امروزه بسیاری از سایت های گردشگری توسط سیستم های مدیریت محتوا (CMS) ها ساخته می شود و برای قالب های آن نیز از قالب های آماده پیش فرض استفاده می گردد. اما شما بهتر است که به جای استفاده از این سیستم ها از سامانه های سایت ساز بهره بگیرید. زیرا شما می توانید کنترل بیشتری روی سایت خود داشته باشید و همچنین می توانید قالب های دلخواه خود را توسط یک طراحی سایت ایجاد نموده و از آنها در سایت خود بهره ببرید.

همچنین سایت سازها این امکان را به شما می دهند که بتوانید از امکانات مورد نیاز یک وب سایت خوب به صورت کامل بهره ببرید. شما می توانید المان های مربوط به بهبود رتبه سایت و همچنین سئو سایت را داشته باشید. این امکانات فقط درساخت سایت با استفاده از سایت سازها انجام می پذیرد و شما می توانید بدون نیاز به دانش فنی و کد نویسی و همچنین بدون داشتن هیچ تجربه ای در زمینه کار سئو سایت اقدام به بهبود این پارامترهای نمایید.

همانطور که شما نیز می دانید مهم ترین اصل برای یک سایت خوب این است که بتوانید سایت خود را در صفحات نخست نتایج جستجوی گوگل قرار دهید زیرا شما نیاز دارید که دیده شوید. اگر شما نتوانید یک حضور خوب در عرصه این صفحات داشته باشید آنگاه هرچقدر هم که سایت زیبا و قوی ای داشته باشد هیچ اثری نخواهد داشت. چرا؟ چون کسی نتوانسته است شما را در اینترنت پیدا کند و به همین دلیل شما طیف زیادی از مخاطبین و بازدیدکنندگان سایت خود را به همین راحتی از دست خواهید داد.

برای ساخت یک سایت قوی باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • شما باید بدانید که محتواهای سایت خود را در کجای صفحات و چگونه به نمایش بگذارید.
 • مرتب سازی و پالایش کردن
 • نوع نوشته ها
 • استفاده از عکس

محتوای خود را در کجای صفحه قرار دهید؟

محتوای سایت

 • سعی کنید مطالب مهم را در بالای صفحه قرار دهید. همانطور که شما می دانید داشتن یک مطلب خوب و مفید احتمالا طولانی خواهد بود و نیاز می شود که شما در صفحه خود از اسکرول استفاده کنید. بنابراین با اینکه برای کاربران  داشتن اسکرول در صفحات یک نکته عذاب آور است و انها معمولا دوست ندارند که با مطالب بسیار طولانی موجه شوند و می خواهند در کمترین زمان ممکن جواب خود را به دست آورند. اما این یک چالش بزرگ برای شما محسوب می گردد زیرا بر خلاف سلیقه کاربران موتورهای جستجوگر مایل اند تا امتیاز بیشتری را به مطالب طولانی بدهند زیرا آنها فکر می کنند که هرچه قدر مطلب طولانی تر باشد از لحاظ مفهومی کامل تر است و به همین جهت آن را ارزش گذاری بیشتری می نمایند.
 • قسمت بالا و سمت چپ مکانی است که بیشتر از همه در پیش چشم بازدیدکنندگان است. قرار دادن مهم ترین مطالب در این بخش از صفحه شانس خوانده شدن آن مطلب را تا حدود زیادی افزایش خواهد داد. و متنی که در این مکان قرار می گیرد باید سعی شود که به سوالات مهم که در ذهن بازدید کننده شکل می گیرد پاسخ دهد. مثلا شما باید هدف اصلی سایت خود را برای بازدیدکنندگان خود نمایان سازید.
 • وظایف اصلی سایت خود را در صفحه نخست آن قرار دهید. مطالعه بر روی سایت های گردشگری نشان داده است که کاربران تمایل دارند داد و ستد خود را از صفحه آغازین سایت شروع نمایند.
 • اطمینان داشته باشید که مطالب با فرمت PDF می تواند بسیار کارآمد باشد. بسیاری از مواقع می باشد که کاربران مایل اند تا اسناد و مطالب سایت شما را در قالب فایل های این چنینی دانلود نمایند تا بتوانند هم آن را در زمان های مقتضی مطالعه کنند و هم بتوانند در صورت نیاز از آنها نسخه چاپی تهیه نمایند.

مرتب سازی و پالایش

بیشتر کاربران تمایل دارند که بتوانند کارهایی از قبیل مقایسه ، تماشای وقایعی که در آینده نزدیک رخ می دهد و یا جستجو برای چیزهای جذاب را در سایت شما پیگیری نمایند. آنها می توانند به دو روش اصلی این کار را انجام دهند، یکی جستجو و دیگری مرورکردن می باشد. آنها می توانند این قابلیت ها را در سایت شما با استفاده از بخش جستجوی سایت و یا دسته بندی مطالب جهت پالایش آنها انجام دهند.

صرف نظر از اینکه کاربران از کدام روش استفاده می کنند شما باید توجه داشته باشید که در نهایت باید بتوانید مجموعه ای از اطلاعات مرتبط را به آنها نمایش دهید.

استفاده کردن از این امکانات به بازدیدکنندگان شما این امکان را خواهد داد که بتوانند به سرعت مطالب مورد نظر خود را پیدا نمایند.  و همین امر باعث می شود که میزان رضایتمندی کاربران از سایت شما افزایش پیدا کند و تجربه کاربری را به میزان قابل توجهی افزایش دهید تا آنها مایل باشند بارها به سایت شما سربزنند.

همچنین مرتب سازی این امکان را به آنها می دهد که بتوانند مطالب موردنظر خود را به همان ترتیبی که مایل هستند به نمایش درآورند تا بتوانند به مطلب موردنظر خود سریعتر دسترسی پیدا کنند.

در اینجا برخی راه های چیدمان و پالایش نتایج را خدمت شما عرض می نماییم.

 • بر اساس حروف الفبا
 • براساس تاریخ واقعه
 • نوع واقعه
 • وقایع امروز
 • وقایع هفته
 • وقایع هفته پیش رو

همچنین شم می توانید از گزینه "جستجو بر اساس " یا "مرتب سازی بر اساس"  نیز استفاده نمایید. برای قراردادن این گزینه توصیه می شود که شما از منوهای افتادنی برای این کار استفاده نمایید زیرا در این صورت جای کمتری در صفحه شما اشغال خواهد شد. 

اما اگر شما در صفحه خود بیشتر از 4 نوع از این گزینه ها دارید بهتر است که از دکمه های رادیویی برای این کار استفاده کنید زیرا در این صورت کاربر قادر خواهد بود تمامی این موارد را به صورت یکجا ببیند.

نحوه نوشتن مطالب

استفاده از زیر تیتر ها: بازدیدکنندگان معمولا به جای اینکه خط به خط مطالب را مطالعه نمایند دوست دارند که فقط تیتر های اصلی را مطالعه نمایند. همچنین می توانید از لیست های بالت گونه برای نمایش تیتر هایی که در درجه دوم از اهمیت قرار دارند استفاده نمایید.

در ضمن شما می توانید از لینک های داخل متن به عنوان یک ابزار خوب جهت پیمایش دیگر صفحات سایت خود استفاده کنید.

 

جهت دسترسی به مطالب بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.