مسلما هر کسی دوست دارد تا بتواند سایت خوبی داشته باشد. و شاید بسیاری از ما به دنبال آن هستیم تا  بتوانیم با ساخت سایت به دیگران بفهمانیم که توانایی های دیگری نیز داریم. در این راستا طراحی سایت به عنوان یکی از مهم ترین شاخصه های شناخت مهارت های فردی می تواند گزینه خوبی به شمار آید. همچنان که در مقالات قبلی نیز خدمت شما عرض کرده بودیم بسیاری از صاحبان وب سایت های شخصی مایل می باشند تا با ارائه کارهای خود به صورت وب سایت های نمونه کاری و غیره سعی می کنند علاوه بر نمایش نمونه کارها به دیگران قدرت های دیگر را نیز به رخ بکشند.

ما دوست داریم که مشتریانمان از وب سایت های ما لذت ببرند. همچنین آنها مایل اند که بتوانند درمورد سایت های ما نظر دهی نمایند و توصیه های خود را با ما مطرح کنند.

در عرض این قضیه بسیار مهم است که شما وب سایت هایی را تولید نمانید که قابلیت مشاهده شدن داشته باشند. متاسفانه این کار به این راحتی نیست که شما فقط بخواهید به صورت ساده طراحی کنید. و شما می بایست با فنون طراحی سایت و کمی کدنویسی نیز آشنایی داشته باشید. وب سایت شما باید بتواند در همه مرورگرها و در همه ورژن های مختلف آن قابلیت نمایش داشته باشد. همچنین ساخت سایت های ریسپانسیوی که قابلیت نمایش در دستگاه هایی مانند موبایل و تبلت را داشته باشد نیز از جمله مهم ترین اقدامات شما می باشد.

علاوه بر اینکه وب سایت شما باید قابلیت استفاده کردن از زبان های برنامه نویسی پیچیده ای مانند html5 , css3 را داشته باشد باید بتواند ساختارهای اصولی و اولیه ساخت سایت را نیز دربر داشته باشد. پس قاعدتا هر طراح سایت یا توسعه دهنده ای نیز باید بتواند از قابلیت های این زبان ها به نحو خوبی برای بهبود وضعیت نمایش پذیری سایت بهره ببرد.

این قضیه اصلا شوخی بردار نیست! یک وب سایت چطور می تواند خوب باشد وقتی که نتوان آن را مشاهده کرد؟چه کسی حاضر است تمام وقت خود را صرف باگ گیری نماید؟ حتی اگر مشتریان شما بودجه  مناسبی برای وب سایت خود نداشته باشند بازهم آنها انتظار داشتن یک وب سایت خوب را دارند.

بنابراین شما باید وب سایتی داشت باشید که بتواند توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب نماید. خوشبختانه راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید تا به این هدف برسید.

حرکت و پویانمایی

پویانمایی

در زمان های قبلی اینطور رسم بود که اگر شما مایل بودید در وب سایت خود از عناصر متحرک استفاده کنید باید بتوانید از ماکرومدیا یا فلش استفاده کنید. فلش به شما کمک می کند تا بتوانید پویایی را به عناصر وب سایت خود تزریق نمایید.

اما متاسفانه استفاده از فایل های فلش در سال های اخیر بسیار کم صورت می گیرد. و در حال حاضر استفاده از آن برای بسیاری از مرورگرها دیگر حمایت نمی شود زیرا آنها محتواهایی را تولید می کنند که توسط موتورهای جستجوگر قابلیت نمایش را ندارند. به جای استفاده از این فایل ها بهتر است که شما از تکنولوژی هایی مانند جاوا اسکریپت و ... استفاده کنید. اینها به شما کمک می کند تا وب سایت های شما از حالت خسته کننده به وب سایت های زیبا و پویا تبدیل شوند.

بسیاری از توسعه دهندگان از این تکنولوژی ها استفاده می کنند تا بتوانند وب سایت های خود را بالا بیاورند. و این زبان های برنامه نویسی برای کمک به شما به وجود آمده اند. وقتی که شما از JQuery استفاده می کنید سرعت لود بسیار زیادی را بر خلاف استفاده از فایل های فلش در اختیار شما قرار خواهد داد. و همچنین استفاده از فایل های فلش نیاز به حجم بیشتری برای لود دارند. و این بهترین گزینه ممکن است زیرا بقیه موارد نیز نیاز به حجم بالایی دارند.

وقتی که شما بتوانید از زبان های برنامه نویسی و کتابخانه های مختلف آن استفاده کنید آنگاه می توانید از ترکیب آنها موارد ایده آل زیادی را به دست آورید. ساخت سایت هایی با سرعت لود زیاد بسیار مهم می باشد. و اضافه کردن حرکت و انیمیشن بسیار سرعت آنها را کاهش خواهد داد.

