بازاریابی شبکه های اجتماعی و سئو دو عنصر استراتژیک جدا نشدنی از یکدیگر هستند. هردو این ها اجزای اصلی در یک استراتژی معین هستند که با تمرکز بر آنها می توان مخاطبان بیشتری را به صورت کاملا طبیعی وارد سایت خود کنید. از آنجایی که شبکه های اجتماعی بر پایه محتوای با کیفیت و برند سازی قوی تاثیر خود را نمایان می کند ، شما هر چقدر بیشتر بتوانید در این بخش به سئو قوی تری بپردازید می توانید میزان ترافیک ورودی از سوی این شبکه های اجتماعی را غنی تر سازید. و این حرفی است که بازاریابان شبکه های اجتماعی آن را بیان کرده اند که حضور بیشتر شما در شبکه های اجتماعی برابر است با افزایش رتبه شما در جستجوهای موتورهای جستجوگر.

متاسفانه هر زمان که صحبت از تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی رتبه سایت می شود آنگاه اکثر بازاریابان این شبکه ها از بیان جزئیات این کار صرف نظر می کنند. برای این منظور در این مقاله سعی شده است تا مهم ترین تکنیک هایی که شما می توانید از آن در شبکه های اجتماعی استفاده کنید را بیان کنیم. به خطر داشته باشید که استفاده از شبکه های اجتماعی تنها بخشی از استراتژی سئو شما می باشد.

 1. افزایش تعداد دنبال کنندگان

تعداد ارتباطات و فالوور هایی که شما از طریق پروفایل های خود در شبکه های اجتماعی به دست می آورید یک تاثیر کاملا مشخص در میزان رتبه سایت شما دارد. یک شرکت کوچک با 100 دنبال کننده توییتر حتی به نزدیکی شرکت های غول پیکری که دارای میلیون ها لایک و فالوور هستند هم نخواهند رسید. اما یک سری قرار دادهایی هم در این میان وجود دارد و آن این است که گوگل کیفیت این فالوورها را نیز می تواند شناسایی کند. به این معنا که خرید صدهزار فالوور توییتر کار زیادی را برای ارتقاء رتبه سایت شما به وجود نخواهد آورد. به جای این کار نیاز است تا شما بتوانید دنبال کنندگان خود را به صورت کاملا طبیعی به دست آورید.

افزایش تعداد فالوورهای شما یک عمل کاملا آهسته می باشد، اما تاثیر گذاری آن در دراز مدت بسیار خوب است. شما باید بتوانید میزان منحصر به فرد بودن و استوار بودن برند خود را همیشه در یک حالت همیشگی و به صورت روزانه به اثبات برسانید. شما باید مقالات مفید را پست کنید ، نکات کمکی ، و آیتم های بحث های عمومی را باز کنید سپس شما نیز به دنبال کاربران خود باشید و در بحث های آنها به صورت جدی مشارکت داشته باشید. ایجاد بحث ها و همچنین مشتاق سازی آنها به صورت مستقیم یک روش کلیدی برای ساخت فالوورهای همیشگی و مقیاس پذیر می باشد زیرا آنها می توانند از این طرق به دیگر دوستان خود نیز اشاره داشته باشند که در بحث های آنان شرکت کنند.

 1. تقویت بک لینک های خارجی

شبکه های اجتماعی از این بابت نیز موثر هستند زیرا آنها می توانند بک لینک های زیادی را به محتواهای شما اضافه نمایند. و هر چه شما بتوانید میزان این بک لینک ها را بیشتر کنید آنگاه می توانید اعتبار بیشتری را در چشم گوگل از آن خود کنید. اما برای به دست آوردن این چنین لینک هایی نیاز است تا شما بتوانید محتواهایی ایجاد کنید که واقعا ناب و منحصر به فرد باشد. در غیر این صورت شما دیگر نمی توانید چیزی برای به دست آوردن ترافیک داشته باشید.

در این مورد شبکه های اجتماعی مانند یک شبکه پخش همگانی عمل می کند. محتوای شما با در نظر داشت اصل بودن و مفید بودن ، همانند یک قلاب عمل می کند و شبکه های اجتماعی مانند یک استخر پر از ماهی است، پس قلاب خود را در دید مستقیم این ماهی ها قرار دهید. از هشتگ ها استفاده کنید تا بتوانید میدان دید شرکت یا سندیکای خود را افزایش دهید و در استفاده از محتواهای خود در بحث هایتان تردید نکنید. با مداومت کردن در این کار شما می توانید خود را به عنوان یک رهبر معتبر در این زمینه معرفی کنید. همچنین این کار شما باعث می گردد تا شما بتوانید منابع خارجی بیشتری را از طریق بک لینک های آنان به دست آورید.

