در دنیای پررقابت امروزی در سطح وب ، داشتن یک وب سایت با طراحی قوی می تواند شما را کاملا از رقبای تان جدا کند. برای رسیدن به این هدف نیاز است تا شما طراحی سایت را به صورت جدی پیگیر باشید و سعی کنید تا آنجا که می توانید این قضیه را در وب سایت خود به حداعلا برسانید.

اما فقط داشتن یک وب سایت با طراحی فوق العاده کافی نمی باشد. یک وب سایت خوب باید بتواند به معروف کردن برند شما کمک کند و به عنوان یک استراتژی خوب برای شما کار کند. به همین دلیل وب سایت شما باید به صورت کاملا مناسبی با مدل تجاری شما هماهنگی داشته باشد.

اگرچه شرکت شما به دنبال یک بستر ارتباطی برای فروش محصولات می باشد. اما ابزارهای مفید دیگری نیزوجود دارد که شما می توانید از انها برای رسیدن به این هدف استفاده کنید.

استراتژی طراحی سایت هایی به صورت ریسپانسیو

امروزه با رشد فزاینده کاربرانی که از دستگاه های موبایل برای جستجوهای خود استفاده می کنند ، طراحی ریسپانسیو نه تنها به یک مهم و افزایش دهنده میزان تجربه کاربری تبدیل شده است بلکه به یک نیاز اساسی برای طراحی سایت های امروزی بدل شده است. همه صاحبان مشاغل باید بتوانند از این نوع طراحی در استراتژی های خود بهره ببرند. اما به عنوان یک بازاریاب محتوا شما نیازی به دانستن تمامی موارد در مورد این نوع طراحی ندارید. اما باید حداقل کمی با این موارد آشنا باشید تا بتوانید از این نوع موارد برای بهبود طراحی خود بهره ببرید.

در مورد طراحی وب نیز مانند یک سری بخش های دیگر نیز قوانینی وجود دارد که در طول سالیان متعدد دچار تغییرات خاصی نشده اند. همانند قوانینی که در مورد بازاریابی محتوا صادق است. در طراحی سایت های ریسپانسیو کافیست شما فقط بتوانید یک بار چیدمان ها و عناصر را اینگونه طراحی کنید سپس کافیست مطالب خود را به روز رسانی کنید. همانطور که گفته شد وب سایت شما باید بتوانید در صفحات نمایش دستگاه هایی مانند تبلت ها ، تلفن های هوشمند، فبلت ها ، دسک تاپ ها ، تلویزیون ها ، کنسول ها و لوازم پوشیدنی مانند ساعت های مچی خود نمایی می کند.

ایجاد ثبات

این یک ایده بسیار خوب است که شما بتوانید عناصری مانند رنگ ها و چیدمان را با یک ترکیب خود در کنار یکدیگر نگه دارید. وب سایت شما باید دارای یک چرخش نرم از صفحه ای به صفحه دیگر باشد. به این معنی که فونت شما ، رنگ و چیدمان و ساختار ان باید به صورت پایه ای شبیه به هم بوده و فقط در جزئیات متفاوت باشند تا بتوانند ثبات و یکپارچگی را حفظ نمایند.و این بسیار مهم است تا شما بتوانید این ثبات را در همه صفحات خود حفظ کنید تا کاربر احساس نکند در وب سایت شما گم شده است.

استفاده از عکس های ریسپانسیو

طراحان وب سایت هم اکنون می توانند چیدمان های مختلفی از وب سایت جهت به دست آوردن یک هارمونی درطراحی سایت به دست آورند. و این بدین معنا است که عکس های مختلف می توانند در این وب سایت ها به درستی به نمایش گذاشته شوند. طراحان وب سایت هم اکنون می توانند از عکس های بهینه سازی شده برای وب سایت استفاده کنند که برای صفحات کوچکتر بسیار ایده آل می باشد و می تواند کیفیت تصاویر بهتری را نیز داشته باشند.

شما احتمالا برای این کار از کدهای جاوا اسکریپت و فایل هایی مانند htaccess برای تطابق تصاویر با اندازه های مختلف وب سایت ها استفاده خواهید کرد.

درخواست های  رسانه ای css

شما در روند طراحی سایت یاد خواهید گرفت که چطور باید بتوانید درخواست های مرتبط با رسانه های وب سایت را از طریق کدهای سی اس اس و در فایل های جداگانه مدیریت نمایید.

استفاده از جدول های داده ای ریسپانسیو

برخی از جدول های داده ای دارای عرض های بسیار زیادی می باشد و گاهی نیاز است تا شما با کوچک نمایی بتوانید این جداول را مشاهده کنید. یکی از بهترین روش ها برای مبارزه با این کار فرمت بندی مجدد جداول می باشد.

