اینکه شما بتوانید یک عکس را در داخل یک ویترین به نمایش دیگران در آورید یک کار بسیار حساس می باشد. این کار کاملا با نمایش یک تجارت به مشتریان تفاوت دارد. با یک وب سایت معمولی ، عموما یک ساختار ثابت که شامل یک هدر ، یک نوار پیمایشی و یا منو پیمایشی ، در برخی مواقع یک نوار کناری و همچنین یک فوتر می باشد دیده می شود. اما وقتی که شما در حال به نمایش گذاشتن یک گالری عکس هستید کار کمی متفاوت تر خواهد بود. شما نیازی به یک نوار پیمایشی ، هدر و فوتر ندارید اگر که دوست ندارید آنها را داشته باشید.

[ مرتبط : باید ها و نباید های گالری عکس در طراحی سایت]

به هر میزان که خلاق باشید و از این خلاقیت در جهت رسیدن به اهداف اصلی سایت خود استفاده کنید آنگاه بیشتر از قبل می توانید توجه را به خود جلب نمایید.

معرفی

سایت معرفی نمونه کارهای عکاسی شما علاوه بر اینکه باید بتواند به خوبی عکس های شما را به نمایش بگذارد می بایست بتواند مشتریان بیشتری را نیز برای شما فراهم نماید. برخی از افراد دوست دارند که برای هر عکس خود یک توصیف مختصری قرار دهند و یک سایت بلاگ گونه ایجاد نمایند. این نوع از سایت ها نمی توانند که برای شما مخاطب بیشتری را جلب نمایند. اما می تواند از سوی دیگری برای شما کاری انجام دهد که بتوانید یک گالری عکس خوب ایجاد نمایید.

وب سایت های نمونه کاری عموما دارای دو یا سه بخش اصلی هستند:

 1. گالری
 2. بخش تماس با ما
 3. برخی از موارد یک بخش درباره ما

این ها سه جزء اصلی از یک سایت نمونه کاری عکاسی می باشد. به مخاطبان شما این اجازه را می دهد که بتوانند کارهای شما را مشاهده نمایند. اگر که آنها کارهای شما را دوست داشته باشند می توانند بیشتر در مورد شما بخوانند و در مورد کارهای شما اطلاعات کسب نمایند. اگرچه این کار ساده به نظر می رسد اما در این بین تعدادی سوال مطرح می شود:

 • عکس ها باید در چه سایزهایی باشند؟
 • آیا باید تمامی آنها را به صورت فشرده ایجاد کرد؟
 • آیا نیاز است که از تکنولوژی های فلش و HTML5 استفاده گردد؟
 • آیا باید از یک اسلایدر اتوماتیک استفاده کرد؟
 • چه تعداد عکس را باید در سایت خود قرار دهیم؟

[ مرتبط : کاهش رتبه سایت در صورت استفاده از فایل های فلش ]

در ادامه به نکاتی خواهیم پرداخت تا بتواند راهنمایی برای شما باشد که یک وب سایت نمونه کاری عکاسی خوب ایجاد نمایید.

سوال اساسی : وب سایت های معتبر و موفق در این زمینه چه کارهایی کرده اند؟

تمامی سایت های موفق در این حوزه دارای این سه بخش اصلی هستند:

 1. بیشتر آنها از یک توالی بالا به پایین برای نشان دادن عکس های خود استفاده می کنند. بدین صورت که سعی می کنند بهترین عکس های آنها دربالاترین جا و جایی که بیشتر از همه در دید مخاطبان قرار می گیرد باشد. ما از این بابت این توالی را ذکر کردیم که خود من به عنوان یک بیننده سایت از این تنفر دارم که بخواهم برای لود شدن 50 تا عکس کلی وقت بگذارم.
 2. علاوه بر قرار دادن بهترین عکس ها ، سایت های موفق در این زمینه یک روش تماس نیز برای مخاطبان ایجاد می نمایند. باید این نکته را به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید موفقیت چندانی داشته باشید اگر که نتوانید با مخاطبان خود به خوبی ارتباط برقرار نمایید.
 3. آخرین چیزی که همه سایت های موفق در این زمینه استفاده می کنند این است که همگی آنها از عکس های با کیفیت بسیار بالا در سایت خود استفاده می کنند.

در این جا به نکاتی مهم در مورد طراحی سایت های نمونه کاری خواهیم پرداخت.

 1. آمارهای جمعیتی خود را در نظر داشته باشید

وب سایت شما باید به گونه طراحی شده باشد که بتواند تمامی اهداف مرتبط با سایت شما را در آن برآورده سازد. شما باید بتوانید سایت خود را به گونه ای ایجاد نمایید که هر کسی با هر نیازی را راضی نگه دارید. از جذب یک زوج جوان به دنبال یک آتلیه خوب گرفته تا کسانی که به صورت حرفه ای خواهان عکس هستند را در بر داشته باشد.

