نمونه کارهای شما در واقع نمایشی از خودشماست، و مهارت ها و توانمندی های شما را برای مشتریان آینده شما معرفی می کند. هر چه شما بیشتر برای یک طراحی قابل استفاده و تخصصی وقت بگذارید آن وقت می توانید در آخر ماه نتایج خیلی بهتری به دست آورید. اما شما چطور می توانید متوجه شوید که سایت نمونه کاری شما بهترین آنها در مقابل رقبای شما می باشد؟ شما چگونه می توانید توجه کاربران خود را به نمونه کارهای خود جلب نمایید.

ساخت سایت نمونه کاری بسیار آسان تر از آن چیزی می باشد که شما تصور می کنید. تمرکز خود را بر روی سادگی قرار ، کاربری  و استفاده آسان ، در نظر داشتن اهداف و مدیریت حرفه ای پروژه ها قرار دهید آنگاه نتیجه ای که شما مشاهده می کنید بسیار عالی خواهد بود. در این مقاله شما را با مهم ترین نکات ساخت سایت های نمونه کاری موفق آشنا می سازیم. اما پیش از آن می خواهیم شما را با اشتباهات رایج در طراحی سایت های این چنینی آشنا سازیم تا شما مرتکب آنها نشوید.

 • مبهم و تاریک بودن

شفافیت و تمرکز می تواند مهم ترین مسئله در سایت نمونه کاری شما باشد. کاری را که شما میتوانید از طریق زبان و تنها با 7 کلمه انجام دهید را با 20 کلمه به اتمام نرسانید. بهترین محتواهای خود را در بهترین جای وب سایت خود قرار دهید. سایت نمونه کاری خود را در کمترین عمق نگه دارید. به این صورت می توانید به اهداف خود برسید.

 • پر کردن از اطلاعات

شما باید کاملا دقت داشته باشید که نباید حجم زیادی از مطالب را در بخش کمی از سایت خود قرار دهید. این یک نکته بسیار مهم می باشد که شما بدانید چه میزان اطلاعات را می بایست در اختیار کاربر قرار دهید و اینکه کاربر تا چه حد ی بایست به عمق صفحات شما مراجعه کند تا بتواند به این اطلاعات اضافی دست یابد. منظور از عمق صفحات این است که تا چند کلیک به صفحات داخلی تر شما می تواند این کارها را انجام دهد. این مسئله یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که شما می بایست در هنگام ساخت سایت به آن توجه داشته باشید.

هر چه شما بتوانید وب سایت خود را سبک تر و خلاصه تر ایجاد نمایید آنگاه می توانید توجه بیشتری از سوی بازدید کنندگان را به خود اختصاص دهید. اما باید در هنگامی که می خواهید حجم عظیمی از اطلاعات را در اختیار مشتریان قرار دهید کاملا دقت داشته باشید که چگونه می توانید این کار را با درنظر داشت راحتی کاربر و تجربه کاربری انجام دهید.

 • به حد افراط انجام دادن

اگر شما بتوانید همه چیز را ساده و سازمان دهی شده در نظر داشته باشید انگاه قطعا کمتر دچار اشتباه خواهید شد. شما می توانید این تفکر و ذهنیت را برای تمامی بخش های سایت خود در نظر داشته باشید. هر چه کمتر باشد بهتر است!. هر چقدر که شما سعی کنید در سایت خود کارهای بیشتری انجام دهید آنگاه میزان خطاهای شما به شدت افزایش پیدا خواهدکرد.

اگر شما سعی کنید به طور مثال 18 خدمت را در سایت خود معرفی کنید آنگاه شما موفقیت کمتری در مقایسه با حالتی که بخواهید فقط چند خدمت را معرفی کنید خواهید داشت. اگر شما سعی کنید تا حجم عظیمی از خدماتی را که می دانید در وب سایت خود معرفی کنید تا مخاطبان را بیشتر جذب کنید کاملا در اشتباه هستید زیرا شما با این کار مخاطبان خود را گیج می کنید و آنها نمی توانند تشخیص دهند که شما در کدام حوزه تخصص دارید. و بدین صورت به اصل توانایی های شما شک خواهند کرد.

 • پیمایش های غیر معمول

طراحان همیشه در مجادله هستند تا بتوانند منحصر به فرد باشند. آخرین مکان برای مشاهده این نبرد در نحوه پیمایش می باشد. اگر مخاطبان شما در نحوه پیمایش سایت شما مشکل داشته باشند انگاه وب سایت شما نمی تواند به اهداف خودش دست پیدا کند.

