قبل از اینکه شما بخواهید یک وب سایت برای فروشگاه اینترنتی خود راه اندازی نمایید لازم است تا یک برنامه تجاری مشخص و مدون شده ای داشته باشید.

باید به شما تبریک گفت زیرا شما در حال فکر به اولین تجارت آنلاین خود هستید. و این در شرایط فعلی بسیار عالی است زیرا همانطور که خودتان نیز مشاهده می کنید مردم در سراسر دنیا در حال افزایش سرمایه گذاری در این بخش هستند. اما باید دقت داشته باشید که اگر این کار به این آسانی ها بود آنگاه هرکسی باید اقدام به راه اندازی یک تجارت الکترونیکی می کرد. زیرا این کار ممکن است در نظر شما مانند راه اندازی هر تجارت الکترونیک دیگری باشد. تعداد فروشگاه های اینترنتی در سراسر دنیا در حال افزایش است. اما خیلی از این فروشگاه ها نیز به دلیل عدم تجربه در راه اندازی اصولی آن با شکست های زیادی در این پروژه ها رو به رو شده اند.

اما چرا؟ زیرا به دلیل اینکه این کارها نیازمند به برنامه ریزی قبلی و پیش از ساخت سایت می باشد. این یک اصل است زیرا بیش از 90 درصد از پروژه های آی تی به دلیل همین عدم برنامه ریزی قبلی با مشکل مواجه شده اند. با توجه به این دلایل موفقیت در کار تجارت الکترونیک بسیار امری سخت و دشوار است.

پس نتیجه گرفته می شود که راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی به دو بخش راحت و سخت تقسیم بندی می شود.

قسمت راحت کار عبارت است از ایجاد یک ساختار برای تجارت ، سپس شما نیاز دارید تا یک چهارچوب برای ساختار خود داشته باشید . همچنین راه اندازی یک حساب کاربری دارای کارت اعتباری ، توسعه برنامه تجاری و کسب یک سری اطلاعات مهم و اساسی دیگر در مورد تجارت الکترونیک و راه اندازی آن.

اما قسمت سخت کار درواقع ایجاد یک برنامه تجاری مناسب می باشد. و این خود نیازمند داشتن یک درک مناسب از تجارت آنلاینی است که شما می خواهید راه اندازی نمایید. در ضمن باید این نکته مهم را نیز مدنظر داشته باشید که ایجاد این پلن تنها یک ضرورت نیست بلکه انجام دلیل شروع کار و انجام ندادن آن به معنای عدم شروع کار می باشد.

بیشتر تجارت های انلاین با مشکل مواجه شده اند زیرا درک مناسبی از مشکلات مرتبط با نرم افزار سایت ساز و موارد مرتبط با میزبانی سایت ندارند. پلان تجاری شما نباید تنها بر اساس فروش کالا در سایت فروشگاهی شما باشد و شما بایستی به فکر فروش و کسب درآمد از طریق تبلیغات در وب سایت نیز باشید. همچنین شما باید در مورد نحوه قیمت گذاری محصولات نسبت به رقبای خود و اینکه ایا خدمات ارسال کالا را می خواهید به صورت رایگان در اختیار مشتریان خود قرار دهید و یا اینکه می خواهید مبالغی را دریافت کنید. زیرا امروزه داشتن یک فروشگاه با شرایط ارسال رایگان کالا از جمله مزیت های بزرگ برای وب سایت شما می باشد.

تفاوت در چیست؟

ایا شما واقعا چیزی در دست دارید که بتوانید یک فروشگاه آنلاین را متمایز از دیگران ایجاد کنید؟ همانطور که شما می دانید امروزه با افزایش تعداد فروشگاه ساز های اینترنتی تعداد قالب های مشابهی برای آنها ایجاد شده است که شما باید از انها  استفاده کنید اما به این دلیل که شما باید متفاوت عمل کنید بهتر است قالب های خود را به صورت سفارشی ایجاد نمایید. اگر شما بتوانید این تمایز را به وجود آورید آنگاه شما می توانید مشتریان خود را به وب سایت خود جذب کنید.

اما شما باید به این نکته توجه داشته باشید که در فضای آنلاین همسایه و رقبا بسیار فاصله کمی از هم دارند. زیرا تنها یک کلیک از سوی کاربر بین شما و رقبای شما فاصله افتاده است و با یک کلیک انها در فروشگاه شما خواهند بود. پس باید در اولین فرصت سایت خود را در موتورهای جستجوگر به ثبت برسانید.

رقابت بر سر چیست؟

شما باید بتوانید رقبای خود را به درستی شناسایی کرده و حرکت های آنها را تحت نظر داشته باشید به این ترتیب قادر خواهید بود به نقاط ضعف و قدرت انها اشراف یابید. مشتریان شما چه نیازهایی دارند که باید شما به آنها رسیدگی نمایید. فرض کنید شما یک مشتری هستید یا به عبارت بهتر خود را به جای مشتری قرار داده و نیازهای آنها را در وب سایت خود ببینید. و شما زمانی می توانید در این رقابت به پیروزی برسید که بتوانید نیازهای مشتریان خود را به درستی درک کنید.