برای سایت های نمونه کاری عکاسی خود در زمینه مراسم های عروسی سعی کنید تا از عکس های شفاف و با زمینه سفید استفاده کنید. این یک عملیات استراتژیک در جهت جذب مردم به سایت شما می باشد. مخصوصا افراد و زوج های جوان از این نوع تیپ از عکس ها بسیار استقبال می کنند. اگر بخواهید به صورت عمومی صحبت کنید باید بدانید که عکس های این نوع از مراسم ها پر از رنگ های سفید با گل های زیبا و اشعه های نور خورشید است. اگر شما می خواهید تا این دست از مخاطبان را جذب نمایید باید کاری کنید که سایت شما شبیه به یک آتلیه عروس و داماد شیک باشد.

عکس آتلیه عکاسی

البته شما نباید در این نوع از سایت ها از افکت های تصویری خیلی رنگارنگ استفاده کنید. زیرا الان تمام افراد ذهن و چشمشان از این نوع از افکت ها پرشده است و همه آنها به دنبال کارهای ساده اما شیک هستند. بنابراین در عین زیبایی باید سادگی را یک اصل در معرفی این دست از کارها در نظر داشته باشید.

 1. یک پیش انگاره از چیدمان سایت خود داشته باشید

اینکه شما بتوانید یک طرح اولیه از شمای سایت خود را پیش از اینکه بخواهید ماوس را لمس کنید داشته باشید بسیار مهم می باشد. و سعی کنید تا آنجایی که می توانید همین طرح را به عنوان طرحی اصلی سایت خود مد نظر داشته باشید. هدف اصلی ما از بیان این مسئله این است که وقتی شما این کار را انجام میدهید تا آخرین مرحله ساخت و طراحی سایت می دانید که دقیقا باید چه کارهایی را انجام دهید و به دلیل اینکه از قبل در مورد بخش های مختلف آن فکر کرده اید از پوشش همه خواسته های خود توسط سایت نیز آگاهی لازم را دارید. به عنوان در مثال قبل ما تمرکزمان بر این بود که بتوانیم اهدافی که برای مشتریان خود داشته ایم را به خوبی پوشش دهیم و نیازمند چنین کاری استفاده از یک طری پیش نویس است. زیرا وقتی که شما از ابتدا این کار را انجام دهید آنگاه در بین راه طراحی دیگر به سراغ ایده های دیگری که ممکن است به ذهن شما بیاد نروید. و این یک راه مطمئن برای دنبال کردن پلان و برنامه ریزی اصلی شما می باشد.

اگر شما بتوانید این پلان خود را به صورت بخش بندی شده طراحی کنید در موفقیت بیشتر سایت شما کمک خواهد کرد. این کار باعث می شود شما بتوانید مستقلا برای هر بخش فکر کنید و در نهایت کیفیت خروجی نهایی شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 1. حمایت از محتوای پویا

وقتی دارید طرح کلی برای سایت خود قرار می دهید نباید بخش محتوای پویا را از قلم بیاندازید. اینکه شما برای سایت خود از یک بخش دارای 12 عکس استفاده می کنید خیلی خوب است اما وقتی که بخواهید 21 یا 36 عکس داشته باشید چه خواهید کرد؟ اما وقتی که شما با اعداد فرد و یا اعداد بزرگ مواجه می شوید آنگاه چگونه می خواهید این پلان را مدیریت کنید؟

من در این زمینه نمی توانم به شما بگویم که شما باید چه نوع طرحی برای سایت خود داشته باشید اما بر اساس تجربه خود می توانم راهنمایی هایی را داشته باشم. شما باید تا آنجایی که می توانید از انباشته کردن صفحات سایت خود از عکس ها خود داری نمایید. زیرا این احساس به مخاطب شما القاء می گردد که شما می خواهید محتوای سایت خود را با عکس پر کنید.

شما باید عکس ها را در دسته بندی ها و صفحات مختلف به نمایش قرار دهید. صفحه بندی خوب کار می کند اما زمانی که شما بتوانید از آن بخوبی استفاده کنید. از این مورد تنها زمانی استفاده کنید که شما مطمئن هستید در هر صفحه از سایت خود بیش از 12 عکس دارید. من 12 را به عنوان یک عدد استاندارد برای این کار معرفی می کنم اما قطعا شما می توانید از هر تعداد که بخواهید در این کار استفاده کنید.

