مقدمه

آیا تا به حال به ساختن سایت برای دانشجویان خود فکر کرده اید؟ بیشتر کسانی که به تازگی وارد کار توسعه صفحات وب شده اند به این نکته باور پیداکرده اند که طراحی سایت امروزه کار بسیار آسانی شده است. در این مقاله قصد داریم تاشما را با نحوه ایجاد سایت آموزشی و تکنیک هایی که باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان می شود آشنا سازیم. اما پیش از آن اجازه بدهید به یک سوال مهم پاسخ دهیم و آن اینکه آیا این کار ارزش انجام آن را دارد؟

بر طبق تجربه ما باید گفت که پاسخ آن یک بلی محکم می باشد. به محض اینکه موسسه ، آموزشگاه و یا دانشگاه شما قدرت این را داشته باشد که بتواند یک ساختار کامپیوتری را که توانایی نگه داری صفحات وب را داشته باشد به وجود آورد دلایل و نیازهای زیادی برای ایجاد یک سایت آموزشی وجود خواهد داشت.

  • وجود اینترنت : در سال های اخیر اینترنت نفوذ بسیار فراوانی در کارهای آموزشی داشته است و توانسته است بسیاری از نیازهای افراد را در این زمینه برآورده سازد. به صورت مشخص تر باید گفت که کامپیوترها در سال های اخیر معلمان ما بودند و امروزه نسل جدید معلمان همین اینترنت می باشد. و به همین ترتیب "سواد وب" در حال تبدیل شدن به یک ابزار آموزشی مهم می باشد. و اینکه وب سایت های آموزشی کم کم به یک ضمیمه آموزشی برای فعالیت های کلاسی مبدل شده است.
  • وب سایت ها بهترین مکان برای یک سری تکالیف دانش آموزان می باشد.
  • بسیاری ازدانش آموزان علاقه زیادی به وب دارند. شما می توانید تمرین هایی برای دانش آموزان قرار دهید که مربوط به حوزه وب سایت و همچنین در تعامل با مضمون ارائه شده در کلاس باشد.
  • داشتن وب سایت می تواند باعث صرفه جویی در وقت و افزایش سهولت گردد. وقتی که شما سیلابس ها و مواد درسی خودرا در وب سایت قرار می دهید می توانید به دانش آموزان خود امکان دسترسی 24 ساعته به آنها را بدهید. همچنین شما می توانید با اضافه کردن صفحه ای تحت عنوان سوالات متداول راهنمای جامع و کاملی را در مورد نحوه تکمیل تکالیف ، نحوه ارسال ، فرمت ارسال ، نحوه استفاده از منابع و بسیاری نکات دیگر را مد نطر داشته باشید. همچنین شما با قرار دادن این گونه بخش ها کاری کرده اید که دیگران مدرسین مجبور نباشند تا در طول ترم به این سوالات به صورت مکرر پاسخ دهند.
  • صفحات وب می توانند طیف عظیمی از مخاطبین را مورد پوشش قرار دهند. برای مثال شما به راحتی می توانید متوجه شوید که مقالات مندرج در روزنامه ها وقتی در وب سایت آن روزنامه قرار می گیرد حجم بیشتری از خوانندگان را میتواند به سمت خود جلب نماید تا اینکه فقط به صورت کاغذی و در خود روزنامه منتشر گردد.

شروع کار

start site

اگر که یکی از اعضای دانشکده سعی در راه اندازی وب سایت داشته باشد آنگاه دو سوال به وجود خواهد آمد. این کار چه میزان زمان لازم دارد ؟ بهترین نرم افزار برای این کار چیست؟ متاسفانه این سوال را نمی توان به این راحتی پاسخ گفت زیرا باید در ابتدا شما به بررسی نیازهای آن دانشکده وسپس استاد خاص بپردازید.

همچنین تعیین نوع سیستم سایت ساز آن نیز کاملا به میزان دانش آن افراد مرتبط می باشد. اگر مثلا شما قصد ایجاد یک سیلابس وب بیس را داشته باشید آنگاه این کار را می توان به راحتی توسط یک ادیتور متن انجام داد. اما اگر که شما قصد دارید که یک سایت با یک فروم تعاملی ، عکس ، نقشه و دیگر امکانات را داشته باشید باید از یک نرم افزار سایت ساز مخصوص این کار استفاده نمایید.حال با دانستن این نکات به بررسی ساخت سایت آموزشی خواهیم پرداخت.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد انجام می دهند این است که آنها کار ساخت سایت خود را بدون در نظر گرفتن عوامل موجود در وب انجام می دهند. درست همانند یک استاد که یک هفته قبل از شروع درس موضوع را به دانشجویان منتقل می کند تا آنها در مورد آن تحقیق انجام دهند به کسانی که تازه وارد این کار شده اند نیز باید چنین توصیه ای کرد که ابتدا باید کمی در مورد ماهیت خود وب اطلاعات کسب نمایند.

یک تحقیق جامع در این خصوص می تواند به شما کمک زیادی نماید. به عنوان مثال شما می توانید سایت خود را به گونه ای بسازید که به عنوان یک مرجع خوب آموزشی برای دیگر افراد قرار بگیردو آنها به شما لینک داشته باشند و یا اینکه شما می توانید در ادامه ایده های جدیدتری را داشته باشید که به محبوبیت وب سایت آموزشی شما کمک میکند.

اگر شما قصد ایجاد یک وب سایت آموزشی بسیار وسیع را داشته باشید آنگاه پیش از ساخت آن باید مسئول مشخص در مورد مدیریت آن را باید تعیین نمایید. و برخی از موسسات آموزشی خودشان صاحب سرور هستند و وب سایت خود را در همان سرورها به صورت اختصاصی میزبانی می نمایند. اما همه این عوامل مربوط به میزان توانایی مالی آن موسسه می باشد . قطعا داشتن یک سرور اختصاصی برای این کار بسیار مهم خواهد بود ومزیت های فراوان زیادی خواهد داشت. اما اگر که شما در تملک این گونه امکانات وضعیت مالی قابل قبولی نداشته باشید آنگاه می توانید به سراغ میزبانان دیگر رفته و از امکانات آنان استفاده کنید . البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که شما باید بیشترین زمان آماده به کار بودن برای وب سایت خود را از شرکت میزبانی کننده درخواست کنید. همچنین این میزبان ها باید از لحاظ سخت افزاری شرایط مناسبی را داشته باشند تا شما دیگر دغدغه های مربوط به کارایی و سرعت لود سایت را نداشته باشید و تمرکز اصلی خود را برروی بخش های بازاریابی محتوا برای تولید محتواهای بکر و مناسب و ایده پردازی برای امکانات جدید معطوف سازید.

همچنین امنیت سایت شما از جمله نکاتی است که شما باید در مورد وب سایت خود به آن توجه کافی داشته باشید. زیرا شما درحال نگه داری اطلاعات شخصی و تحصیلی دانشجویان از جمله نمرات آنها و همچنین پاسخ ها و تمرین های قرارداده شده توسط اساتید هستید و باید بتوانید از این اطلاعات هم به درستی نگه داری کنید و هم بتوانید یک سیستم پشتیبان گیر موفق برای این کار داشته باشید.

برای دسترسی به ادامه این مقاله می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.