بهینه سازی سایت که اغلب با عنوان بهینه سازی نرخ تبدیل از آن یاد می شود به فرآیند سیستماتیکی گفته می شود که برای بهبود کارایی وب سایت در جهت رسیدن به خواسته های تجاری انجام می شود.

از آنجایی که هدف شما به دست آوردن درآمد بیشتر ، فروش و کاهش تماس های تلفنی مشتریان می باشد، بهینه سازی سایت می تواند تاثیر بیشتری در رسیدن شما به این اهداف داشته باشد.

چگونه سایت خود را بهینه سازی کنم؟

همانگونه که گفته شد فرآیند بهینه سازی سایت مانند فرآیند بهینه سازی نرخ تبدیل می باشد. در واقع این دو عبارت گاها به صورت مشابه و جایگزین یکدیگر استفاده می شوند. بهینه سازی سایت در واقع کاری است که شما می توانید انجام دهید تا بیشترین سود و منفعت لازم از ساخت سایت را داشته باشید.

با دنبال کردن پروسه زیر شما می توانید بهینه سازی سایت خود را به صورت مداوم داشته باشید.

فرآیند بهینه سازی سایت

این فرآیند می تواند شامل مراحل زیر باشد:

 1. داشتن یک فرضیه – آنالیز های به دست آمده خود را بررسی کنید و بخش هایی از سایت خود را که می بینید به درستی کار نمی کنند را شناسایی نمایید. این ها می تواند شامل صفحاتی باشد که نرخ پرش یا خروج زیادی دارند. همچنین می توانید بازخوردهای خوبی از مشتریان خود در مورد اینکه چرا آنها با ورود به سایت شما تبدیل به مشتری نمی شوند را نیز داشته باشید. و اینکه شما می توانید با تهیه لیستی از سایت هایی که در این زمینه موفق بوده اند به بررسی و تحلیل عملکرد آنها پرداخته و راهکارهای بهینه سازی آنها را برای خودتان به صورت یک لیست آماده سازی کنید.
 2. اولویت بندی – بعد از اینکه شما لیست مورد نظر برای بهینه سازی را آماده کردید حال می بایست بتوانید یک اولویت بندی نسبت به اجزای این لیست داشته باشید. شما در این اولولیت بندی باید نکاتی مانند میزان تاثیر آنها ، جایگاه آنها نسبت به وضعیت فعلی سایت و همچنین سهولت در پیاده سازی آنها را نیز در نظر داشته باشید.
 3. تست بهینه سازی ها – اما گام بعدی این است که شما بتوانید بهینه سازی هایی که برای سایت خود اعمال کرده اید را در بوته آزمایش قرار دهید. تغییراتی را که باعث بهبود وضعیت سایت شما شده است را همچنان حفظ کنید و آنهایی که تاثیری نداشته اند را از دور خارج نمایید.
 4. تست های آنالیز – اطلاعات مرتبط با تست های انجام شده را بررسی کنید تا معین شود کدام یک از فرضیات شما درست و کدام یک از آنها غلط بوده است. شما با استفاده از پیاده سازی تست های موفق این چنینی می توانید میزان نرخ موفقیت بهینه سازی های خود را به درستی بسنجید.
 5. بهینه سازی سایت – آزمایش های موفقیت آمیز خود را وارد بازی کرده و از تست هایی که برنده نشده اند نیز درس بگیرید. از نتیجه هر دو این موارد استفاده کنید تا بتوانید بهترین خروجی ممکن را داشته باشید. شما باید این نکته را همیشه در گوشه ذهن خود داشته باشید که بهینه سازی سایت یک امر مستمر میباشد که با گذشت زمان شما جواب زحمات خود را خواهید گرفت.

چرا بهینه سازی سایت مهم است؟

بهینه سازی سایت از این جهت مهم است که به بازدیدکنندگان سایت شما کمک می کند تا در طی بازدید از سایت شما بتوانند به موفقیت های بیشتری دست پیدا نمایند. منظور از موفقیت یعنی با ورود به سایت شما به هدفی که به دنبال آن بوده اند دسترسی داشته باشند. هر کسی که وارد سایت شما می شود امیدوار است که بتواند به جواب سوال خود برسد و یا اینکه راهی برای مشکل خود پیدا کند و یا حتی بتوانند یک عملی را به صورت کامل انجام دهند. وقتی که شما سایت خود را بهینه سازی می کنید در واقع به مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت خود در رسیدن به اهدافشان کمک کرده اید.

برای مثال اگر شما یک سایت تجاری دارید که در آن کفش می فروشید می توانید با بهینه سازی سایت خود کاری کنید که افراد کفش های بیشتری از سایت شما خریداری نمایند. شما می توانید این کار را از طریق بهینه سازی نرخ تبدیل انجام دهید. پس بایدگفت که وقتی شما وب سایت خود را بهینه سازی می کنید در واقع سایت شما برای تجارت شما بهینه سازی شده است. این بهینه سازی در نهایت باعث می شود شما بتوانید درآمد بیشتری از وب سایت خود داشته باشید. همچنین با کاهش پشیبانی های حضوری و تلفنی میزان هزینه های جاری تجارت خود را نیز کاهش دهید.

