سایت سازها ابزارهایی هستند که به شما اجازه می دهند ساختار سایت خود را بدون نیاز به کدنویسی به صورت دستی ایجاد نمایید. به عبارت دیگر سایت ساز برنامه ای است که به شما کمک می کند تا سایت خود را ایجاد نمایید.

در این مقاله می خواهیم شما را با انواع سایت سازها آشنا سازیم اما تمرکز ما بیشتر روی سایت سازهای آنلاین می باشد. همچنین به بررسی این موضوع می پردازیم که سایت ساز های آنلاین چگونه کار می کنند.

انواع سایت سازها

به طور کلی دو دسته از انواع سایت ساز ها داریم. سایت ساز های آنلاین و آفلاین

 1. سایت ساز های آفلاین

این سایت سازها همانند برنامه هایی هستند که شما آنها را دانلود کرده و روی کامپیوتر خود نصب می کنید. شما وب سایت خود را ایجاد کرده و فایل های خود را روی کامپیوتر ذخیره می کنید و وقتی که وب سایت شما آماده شد تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تمامی فایل های خود را به یک میزبان منتقل نمایید.

یکی از مهم ترین مزایای این سایت ها این است که شما حتی اگر دسترسی به اینترنت هم نداشته باشید می توانید بر روی سایت خود کار کنید. اما باز هم نیاز است که شما بعدا این آپدیت ها را به سایت خود اعمال کنید که این خود نیازمند یک مقدار تجربه می باشد. همچنین نیاز است که شما یک حساب کاربری در سامانه سایت ساز خود ایجاد کرده باشید.

 1. سایت سازهای آنلاین

سایت سازهای آنلاین به صورت وب بیس کار می کنند و روی سرویس دهند ها اجرا می شوند. برخلاف سایت سازهای آفلاین شما نیازی ندارید تا نرم افزار آن را دانلود کرده و نصب نمایید. تنها چیزی که شما نیاز دارید یک مرورگر و یک ارتباط اینترنت است. این امکان برای شما به وجود می آید که شما بتوانید از هر جایی و از هر دستگاهی به سایت خود متصل شده و روی آن کار کنید. مزیت دیگر این است که این گونه سایت سازها با میزبانی وب همراه هستند و شما دیگر نیازی ندارید که برای خرید میزبانی کاری انجام دهید. بسیاری از سایت ها برای آن دسته از افرادی تهیه شده اند که دانش کد نویسی ندارند.

یک سایت ساز آنلاین چگونه کار می کند؟

سایت سازهای آنلاین طوری طراحی شده اند که کار با آنها بسیار راحت باشد و افراد با سطح دانش کدنویسی صفر تا صد می توانند سایت های دلخواه خود را در تنها چند دقیقه ایجاد نمایند. در این روش افراد می توانند عناصر مورد نظر را با ماوس گرفته و در بخش مورد نظر در صفحه سایت خود قرار دهند.

مراحل ساخت سایت توسط یک وب سایت بدین صورت است:

مراحل ساخت سایت

 • شما با انتخاب یک قالب برای سایت خود کار را آغاز خواهید کرد. همه سایت سازهای آنلاین از یک کتابخانه قالب های سایت بهره می برند.
 • هر قالبی دارای یک سری عناصر و محتواهای از قبل ایجاد شده می باشد. برای ویرایش یک عنصر کافیست که شما روی آن کلیک کنید. سپس یک ویرایشگری ایجاد می شود که شما می توانید آن عنصر را تغییر دهید. همچنین شما می توانید عناصر صفحه را با درگ و دراپ جابجا نمایید.
 • برای توسعه وب سایت خود کافیست تا عناصر و ابزارک های مورد نیاز خو را به وب سایت اضافه نمایید. عناصر استاندارد و ابزارک ها شامل عکس ها ، گالری عکس ، ویدئوها ، فرم های تماس ، بلاگ ها و دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی می باشد.
 • هر گاه که به طر ح ایده آل از وب سایت خود دست یافتید کافیست تا بر روی دکمه انتشار کلیک نمایید و وب سایت شما به صورت آنلاین قابل مشاهده خواهد بود.

چرا باید از سایت ساز استفاده کنیم؟

ساخت سایت یک کار دلهره آور نباید باشد. با یک سایت ساز خوب ، شما می توانید یک وب سایت را به راحتی در چند دقیقه بالا بیاورید.

مزایای سایت ساز

 • هیچ نیازی به مهارت های برنامه نویسی یا فنی وجود ندارد. زیرا سایت سازها اصولا برای افرادی که دانش فنی ندارند ایجاد گردیده است. این سایت سازها از تکنولوژی درگ و دراپ استفاده می کنند و دارای یک رابط گرافیکی کاربرپسند هستند و به شما این اجازه را میدهند که متون را تایپ کنید، عکس ها را آپلود نمایید و هر عنصری که بخواهید می توانید با یک کیلیک یا جابجایی تغییر دهید.
 • سایت شما این قابلیت را دارد که از هر کامپیوتری و در هر زمانی ویرایش گردد.زیرا سایت سازها ارائه کننده های آنلاین هستند و تمامی فایل های سایت شما در سرورهای اینترنتی آنها نگهداری می شود.
 • شما به هیچ مهارت طراحی نیاز ندارید. طراحی یک وب سایتی که بتواند مخاطبان را به سمت شما جذب نماید نیازمند داشتن مهارت های گرافیکی می باشد. شما به راحتی می توانید یکی از قالب های آماده را برای کار خود انتخاب کنید. و باید گفت که انتخاب قالب سایت یکی از مهم ترین امکانات سایت سازها می باشد.
 • کتابخانه ها و مجموعه ای از برنامه ها. بسیاری از سایت ساز ها دارای مجموعه ای از برنامه ها می باشد که شما می توانید از آنها برای بهبود وضعیت سایت خود استفاده کنید. برخی از آنها رایگان بوده و برخی دیگر باید هزینه کمی پرداخت نمایید.
 • سایت سازها فرآیند ساخت سایت ها را بسیار راحت کرده اند. در این جا همه چیز از قبل آماده شده و در اختیار شما قرار گرفته است و شما کافیست که بتوانید مطالب مورد نظر خود را به وب سایت اضافه کنید.
 • سایت سازها ابزارهای مدیریتی خوبی را در اختیار شما قرار داده اند. زیرا یکی از مهم ترین نکات سایت ها نیز همین است که شما بتوانید با مخاطبان خود به خوبی ارتباط برقرار کنید به نوشته های و پانوشته های آنان پاسخ دهید تا آنها احساس کنند شما به کاربران خود اهمیت داده و آنها را جدی گرفته اید. این کار به مرور باعث افزایش میزان ترافیک ورودی به وب سایت شما خواهد شد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.