 • برهم ریختگی بصری

شما باید به دقت تمامی عناصر دکوری وب سایت خود را بررسی نمایید و مشخص کنید که آیا وجود چنین عناصری نیاز می باشد یا خیر. اگر آنها در راستای اهداف شما هستند خوب است اما در غیر اینصورت بهتر است که از آنها صرف نظر نمایید. در نظر داشته باشید که فضاهای سفید می تواند به وب سایت شما یک حس حرفه ای بودن بدهد. شما هرچقدر که سعی کنید در یک بخش از سایت خود از عناصر بصری پیچیده استفاده کنید کارتان برای ایجاد حس حرفه ای بودن سخت تر خواهد شد.

نکات موثر در طراحی سایت های نمونه کاری موفق

 1. محدوده ها و استراتژی موفقیت خود را معین کنید.

همانند هر پروژه ای این مهم است که شما بتوانید از ابتدا تمامی اهداف خود را معین نمایید.  وقتی که شما این اهداف را به خوبی بشناسید آنگاه این اهداف در تمامی بخش های سایت شما و در هنگام تصمیم گیری تاثیر گذار خواهد بود. در این جا برخی از اهداف مشترک در این گونه سایت ها را معرفی می کنیم. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که این سایت های نمونه کاری اغلب بیش از یک هدف را در سایت دنبال خواهند کرد. شما می توانید حتی داشتن چند سایت نمونه کاری با اهداف جداگانه را نیز در سر داشته باشید.

 • سایت های نمونه کاری که تمرکز شان بر استخدام است می تواند برای شما یک شغل به همراه داشته باشد. وتی که شما می خواهید به دنبال کار باشید پس هدف سایت نمونه کاری شما باید استخدام باشد. در این نوع سایت ها شما می بایست بتوانید نمونه کارهای مد نظر خود را در وب سایت داشته باشید.
 • سایت نمونه کاری که تمرکز شان بر راهنمایی مشتریان در جهت فروش بیشتر می باشد. و در این حالت شما می خواهید بتوانید مشتری های بالقوه خود را تشویق به خرید نمایید.
 • سایت های نمونه کاری در جهت کسب اعتبار و یا اعتبار سازی تمرکزشان بر این است که بتوانند برند شما یا شرکت شما را در سطح وب پرآوازه نمایند. این کار می تواند شبیه نمایش یک هنر باشد. همچنین شما می توانید در کنار این سایت خود از یک بلاگ نیز استفاده کنید.
 • سایت های نمونه کاری شبکه ای تمرکز شان بر ایجاد ارتباط می باشد. تعداد بسیار زیادی شبکه میباشد که که ابزارهای ساخت سایت های نمونه کاری پیشرفته در آنها وجود دارد. وقتی که شما سایت نمونه کاری خود را در انها ایجاد می کنید می توانید از مزایای آن نیز بهره مند شوید.
 1. بررسی استفاده از چندین نمونه کاری

دلایل زیادی وجود دارد که شما بیشتر از یک نمونه کاری داشته باشید. ممکن است شما بیش از یک مهارت داشته باشید که بخواهید آن را در وب سایت خود شامل کنید. شما ممکن است بخواهید در مورد یک مهارت خاص رزومه ای را به مدیر منابع انسانی شرکت داشته باشید.

حتی اگر که شما فکر می کنید همین تک سایت نمونه کاری می تواند نیازهای شما را در مقابل داشتن چندین سایت نمونه کاری نیز تضمین کند آنگاه شما می بایست بازهم به فکر جداسازی این سایت ها از هم باشید.

 1. بازار هدف خود را معین نمایید.

شما هرچقدر بیشتر بتوانید طراحی خود را برای یک بازار مشخص انجام دهید انگاه بیشتر نیز خواهید توانست مخاطبان مرتبط با آن بازار را به دست آورید.

تعیین بازار هدف

 1. کارایی را یک اولویت مهم قرار دهید.

پیمایش درست و راحت سایت نمونه کاری شما مهم ترین چیزی است که شما باید برای کاربران خود در نظر داشته باشید. برخی ها استانداردهای وب را رعایت می کنند و این کاملا درست است زیرا احتمالا شما می خواهید جایگاه خوبی را در دنیای طراحی امروزی به دست آورید.

همچنین شما نباید که ربات های جستجوگر را از یاد ببرید. کار کنید تا بتوانید بیشترین میزان بهینه سازی سایت را برای سایت خود داشته باشید. زیرا یک سئو خوب می تواند توانایی شما برای مشتریان را در هنگام جستجو افزایش دهد. یعنی آنها راحت تر می توانند شما را در گوگل یا دیگر موتورهای جستجوگر پیدا نمایند.