طراحی یک سیستم پیمایشی قوی

بهترین روش برای جذب مخاطب به وب سایت این است که شما بتوانید یک سیستم پیمایشی قوی برای سایت داشته باشید. بزرگترین مزیت ای که هر وب سایت می تواند داشته باشد این است که افراد بتوانند به سرعت و سهولت به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا نمایند. اگر کاربران قادر نباشند تا بتوانند اطلاعاتی که به دنبال آن هستند پیدا نمایند آنگاه دیگر راغب نخواهند بود در وب سایت شما بمانند و آن را ترک خواهند کرد.

 • ساختار اولیه سیستم پیمایش شما باید کاملا ساده باشد.
 • همیشه دکمه های کنترل های صفحات نمایشی را در بخش فوتر سایت خود قرار دهید.
 • همیشه دسترسی هایی به صفحه نخست وب سایت خود در تمامی دیگر صفحات داشته باشید.
 • یک امکان جستجوی پیشرفته بر اساس کلمات کلیدی در وب سایت خود داشته باشید.
 • ابزارهای پیمایشی غیر ضروری را کاملا از وب سایت خود به دور کنید.
 • بهتر است که برای این سیستم از سه سطح پیمایش استفاده کنید.
 • اگر در وب سایت خود لینک هایی به سایت های دیگر دارید نیز بهتر است مقاصد آن لینک ها را به صورت کامل توضیح داده و این کار برای بهینه سازی یا سئو سایت شما نیز موثر می باشد.
 • ساخت سایت خود را با در نظر داشتن مخاطبین هدف انجام دهید.
 • حالت کلی پیمایش در وب سایت خود را به صورت کاملا واضح و مشخص قرار دهید تا کاربران برای پیمایش بخش های مختلف سایت شما مجبور نباشند یک فرآیند طولانی و خسته کننده را انجام دهند.

استفاده از فلش و متحرک سازی را به حداقل برسانید

استفاده از کدهای جاوا اسکریپت و فلش را تاحد زیادی کاهش دهید. به این دلیل که تعداد دستگاه های موبایل و تبلت در حال افزایش است انها این نوع فایل ها را پشتیبانی نمی کنند. و این امر خود می تواند میزان پیمایش سایت شما را کاهش دهد. بیشتر مرورگرهای اینترنتی از افزونه های فلش پشتیبانی نمی کنند و شما باید این نکته مهم را همیشه در ذهن داشته باشید. در صورتی که حتما می خواهید در وب سایت خود از فلش یا بقیه موارد استفاده کنید بهتر است تا به سراغ فایل های فلش بروید.

وب سایت خود را در دسترس بسازید.

اگر شما می خواهید حجم زیادی از ترافیک را به وب سایت خود بیاورید انگاه شما باید اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما با مرورگرها و دیوایس های مختلف همخانی لازم را دارد. همچنین وب سایت شما باید به گونه ای باشد که هر کسی بتواند از هر مرورگری و هر برنامه ای وب سایت شما را مشاهده نماید.

قابلیت استفاده

این نکته بسیار مهم است که شما به خاطر داشته باشید که موفقیت یک وب سایت بستگی به قابلیت استفاده بودن آن دارد و نه به میزان طراحی سایت . و این یعنی اینکه وجود وب سایت شما کاملا زیر سوال خواهد رفت اگر شما نتوانید وب سایتی قابل استفاده را داشته باشید. البته نا گفته نماند که استفاده از وب سایت هایی که بتواند چشم دیگران را به خود خیره کند نیز بسیار مهم می باشد. لازم است تا شما به کاربران خود این اجازه را بدهید که بتوانند تمامی امکانات را به درستی مشاهده نمایند. کاربران وب سایت شما باید بتوانند به صورت کاملا راحت با وب سایت تعامل داشته باشند.

به نوع نگارش توجه داشته باشید.

نوشتن محتوا برای وب سایت خیلی با چاپ یک مطلب فرق دارد. شما باید مطالب خود را بر اساس عادت های کاربران به نگارش در اورید. از زبان های شی گرا استفاده کنید. هیچ کس راغب نیست تا مطالب خیلی تخصصی را بخواند و همگی از خواندن مطالب طولانی بدون کلمات کلیدی و عکس گریزان هستند. شما نیاز دارید تا مطالب خود را دسته بندی نمایید ، به خاطر داشته باشید که باید از زیرعناوین نیز استفاده کنید ، از لیست های بالت استفاده کنید تا بتوانید شادابی را به مطالب طولانی وب سایت خود بیاورید.