 1. بهینه سازی پست ها برای جستجوها

این استراتژی نیز بر روی محتواهای از قبل ایجاد شده می باشد اما این کار یک کانال دومی را برای جستجو باز خواهد کرد. علاوه بر تیتر های خبری و ورودی های گراف دانش ، گوگل علاقه مند است تا بروز رسانی های شبکه های اجتماعی را در لیست نتایج جستجوی خود قرار دهد.

برای این کار ابتدا نیاز است تا شما یک انکرتکست قوی برای پست های خود ایجاد نمایید. این می تواند یک ویدئو ، یک اینفوگرافیک و یا حتی لینکی به یک مقاله کامل باشد. شما از هر کدام از این روش ها که مایل باشید می توانید استفاده کنید اما نکته مهم این است که این کار باید با روشی خاص و توصیفی انجام گیرد. پس از آنکه مطلب را پست کردید لازم است تا موسسه یا برند خود را با متنی که برای یک جستجوی معین چهارچوب بندی شده است بهینه سازی کنید. برای مثال اگر شما در حال نوشتن یک مقاله در مورد تهیه بیسکوئیت جو دو سر با جزئیات هستید ، شما می توانید این مقاله را با یک درخواست معین مانند " آیا شما علاقه دارید که بتوانید یک بیسکوئیت جو دو سر را بپزید؟ " چهارچوب بندی کنید. همچنین برای دریافت ورودی های بیشتر می توانید از کلمات کلیدی مرتبط با این کار نیز استفاده کنید.

 1. تاثیر اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی می تواند تاثیر بیشتری نسبت به بک لینک در مورد کسب اعتبار برای برند داشته باشد. برای موتورهای جستجوگر اعمالی مانند دنبال کردن ، لایک کردن ، اشتراک گذاری ، پاسخ دادن و افزودن به لیست علاقه مندی ها در شبکه های اجتماعی ارزش بسیار بیشتری از کسب بک لینک دارد.

بهترین روش برای افزایش میزان اشتراک گذاری این است که شما به صورت مستقیم اقدام به درخواست اشتراک گذاری نمایید. به عنوان مثال می توانید یک پاداش برای کسانی که مطالب شما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک می گذارند قرار دهید. هر چقدر تعداد کسانی که مطالب شما را به اشتراک گذارند بیشتر باشد آنگاه می توانید تعداد فالوورهای بیشتری نیز داشته باشید.

 1. بهینه سازی محلی پست ها

بهینه سازی محلی پست ها

شبکه های اجتماعی در واقع این امکان را به شما خواهند داد که بتوانید در جستجوهای محلی خود نیز رتبه های خوبی به دست آورید. بنابراین با در نظر داشت این مفهوم در اشتراک گذاری پست های خود این امکان را به موتورهای جستجوگر خواهید داد تا بتوانند شما را نیز در لیست نتایج جستجوی محلی قرار دهند. برای این کار راه های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال زمانی که یک فستیوال محلی یا یک اتفاق محلی مهم رخ می دهد می توانید از آن اتفاق عکس هایی را تهیه کرده و یک پست راجع به آن قرار دهید و از دیگران بخواهید تا در مورد پست شما نظر قرار دهند. این کار باعث می شود تا شما در شبکه ها و اجتماعات مختلف بیشتر دیده شوید. و یا اینکه کمی تحقیق کنید و در مورد شخصیت ها مهم اجتماعی کار کرده و با آنها روابطی در حد پایه ای داشته باشید. می توانید با آنها پست های خود را مبادله کنید ، در بحث های یکدیگر شرکت کرده و یا حتی از پست های مهمان استفاده کرده و پست های آنها را در کانال خود به اشتراک بگذارید.

 1. افزایش آگاهی نسبت به برند

شما نباید این روش را با روش برند سازی در سئو اشتباه بگیرید. روش برند سازی در سئو بسیار غنی تر عمل کرده و سازو کار دیگری را می طلبد. شما دراین روش می توانید میزان تمایل به برند خود را از طریق محتواهای با کیفیت افزایش دهید. و هرچه این میزان بیشتر باشید شما می توانید جایگاه خود را در جستجوهای مرتبط با کلمات غیر برند افزایش دهید.

