مدارس در همه جای دنیا وب سایت های مخصوص به خود را دارند. اما شاید ساخت و طراحی سایت برای این گونه از نهادها برای بسیاری از شما نامنوس باشد. زیرا طراحی آن نیاز به یک سری تکنیک هایی دارد که شما باید به آنها واقف باشید. در این مقاله سعی شده است تا شما را با این تکنیک ها و مراحل ساخت سایت مدرسه آشنا سازیم.

از کجا باید آغاز کرد؟

در ابتدای کار شما باید تمامی اهداف خود را معین کنید و سپس به مشخص کردن مخاطبان خود بپردازید. بدون داشتن یک هدف معین ، یک وب سایت چیزی به جز یک تکه کاغذ نمی باشد. برای اینکه شما نیز در این گرداب فرو نیافتید و یک سایت خوب داشته باشید باید به این سوال پاسخ دهید که : داشتن یک وب سایت چه مزایایی می تواند برای مدرسه ما داشته باشد؟

وقتی که شما یک پاسخ درست داشته باشید یعنی اینکه می خواهید سایت مدرسه شما جایی باشد که دانش آموزان بتوانند تکالیف خود را در ان قرار دهند ، آسان سازی ارتباط بین دانش آموزان و مدیریت ، معلمان و مجموعه مدرسه و یا ایجاد یک حضور آنلاین از جمله اهدافی است که شما می توانید در نظر داشته باشید. شما باید بتوانید سایت خود را به صورت کاملا موثر طراحی کنید و بیشترین استفاده و کارایی ممکن را از سایت خود داشته باشید.

برنامه ریزی داشته باشید

بعد از اینکه شما اهداف و مخاطبان خود را معین کردید می توانید اقدام به ساخت سایت خود کنید. برای ساخت سایت بهتر است که نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • مدرسه و تصویر واقعی از آن را به خوبی بشناسید. این شناخت مهم می باشد. زیرا شما همان گونه که در سایت خود دیده می شوید مردم به حالت واقعی شما نیز پی خواهند برد.
 • این اطمینان را حاصل کنید که هر کسی که در مجموعه سایت شما حضور دارد به خوبی به وظایف خود واقف است.
 • سرور میزبانی کننده خود را به خوبی شناسایی و انتخاب کنید. بدانید که این سرور چقدر قدرت دارد ، و چه کسی از آن نگهداری می کند. و همچنین این اطمینان را داشته باشید که بدانید حتما در بخش پشتیبانی آن از شما به خوبی حمایت خواهد شد.
 • کسی که مسئول تولید محتوای شما است را به خوبی بشناسید.
 • معلمان را به خوبی آموزش دهید تا بتوانند با صفحات سایت خود به درستی کار کنند.
 • برای دیدن و بررسی سایت های مدرسه ای دیگر وقت صرف کنید و ببینید که آنها از چه امکاناتی در سایت خود استفاده کرده اند.
 • برای مراحل و استانداردهای سایت خود حتما راهنماهای جالبی تهیه کنید.
 • سوالاتی را باید در نظر داشته باشید: چه کسی را باید مسئول ساخت پست های خود کنید؟ آیا نیاز به ایجاد قوانین کپی رایت دارید؟ آیا می خواهید برای لینک های سایت خود مجوزهایی تعیین کنید؟ سایت خود را می خواهید با کدام یک از موتورهای جستجوگر ثبت کنید؟

بالانس کردن بودجه

پیشنهاد ما برای شما این است که خرج های اضافی را کنار بگذارید. به کسی بابت طراحی سایت خود پولی پرداخت نکنید و به کسی بابت انجام بخش های مختلف سایت خود پولی ندهید. شما باید کمی به خودتان زحمت داده و سعی کنید تا یکی از سیستم های مدیریت سایت را یادگرفته و از آن برای ساخت سایت خود بهره ببرید.

نیازمندیهای ساخت و طراحی سایت مدرسه

 • نام دامنه

نام دامنه شما در واقع نام همان سایت شما می باشد و بی تردید باید نام مدرسه شما به عنوان نام دامنه شما ثبت باشد. به همین دلیل شما در این مورد کار سختی را پیش روی نخواهید داشت. وقتی که شما در فضای اینترنت اقدام به ساخت سایت برای مدرسه خود می کنید و به نام مدرسه خود اقدام به تبلیغات و حضور اینترنتی می کنید انگاه اعتبار مدرسه شما نیز از جهت افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر نام مدرسه شما یک نام طولانی می باشد سعی کنید تا یک اختصار یا کلمات مخفف برای آن انتخاب کنید. این کاری است که تقریبا همه مدارس و دانشگاه ها در انتخاب نام سایت خود آن را رعایت می کنند. زیرا نام های کوتاه بسیار راحت تر می توانند در ذهن افراد جای بگیرند.

