در اینجا قصد داریم تا در طی یک روش بسیار ساده و اصولی ساخت سایت را به شما عزیزان در چند گام آموزش دهیم.

گام اول : تصمیم گیری برای داشتن یک وب سایت

روش های متعددی برای حضور در فضای مجازی وجود دارد که داشتن یک وب سایت یکی از این روش ها می باشد. انواع دیگر این حضورها می تواند شامل داشتن کانال های چند رسانه ای اجتماعی (social media channel ) و همچنین داشتن سایت هایی که شما از طریق آن به مشتریان خود این اجازه را میدهید که بتوانند فعالیت تجاری شما را مشاهده نمایند. اما قبل از شروع طراحی سایت باید بدانید که هر کدام از روش های حضور در وب چه امکانات و مزیت هایی را برای شما به همراه دارد.

داشتن وب سایت و دیگر ابزارهای حضور به صورت همزمان

 • دست یابی به مشتریان قدیمی و جدید
 • ارتباط با مشتری از طریق کامنت ها و عکس
 • به مشتریان خود اجازه انتقاد کردن بدهید
 • قابلیت نمایش برای دسک تاپ و موبایل

تفاوت های بسیاری بین داشتن وب سایت و حضور از طریق روش های دیگر وجود دارد.

مزایای داشتن سایت

 • داشتن امکانات و اختیارات کامل در مورد مدیریت سایت شامل انتخاب دامنه و نحوه ی چیدمان اجزای سایت
 • داشتن صفحات متعدد

دیگر روش های حضور در فضای مجازی

 • به صورت مجانی هستند یا با مبلغ ناچیز
 • نصب و راه اندازی آن به صورت سریع است یا کند

پس از بررسی جنبه های گفته شده شما قادر خواهید بود که به درستی نیاز خود را به داشتن وب سایت تحلیل نموده و کار خود را برای ایجاد آن شروع نمایید.

گام دوم :ساخت یک وب سایت جدید

برای ساخت یک وب سایت ابتدا لازم است تا شما یک نام دامنه را انتخاب کرده و آن را از طریق یکی از ثبت کننده های دامنه اصطلاحا Register نمایید سپس سرویس میزبانی وب سایت خود را انتخاب کنید.

انتخاب نام دامنه

نام دامنه

نام دامنه شما در واقع نام سایت شماست که دیگران در وب به آن دسترسی پیدا خواهند کرد پس باید در انتخاب نام بسیار دقت کرد . یک نام خوب دارای یک سری فاکتورهایی می باشد:

 • توصیفی : راجع به نام شرکت یا محتوایی که قصد دارید در سایت خود بگنجانید فکر کنید زیرا نام سایت اولین چیزی است که مردم با آن مواجه میشوند و شما از طریق انتخاب یک نام صحیح میتوانید تا حدود زیادی به آنان در مورد نوع فعالیت خود اطلاعات بدهید.
 • سهولت در بخاطر آوری : اسم دامنه خود را ساده و کوتاه انتخاب نمایید زیرا نام های بلند و سخت کار مردم را در یادآوری سایت شما بسیار مشکل می سازد.
 • تطبیق پذیر: نام یک سایت ارتباط بسیار نزدیکی با محتوای آن دارد. پس سعی کنید طوری آن را انتخاب کنید که اگر روزی محتوای آن را تغییر دادید نام آن با محتوای جدید تناقض زیادی نداشته باشد.

انتخاب ثبت کننده ی نام دامنه و میزبانی کننده وب

میزبانی کننده

ثبت کننده های نام ، نام هایی را برای ثبت دراختیار عموم قرار می دهند و میزبانی کننده ها مکان هایی را بر روی وب سرور ها برای قرار دادن وب سایت شما در اختیارتان قرار می دهند تا وب سایت شما از طریق اینترنت در دسترس باشد. اکثر این مراکز هر دو مورد ذکر شده را برای شما مهیا می کنند اما انتخاب آن با خود شماست که بنا به شرایط کدام روش را برای این امر برمی گزینید. اما نکاتی را در مورد این انتخاب باید در نظر داشته باشید.

