طراحی سایت یک هنر نمی باشد. بلکه مجموعه ای از مهارت ها شامل حقوق کپی برداری ، تایپوگرافی و نوع چیدمان می باشد که در کنار هم گرد آمده تا یک سازمان واحد را برای نمایش هر چه بهتر محتوا به کاربران نشان دهد.

اما برای به دست آوردن یک سایت موفق نه تنها شما باید این عناصر طراحی سایت را به خوبی در کنار هم قرار دهید بلکه شما باید یک مسیر مشخص داشته باشید. مسیری که هدایت کننده همه جوانب طراحی برای رسیدن به هدف های تعیین شده باشد.

شما باید به صورت استراتژیک فکر کنید.

طراحی استراتژیک

طراحی استراتژیک چیست ؟

طراحی استراتژیک آمییخته ای از اهداف سازمانی به همراه جنبه های مختلف پروسه طراحی سایت می باشد. شما فقط در حال طراحی یک رابط کاربری خوب نیستید. شما در حال طراحی یک واسطی هستید که به وسیله آن بتوانید به برآورده کردن  اهداف سازمانی خود کمک نمایید.

شما به راحتی می توانید در سطح اینترنت سایت هایی را مشاهده نمایید که با آخرین تکنولوژی های روز دنیا طراحی شده اند اما آنها در برآورده کردن اهداف اصلی خود ضعیف عمل کرده و ناتوان هستند. گرایش های طراحی تکنیک های فوق العاده ای هستند که به شما حس تازگی را القا  می نمایند اما پیاده سازی درست این تکنیک ها نیاز به تمرکز زیادی دارد.

برای مثال یک وبلاگ یک بروشور تبلیغاتی نیست، شما باید روی بخش های کاربردی و خوانایی آن بیشتر از طراحی آن توجه داشته باشید. به صورت مشابه یک وب سایت توسعه یافته برای بازیهای کامپیوتری باید ویژگی های گرافیکی و طراحی قوی داشته باشد به این دلیل که در این گونه وب سایت ها حس زیبایی شناختی جایگاه بسیار زیادی دارد.

وقتی که یک طراح صرفا یک ظاهر زیبا و جذاب برای سایت ایجاد می کند و این کار را بدون در نظر داشتن اهداف تجاری پشت سایت انجام می دهد آن موقع است که این طراحی جذاب بازده لازم را برای وب سایت نخواهد داشت.

طراحی سایت در واقع ایجاد یک رابط کاربری برای بهبود عملکرد ارتباط می باشد که در عین کاربر پسندی بتواند احساس وهدف ما را به درستی تراوش کند.

طراحی وب سایت موثر باید به گونه ای باشد که بتواند در جهت برآورده کردن تمامی اهداف موجود در ایجاد وب سایت باشد. و همچنین دارای یک تعامل با اهداف سازمان متولی سایت باشد. پس طراحی استراتژیک یعنی مشخص نمودن تمامی اهداف مورد نظر و استفاده از آن به عنوان یک راهنما در طراحی سایت می باشد.

پیاده سازی استراتژی طراحی

  1. تعیین اهداف

یکی از چیزهایی که شما قبل از طراحی سایت به آن نیاز دارید این است که اهداف سازمان و مشتریان خود را به خوبی شناسایی کنید. و مشخص کنید که شما دقیقا چه اهدافی را از طراحی سایت یا طراحی مجدد آن می خواهید به دست آورید. هدف اصلی وب سایت چیست؟ این اهداف را از مشتریان خود ، مدیران و حتی از خودتان سوال کنید. اما اگر که شما واقعا خودتان و یا سازمانتان به صورت دقیق این اهداف را نمی شناسید بهتر است که جلساتی را برای تعیین آن قراردهید.

