در این دنیای پر از تکنولوژی امروزی مسلما اینترنت توانسته است خود را به عنوان مهم ترین اختراع بشر معرفی نماید. و صاحبان مشاغل باید این پدیده را جدی بگیرند و از آن برای فروش بیشتر و بازاریابی استفاده نمایند. اما درست است که شما می توانیداز این بستر استفاده کرده و از آن کسب درآمد کنید اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که این کار نکات منفی خودش را نیز در بر خواهد داشت. در این جا قصد داریم تا شما را با مزایا و معایب ساخت سایت فروشگاهی اینترنتی در مقابل روش سنتی و فروشگاه های فیزیکی بیان نماییم.

مزایای فروش اینترنتی

پیشرفت سریع و آسان

برای اینکه شما بتوانید در مقابل فروشگاه فیزیکی تمایز خود را ایجاد کنید کار بسیار راحت تری می باشد. فروشگاه های اینترنتی مانند eBay نیاز به تخصص زیادی برای راه  اندازی دارند. اما ساخت سایت های فروشگاهی امروزه با وجود سیستم های مدیریت محتوا و فروشگاه ساز ها و همچنین سایت ساز های فراوانی که شما در اطراف خود مشاهده می کنید کار بسیار سختی نخواهد بود. و در صورتی که شما بخواهید مسیر فروش اینترنتی را برای خود انتخاب کنید لازم نیست تا به اندازه فروشگاه فیزیکی برای بازاریابی خود تلاش نمایید.

راه اندازی ارزان

راه اندازی یک تجارت آنلاین بسیار کم هزینه تراز ساخت یک فروشگاه اینترنتی واقعی می باشد. و همچنین شما با ریسک کمتری مواجه خواهید شد در صورتی که پروژه شما با شکست مواجه شود. و اینکه این نوع فروشگاه ها در مورد هزینه های جانبی نیز بسیار ارزان تر از فروشگاه های فیزیکی هستند و درصورتی که شما از سایت سازها برای این کار استفاده کنید آنگاه می توانید از بسته های آپدیت آنها نهایت بهره را با کمترین هزینه ممکن ببرید. شما در فروشگاه آنلاین نیازی به داشتن بنر و تابلوهای تبلیغاتی در سطح خیابان ندارید و همچنین نیازی به داشتن سیستم دزدگیر هم ندارید.

چیزی برای از دست دادن ندارید

شما در دنیای فروش آنلاین می بایست بتوانید انواع تخفیف های مختلف را در سایت خود داشته باشید. و این کار شما می تواند تاثیر زیادی در بهبود میزان فروش شما داشته باشد. زیرا مردم دوست دارند کالاهایی را خرید کنند که بیشترین تخفیف ممکن را برای آنها به همراه داشته باشد.

فروش 24 ساعته

در صورتی که شما بخواهید اجناس خود را به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته به فروش برسانید لازم است تا از سایت فروشگاهی استفاده نمایید. شما برای اینکه بتوانید فروش خوبی داشته باشید نیاز ندارید تا حتما از یک کارگر یا فروشنده تمام وقت استفاده نمایید. این بدان معناست که مشتریان شما دیگر نیازی ندارند تا در یک ساعت های خاصی اقدام به خرید نمایند و این آزادی عمل را دارند تا بتوانند در هر ساعت از شبانه روز اقدام به خرید نمایند و شما نیز می توانید از این امکان بهره مند شوید که خدمات و محصولات خود را در کل ساعات شبانه روز ارائه نمایید. وقتی مغازه شما در ساعات بیشتری باز باشد به این معناست که شما می توانید فروش بیشتری نیز داشته باشید.

موفقیت های ملی و بین المللی

وقتی که شما از سایت اینترنتی استفاده می کنید میتوانید مرزها را پشت سرگذاشته و مشتریان خود را از مناطق مختلف جهان داشته باشید. اگر شما مایل باشید می توانید مشتریان خود را از سراسر دنیا دراختیار داشته باشید.

کارمندان کمتر

وقتی که شما وب سایت خود را بالا آوردید و لیستی از محصولات را در آن قرار دادید دیگر نیاز زیادی به امکانات خیلی بیشتر نخواهید داشت. شما دیگر نیازی به داشتن یک نیروی اضافی برای نگهداری از اجناس و فروش آنها و یا مراقبت از عملیات خرید ندارید. و این یعنی اینکه شما دیگر نیازی به استخدام و پرداخت پول به یک کارگر و فروشنده در هنگامی که خودتان سرتان شلوغ است و یا کارهای دیگری دارید نمی باشد. شما به این روش می توانید پول بیشتری را برای خود پس انداز نمایید.