چه چیزی را باید در وب سایت خود بهینه سازی کنیم؟

هر تجارتی منحصربه فرد است ، به همین دلیل هر سایتی باید با توجه به شرایط خودش بهینه سازی شود. برای شروع لازم است تا شما دو نکته را به خوبی درک کرده باشید:

 • خواسته بازدیدکنندگان سایت شما چیست؟

به عبارت دیگر آنها دوست دارند تا چه کارهایی را در سایت شما انجام دهند؟ وقتی که شما این را می دانید در واقع شما رفتار آنها را به خوبی شناسایی کرده اید. اگر هدف آنها پیدا کردن شغل است شما می توانید آنها را در همان جایی که نیاز دارند قرار دهید. و یا اگر تمرکز آنها بر روی به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد یک کالامی باشد باز هم شما می توانید آنها را در همان مسیر قرار دهید.

 • اهداف تجاری شما چیست؟

این بسیار عالی است که اهداف تجاری شما مرتبط با اهداف بازدیدکنندگان شما باشد. اینکه شما بدانید که برای چه مسائلی می خواهید سایت خود را بهینه سازی کنید آنگاه می توانید دیگر تصمیمات مهم را نیز به درستی اتخاذ نمایید. شما باید بتوانید اهداف تجاری خود را برای وب سایت خود اولویت بندی نمایید. بعد از آن تصمیم بگیرید که بیشترین سعی و تلاش خود را در کدام بخش یا بخش هایی از سایت خود قرار دهید.

بعد از اینکه شما اولویت های تجاری و مشتریان خود را معین کردید آنگاه شما می توانید معین کنید که ابتدا باید چه چیزی را بهینه سازی کنید. در این جا به بررسی برخی از جاهایی که مردم در هنگام بهینه سازی خود بر آن تمرکز می کنند خواهیم پرداخت.

صفحات ورود

بهینه سازی سایت یعنی که شما بتوانید صفحه ورودی به سایت خود را که اولین مکان ملاقات بازدیدکنندگان شما با آن است را بهینه سازی کنید. آنها ممکن است از طرق مختلفی مانند موتورهای جستجوگر یا حتی شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک به سایت شما آمده باشند. در واقع باید گفت که صفحه ورود جایی است که مردم با دیدن آن تصمیم میگیرند که آیا سایت شما می تواند پاسخگوی نیازهای آنها باشد یا خیر.

شما با بهینه سازی این صفحه می توانید کاری کنید تا نرخ پرش سایت شما کاهش پیدا کرده و همچنین با دادن اعتماد به آنها نسبت به سایت خود و اینکه آنها برای تامین نیازهای خود به جای درستی آمده اند نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید. شما نباید صفحات ورود خود را با صفحه خانگی خود اشتباه بگیرید. شما با بررسی گزارش سایت خود می توانید دریابید که کدام یک از صفحات ورودی شما بایستی مورد بهینه سازی قرار گیرند.

نقاط تبدیل

اگر شما بتوانید با تهیه فرم هایی یا سوالاتی از کاربران خود بخواهید تا میزان و نوع اعمال آنها را در سایت برای شما بیان کنند آنکاه بدین وسیله شما می توانید به رفتارهای آنها در هنگامی که در سایت هستند پی ببرید. و این بدان معناست که شما می توانید سیاست های بهینه سازی خود را در راستای رفتارهای آنان انجام داده و بهترین نتایج ممکن از جمله افزایش نرخ تبدیل را برای سایت خود به ارمغان آورید. البته اینکه چه تعداد از افراد این صفحات را مشاهده و چه تعداد از آنها این فرم ها را تکمیل می کنند نیز خود یک سوال است.

بررسی فرآیند

اگر شما یک شرکت تجارت الکترونیک دارید، آنگاه بررسی فرآیندها در سایت شما بزرگترین منبع و فرصت برای شما می باشد تا به وسیله آن بتوانید روند بهینه سازی خود را مدیریت و آنالیز نمایید. مطالعه رفتارهای کاربران به شما این امکان را خواهد داد الهام هایی از فرصت های بهینه سازی را به دست آورید.

صفحه خانگی

این یک صفحه ورود مخصوص می باشد، یعنی درب ورودی اصلی به سایت شما می باشد. درست که همه ورودی های شما ممکن است از این درب نباشد اما باید در نظر داشته باشید که بیشترین ترافیک ممکنه از طریق همین بخش به وب سایت شما صورت خواهد گرفت. بهینه سازی یعنی اینکه شما نیاز دارید تا وقت زیادی را برای ایجاد یک صفحه خانگی خوب صرف نمایید.

