درعصر آنلاینی که ما در آن زندگی می کنیم داشتن یک وب سایت حرفه ای یک نیاز کاملا اساسی برای تمامی مشاغلی است که شما در سطح اینترنت به آن می خواهید برخورد داشته باشید. یک سایت خوب می تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توان به عنوان یک بستر ذخیره سازی ، نمایشی از کارها و مهارت ها ، یک کانال ارتباطی برای معرفی برند نیز به آن نگاه کرد.

در این مقاله می خواهیم تا شما را با مراحل ساخت سایت حرفه ای آشنا سازیم.

 1. استراتژی مند کردن برند

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که بتوانید یک استراتژی خوب برای برند خود داشته باشید. شما نباید پیش از اینکه ایده اصلی خود برای داشتن سایت را مشخص کنید اقدام به طراحی آن نمایید.

 • مشخص نمودن بازار هدف : آنها چه کسانی هستند؟ شما برای چه نوع افرادی می خواهید سایت داشته باشید؟ آنها چه کارهایی را می خواهند انجام دهند؟ وب سایت شما چگونه در زندگی آنها تاثیر می گذارد؟
 • تحقیق در مورد رقبا : شما باید بررسی نمایید که رقبای شما چگونه عمل میکنند. در چه زمینه هایی قوی هستند و شما چگونه می توانید یک با آنها به رقابت بپردازید؟
 • شناسه برند خود را معین کنید: اگر شما بخواهید برند خود را در سه کلمه تعریف کنید چگونه آن را بیان می کنید؟ شما برای برند خود چه چشم انداز یا دور نمایی را متصور شده اید؟ در مورد روان شناسی برند خود تحقیق کنید و ببینید که چطور باید آن را ایجاد کنید واز چه رنگ ها و نوع نوشتاری یا گرافیکی برای آن باید بهره ببرید.
 1. مسیر طراحی

طراحی سایت در این روزها با وجود سایت سازهای مختلف بسیار راحت شده است و شما زیاد نباید دغدغه های طراحی سایت را داشته باشید.

 • انتخاب قالب : قالب های سایت به شما یک فهم اولیه در مورد طراحی سایت خواهد داد. به صورت ایده آل قالبی را که شما انتخاب می کنید باید دارای چیدمانی باشد که شما از آن انتظار دارید و باید بر اساس استراتژی شما باشد.
 • زمانی که شما قالب مورد نظر خود را انتخاب کردید آنگاه باید اقدام به سفارسی سازی آن بر اساس نیازهای خود کنید . این کارها عبارتند از اضافه نمودن عکس ها ، متن ها ، لینک ها ، ویدئوها و صداها می باشد. همچنین باید بخش های مربوط به گالری عکس قالب را نیز به صورت دلخواه خود ایجاد نمایید.
 • اما ساخت سایت فقط این نیست که شما بخواهید رنگ های آن را عوض کنید یا اینکه عکس های مورد نظر خود را اضافه نمایید. شما باید قابلیت های مختلفی را برای بهبود وضعیت سایت خود به آن اضافه نمایید.
 1. اولویت بخشی به کارایی سایت

وب سایت شما باید بتوانید یک تجربه کاربری لذت بخش برای بازدیدکنندگان شما داشته باشد. یک سایت زیبا بدون کارایی لازم نمی تواند بدون داشتن کارایی های لازم مورد تایید مخاطبان شما قرار گیرد.

کارایی سایت

 • روند پیمایش : اطمینان حاصل کنید که سایت شما دارای یک ساختار مشخص باشد که کاربران شما بتوانند به راحتی بین صفحات شما پیمایش انجام دهند.
 • محتوای سلسله مراتبی : این ساختار سلسله مراتبی باعث می شود که مطالب شمابه بهترین شکل ممکن به مخاطبین شما نمایش داده شود تا بیشترین تاثیر گذاری ممکن را داشته باشد.
 • فراخوانی اعمال : این فراخوانی ها پیام هایی هستند که مخاطبان را برای انجام کارهای خاصی دعوت می کند. مانند ثبت نام در سایت. و شما در این روش به صورت مستقیم به مخاطبان خود می گویید که چه کارهایی را باید انجام دهند.
 • خوانایی : به نظر شما سایتی که محتوای آن دارای خوانایی نباشد چه جایگاهی می تواند داشته باشد؟ شما باید در انتخاب فونت ها و رنگ آنها و همچنین رنگ پس زمینه مطالب دقت لازم را داشته باشید. و نکته مهم دیگر فضای بین خطوط و اجزای کناری متن می باشد که باید یک ساختار خوب برای آن در نظر داشته باشید.
 • پابرگی : پایین ترین بخش سایت به عنوان پا برگی آن مشخص می باشد. البته این بخش ها به صورت مستقیم در دید کاربران قرار نمی گیرد اما در بالابردن تجربه کاربری نقش دارد. شما می توانید اطلاعات مربوط به محتواهای خود ، دکمه های مرتبط با شبکه های اجتماعی و یک نقشه سایت ساده را به آن اضافه کنید.
 1. بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر

کارکردن برای افزایش رتبه سایت یکی از با ارزش ترین راه ها برای کسب ترافیک میباشد. به همین دلیل نیاز است که شما کارهای مرتبط با سئو سایت را انجام دهید. و این کار یک کار حرفه ای می باشد که در آن باید موارد زیر را در نظر گرفت:

 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی: شما باید پا را در کفش مشتریان و بازدیدکنندگان سایت خود قرار دهید. و متوجه شوید که بازدیدکنندگان شما ممکن است به دنبال چه چیزهایی باشند. کلمات کلیدی که آنها استفاده می کنند یکی از مهم ترین بخش های استراتژی سئو سایت شما می باشد.
 • متن: بخش های تماس با من ، بلاگ ها ، پابرگی و سوالات متداول و هر بخشی که شامل متن می باشد باید در استراتژی سئو شما درنظر گرفته شود. زیرا کراول های گوگل خیلی هوشمند نیستند و اگر متوجه شوند که شما درحال انجام کار تجاری هستید آنگاه رتبه سایت شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
 • تگ های متا: این تگ ها برای کاربران شما قابل مشاهده نمی باشد. اما موتورهای جستجوگر این مطالب را خوانده و از آنها برای نمایش نتایج خود استفاده می کنند.
 • متن جایگزین: موتورهای جستجوگر نمی توانندعکس ها را بخوانند این بدان معنی نیست که شما باید آنها را از سئو سایت حذف کنید. هر عکسی که شما در وب سایت خود قرار می دهید باید بخش alt داشته باشد. این متن باعث می شود که شما به موتورهای جستجوگر بفهمانید که عکس شما در چه رابطه ای می باشد تا بر اساس این اطلاعات بتواند آن را در نتایج جستجو به نمایش گذارد.
 • لینک سازی: شما می توانید با استفاده از بک لینک رتبه سایت خود را تا میزان زیادی افزایش دهید. شما می توانید سایت خود را به کتابخانه های مربوطه اضافه نمایید. همچنین مطمئن شوید که سایت شما به همه حساب های شما در صفحات اجتماعی لینک شده باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه کنید.