[مرتبط : 21 تکنیک انتخاب نام دامنه مناسب]

 • میزبانی وب

انتخاب یک شرکت مناسب برای میزبانی وب از جمله مهم ترین کارهایی است که شما باید انجام دهید. زیرا شما در حال نگهداری اطلاعات مهم مدرسه از جمله اطلاعات و منابع آموزشی ، تکالیف دانش آموزان و همچنین اطلاعات آموزشی و تحصیلی آنها هستید. پس باید میزبان وبی را انتخاب کنید که بتواند یک سطح امنیت خوب برای شما ایجاد کند. همچنین باید بتواند به صورت رزوانه یا هفتگی از اطلاعات شما پشتیبان تهیه کند تا در صورت بروز مشکل برای سایت بتوانید اطلاعات خود را بازیابی کنید.

نکته مهم دیگر این است که شما باید بتوانید از شرکت میزبان خود میزان دسترس پذیری 99 درصدی برای سایت خود داشته باشید. زیرا هیچ چیز بدتر از این نیست که دانش آموزان و اساتید برای انجام کارهای خود به سایت مراجعه نمایند اما سایت شما قابل دسترس نباشد. به این دسترس پذیری اصطلاحا uptime یا زمان آماده به کار بودن سیستم گویند. شما باید سعی کنید تا حد امکان از سرورهای مجازی با توان سخت افزاری زیاد و به صورت dedicate یا همان اختصاصی استفاده کنید. زمانی که شما از سرورهای مشترک استفاده می کنید کیفیت و راندمان سایت ممکن است کاهش یابد و از جمله اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد افزایش زمان لود سایت می باشد.

این نیز برای سایت شما اصلا خوب نیست که یک سایت کند داشته باشید. زیرا افراد امروزه بسیار کم حوصله شده اند و بر طبق آمار به دست آمده بیش از 4 ثانیه برای باز شدن یک سایت صبر نخواهند کرد. پس شما در این زمینه نیز باید مراقب باشید و این امکانات را از شرکت میزبان خود انتظار داشته باشید.

 • سیستم مدیریت محتوا یا سایت ساز

همانطور که در بخش بودجه گفتیم شما باید در مورد پرداخت پول بابت طراحی سایت خود کمی زیرکانه عمل کنید. امروزه طراحی سایت برای یک مدرسه با توجه به امکاناتی که نیاز دارید می تواند هزینه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل راه حل بهتر این است که شما برای طراحی سایت خود از سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنید. رایج ترین گزینه در این موارد استفاده از وردپرس می باشد.

سیستم مدیریت محتوا

این سیستم مدیریت محتوا با توجه به خیل عظیمی از توسعه دهندگانی که در سراسر دنیا دارد توانسته است در بسیاری از بخش ها بسیار قوی عمل نماید. شما هر آنگونه امکاناتی که از سایت های مدرسه در نظر داشته باشید را می توانید با استفاده از این سیستم پیاده سازی کنید.

با استفاده از افزونه های وردپرس این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید انواع قابلیت هایی که مد نظر دارید برای سایت خود داشته باشید را اضافه کنید. فقط کافیست که یاد بگیرید چگونه باید از این سیستم و بخش های مختلف آن استفاده کنید که این خود نیز کار راحتی می باشد. در کل کار کردن با وردپرس بسیار راحت می باشد. در عین اینکه امکانات خیلی زیادی را به شما می دهد یادگیری آن نیز بسیار آسان می باشد.

[مرتبط : همه چیز در مورد سیستم مدیریت محتوا (CMS)]

 • انتخاب قالب مناسب

در سطح اینترنت قالب های رایگان زیادی وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید. اما شما باید سعی کنید که یک قالب خوب را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. اما نباید یک قالب رایگان باشد. زیرا این قالب های رایگان دارای امنیت کافی نیستند و شما می توانید با یک هزینه معقول یک قالب خوب را خریداری کنید. از طرفی قالب های رایگان به گونه ای هستند که بسیاری ممکن است از آنها استفاده کرده باشند و به همین دلیل قبلا در سایت های دیگر دیده شده اند. بنابراین شما می توانید با خرید یک قالب کاری کنید که ظاهر سایت شما منحصر به فرد تر باشد.

 • بهینه سازی سایت

شما علاوه بر اینکه باید بتوانید سایت زیبایی داشته باشید برای بهینه سازی آن نیز باید کارهایی را انجام دهید. منظور از بهینه سازی سایت این است که شما یک سری کدهایی را در سایت خود قرار دهید که متناسب با قوانین موتورهای جستجوگر باشد.