 • Uptime یا زمان در دسترس بودن وب سایت : به مدت زمانی گفته میشود که مهیا کننده میزبان شما سایتتان را در حالت آماده و فعال نگه میدارد. در این بین زمان های دیگری نیز هست که وب سایت شما ممکن است دچار مشکل شده و در دسترس کاربران نباشد که به آن Downtime گفته میشود . بنابراین شما سعی کنید از مهیا کننده هایی استفاده کنید که کمترین زمان در دسترس نبودن را دارند زیرا این زمان برای کاربران بسیار اهمیت دارد.
 • Bandwidth یا پهنای باند : اشاره به میزان ترافیکی دارد که سایت شما می تواند از آن حمایت کند . برخی از مهیا کنندگان میزبان پهنای باند محدود و برخی دیگر به صورت غیر محدود را برای سایت شما آماده می کنند.
 • Security یا امنیت : از نکات مهم یک سایت قوی این است که در طراحی آن باید نکات امنیتی در نظر گرفته شود تا مثلا در مقابل حملات هکر ها و ویروس ها یا بد افزارهای اینترنتی عملکرد خوبی داشته باشد و دچار مشکل جدی یا از کار افتادگی سایت نشوند.
 • Price یا قیمت : مهیا کننده های میزبان بازه قیمت های مختلفی را در نظر میگیرند که شما باید با توجه به میزان و کیفیت سرویس هایی که برای خود مد نظر دارید یکی از این نرخ های را استفاده نمایید.

همچنین شما میتوانید از روش های رایگان طراحی سایت نیز بهره ببرید . سایت هایی مانند Blogger و Google sites این امکان را برای شما فراهم کرده اند که بدون پرداخت هزینه ای صاحب وب سایت شوید.

گام سوم : مشخص کردن مخاطبان وب سایت

قبل از تولید محتوا برای وب سایتتان لازم است که ابتدا شما مخاطبان خود را شناسایی کنید . مخاطبان شما در واقع افرادی هستند که از سایت شما بازدید میکنند. وقتی که شما مخاطبان خود را به درستی بشناسید به راحتی میتوانید برای آنها محتواهای مفید و مرتبط ایجادنمایید.

یافتن مخاطبان خود با استفاده از ابزار Google Trends یا گرایش های گوگل

با استفاده از این ابزار مفید شما به راحتی میتوانید علایق و مطالبی که دیگران پیرامون کلمه کلیدی سایت شما جستجو کرده اند را بیابید . یک مثال در این مورد نحوه استفاده از آن را برای شما بیان میکنیم. کافیست به سایت google Trends رفته و کلمه کلیدی مد نظر خود را وارد کنید. در اینجا برای مثال من کلمه کلیدی ساخت سایت را وارد کرده ام .

google trend

همانطور که مشاهده می کنید در نمودار بالا علاقه مندی افراد برای جستجوی کلمه ساخت سایت از سال 2003 تا 2016 را نشان می دهد . همچنین در نمودار پایین شما میتوانید بفهمید که کسانی که به دنبال این کلمه کلیدی بوده اند چه کلمات دیگری را نیز در ضمن آن جستجو کرده اند .

google trend

با استفاده از این نمودار شما میتوانید کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود را به گونه ای انتخاب نمایید که کاربران بیشتر به دنبال آن بوده اند و به طور دقیق تر رتبه سایت خود را در جستجوهای افراد بالاتر کنید.

نظر سنجی در مورد وب سایت

یکی از روش های خوب برای فهم نظر مخاطبان در مورد وب سایت شما این است که از دوستان وافرادی که می شناسید بخواهید تا از سایت شما بازدید کرده و نظرات آنها را بررسی کنید . از آنها بخواهید که ایرادات و نقاط قوت سایت شما را از منظر خودشان بگویند . این کار قطعا کمک فراوانی به شما خواهد کرد تا بتوانید سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که رضایت مندی طیف گسترده ای از مخاطبان را به دنبال داشته باشد.

پس از اینکه شما مخاطبان خود و نیازها و علایق آنها را به درستی شناختید میتوانید متناسب با آنها محتوای خود را تولید نمایید.