بهترین ابزارهای بهینه سازی سایت چیست؟

بهینه سازی سایت نیز همانند همه تکنیک های دیگر نیازمند داشتن ابزار مناسب می باشد. بهینه سازی سایت یک فرآیند همیشگی می باشد که شما باید به طور مداوم اطلاعات لازم در مورد بازدیدکنندگان ، نحوه پیاده سازی تئوری ها و اینکه چه صفحاتی از شما نیازمند تغییر هستند نیز داشته باشید. بنابراین دو نوع ابزار سنجش میزان کمی و کیفی بهینه سازی ها نیاز است.

بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل فرآیندی است که در آن شما باید در جستجوی عوامل و موانعی باشید که باعث می شود بازدیدکننده سایت شما نتواند به اهدافی که مد نظر داشته است دست پیدا کند. شما می توانید در مورد بهینه سازی نرخ تبدیل از یک فرمول ساده استفاده کنید.

ابزارهای بهینه سازی کیفی

ابزارهایی از این دست به شما کمک خواهد کرد که بازخورد کاربران خود را در مورد اینکه چرا آنها یک سری کارهایی را در وب سایت شما انجام می دهند به دست آورید. شما از این ابزارها می توانید برای فهم خواسته های بازدیدکنندگان و فرآیندهایی که آنها در وب سایت انجام می دهند با خبر گردید. در یک کلام شما می توانید به چرایی اعمال بازدیدکنندگان خود پی ببرید.

مهم ترین نکات بهینه سازی سایت عبارتند از:

 1. بهینه سازی عکس ها

تمامی عکس ها تا آنجایی که ممکن است باید از نظر حجمی فشرده سازی شوند تا میزان حجم فایل آنها کاهش پیدا کند. شما برای اینکار می توانید از ابزارهای رایگان فشرده سازی عکس ها استفاده نمایید. اکثر این ابزارها در اینترنت نیز به رایگان در اختیار شما قرار خواهند گرفت. همچنین عکس ها بایستی به درستی اندازه داده شوند. به این معنا که اگر در صفحه شما یک عکس 200*200 باید جای داشته باشد از یک عکس 300*300 استفاده نکنید. زیرا شما با این کار شانس دیده شدن صحیح آن در دستگاه های مختلف را از دست خواهید داد. و اینکه باید در انتخاب نوع عکس خود نیز دقت کافی را داشته باشید.

 1. خلاصه کردن متن ها

خلاصه سازی فرآیندی برای کاهش اندازه فایل با از بین بردن کاراکترهای غیر ضروری می باشد تا شما بتوانید سرعت انتقال و پردازش متن های خود را افزایش دهید. شما باید همچنین تمامی فایل های جاوا اسکریپت ، سی اس اس و اچ تی ام ال خود را نیز به صورت کامل فشرده سازی نمایید. برای این نوع از فشرده سازی ها هم در سطح اینترنت ابزارهای زیادی وجود دارد.

 1. ترکیب فایل های CSS/JAVASCRIPT

شما باید بتوانید تا آنجایی که می توانید همه فایل های متنی موجود در سایت خود را به یکدیگر چسبانده و تنها یک فایل داشته باشید. این کار باعث می شود تعداد درخواست های شبکه برای یک صفحه کاهش پیدا کند. بنابراین بهترین کار این است که بتوانید این فایل ها را با هم ترکیب نمایید.

 1. فشرده سازی متن ها

همه وب سرورهای مدرن امروزی این قابلیت را دارند که بتوانند فایل های موجود در وب سایت شما را فشرده سازی نمایند. و این فشرده سازی پیش از اینکه آنها به سمت مرورگر کاربر فرستاده شوند می تواند تا حد زیادی سرعت لود سایت شما را افزایش دهد. و برای سایت های برزگ این کار باعث می شود تا شما بتوانید به میزان زیادی درصد ازکار افتادن سایت و هاست خود را کاهش دهید. شما باید بتوانید این قابلیت را تا آنجایی که امکان دارد بر روی سرورهای خود اعمال کنید.

 1. کش کردن

ایده اصلی که پشت کش کردن هست این هست که چرا وقتی تغییری در سایت وجود ندارد ما باید باز هم دانلود ای داشته باشیم؟ کش کردن می تونه باعث بشه که تعداد درخواست هایی که به سمت سرور فرستاده میشه کاهش پیدا کنه. نحوه کار به این صورت است که در مرحله اول شما تمام صفحات و منابع را دانلود می کنید و در دفعات بعدی فقط در صورتی که منابع تغییر کرده باشند اقدام به دانلود آنها از سوی مرورگر انجام خواهد شد. با اضافه کردن هدرهای مربوط به کش شما معین می کنید که یک منبع تا کی می تواند در حالت کش باقی باشد. در دفعه بعدی که مرورگر به سرور مراجعه می کند ابتدا کش خود را مشاهده می کند اگر اطلاعات قبلی را داشت آنگاه برای دریافت اطلاعات جدید به سراغ سرور نخواهد رفت.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.