 1. استفاده از تکنولوژی درست

اگر تکنولوژی های خاصی وجود دارد که شما می توانید از آنها در کار خود نام ببرید حتما این کار را نمایید. همچنین این کار می تواند سایت نمونه کاری شما را با همان تکنولوژی معرفی نماید. درست است که استفاده از فلش خوب است اما آیا واقعا برای کار شما نیاز است؟ زیرا موتورهای جستجوگر نمی توانند محتوای این گونه فایل ها را خوانده و در نتیجه اگر مطلب مهمی در آن بیان شده باشد شما شانس ایندکس شدن آن مطلب توسط گوگل را از دست خواهید داد.

همچنین وقتی که در حال استفاده و معرفی آن تکنولوژی هستید بهتر است تا میزان نگهداشت پذیری آن را مد نظر داشته باشید. تا انجایی که امکان دارد باید وب سایت نمون کاری خود را ساده درنظر بگیرید زیرا اگر بخواهید در آینده آن را تغییر دهید پیچیدگی های اضافی مانع از انجام تغییرات به صورت سریع و ساده خواهد شد. شما باید به گونه ای در نظر بگیرید که اضافه یا حذف کردن بخش های مختلف آن به راحتی صورت گیرد.

هر چه شما این سایت را ساده تر بسازید کار خودتان در بروز رسانی آن آسان تر خواهد بود. انتخاب شما بین ساخت یک سایت استاندارد با یک سایت ساز یا سیستم مدیریت محتوا (CMS) می تواند از جمله گزینه های ممکن باشد. وقتی شما یک سایت نمونه کاری تک صفحه ای داشته باشید آنگاه می توانید به صورت بهتری نمونه کاری خود را مشاهده نمایید.

حتی با اینکه شما سایت تک صفحه ای ایجاد کرده اید اما بازهم نباید از پیمایش غافل شوید. همچنین در صورت استفاده از سیستم های سایت ساز می توانید به راحتی بخش هایی مانند وبلاگ را نیز به آن اضافه نمایید.

 1. برنامه ریزی برای پروژه نمونه کاری

یکی از مهم ترین کارهایی که شما می توانید برای موفقیت انجام دهید این است که خود را جای مشتریان خود قراردهید و بدانید که چطور میبایست به شیوه پروژه یک مشتری رفتار نمود. شما باید این پروژه را نیز مانند دیگر پروژه های وب مدیریت نمایید. بنابر این شما می بایست تازمان لازم برای به دست آوردن اهداف خود را صرف نمایید.

 1. محدود کردن بازه کارها

نمونه کار شما می بایست در زمان بندی های کوچک به اهداف هر بازه زمانی دست یافته باشد. اگر شما در حال طراحی سایت هستید بنابراین سایت نمونه کاری شما می بایست فقط در همان بخش باشد و به دیگر بخش های کار دست درازی نکنید. زیرا این یک اصل در مهندسی نرم افزار است که شما یاد بگیرید چگونه باید این موارد را به صورت کاملا مستقل در نظر داشته باشید. اگر شما درحال انجام کاری هستید که برای آن قبلا برنامه ریزی نکرده اید پس بهتر است تا آن را متوقف سازید. در این صورت است که شما بیشتر موفق خواهید شد.

 1. مهیا سازی اطلاعات تماس ، مستند سازی و توضیحات

وب سایت شما می بایست به گونه ای طراحی شده باشد که شما بتوانید اطلاعات تماس خود را به آسان ترین شکل ممکن در معرض دید مشتریان قرار دهید. این بخش از سایت از جمله مهم ترین بخش های هر سایتی می باشد و نیاز است تا کاربران شما بتوانند در هر لحظه از گشت و گذارشان در سایت به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. این نکته ظریف اما ساده به نظر می رسد و به همین دلیل خیلی به ان در طراحی سایت نمونه کاری اهمیت نمی دهند به همین دلیل بسیاری از شکست ها دراین زمینه نیز به این دلیل می باشد.

 1. کارهای خود را در چهار چوب اهدافتان به نمایش گذارید

کارهای شما و در واقع نمونه کارهای شما می بایست در بهترین جای سایت شما قرار داشته باشند. اگر طراحی وب سایت شما به گونه ای باشد که نتوانید آنها را در قوی ترین نقطه سایت خود قرار دهید انگاه به جرات می توان گفت که شما نمی توانید به اهداف خود دست یابید. وقتی که می خواهید عناصر مختلف را به سایت اضافه نمایید باید بسیار دقت داشته باشید. ولی هنگامی که از این بابت مطمئن نیستید بهتر است تا سادگی را در دستور کار خود قرار دهید تا بعدا در ارتقاء سطح طراحی و کلی سایت خود دچار مشکل نشوید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.