اطلاعات بیشتری جمع کنید

اطلاعات بیشتر

شما می توانید از طریق وب سایت خود اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان خود به دست آورید. از سن و مکان آنها گرفته تا عبارات مورد جستجو ، اجناس مرتبطی که آنها در ضمن خرید اصلی خود مشاهده کرده اند وخیلی دیگر از اطلاعات مفیدی که می تواند به شما برای ایجاد یک استراتژی قوی کمک نماید.

تمامی این اطلاعات می تواند از طریق یک برنامه ساده انجام شود. جمع آوری این داده ها در یک فروشگاه فیزیکی معمولی وقت و هزینه زیادی را می طلبد در حالی که برای وب سایت این کار فقط با اضافه کردن مقداری کد و اطلاعاتی که می بایست با آنها کارشود انجام می شود. این اطلاعات در نهایت باعث می شود شما بتوانید اطلاعات بیشتری به دست آورید و فروش تان را بیشتر کنید.

ظاهرتان را بزرگتر از آنچه هستید نشان دهید

وقتی که وبسایت شما دارای یک طراحی خوب باشد آنگاه شما می توانید یک ظاهر متشخصانه و حرفه ای برای خود داشته باشید. در این صورت می توانید یک اعتماد خوب در دل مشتریان خود نسبت به ظاهر فروشگاه های واقعی داشته باشید.

مصرف کنندگان نیز علاقه مند هستند تا بتوانند از سایت های بزرگ مرتبط با شرکت های بزرگ خرید انجام دهند. و همچنین مایل هستند تا بتوانند از خدمات آنها بهره مند شوند. این خدمات شامل ارسال کالاهایی است که آنها خریداری کرده اند و همچنین امکان بازگشت کالا در زمان هایی که آنها مایل هستند تا اجناس را باز پس بفرستند و به این گونه شما می توانید محصولات بیشتری نیز بفروشید.

محصولات خود را بیشتر کنید

لازم نیست که مردم بتوانند اجناسی که شما می خواهید به فروش برسانید را خودشان به منزل برسانند. اگرچه فقط کافیست که شما تعداد محدودی از آنها را برای ارسال داشته باشید و لازم نیست که برای همه اجناس خود این قابلیت را داشته باشید. همچنین شما می توانید این خدمات را در مدت زمان کوتاه به مشتریان خود برسانید.

در ضمن شما می بایست بتوانید تعداد محصولات فروشگاه خود را نیز افزایش دهید تا مشتریان بتوانند انتخاب های بیشتری نیز داشته باشند. وقتی که شما به مشتریان خود محدوده انتخاب های بیشتری می دهید انگاه می توانید به راحتی میزان فروش خود را نیز در این راستا افزایش دهید.

انعطاف بیشتر

می خواهید از خانه کار کنید؟ آیا شما می خواهیداجناس سایت خود را در نیمه شب یا در روز های تعطیل به روز رسانی کنید؟ با کانال آنلاین شما این امر بسیار آسان می باشد. زیرا شما می توانید از هر جایی که بخواهید این کار را انجام دهید بدون اینکه نیاز داشته باشید تا بخواهید به صورت حضوری در فروشگاه خود حاضر باشید. شما کنترل کاملی بر روی این قضیه خواهید داشت و اینکه مشتریان شما نیز می توانند در همان لحظه تغییراتی که شما در سایت خود ایجاد کرده اید را مشاهده نمایند.

فاکتورهای محیطی تاثیری بر روی اینترنت ندارند

وب سایت فروشگاهی شما تحت تاثیر عوامل فیزیکی مانند آب و هوا ، ترافیک ، افزایش قیمت بنزین و یا مشکلات پیدا کردن جای پارک قرار نخواهد گرفت. مشتریان شما می توانند به راحتی به محصولات شما دسترسی پیدا کنند و درگیر هیچ کدام از این مسائل نشوند.

تنگنایی وجود ندارد!

تنگناهایی که در فروشگاه های فیزیکی هستند مانند صف های طولانی خرید و کارکنان هیچ گونه تاثیری بر روی سایت های شما ندارد. به این معنا که به خاطر ماهیت سایت های فروشگاهی مشتریان شما هرگز با چنین مسائلی رو به رو نخواهند شد.

مشتریان شما می توانند به راحتی محصولاتتان را ارتقاء دهند

مشتریان شما می توانند به صورت بازاریاب های خود جوش اقدام به نشر و به اشتراک گذاری محصولات شما در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و ... تنها با فشار دادن یک کلیک نمایند. دنیای بازاریابی دهان به دهان بسیار قوی می باشد. و این کار برای شما می تواند بیشتر از بقیه روش ها مشتریان بالقوه برای سایت جمع کند.

معایب فروشگاه اینترنتی

میادین فروش جمع می شوند!

لیست کردن محصولات در وب سایت هایی مانند آمازون به این معنا می باشد که شما بخشی از سود خود را از دست خواهید داد. و این بدین معناست که شما نمی توانید آن میزان نهایی از فروش محصولات را به صورت کامل برای خود داشته باشید. بنابراین برای اینکه بتوانید به سود موردنظر خود برسید نیاز دارید تا محصولات بیشتری را بفروشید.