[ مرتبط :ارزش محتوا پیش از طراحی سایت]

 1. همیشه سعی کنید میزان کنتراست را در سطح بالایی نگه دارید

بسته به نوع عکس هایی که شما دارید اغلب بهتر است که برای نمایش عکس ها از پس زمینه سیاه استفاده نمایید. این کار به این دلیل است که رنگ مشکلی در مقایسه با سفید از کنتراست بالاتری برخوردار است. کنتراست به شما کمک می کند که بتوانید رنگ ها را از داخل صفحه به بیرون انتقال دهید. در این صورت محتوای اصلی عکس توجه بیشتری را در چشم مشاهده کنندگان به واسطه کنتراست بالا جلب می نماید. در هر صورت برای اینکه شما انتخاب بهتری داشته باشید توصیه می شود که عکس های خود را در هر دو حالت پس زمینه سیاه و سفید آزمایش کرده و بالاترین کنتراست را برای آنها ایجاد نمایید.

وقتی شما در حال طراحی یک سایت هستید که از رنگ غالب سیاه در ان استفاده می کنید لازم است که از برخی از رنگ های نامنظم روشن تر نیز بهره ببرید. این رنگ ها می تواند در لوگو یا بخش پیمایش سایت شما یا هر بخش دیگری تجلی پیدا نماید. استفاده از ترکیب سیاه و سفید نیز می تواند به شما در این امر کمک کند.

 1. تنها از عکس ها با کیفیت بالا بهره ببرید

وقتی که یک مخاطب به سایت شما مراجعه می کند قطعا مایل است که عکس های با کیفیت بالا را در سایت شما مشاهده نماید. بنابراین شما این را به آنها بدهید! . آنها به سایت شما آمده اند که بتوانند با کیفیت ترین عکس های شما را مشاهده نمایند نه اینکه یک عکس بهینه سازی شده برای سرعت و پهنای باند را نگاه کنند. این کار یک راز موفقیت بزرگ برای شما به شمار خواهد آمد اما از آنجایی که همه ما از سرعت دسترسی به اینترنت پرسرعت بهره مند نیستیم پس مجبوریم که تا حدی این بهینه سازی ها را انجام دهیم.

اگر شما بتوانید عکس ها با کیفیت خیلی خوب را در سایت خود قرار دهید می توانید مطمئن باشید که افراد زمان بیشتری را برای باز شدن و لود شدن این عکس ها صرف خواهند کرد.

 1. استفاده از منطقه نمایشی وسیع

حالا که شما در حال استفاده از عکس های با کیفیت هستید ، چرا نباید از یک محیط بزرگ تر برای نمایش این عکس ها استفاده کنید؟ سایت W3Schools بیان داشته است که در ژانویه سال 2011   درحدود 0.6 درصد از کاربران اقدام به نمایش عکس هایی با کیفیت 800*600  کرده اند. این بدان معناس که اگر شما مایل هستید که تمامی اهداف خود را پوشش دهید می بایست طراحی خود را برای این اندازه و بزرگتر از آن انجام دهید.

اما رویکردی که نمی توان از آن گریزی داشت این است که باید طراحی سایت شما به صورت ریسپانسیو باشد. به این معنا که به کاربران خود ریسپاند یا پاسخ بدهید. آیا طراحی سایت شما به گونه ای است که اگر یک کاربری خواست با یک صفحه نمایش کوچک تر آن را مشاهده کند ، قادر به این کار باشد. و اگر یک کاربری از یک صفحه بزرگتر اقدام به مشاهده کرد آیا می توان این اندازه ها را بزرگتر کرد؟ با استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو این امکان برای شما وجود خواهد داشت که بتوانید میزان مخاطبان با دستگاه های نمایش بیشتری را جذب خود نمایید. هیچ چیز برای یک سایت بدتر از این نیست که بتوان آن را در یک لپ تاپ مشاهده کرد اما نتوان آن را در یک تبلت یا گوشی هوشمند دید.

 1. عکس های منتخب خود را اولویت بندی کنید

اگر چه ممکن است که شما دوست داشته باشید که بتوانید تمامی عکس های خود را در سایت نمونه کاری خود داشته باشید اما باید سعی کنید که تعداد آنها را محدود کرده و تنها موارد شاخص آنها را در سایت خود قرار دهید. وقتی که شما عکس های زیادی را در سایت خود داشته باشید آنگاه ممکن است که میزان سرعت لود سایت شما را به شدت کاهش دهد.

وقتی که شما عکس های منتخب را در سایت خود قرار می دهید آنگاه مخاطب شما تنها عکس های برگزیده شما را خواهد دید. و اگر آنها مایل باشند تا عکس ها بیشتری از شما ببینند می توانند با شما ارتباط برقرار نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.