این بهینه سازی شامل اعمال کدهایی برای افزایش سرعت لود سایت ، بهینه سازی عکس ها برای لود سریعتر ، بهینه سازی و فشرده سازی کدها برای کمتر شدن حجم کدهای ارسالی به مرورگرهای کاربران و موارد دیگر می باشد. به این مجموعه تکنیک ها در طراحی سایت اصطلاحا سئو سایت گفته می شود.

شما برای این کار نیاز به استخدام افرادی دارید که به آنها متخصص گفته می شود. شما برای سئو سایت نیاز به اطلاعات و دانشی دارید که در اختیار این افراد می باشد.

 • طراحی ریسپانسیو

امروزه با توجه به اینکه کاربران بیشتر از موبایل برای انجام کارهای خود استفاده می کنند پس شما نیز باید سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که افراد بتوانند از طریق تلفن های هوشمند و یا تبلیت های خود اقدام به مشاهده سایت شما کنند. این نکته را باید بدانید که طراحی ریسپانسیو یک گزینه اضافی نیست بلکه یک اجبار در طراحی سایت می باشد.

ممکن است که بسیاری از افراد نتوانند همیشه به دسک تاپ دسترسی داشته باشند و بخواهند در طول روز کارهای خود را از طریق تلفن های همراه خود انجام دهند به همین دلیل شما باید بتوانید این امکان را برای مخاطبان سایت خود فراهم کنید.

نکات طراحی موثر سایت مدرسه

 1. قالب بندی

شما باید اطمینان حاصل کنید که اندازه قلم و رنگ های استفاده شده در طراحی سایت شما استاندارد باشد. شما باید این عناصر را طوری انتخاب کنید که با لوگو و محتوای کاری مدرسه شما همخوانی های لازم را داشته باشد و هر کسی که به سایت شما مراجعه می کند بتواند با دیدن سایت احساس کند که در محیط واقعی مدرسه شما قرار دارد.

 1. تخته کارهای خانگی

شما باید به معلمان این اجازه را بدهید که بتوانند کارها وتکالیف دانش آموزان را در وب سایت قرار دهند و دانش آموزان نیز بتوانند تکالیف انجام شده خود را به بخش مربوط به استاد خود در وب سایت آپلود نمایند. این کار همچنین به اولیاء دانش آموزان این امکان را می دهد که بتوانند وضعیت تحصیلی و آموزشی فرزندان خود را به صورت کاملا واضح و در هر ساعتی از شبانه روز دنبال کنند بدون اینکه نیاز باشد آنها به صورت فیزیکی به مدرسه مراجعه نمایند. همچنین می توانید یک سیستم گزارش گیری برای سایت خود قرار داده تا معلمان و دانش آموزان و اولیاء آنها بتوانند از وضعیت دانش آموزان در مدرسه اطلاع پیدا نمایند.

 1. لیست منابع مدرسه

شما باید بتوانید لیستی از منابعی که دانش آموزان باید به آن دسترسی داشته باشند را مهیا کنید و به صورت کامل آنها را در سایت قرار دهید.

 1. ویترین پروژه های دانش آموزان

می توانید پروژه های دانش آموزان ممتاز را به صورت نمونه پروژه های موفق و به صورت تشویقی در اختیار دیگران در وب سایت قرار دهید.

 1. منابع اولیاء

منابع اولیاء یعنی دسترسی هایی که شما به اولیاء دانش آموزان می دهید تا آنها بتوانند وضعیت تحصیلی دانش آموزان را مشاهده کنند. همچنین در صورتی که در مدرسه فعالیت های خاصی انجام شود می توانید آنها را به این وسیله مطلع سازید. شما به عنوان مسئول مدرسه می توانید با اولیاء دانش آموزان ارتباط نزدیکی برقرار کنید.

 1. تقویم آموزشی

شما باید در سایت خود از یک تقویم آموزشی متناسب با رویدادها و فعالیت های انجام شده در مدرسه استفاده کنید. این تقویم می تواند به همه کمک کند که در جریان کارهای انجام شده و یا کارهایی که قرار است انجام شود قرار گیرند. و از دست اطلاع رسانی های دستی و قدیمی نیز خلاصی خواهید یافت.

 1. اطلاعات تماس

دسترسی به اطلاعات مدیران ، معاونان و معلمان مدرسه نیز یکی از مهم ترین منابعی است که باید آنها را در اختیار دیگران قرار دهید. این یک اصل است که باید اطلاعات کاملی از پرسنل خود در اختیار عموم قرار دهید. همچنین باید سوابق کاری آنها و همچنین سوابق مدیریتی و تدریسی آنها را نیز در سایت قرار دهید. وقتی که شما در این ضمن بتوانید اطلاعات تماس آنها را در اختیار دیگران قرار دهید می توانید سطح بهتری از ارتباط را با اعضای مدرسه و والدین ایجاد کنید. مثلا باید ایمیل های اساتید را در سایت خود قرار داده باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.