اصولا شما باید از این تکنولوژی ها زمانی استفاده کنید که به آن نیاز دارید. وب سایت خود را پر از چیزهای غیر ضروری نکنید. فقط سعی کنید از آنها در مواقع لزوم استفاده کنید. درست است که استفاده از هر نوع متحرک سازی در نهایت می تواند توجه کاربران را به وب سایت های شما جلب نماید اما باید در نحوه استفاده از آنها دقت لازم را داشته باشید. استفاده از پویا نمایی فقط باعث می شود شما بتوانید مشتری بیشتری را به وب سایت خود جلب نمایید.

به جزئیات توجه داشته باشید

جزئیات

هر هنرمندی میداند که بهره گیری صحیح از ترکیب ها می تواند سادگی را به تنوع تبدیل نماید. زیرا نیاز هر چیزی کمی ترکیبات خلاقانه می باشد. همین استفاده از ترکیب و خلاقیت می تواند در وب سایت اثری زیبا و جذاب داشته باشد. بنابراین لازم است تا کمی در این زمینه نیز مهارت داشته باشید و بتوانید از ترکیبات زیبا متناسب با کار خود استفاده کنید. همچنین بیشترین و مهم ترین تاثیر در استفاده هوشمندانه از این قابلیت بالا رفتن سطح تجربه کاربری کاربران سایت شما خواهد شد.

همچنین توجه به جزئیات نیز یکی دیگر از مهم ترین کارهایی است که شما باید به آن بپردازید. این جزئیات می تواند از نمایش عکس های مهم گرفته تا دیگر مسائل را شامل شود.

اینکه شما بنشینید و در مورد طراحی سایت و کارهایی که لازم است تا زیبا شود صحبت کنید بسیار خوب می باشد اما باید دانست که بهترین و لازم ترین کار این است که شما در مورد عملکردهای اصلی سیستم تصمیم گیری نمایید.و اینکه هدف نهایی از راه اندازی وب سایت مذکوره چه چیزی می باشد. اگر شما نتوانید به این مقوله توجه داشته باشید آنگاه تمامی کارهایی که برای زیبایی سایت خود انجام داده اید بی فایده خواهد بود. به این معنا که شما فقط توانسته اید یک شوگالری راه اندازی کنید در حالی که هدف اصلی طراحی سایت داشتن بیشترین کارایی در بهره وری از سیستم می باشد.

پس می توان گفت وقتی شما در مورد جزئیات بیشتر تصمیم گیری می کنید آنگاه شما می توانید به یک دورنمای بهتری نیز دسترسی داشته باشید از این منظر که بسیاری از جزئیات می تواند برای مشخص شدن نیاز به طراحی ظاهر گرافیکی داشته باشد پس برای کشف این جزئیات گاهی لازم است تا بخش هایی از ظاهر سایت را نیز آماده کنیم.

استفاده از ویدئو

 اگر شما یک انیماتور خوب نباشید و یا اینکه زیاد با تکنیک های گرافیکی آشنا نباشید احتمالا تصمیم خواهید گرفت تا کمبودهای این بخش را با نمایش یک سری ویدئوهایی در وب سایت خود انجام دهید. به واقع استفاده از ویدئو اولین گزینه در جذب مخاطب برای وب سایت می باشد.

همانطور که می دانید سایت youtube اولین وب سایت در این زمینه می باشد. موفقیت این سایت به این دلیل نیست که گرافیک زیبایی دارد بلکه به این خاطر است که مردم دوست دارند تا ویدئو تماشا نمایند. اگر شما نیز مایل هستید که مخاطبان خود را شیفته وب سایت خود کنید و به آنها اطلاعات بدهید کافیست تا بتوانید در وب سایت خود ویدئو داشته باشید.

برجسته باشید!

اگر مقالات قبلی ما را نیز مشاهده کرده باشید در انجا بیان شد که بهتراست از فونت های قوی برای این کار استفاده کنید و سایز آنها نیز در حدود 11 باشد. امروزه طراحان حرفه ای سایت سعی می کنند تا از عناوین و زیرعناوینی استفاده کنند که به وسیله آن بتوانند مخاطبان بیشتری را جذب نمایند.

هر وب سایتی یک منظوری دارد و اگر شما نتوانید منظور خود را از وب سایت معین کنید وبه مخاطبین خود برسانید آنگاه طراحی سایت شما بی اثر خواهد بود. و اگر فونت های شما بیش از حد فانتزی باشد و یا اینکه بسیار کوچک باشد آنگاه خوانندگان برای خواندن محتواهای سایت شما بسیار دچار مشکل می شوند.