رقابت بیشتر

رقابت بیشتر

در یک خیابان بزرگ تنها تعداد محدودی فروشگاه یا رقیب برای شما وجود دارد در حالی که در مورد وب سایت شما بسته به محصولی که به فروش می رسانید ممکن است هزاران رقیب داشته باشید. و همه این رقیبان ممکن است این توانایی را داشته باشند که مبارزه برای فروش بیشتر را از شما بربایند. همچنین فروشگاه های بزرگی مانند سایت آمازون به عنوان بزرگ ترین رقیب شما و همه رقیبان شما می تواند این عرصه به شدت برای شما تنگ نماید و شما آن قدرت لازم برای فروش محصولات خود را هرگز به دست نیاورده باشید.

اینکه شما بتوانید خود را از رقبای خود متمایز کنید نیاز به بازاریابی زیادی دارد. در این بین شما نیاز به ارائه خدمات ویژه و استراتژی قیمت گذاری متفاوت خواهید داشت.

معاون بیشتر

نیاز است که شما بتوانید برای محصولات خود جزئیات بیشتری فراهم کنید و عکس های بهتری از آنها تهیه نمایید وبخش های اضافی دیگری نیز به آنها الحاق کنید تا بتوانید هر چه بیشتر ظاهر سایت فروشگاهی خود را به یک فروشگاه واقعی تبدیل کنید. این کارها نیازمند این هستند که شما بتوانید میزان بیشتری وقت و هزینه صرف کنید تا این موارد نیز پوشش داده شوند.

تماس کمتر مشتری

از آنجایی که شما از طریق وب سایت نمی توانید با مشتریان خود صحبت کنید بنابراین شما کمتر می توانید دیگر محصولات را نیز برای فروش بیشتر در اختیار آنها قرار دهید یا در مورد آنها توضیح دهید. و این کار راحت تری هست که شما بتوانید توجه یک نفر را با صحبت کردن به خود جلب نمایید. اما در این حالت آنها فقط می توانند برروی یک آیتم کلیک کرده وسپس ممکن است که پس از آن از سایت خارج شوند.

و به همین دلیل است که مشتریان کمتر به این گونه ارتباط ها اعتماد می کنند. ودر صد کسانی که از این روش ها به مشتری دائم تبدیل می شوند خیلی کمتر از حالت فیزیکی می باشد.

بدون لمس و احساس

مردمی که به صورت آنلاین خرید می کنند نمی توانند محصولات را لمس نمایند و همچنین نمی توانند کیفیت محصولات را احساس نمایند. به همین دلیل است که وقتی آنها نتوانند به خوبی محصول را لمس کنند و بخش های مختلف آن را به خوبی مشاهده کنند آنگاه نمی توانند به خوبی نیز برای آن پول پرداخت کنند. بنابراین این احتمال وجود دارد که وقتی کالا به دست آنها رسیده است آن کیفیت و احساسی که از خرید آنلاین داشته اند در محصول مورد نظر پیدا نخواهد شد. و به این معناست که شما می بایست خود را برای بازگشت کالای زیادی در صورت فروش آماده کنید.

حاشیه های کمتر

همانطور که گفته شد مردم دوست دارند تا بتوانند برای محصولاتی که بتوانند آنها را لمس نمایند پول پرداخت کنند. و اگر خیابان هایی که در آنها فروشگاه هستند بتوانند بهترین نتیجه را در این مورد به شما بدهند آنگاه مشتریان قادر خواهند بود تا بتوانند بیشترین پول را برای داشتن این تجربه پرداخت نمایند.

فروشگاه های فیزیکی هیچ گاه نمی توانند به اندازه یک فروشگاه اینترنتی تخفیف برای مشتریان خود قائل شوند اما باید این نکته را بدانید که این فروشگاه ها می توانند قدرت لمس محصول را به مشتریان خود بدهند که این خود بسیار مهم می باشد.

حمل پستی

هزینه های حمل پستی کالا می تواند در برخی مواقع بسیار زیاد باشد. شما علاوه بر هزینه پست باید هزینه های مرتبط با بسته بندی و هزینه های زمانی ان را نیز درنظر داشته باشید. همچنین اغلب مشتریان از قبول اجناسی که توسط پیک ها فرستنده به دستشان می رسد خودداری می کنند و مایل هستند که بتوانند اجناس خریداری شده از شما را با نام و مارک فروشگاه شما خریداری نمایند. در هنگام راه اندازی فروشگاه های اینترنتی این نکته بسیار مهم می باشد که شما این گونه هزینه ها را نیز در هنگام ارائه قیمت محصولات در نظر داشته باشید. و این جا همان نقطه تمایز میان فروشگاه ها می باشد که تا چه حد می توانند استراتژی قیمت گذاری بهتری داشته باشند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید