بی تردید هدف اصلی همه طراحان سایت ، ایجاد یک سایت کارآمد است که بتواند همه ی نیاز های مشتری را برآورده نماید. طراحی چنین سایتی نیازمند تهیه یک محتوای پر مغز و عالی و بهره مندی از یک طراحی فوق العاده زیباست. در اینجا نکات اصلی ساخت سایت های این چنینی را خدمت شما تقدیم می کنیم.

محتوای جامع ، جدید و سودمند

محتوای جامع

قطعا شما مایل هستید که بازدیدکنندگان از سایت شما مطالب موجود در سایت شما را به عنوان یک منبع دسته اول ، بکر و ناب شناسایی کنند و نسبت به نو بودن و قابل اعتماد بودن مطالب ایمان داشته و حتی آنها را در بین دیگران به اشتراک گذارند. این کار باعث میشود تا آنها برند شما را به یاد داشته باشند و ناخودآگاه با این کار خود اعتبار واهمیت سایت شما را در بین دیگر افراد بالا ببرند. یکی از نکات مهم برای نیل به این مهم این است که شما هرگز نباید در محتوای خود غلط املایی داشته باشید زیرا اینکار اعتبار وب سایت شما را بشدت کاهش می دهد. زیرا کاربران با خواندن غلط هایی املایی شما تصور میکنند که شما وقت و دقت کافی برای مطلب خود صرف نکرده اید. و این موضوع را بخاطر داشته باشید که کاربران برای بدست آوردن اطلاعات درست به وب سایت ها مراجعه می کنند وبرای آنها فرقی ندارد که اطلاعات مورد نیاز خود را از کدام سایت بدست می آورند بلکه مهم برای آنها درستی آن اطلاعات است.

سازگاری با مرورگرهای مختلف

سازگاری با مرورگرهای مختلف

از آنجایی که افراد از مرورگرهای مختلف استفاده می کنند وب سایت شما باید این قابلیت را داشته باشد که بتواند با اکثر آنها سازگاری داشته باشد و عدم پشتیبانی از این مرورگرهای متفاوت میتواند ضربه شدیدی به سایت شما بزند و تعداد بیشماری از مخاطبین خود را از دست بدهید. همچنین بازدیدکنندگان ممکن است از دستگاه های مختلفی مانند کامپیوتر ، تبلت و موبایل وارد اینترنت شوند . پس لازم است شما در طراحی خود این موارد را نیز مد نظر داشته باشید.

استفاده از گرافیک قوی و تصاویر با کیفیت

گرافیک قوی

آمارها نشان داده است که کاربران اینترنت انسان های صبوری نیستند و در صورتی که بارگذاری وب سایت مورد نظر آنها بیش از 10 ثانیه زمان ببرد از مشاهده آن منصرف خواهند شد. همیشه باید سعی کنید در عین زیبایی از تصاویر و گرافیکی استفاده نمایید که کمترین زمان لازم برای بارگذاری را بهمراه داشته باشند. این کار با استفاده از روش های بهینه سازی تصاویر صورت میگیرد تا هم کیفیت خوبی داشته باشند و هم اینکه حجم کمی را دربر بگیرند.

استفاده از رنگ پس زمینه مناسب

گرافیک قوی

در انتخاب رنگ پس زمینه مناسب با شمای وب سایت خود بسیار دقت نمایید. مثلا اگر از رنگی غیر از سفید استفاده می کنید باید مراقب تنظیمات رنگ مربوط به لینک ها باشید تا تداخلی در آنها صورت نگیرد زیرا در بیشتر موارد سبب ناخوانایی آنها خواهد شد.

استفاده از فایل های Multimedia یا چند رسانه ای

فایل های چند رسانه ای

این فایل ها در واقع ترکیبی از فیلم ، موسیقی ، تصاویر و آواها در قالب فایل های فلش می باشند. بنابراین در سایت خود از پخش کننده های استاندارد استفاده کنید تا در همه مرورگرها قابل پخش باشند و همچنین زمان دانلود کوتاه تری نیز داشته باشند . و همچنین از این نکته مطمئن باشید که کاربران قادر باشند خودشان در مورد پخش شدن یا نشدن این فایل ها تصمیم بگیرند تا اگر به علت مشکلاتی نظیر پایین بودن سرعت اینترنت یا ضعف در منابع سخت افزاری نخواستند آنها را مشاهده کنند مشکلی در زمینه لود آنها برایشان ایجاد نشود و بتوانند از پخش آن صرف نظر نمایند .

سعی کنید که کلیه اطلاعات مربوط به فایل های مالتی مدیا خود را در جایی از سایت قراردهید تا در صورت لزوم کاربران بتوانند بدون نیاز به پخش آنها از محتوای آنان باخبر گردند. اگر فایل چند رسانه ای شما احیانا برای پخش به افزونه خاصی نیاز دارد حتما لینکی برای دانلود و نصب آن افزونه در کنار آن فایل قرار دهید.

ساختار وب سایت

ساختار وب سایت

سعی کنید از یک ساختار ساده ، منطقی و قابل فهم در سایت خود بهره ببرید. آمارها نشان داده است در صورتی که یک کاربر نتواند اطلاعات مورد نیاز خود را از وب سایت شما بدست آورد به سراغ سایت های رقیب شما خواهد رفت.

لینک ها

لینک ها

یک برنامه زمان بندی مشخص مثلا به صورت روزانه برای سر زدن به لینک های سایت خودتان و اطمینان از درستی آنها تعیین کنید تا در بین آنها لینک های خراب وجود نداشته باشد و اگر هم ایجاد شده بود سریعا به اصلاح آن بپردازید. وب سایت ها وابزارهای آنلاین فراوانی هستند که به صورت رایگاه لینک های سایت شما را بررسی می کنند.

نتیجه گیری

طراحی سایت تلفیقی از روش های معمول و ساختارمند است. سعی کنید وب سایتی ساده ، راحت ، کاربر پسند و در عین حال جذاب ایجاد کنید و اینکه سعی نکنید تا ضعف موجود در محتوای سایت خود را با شلوغ کاری در طراحی آن بپوشانید زیرا کاربران باهوش اند و به سرعت متوجه این نکته خواهند شد. پس سعی کنید تا همیشه اطلاعات و خدمات ارزشمندی را به بازدیدکنندگان خود بدهید.

جهت اطلاعات و مقالات بیشتر در مورد این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.