آیا شما می خواهید متوجه شوید که افراد به زودی وب سایت شما را ترک می کنند؟ کافیست طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهید که آنها نتوانند آن چیزی را که برای پیدا کردنش به سایت شما آمده اند را پیدا نمایند. اما اگر می خواهید مخاطبان سایت شما بتوانند بیشتر در وب سایت شما بمانند و با کلیک کردن به بخش های مختلف سایت شما سربزنند یا اینکه چیزی را خرید نمایند؟ گام های زیر را دنبال کنید تا به این اهداف برسید.

 • از یک لوگو حرفه ای استفاده کنید و آن را به صفحه اول خود لینک نمایید.

لوگو بخش مهمی از برند شما می باشد. بنابراین شما باید مطمئن شوید که در مکان درستی از سایت قرار گرفته است. سعی کنید لوگو خود را با کیفیت بسیار بالا و در گوشه سمت راست و بالای وب سایت قرار دهید. همچنین بهتر است که در همه صفحات وب سایت خود این لوگو را داشته باشید تا بتوانید از همه جا به صفحه اول سایت لینک داشته باشید. به این ترتیب کاربران می توانند به راحتی صفحات شما را پیمایش نمایند.

 • استفاده از پیمایش های شهودی

گزینه های پیمایشی در ابتدای طراحی سایت به صورت نوارهای منو و با پیمایش افقی صورت می گرفت. این ایده خوب و کارآمد بوده است و توصیه می شود شما بتوانید یک منوی پیمایشی دومی را نیز در یکی از قسمت های وب سایت خود داشته باشید. اما چرا این پیمایش های شهودی تا این اندازه مهم هستند؟ وقتی که شما از چیدمان های پیچیده در طراحی سایت خود استفاده می کنید آنگاه به جای اینکه میزان پیمایش سایت را برای مخاطبان خود افزایش دهید کاری کرده اید که آنها زود صفحات وب سایت شما را ترک کنند زیرا در واقع شما کاری کرده اید که آنها را برای درک سایت به زحمت اندازید.

بنابراین به جای اینکه شما بخواهید ظاهر سایت خود را با قراردادن لینک های کم ارزش شلوغ و بهم ریخته کنید بهتراست تا از شیوه گفته شده استفاده کنید و لینک های ضروری و مهم سایت خود را در بالای سایت قرار دهید. همچنین می توانید لینک های کم ارزش خود را در قسمت های پایینی سایت قرار دهید.

 • از به هم ریختگی بپرهیزید

امروزه طراحی سایت به صورت کاملا بصری و پر از عکس های جذاب کار بسیار ساده ای است اما این عمل موجب می شود تا شما ذهن بازدید کنندگان سایت را با حجم عظیمی از اطلاعات پر کنید و به آنها فرصت ندهید تا بتوانند این اطلاعات را در ذهن خود پردازش نمایند.

برای اینکه بتوانید مخاطبان را به مدت بیشتری در سایت خود نگه دارید نباید آنها را با صفحاتی مواجه سازید که درآن تعداد زیادی فراخوانی اعمال هستند که با یکدیگر رقابت دارند. خود این نوع طراحی باعث می شود که مخاطبان شما نتوانند مهم ترین بخش های سایت شما را به درستی تحلیل نمایند. سعی کنید تا محدوده لینک های سایت خود را در بخش های هدر و فوتر نگه دارید.

برای نگه داشتن پارگراف ها به صورت خلاصه بهتر است که آنها را در چند خط کوتاه بنویسید. بر طبق تحقیقات انجام شده یک پاراگراف خو نباید بیشتراز 5 یا 6 خط باشد.

 • به بازدیدکنندگان خود اجازه تنفس بدهید

با قرار دادن فضاهای خالی در بین پاراگراف ها و عکس های سایت خود این اجازه را به مخاطبان خود بدهید تا بتوانند مجالی برای تفکر به بخش های مهم سایت شما پیدا نمایند.  اینکه شما بتوانید از فضاهای موجود در بین پاراگراف ها و عکس های محتواهای خود به خوبی بهره ببرید می توانید تمرکز مخاطب را در همان صفحه باقی نگه دارید و کنترل گردش کاربر در سایت را به دست بگیرید. کنترل فضاهای سفید و خالی در سایت باعث افزایش میزان تجربه کاربری سایت و افزایش بازگشت مجدد به وب سایت می باشد.

 • استفاده استراتژیک از رنگ ها

استفاده معقول از رنگ های طبیعی در وب سایت باعث می شود که ظاهر مدرن و نظیفی را به وب سایت خود بدهید. از مجموعه رنگ هایی در وب سایت خود استفاده کنید که با لوگو و دیگر بخش های سایت و حتی الگوهای رنگی شرکت شما همخوانی داشته باشد.

 • سرمایه گذاری برای عکاسی حرفه ای

شما باید بدانید که مخاطبان شما می توانند در ظرف چند ثانیه مفهوم عکس های سایت شما را دریابند. ممکن است وب سایت شما خیلی معروف نباشد. بنابراین سعی کنید تا با عکس های با کیفیت جای خود را دربین رقبای خود به دست آورید. توصیه اکید ما بر این است که شما بتوانید از یک عکاس حرفه ای برای وب سایت خود استفاده کنید و یا در صورت لزوم نیز بتوانید عکس های مورد نیاز خود را خریداری نمایید. وقتی که شما از یک عکس خوب در سایت خود استفاده می کنید می توانید ارتباط چشمی مناسبی را میان محتوا و مخاطبان خود ایجاد کنید. از طرف دیگر استفاده از عکس هایی که هیچ ارتباطی با موضوع محتوا یا سایت شما ندارد نیز می تواند نتیجه کاملا معکوسی را برای شما به همراه داشته باشد.

اگر شما می خواهید تا توجه مخاطبان خود را به یک بخش خاصی از سایت یا محتوای خود معطوف سازید ، از عکسی استفاده کنید که در آن یک شخص در حال مشاهده آن محتوا می باشد.

 • از فونت هایی استفاده کنید که قابلیت خوانایی بالایی در در مرورگرهای مختلف دارد

وقتی که می خواهید فونت را انتخاب کنید باید این مسئله را مد نظر داشته باشید که همه افراد وب سایت شما را فقط از طریق لپ تاپ یا دسک تاپ مشاهده نمی کنند بلکه آنها از دستگاه هایی مانند موبایل نیز برای مشاهده سایت بهره می برند. برخی از فونت های بزرگ در صفحات کامپیوتر به خوبی دیده می شوند اما پردازش آنها در گوشی های موبایل به این راحتی ها هم نخواهد بود. بنابراین توصیه می شود تا از فونت های جهانی برای این کار استفاده شود.

از یک فونت مشخص برای سایت خود استفاده کنید و اندازه آن را کمتر از 11 قرار ندهید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته بهتر است تا شما حداکثر از دو نوع فونت در وب سایت خود بهره ببرید. اگر شما از طراحی ایستا در صفحات خود استفاده می کنید سعی کنید در هر خط بین 15 تا 20 کلمه داشته باشید.

 • هر صفحه سایت را به عنوان یک صفحه آغازی در نظر بگیرید

بیشتر سایت ها طراحی خود را براین اساس قرار داده اند که کاربران ابتدا به صفحه خانگی شما آمده و سپس از ان به صفحات دیگر سایت مراجعه می نمایند. اما واقعیت این است که بیشتر ورودی های سایت مربوط به صفحه نخست سایت نمی باشد. بنابراین شما می بایست طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهید که همه صفحات به عنوان صفحه نخست ورود کاربر باشد پس باید مطالب کلیدی خود را در همه آنها داشته باشید.

 • به نظرات اهمیت دهید

وقتی که نظر بیشتر طراحان سایت را جویا می شویم همه آنها به اتفاق می گویند که شما می بایست فراخوانی های اعمال خود را در بالاترین سطح سایت خود قرار دهید ، جایی که معمولا شماره تلفن ها و آدرس ایمیل خود را قرار میدهید.

 • استفاده از طراحی ریسپانسیو

به جای اینکه شما بخواهید وب سایت خود را به ازاء هر دستگاهی طراحی کنید ، از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید تا بتوانید سایت خود را به صورت خودکار در همه دستگاه ها در یک حالت پایدار مشاهده کنید. این کار یکی از مهم ترین عوامل برای بهبود تجربه کاربری سایت شما می باشد.

 • فلش را فراموش کنید

استفاده از فلش در سال های اخیر بسیار کمتر از قبل شده است. زیرا کاربران برای اینکه بتوانند این نوع اطلاعات را مشاهده کنند نیاز دارند تا بر روی مرورگر خود فلش پلیر داشته باشند که این افزونه در بسیاری از مرورگرها به صورت پیش فرض موجود نمی باشد. همچنین خیلی از مرورگرهای موبایل نیز توان پخش این نوع از فایل ها را به صورت پیش فرض ندارند. همچنین علاقه موتورهای جستجوگر به این سمت می باشد که منابع متنی را بیشتر از فلش در اختیار جستجوگران قرار میدهند زیرا کراولرهای گوگل نمی توانند محتوای موجود در این فایل ها را بخوانند. به همین دلیل صفحاتی از شما که این محتواها در آن قرار دارند به صورت کامل ایندکس نخواهند شد.

