بسیاری از مردم در حال سوئیچ کردن به سمت سایت سازهای آنلاینی هستند که بر پایه سیستم های مدیریت محتوا (CMS) ها عمل می کنند زیرا این سیستم ها برای ایجاد سایت بسیار کار را برای کاربران راحت نموده است. درحال حاضر بیشتر افراد برای ساخت سایت های خود از این سیستم ها استفاده می کنند. اگر چه که بیشتر افراد از مزیت های سایت ساز بطور دقیق آگاه نیستند.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟


یک CMS بطور پایه ای از دو بخش تشکلیل شده است.  یک نرم افزار سیستم مدیریت محتوا (CMA) که اجازه ایجاد، ویرایش و حذف محتواها بدون نیاز به وجود وب مسترها را می دهد. و دوم نرم افزار ارائه محتوا (CDA) محتواهایی که شما در سایت ایجاد کرده اید را به نحوی که در وب سایت قابل نمایش باشد ایجاد میکند.

مزایای CMS

مزایای cms

یکی از مهم ترین مزیت های سایت سازها وسعت و گستردگی امکانات آنهاست. کاربران می توانند محتواهای خود را از طریق امکاناتی مانند جستجو ، بازیابی و ایندکس گذاری مدیریت نمایند. بصورت خلاصه باید گفت که CMS ها کار تغییرات و مدیریت وب سایت را از طریق اضافه کردن ، ویرایش و حذف عملکردها را آسان کرده است.

دلیل دیگری که استفاده از CMS ها را به صورت عمومی درآورده است راحتی استفاده و کار کردن با آن است. به لطف این سیستم ها شما قادرید تا سایت های خود را تنها از طریق چند کلیک ایجاد و مدیریت نمایید. و رابط کاربری آنها بسیار راحت و کاربرپسند است.

کاربردهای CMS ها

کاربردهای cms

در ابتدا از CMS ها برای ایجاد وبلاگ ها ، سایت های خبری و صفحات تجاری استفاده می شد. به تدریج کاربران متوجه شدند که این سیستم ها قابلیت هایی بیش از ساخت صفحات تجاری کوچک را دارند و می توانند از آنها در معرفی تجارت های بزرگ نیز استفاده نمایند. آنها به این نتیجه رسیدند که این سیستم ها قادرند محتواهایی تولید کنند که بتواند بیشترین جذب بازدید کننده از طریق جستجوی کلمات کلیدی را داشته باشند. و این خود دلیل بسیار مهمی برای انتخاب این سیستم هاست زیرا بسیاری از کاربران هیچ گونه اطلاعاتی در مورد کد نویسی ندارند.

انتخاب بهترین نوع CMS

این سوال حتما برای شما پیش آمده است که براستی بهترین CMS کدام است. باید گفت پاسخ دادن به این سوال کار بسیار سختی است. واقعیت این است که هر پروژه آنلاینی دارای یک سری نیازهایی است و بسته به این نیاز ها هر کدام از آنها دارای قابلیت های خوبی هستند.

اگر شما نیاز به یک سیستمی دارید که امکانات متوسطی را دارا باشد نیاز نیست تا زیاد نگران این قضیه باشید زیرا همه این سیستم ها این حد از امکانات را دارند مگر اینکه شما امکانات ویژه ای را از سایت ساز مد نظر داشته باشید که باید بیشتر تحقیق کرده و دقیق تر انتخاب ممکن در این زمینه را انجام دهید. بسیاری از این سیستم ها از روش های Drag & Drop برای این کار استفاده می کنند. و بسیاری دیگر این امکان را می دهند که تنها با چند کیلک ساده سایت خود را ایجاد نمایید.

آسان بودن در استفاده

ایجاد سایت با این سیستم ها همانند وزیدن نسیم خنک بسیار دلچسب است زیرا شما نیاز به نصب یا آموزش هیچ برنامه خاصی نخواهید داشت. اولین چیزی که شما نیاز دارید انتخاب یک قالب میباشد. سپس کافیست رنگ مورد نظر برای سایت خود را انتخاب کنید تا بر روی قالب مورد نظر خود آن را اعمال کنید. همچنین نحوه پیمایش صفحات سایت خود را به عنوان یک کاربر تست کرده تا از این بابت نیز مطمئن شوید. پس از اینکه شما این مرحله را انجام دادید آنگاه به راحتی می توانید دیگر محتواهای خود مانند عکس ، فیلم ، صدا و ... را ایجاد نمایید. و بطور مثال اگر نیاز به تغییر یک متن را داشته باشید کافیست تا فقط آن را انتخاب کرده و شروع به ویرایش آن نمایید.

امکانات نوین

امکانات نوین

همانطور که می دانید امروزه بسیاری از کاربران از وسایل مختلفی برای دسترسی به وب استفاده می کنند. با افزایش ضریب دسترسی به اینترنت آنها می توانند از طریق وسایطی مانند تلفن های هوشمند ، تبلت ها و ... از وب سایت شما دیدن نمایند. به همین دلیل بسیار مهم است که شما بتوانید سایت خود را به گونه ای طراحی نمایید که قابلیت نمایش با کیفیت خوب در نمایشگرهای این نوع وسایل را نیز داشته باشد.

همچنین سایت ساز ها قادرند تا امکانات دیگری همانند ثبت دامنه و میزبانی وب را نیز ارائه نمایند. ضمنا شما باید از سایت ساز خود بخواهید که این امکانات را به صورت رایگان در اختیار شما قراردهد. همچنین باید ابزار ایجاد وبلاگ نیز برای شما فراهم شده باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه نمایید.