 1. ساخت محتواهای با کیفیت

ساخت محتوا های منحصر به فرد و جذاب مانند اینفوگرافیک ها می تواند رتبه شما را تا حد زیادی افزایش دهد. ارتباطات نزدیکی با دوستان مهم خود در شبکه های اجتماعی داشته باشید و آنها را تشویق نمایید تا مطالب شما را به اشتراک گذارند. ممکن است که همه مردم با خواندن مقالات شما اقدام به ایجاد لینک نکنند اما حداقل این شانس را به گوگل داده اید که بتواند این مطلب شما را در بین نتایج جستجوی خود قرار دهد. اجازه بدهید یک مثال بیان کنیم. فرض کنید شما یک مطلب را در توییر توییت کرده اید و اگر این مطلب شما خوب باشد آنگاه فالوورهای شما آن را مجددا توییت خواهند کرد و همینطور دیگران نیز اقدام به این کار می کنند. و این کار آنقدر ادامه پیدا می کند تا روزی نزد یک خبرنگار یا یک بلاگر در سایت های دیگران دیده خواهد شد.

 1. گوگل پلاس

زمانی که شما در بخش درباره خود در صفحه پلاس خود اقدام به معرفی برند خود می نمایید و همزمان اقدام به اشتراک گذاری مقالات خود از طریق این شبکه اجتماعی می کنید آنگاه این شانس را به خود داده اید که اگر کسی مطلبی را مشابه مقاله شما جستجو کرد ، مقاله شما نیز در بین نتایج جستجوی کاربر قرار خواهد گرفت.

 • یک حساب کاربری در گوگل پلاس ایجاد کنید. از بخش CircleCount استفاده کرده و به دنبال تاثیر گذاران و افرادی که به نوعی با تجارت و صنعت شما مرتبط هستند ارتباط برقرار کنید. سپس لیست مخاطبان خود در بخش خبرنامه را وارد آن کنید و سعی کنید تا با تمامی این افراد ارتباط برقرار کنید.
 • پست های گوگل پلاس در نتایج جستجوی گوگل دارای رتبه هستند. بنابراین این اطمینان را داشته باشید که در پست های خود کلمات کلیدی تان نیز وجود دارد. همچنین باید توجه ویژه ای نیز به تیترهای خود داشته باشید زیرا آنها در نتایج جستجوی گوگل به نمایش گذاشته خواهند شد. از همان تیتری که برای مقالات خود استفاده کنید برای پست های خود در پلاس نیز استفاده کنید.

شبکه های اجتماعی یکی از کانال های مهم در توزیع محتوا می باشد. هر کدام از این شبکه ها یک نقشی را در تکمیل پازل کسب اعتبار برای سایت شما بازی خواهند کرد. اگر که مخاطبان بتوانند از طریق شبکه های اجتماعی به سایت شما بیایند آنگاه میزان ترافیک ورودی به سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 • سعی کنید در هنگام اشتراک گذاری مقالات از مخاطبان خود بخواهید که در مورد آنها نظر قرار داده و شما مطلب خود را به همراه نظرات آنان به اشتراک بگذارید.
 • سعی کنید تا مخاطبان خود را از صفحات لندینگ مختلف به سایت خود بیاورید. دراین صورت آنها مشتاق تر خواهند بود تا بیشتر مطالب شما را به اشتراک گذارند.
 • امکان ایجاد پست توسط کاربران خود را مهیا سازید. به این وسیله آنها حتما اقدام به اشتراک گذاری خواهند کرد.

در واقع باید گفت که پروفایل های شبکه های اجتماعی از مهم ترین راه های کسب رتبه های بالا در جستجوی برند ها می باشد. بنابراین سعی کنید که در پروفایل شبکه های اجتماعی خود حتما لینک سایت خود را قرار دهید.

 • شما باید صفحات درباره ما و پروفایل خود در شبکه های اجتماعی را غنی سازی کنید و توجه بیشتری به آنها داشته باشید.
 • یکی از مهم ترین توانایی های پلاس در این است که می تواند رتبه سایت شما را در جستجوهای محلی افزایش دهد. همین که سایت یا شرکت شما در لیست جستجوهای محلی قرار داشته باشد نیز خود یک موفقیت بزرگ به شمار خواهد آمد.
 • بازبینی صفحات و ایمیل ها
 • اطمینان حاصل کنید که آدرس شما در گوگل مپ به درستی نشانه گذاری شده است.
 • با قرار دادن بخش بررسی در مورد تجارت خود مردم را تشویق به قرار دادن نظر کنید. این را در نظر داشته باشید که کیفیت مهم ترین رکن در ارتقاء رتبه است.
 • استفاده از کلمات کلیدی مرتبط تاثیر زیادی در موفقیت سئو شما دارد. بنابراین سعی کنید این کلمات را در شبکه های اجتماعی نیز فعال نگه دارید تا بتوانید از این طریق نیز ترافیک بیشتری به سایت خود وارد کنید.
 • همچنین یک لیست از کلمات کلیدی خود آماده کرده و به صورت مکرر آنها را در مقالات خود قرار دهید. البته نباید در این کار زیاده روی داشته باشید و حداکثر 5 کلمه در هر مقاله کافی می باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.