حجم کاری خود را به حداقل برسانید

حجم کاری خود را به حداقل برسانید

بهترین کار این است که شما بتوانید تا آنجا که می توانید لود شناختی خود را به حداقل برسانید زیرا در این صورت افراد می توانند ماهیت پشت سیستم شما را به راحتی درک نمایند. همچنین این نکته را مد نظر داشته باشید که کاربران برای دسترسی و استفاده از یک سرویس باید کمترین کارهای لازم را انجام دهند. مثلا برای کاربران بسیار خسته کننده است که فرم های اینترنتی سایت هایی را که هرگز دیگر از آنها استفاده نمی کنند را پر کنند. زیرا برای موفقیت سایت لازم است تا کاربران بتوانند به تمامی مطالب وب سایت به صورت آزادانه دسترسی داشته و نیازی نباشد تا آنها بخواهند اطلاعات اضافی را در این مورد تکمیل نمایند. و بدین ترتیب آنها راغب می شوند تا دوباره و در مراحل بعدی نیز به وب سایت شما مراجعه نمایند.

استفاده از فضای منفی

استفاده از فضاهای منفی در طراحی سایت یک ایده کاملا فوق العاده می باشد. و این حق کاربران می باشد تا بتوانند متوجه وب سایت پیش روی خود شوند بدون اینکه بخواهند در ان جستجوهای زیادی را انجام دهند. طراحان وب سایت نباید نگران فضاهای منفی در هنگام ساخت سایت باشند.

بهینه سازی سایت

طراحی وب سایت شما باید به صورت بهینه سازی شده برای موتورهای جستجوگر باشد. این یک امر حساس در هنگام پیاده سازی وب سایت می باشد. شما برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید.

تعداد زیادی از بازدیدهایی که شما امروزه دارید از طریق دستگاه های موبایل می باشد. داشتن یک سایت با طراحی ریسپانسیو باعث می شود تا کار بازدیدکنندگان برای مشاهده وب سایت از طریق این دستگاه ها بسیارراحت باشد. و شما نیاز ندارید تا برای هر کدام از این دستگاه ها یک طراحی جداگانه داشته باشید. بلکه در این روش شما از تکنیک هایی استفاده میکنید که به وسیله آن می توانید به صورت اتوماتیک اندازه صفحات نمایش را با محتوای خود یکی کنید.

استفاده از متون مهم

متون ها همیشه بهترین چیزهایی بوده اند که کراولرهای موتورهای جستجوگر برای ایندکس کردن به دنبال آن گشته اند. و این همان دلیلی است که بازاریابی محتوا توانسته است تا به امروز به مهم ترین مقوله وب سایت ها تبدیل شود. وب سایت شما قطعا دارای یک سری متونی در هر صفحه می باشد. حتی یک توصیف مختصر 150 کلمه ای نیز می تواند خیلی بهتراز صفحه ای خالی از متن عمل نماید. اگر شما در وب سایت خود ویدئویی را آپلود کرده اید یا عکسی را قرار داده اید حتما سعی کنید تا یک متن مختصر را برای آن محتوا قرار دهید.

عنوان و meta description نیز از جمله مهم ترین بخش هایی است که شما باید در نظر داشته باشید. عنوان شما باید در حدود 50 تا 60 کاراکتر داشته باشد. و بخش توضیحات متا شما نیز باید بین 150 تا 160 کاراکتر محدود باشد. همچنین فراموش نکنید که باید این بخش ها را با کلمات کلیدی خود نیز پر کنید.

یکی از مهم ترین اشتباهاتی که بیشتر سایت ها انجام می دهند این است که آنها اطلاعات مهم خود را در قالب عکس قرار می دهند. زیرا کراولرها قادر نیستند متونی را که در داخل تصاویر قرار دارند را کراول نمایند. پس سعی کنید همیشه اطلاعات مهم خود را به صورت متن در بخش های مختلف صفحات قرار دهید. و این کار را برای کراولر ها آسان تر خواهد کرد. زیرا آنها به راحتی می توانند متوجه شوند که در سایت شما چه محتواهایی وجود دارد.

عکس هایتان را بهینه سازی کنید

وقتی شما عکس های خود را با متون بهینه سازی می کنید آنکاه در دید بودن از نظر جستجو را افزایش داده اید. عکس های بهینه شده این شانس را دارند که بیشتر از بقیه عکس ها در جستجوهای موتورهای دیده شوید.

 • عکس های خود را با نام گذاری مجدد توسط کلمات کلیدی بهینه سازی کنید.
 • خصلت های html را به عکس های خود وارد کنید.
 • همیشه برای عکس های خود عنوان داشته باشید.

ساختار پیمایشی بر اساس متن

ساختار پیمایشی لینک های شما باید براساس سازمان وب سایت شما باشد. به عنوان مثال شما می توانید یک صفحه خود را به یکی از مهم ترین صفحات خود متصل کنید. اما در این حال باز هم سعی کنید تا تجربه کاربری وب سایت خود را در حد بالایی نگه دارید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.