به خاطر داشته باشید که وب سایت ، یک قطعه هنری نیست ، در واقع یک رابط است که خدمتی را به شما ارائه می کند. و این خدمت می تواند شامل فروش محصولات، انتقال محتوای اطلاعاتی ، سرگرمی ، اطلاع رسانی و یا محیا کردن دسترسی به یک خدمت می باشد. همچنین اهداف نیز اهمیت زیادی دارند مخصوصا اگر شما قصد طراحی مجدد سایت را داشته باشید. و هدف خود را از طراحی مجدد مشخص نمایید ، آیا شما می خواهید تعداد افراد ثبت نام کننده در سایت خود را افزایش دهید ، نرخ bounce rate را کاهش دهید یا اینکه می خواهید میزان مشارکت پذیری کاربران در سایت را افزایش دهید؟

  1. شناسایی مخاطبین

اینکه شما دقیقا بدانید که مخاطبین شما چه کسانی هستند تاثیر فراوانی در نوع طراحی و ظاهر و حتی عملکرد سایت شما دارد. و مشخصات آماری بسیاری زیادی وجود دارد که می تواند روی طراحی شما تاثیر گذار باشد مانند سن ، جنسیت ، حرفه و مهارت های تکنیکی می باشد. طراحی سایت بازی های رایانه ای برای سنین نوجوانان نیازمندپارامترهای متفاوتی نسبت به طراحی یک سایت یا ژورنال تجاری می باشد.

کاربر پسندی سایت نقش مهم تری را برای مخاطبینی که سن و سال بیشتری دارند ویا اینکه سطح اطلاعات تکنیکی آنها پایین است دارد. مشخص نمودن مخاطبین سایت تنها برای تعیین ظاهر کلی سایت مفید نخواهد بود بلکه پارامترهای جزیی تری را نیز می تواند مشخص کند. مثلا اندازه فونت ها که خود می تواند معین کند که مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند.

  1. تصمیم برای ایجاد تصویر برند

بیشتر طراحان وب مایل اند تا از بروز ترین تکنیک های طراحی برای ساخت سایت استفاده نمایند. این کار بسیار خوبی است اما اغلب آنان این کار را بدون در نظر داشتن نحوه قرار دادن عکس انجام می دهند. استفاده از دکمه های براق و تصاویر متحرک و بسیاری از چیزهای دیگر ممکن است که برای سایت های دیگر مفید باشد اما شاید نتوانند اهداف شما در معرفی برند را پوشش دهند.

در مورد رنگ ها فکر کنید. و تحقیق کنید که برای به دست آوردن احساس مورد نظر خود از سمت کاربران بهتر است که از چه رنگ هایی استفاده کنید. دقت کنید که هر چیزی یک برندی دارد و حتی اگر شما قصد فروش محصولی را در سایت خود نداشته باشید و یا حتی یک وبلاگ ساده داشته باشید بازهم همان وبلاگ نشان دهنده احساس شما از نوع کار یا خدمتتان می باشد و این همان چیزی است که به کاربران و بازدید کنندگان سایت شما منتقل شده وباعث می گردد که یک زمنیه فکری در مورد شما در ذهن آنان ایجاد گردد.

  1. راستای طراحی هدف محور

با انجام مراحل قبلی شما الان این آمادگی را دارید که بدانید چطور باید یک تصمیم برای تطابق طراحی با استراتژی خود داشته باشید. فرض کنید که شما قصد افزایش تعداد ثبت نام کنندگان در سایت خود را دارید. حال طراحی شما چطور می تواند این کار را برای شما انجام دهد؟ در اینجا سه نکته به ذهن می رسد:

  • بخش "درباره ما" سایت خود را ب صورت کامل مشخص و در یک جای مناسب در صفحه اول سایت خود قرار دهید. زیرا کاربرانی که به سایت شما می آیند هیچ شناختی از شما و فعالیت سایت شما ندارند پس بهترین راه برای شناساندن خود به مخاطبین استفاده از همین بخش است.
  • از رنگ هایی که باعث جلب توجه افراد می شود در طراحی دکمه های مربوط به بخش ثبت نام استفاده کنید.
  • مراحل ثبت نام یا ایجاد حساب کاربری برای مشتریان خود را به ساده ترین شکل ممکن بسازید زیرا تجربه نشان داده است که در صورت استفاده از فروم های طولانی کاربران از تکمیل آن خودداری می کنند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.