گام چهارم : ساخت محتوای با ارزش

کلید داشتن یک وب سایت قدرتمند ایجاد محتواهای کاملا اصلی و با کیفیت برای مخاطبان می باشد. اگر مخاطبان بفهمند که وب سایت شما دارای مطالب مفید و منحصر به فرد است آنها قطعا بارها به وب سایت شما مراجعه کرده و حتی از وب سایت خودشان به شما لینک می دهند که این خود باعث جذب مخاطبان بیشتر به سمت سایت شما خواهد شد.

در اینجا به ویژگی های محتوای خوب اشاره می کنیم.

 • حاوی اطلاعات مفید: بطور مثال اگر شما برای یک رستوران وب سایت ایجاد کرده اید میتوانید اطلاعاتی شامل مکان رستوران ، ساعت های کاری ، اطلاعات تماس ، منوی غذاها و صفحه ای برای نشر اطلاعات روز در آن بگنجانید.
 • اطلاعاتی که با ارزش تر از سایت های دیگر باشد : سعی کنید تا بهترین و ناب ترین و جدید ترین اطلاعات ممکن را در زمینه محتوای خود قرار دهید تا در مخاطبان خود این باور را ایجاد کنید که شما را به عنوان یک منبع دسته اول و جدید اطلاعاتی در ذهن خود داشته باشند.
 • اطلاعات با کیفیت : در کنار داشتن اطلاعات با حجم زیاد این نکته را در نظر داشته باشید که اهمیت کیفیت اطلاعات بسیار بیشتر از میزان آن است . شما هدفتان این نباشد که بخواهید فقط حجم مطالب وب سایت خود را بالا برده تا رتبه سایت شما نزد گوگل افزایش پیدا کند . بلکه به این فکر باشید که با ایجاد مطالب با کیفیت رضایت مخاطبان خود را افزایش دهید که همین امر در نهایت به اعتبار سایت شما نزد دیگران می افزاید.
 • مجذوب کردن : با گذاشتن عکس های با کیفیت به وب سایت خود رنگ و تازگی ببخشید. اطمینان حاصل کنید که مخاطبین شما احساس خوبی از ماندن در سایت شما دارند . از تبلیغات بیش از حد در سایت خود پرهیز کنید زیرا اینکار باعث فرار بازدیدکنندگان خواهد شد.

همچنین نکاتی را که باید به آنها دقت داشته باشید تا اثر بدی روی مخاطبین شما نداشته باشد و اعتبار سایت شما نزد آنان کاهش پیدا نکند عبارتند از :

 • خطاهایی مانند لینک های غیر فعال و اطلاعات غلط
 • اشتباهات املایی و دستوری در جملات
 • استفاده بیش از حد از تبلیغات

گام پنجم : سازماندهی ساختار سایت

به عنوان طراح سایت باید بگونه ای عمل کنید که کاربران شما بتوانند بطور سریع به اطلاعات مورد نیاز خود در سایت دست یابند. همچنین باید محتواهای خود را بگونه ای بسازید که google crawl ها درک دقیقی از محتوای سایت شما داشته باشند.

ساخت یک ساختار واضح و منطقی با استفاده از نوار ناوبری

همه سایت ها دارای یک صفحه نخست هستند که بیشترین بازدید نیز از همان صفحه است . و در واقع نقطه آغاز برای پیمایش بازدیدکنندگان بشمار می رود. با قرار دادن نوار پیمایش در صفحه نخست یک راهنمای خوب برای معرفی صفحات دیگر ایجاد کنید. یک نوار پیمایش خوب بخش های اصلی سایت را در خود می گنجاند . بهترین مکان برای این نوار بالای وب سایت شماست تا همیشه بطور سریع در اختیار کاربران قرار گیرد.

استفاده از نام دامنه مناسب و مرتبط

وقتی که کاربران عبارتی را جستجو می کنند نام سایت شما در مرحله اول میتواند تاثیر بسیار زیادی در بازدید کاربر از وب سایت شما داشته باشد . پس سعی کنید نامی را انتخاب کنید که با محتوای سایت شما کاملا مرتبط بوده و حاوی اطلاعات مربوط باشد.

همچنن برای مشاهده اطلاعات و مقالات بیشتر در مورد طراحی سایت می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه نمایید.