما بتوانید یک طراح سایت خوب و باتجربه در حوزه کاری و فعالیت اقتصادی خود پیدا کنید. زیرا بسیاری از طراحان سایت هستند که برای شما سایت طراحی می کنند اما عملا این سایت به دلیل عدم شناخت طراح از زوایای تجاری موفق عمل نخواهد کرد. و این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه داشتن سایت های ارزان برای شما مناسب نمی باشد و گاهی لازم است تا شما هزینه های بیشتری را صرف استخدام یک طراح سایت خوب کنید تا بتوانید نتیجه و بهره لازم را از داشتن وب سایت خود داشته باشید.

انتخاب شرکت سازنده سایت یا بستر سایت ساز

پس از بررسی های لازم حال نوبت به آن رسیده است که شما سیستم راه اندازی و ایجاد سایت خود را انتخاب کنید. معمولا امروزه از سایت سازها برای این منظور بهره می برند. زیرا امکانات طراحی و مدیریت بسیاری را در اختیار شما قرار خواهد داد و شما قادر خواهید بود تا هرگونه تغییرات دلخواه را برای سایت خود ایجاد کنید و از امکانات پشتیبانی مربوط به این سامانه ها نیز بهره مند شوید.

همچنین همانطور که گفته شد امروزه برای فروش بیشتر شما نیاز به داشتن مشتری های بیشتر هستید و به همین دلیل باید سایت شما به گونه ای باشد که افراد بیشتری امکان شناسایی و شناخت آن را داشته باشند تا شما بتوانید محصولات بیشتری را به فروش برسانید . اصلی ترین راه جذب مخاطب و مشتری برای سایت شما این است که شما بتوانید در نتایج اولیه صفحات نتایج موتورهای جستجوگر مانندگوگل قرار بگیرید. برای این منظور نیاز است که شما سایت خود را برای این دست موتورهای جستجوگر بهینه سازی کنید که اصطلاحا به آن سئو سایت میگویند.

seo

سئو در واقع به مجموعه ای از تکنیک های گفته می شود که در جهت افزایش رتبه سایت شما به کار گرفته می شود. زیرا هرچه شما بیشتر و زودتر در دید کاربران قرار بگیرید مشتری های بیشتری را نیز می توانید جذب خود نمایید.

ساختار سایت یکی از مهم ترین اجزای ساخت سایت می باشد

بی شک هر سایتی که بخواهد عملکرد خوبی داشته باشد نیازمند این است که از یک ساختار قوی برخوردار باشد. برای داشتن چنین ساختاری لازم است که شما از یک بستر سایت سازی مناسب استفاده کنید. شما می توانید این کار را با هدایت مستقیم کدهای طراحی وب انجام دهید و یا اینکه از بسترهای سیستم مدیریت محتوا (CMS)  ها استفاده کنید.

استفاده از هرکدام دارای معایب مزایایی می باشد که بیشترین تفاوت آنها در بحث سئو سایت صورت می گیرد. از آنجایی که اگر شما خودتان اقدام به ایجاد وب سایت از طریق اعمال کد نمایید آنگاه دانش و تجربه لازم برای بهینه سازی آن را در اختیار ندارید اما اگر که از سایت سازها یا سیستم های مدیریت محتوای مناسب استفاده کنید این امکانات در بخش مدیریت سایت شما در اختیارتان قرار گرفته است و شما می توانید از امکانات گسترده آنها در زمینه بهینه سازی سایت خود بهره ببرید.

قابلیت استفاده فاکتور مهمی در طراحی وب سایت

برای کاربران شما بسیار مهم است که شما بتوانید سایتی داشته باشید که آنها به راحتی بتوانند جستجو کنند ، پیمایش نمایندو مطالب مورد استفاده خود را به سهولت و با کمترین جستجو پیدا نمایند. آنها باید بتوانند به راحتی از یک صفحه به صفحه دیگر بروند و در پیداکردن بخش های مختلف آن دچار سردرگمی نشوند. یک سایت ساز خوب و یا شرکت طراح باید بتواند یک نقشه سایت (sitemap) خوب ایجاد نمایند تا صفحات مختلف سایت شما بتواند توسط ربات های خزنده گوگل ایندکس شوند . این کار باعث می شود که مطالب جدید شما بلافاصله در فهرست نتایج گوگل قرار بگیرد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه کنید.