استفاده از متون بسیار بزرگ، روشن و خیلی برجسته می تواند کاری کند که فراموش شدن آن توسط مردم به سختی صورت پذیرد. قبل از اینکه وب سایت را طراحی کنید باید بتوانید از گالری های الهام گرفته و به افزایش خلاقانه بودن وب سایت خود کمک کنید. به شما این تضمین داده می شود سایت هایی که این موارد را رعایت می کنند بیشترین موفقیت را کسب می کنند.

رعایت تمامی این موارد باعث خواهد شد که شما بتوانید بیشترین میزان توجه کاربران به وب سایت خود را به دست آورید. وقتی که شما کاری می کنید که بازدیدکنندگان وب سایت شما می گویند سایت شما را مشاهده کرده و آن را از خاطر نخواهند برد در واقع این برای شما یک امتیاز بزرگ به شمار خواهد رفت و این همان موفقیتی است که همه سایتهای فوق العاده به آن دست یافته اند.

ما در زمانی زندگی می کنیم که ایده های حداقل رسانی بسیار ارزشمند خواهد بود. زیرا  در وقت و زمان کنونی مردم دوست دارند تا همه چیز را به صورت خیلی سریع انجام دهند و این ایده که شما بتوانید وب سایت هایی ایجاد کنید تا مخاطبین بتوانند کارهای مورد نیاز در سایت شما را با سپری کردن کمترین مراحل انجام دهند بسیار لازم و مهم می باشد و قطعا این کار شما تاثیر زیادی در افزایش میزان رضایتمندی افراد از وب سایت شما دارد.


صفحات گسسته

در این دسته بندی سایت هایی را مشاهده کرده ایم که صفحات خود را به بخش های مهمی به صورت عمودی یا ستونی دسته بندی کرده اند. ممکن است که دلایل زیادی برای این کار نیز وجود داشته باشد. اما شاید دو دلیل اصلی برای این کار بتوان در نظر گرفت.

یکی از آنها ممکن است این باشد که شما دو مطلب بسیار مهم داشته باشید که به نوعی هم ارز یکدیگر بوده و بخواهید آنها را از این لحاظ در یک قالب و سطح دسته بندی نمایید. شما باید این نوع اهمیت دهی را در ساختار و طراحی خود مد نظر داشته باشید. بنا براین در چنین شرایطی ممکن است تا شما بخواهید به جای اینکه همه مطالب خود را به صورت زیر همی قرار دهید سعی کنید تا محتواهایی که از لحاظ کیفی در یک سطح قرار دارند را در کنار هم و نه در زیر هم نمایش دهید.

بدون کروم!

یکی از مهم ترین عناصری که شما در طراحی سایت باید از آن بهره ببرید این است که عناصر صفحه وب شما باید شامل یک سری چیزهایی مانند جعبه ها ، بوردرها و ... باشد تا شما بتوانید بر اساس این عناصر دیگر عناصر وب سایت خود را نیز به بخش های دیگر و جدا تقسیم بندی کنید. این کار باعث می شود یک تقسیم بندی منطقی دربین عناصر صورت پذیرد. اما روش طراحی جدید کاری کرده است که تمامی این موارد را برهم زده است.

ماژولار یا بر اساس خطوط

ماژولار

درطراحی سایت مواردی وجود دارد که شما می توانید تصمیم بگیرید آیا می خواهید عناصر شما در صفحه به صورت ماژولار چیدمان شوند یا از همان روش کلاسیک قدیمی استفاده کنید و همه چیز در میان یک سری تقسیم بندی هایی صورت گیرد.اما استفاده از روش های ماژولار به این معنا نیست که یک روش جدید به کار برده ایم اما به دلیل رشد سایت های ریسپانسیو شما باید بتوانید این مقوله را بیشتر مورد توجه قرار دهید.

  1. همانند یک سایت فکر کنید

سعی کنید به تمامی موارد مرتبط با محدودیت های ایجاد وب سایت فکر کنید. به طور مثال به فکر استفاده از عکس های پس زمینه ای باشید که بتوانید با استفاده از کدهای سی اس اس آنها را به راحتی تکرار نمایید بدین ترتیب از انجام کارهایی که باعث می شود بار اضافی در وب سایت ایجاد گردد جلوگیری به عمل خواهد آمد.

  1. تایپوگرافی وب

تایپوگرافی وب سایت می تواند کاری کند تا شما بتوانید خود را از دیگر رقبای خود جدا کنید.

  1. افکت های زیبا

استفاده از افکت های زیبا مانند گرادیان و سایه های متعلقه آن می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا وب سایت خود را به یک نمایشگاه هنری و بصری قوی تبدیل کنید و چشم همه بینندگان را به وب سایت خود خیره نمایید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.