 • دکمه ها را فراموش نکنید

استفاده از دکمه هایی مانند ارسال یا فرستادن نظر در قسمت پایینی فرم های وب می تواند زشت ترین جای این قسمت باشد. به همین دلیل ما توصیه می کنیم شما از دکمه های ارسال مختص به خود فرم استفاده کنید. بعلاوه وقتی کاربر ماوس خود را بر روی این دکمه ها می برد رنگ آن تغییر می کند.

 • تست طراحی

بهتر است شما بتوانید جاهای مختلف عناصر وب سایت و همچنین فراخوانی های اعمال را در نظر داشته باشید و با تغییر هر کدام از این موارد به بهترین حالت های ممکن دست یابید. این تست و جابجایی می تواند به شما کمک کند تا میزان تجربه کاربری سایت خود را افزایش دهید.

 • محتوا و کارایی

محتوا اصلی ترین بخش هر سایت می باشد. و بیشترین نقش را دربازاریابی اینترنتی دارد. مطمئن شوید که محتوای شما توانایی برقراری ارتباط با مخاطبان شما را دارا می باشد. اگر شما بتوانید یک ارتباط خوب میان خود و کاربرانتان داشته باشید آنگاه می توانید اعتماد آنها را برای داشتن ارتباط های بعدی نیز به دست آورید.

 • طراحی جذاب

ظاهر هر وب سایت یکی از مهم ترین المان های هر سایت می باشد. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که کاربران تنها زمانی می توانند با شما ارتباط برقرا نمایند که در حال مشاهده وب سایت باشند.

 • سئو سایت با درنظر داشت شبکه های اجتماعی

اگر شما قشر خاصی از مخاطبین را مد نظر دارید ، آنگاه سئو گام در این بازی شما خواهد گذاشت. ساخت خود را به گونه ای بهینه سازی کنید که بیشترین تعامل ممکن را با شبکه های اجتماعی داشته باشد. این تعامل در طراحی سایت یک نیاز اساسی به شمار می آید. وقتی دیگر افراد بتوانند لینک های شما را به اشتراک بگذارند و شما را دنبال نمایند آن وقت ارزش و اعتبار زیادی برای سایت شما به دست خواهد آمد.

seo and social media

 • افزایش شمای رنگ

رنگ و حالت وب سایت می تواند بازتاب دهنده واقعی نوعی وب سایت شما باشد. بنابراین این اطمینان را داشته باشید که اگر شما یک وب سایت کاملا حرفه ای دارید ، آنگاه رنگ ها می بایست بر اساس نوع فعالیت وب سایت شما باشد. اگر سایت شما یک سایت فشن و مد باشد ، باید از رنگ های زیادی استفاده کنید و همچنین سایت های بازی نیز می بایست سرشار از رنگ های متنوع باشد.

 • پیمایش

داشتن یک ساختار پیمایشی پیچیده در وب سایت باعث می شود تا شما مخاطبان خود را از دست بدهید. سعی کنید تا آنجایی که می توانید ساختار پیمایشی سایت خود را ساده کنید تا منجر به از دست دادن مشتریان سایت شما نشود.

 • امنیت کافی

در جهان پر مخاطره وب امروزی نیاز است تا شما بتوانید یک وب سایت قوی و امن داشته باشید تا از هر گونه حمله ای در برابر بدافزارها و ویروس های اینترنتی جلوگیری به عمل آید. حتی رقبای شما نیز ممکن است بخواهند تا سایت شما را به زمین بزنند بنابراین شما باید بیشترین سعی خود را برای حفظ امنیت سایت به کاربندید.

 • سازگاری با مرورگرهای مختلف

در هنگام طراحی سایت می بایست این نکته را مد نظر داشته باشید که وب سایت شما می بایست بتواند با تمامی انواع مرورگرها کار کند. همچنین باید قابلیت نمایش در نسخه های قدیمی آنها را نیز داشته باشد. زیرا شما نمی دانید که کاربران شما از طریق چه نوع مرورگرهایی وب سایت شما را مشاهده می کنند.

 • انتخاب نام دامنه و میزبانی

نام دامنه در واقع بازتابی از تجارت شما می باشد. این نام باید تداعی کننده تجارت شما باشد و انتخاب آن باید به نوعی باشد که هر کس با شنیدن آن به یاد برند شما بیافتد. همچنین شما نباید از نام هایی استفاده کنید که تلفظ آنها مشکل باشد. یک نام خوب از این منظر به نامی گفته می شود که هر کس با شنیدن آن بتواند به درستی آن را در مرورگر خود تایپ کند.

وقتی که صحبت از میزبانی می شود بهتر است شما میزبانی را انتخاب نمایید که بتواند بیشترین امکانات مورد نیاز برای شما را با توجه به خواسته هایتان داشته باشد. البته میزان بودجه ای که شما برای این کار می خواهید اختصاص دهید نیز تا حد زیادی در این امر موثر خواهد بود.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.