مشتریان شما چه کسانی هستند؟

افرادی که در وب سایت شما هستند و پول خرج می کنند بهترین افراد دنیا هستند. بنابراین شما باید تمام چیزهای لازم در مورد آنها را بدانید و با این اطلاعات شما می توانید وب سایت خود را به دنیای آنها تبدیل کنید. و سعی کنید این حس را به آنها منتقل کنید که در این جا حضور دارید برای اینکه بتوانید نیازهای آنها را برطرف سازید. به این کار و تلاش در اصطلاح بهبود تجربه کاربری گویند.

چه چیزی را می خواهید به صورت آنلاین به فروش برسانید

در دهه گذشته صاحبان تجارت الکترونیک گزینه های زیادی را برای فروش محصولات ارائه کرده اند. بنابراین شما باید نوع محصولی را که می خواهید بفروشید را به صورت هوشمندانه ای ارائه کنید.

سعی کنید تا بتوانید به جای اینکه انبوه زیادی از محصولات را به فروش برسانید. یک محصول را به صورت تخصصی و با بهترین قیمت و بهترین شرایط به فروش برسانید.

دو نکته کلیدی پیش از ساخت سایت

سعی کنید تا با مردم یا مشتریان خود صحبت کنید زیرا این یک نکته بسیار کلیدی می باشد. و تا آنجا که می توانید از نظرات آنها استفاده کنید. با کسانی که قبلا این کار را کرده اند نیز صحبت کنید و از انها بپرسید که چرا آنها نتوانسته اند در کار خود موفق شوند واز آنها در مورد دلایل شکست و موفقیت شان پرسش کنید. و به صورت کورکورانه به این قضیه ورود نکنید. زیرا داشتن اطلاعات خوب می تواند هزاران دلار در کار شما صرفه جویی ایجاد نماید. زمان آن رسیده است که شما چرتکه به دست بگیرید و بنشینید و استراتژی مشخصی را برای خود تبیین نمایید. از برنامه کاری روزانه گرفته تا ماهانه و تعیین بودجه و کارهایی که باید در زمان های مشخص شده صورت پذیرد.

تست نرم افزار سایت ساز

برای اینکه بتوانید بیشترین کارایی لازم را از بستر سایت ساز داشته باشید باید آن را به صورت کاملا مطمئن بررسی نمایید. بیشتر فروشندگان این نرم افزارها این اجازه را به شما میدهند که بتوانید نرم افزار آنها را تست نمایید. همچنین به شما امکان داده می شود که بتوانید بخش های مهم آن را از طریق پنل های کنترلی آزمایش نمایید.

مزایای خرید اینترنتی

مشتریان دلایل متعددی برای خرید اینترنتی ذکر می کنند . بسیاری از این دلایل به خصویات منحصر به فرد محیط اینترنت شامل دسترسی جهانی به کالا و خدمات ، وجود اطلاعات فراوان در مورد محصولات ، امکان مقایسه محصولات و قیمتهای آن ها ، صرفه جویی در زمان ، انعطاف پذیری در زمان خرید ، عدم نیاز به تحرک فیزیکی ، وجود قیمت های رقابتی ، تنوع محصولات و سهولت در سفارش خرید بر می گردد . شاید بتوان با توجه به مطالعات صورت گرفته عمده ترین مزیت خرید اینترنتی را راحتی دانست . 

مزایای خرید اینترنتی

گرچه تاکنون معنای واحدی برای مفهوم راحتی ذکر نشده ولی انواع آن در فرایند خرید به شرح ذیل شناسایی شده است :

راحتی دسترسی : یعنی بتوان به آسانی به محصول مورد نظر دست یافت .

راحتی جستجو : یعنی بتوان به سادگی محصول مورد تقاضا را یافت و اطلاعاتی در مورد آن کسب کرد

راحتی مبادله : یعنی بتوان محصول را بدون تشریفات زیاد خرید یا در صورت عدم رضایت آن را بازگرداند .

راحتی در برنامه ریزی : در اینترنت می توان هر موقع از شبانه روز و در هفت روز هفته خرید کرد .

راحتی در مقایسه : در اینترنت موتورهای جستجویی وجود دارند که در سایت های مختلف کالاهای مورد نظر مشتری را طبق ترجیحات او جستجو و مارک های مختلف را از نظر قیمت و سایر موارد با هم مقایسه می کنند.

راحتی در مصرف انرژی : از آنجا که خرید اینترنتی می تواند از خانه ، محل کار یا دیگر مکان ها صورت گیرد دیگر نیازی به جابه جایی بین فروشگاه های مختلف و صرف انرژی زیاد نیست .

مزایای طراحی فروشگاه اینترنتی برای مشتریان

صرفه جویی در زمان

 با خلق و طراحی فروشگاه اینترنتی این امکان برای کاربران فراهم می شود که تنها با چند کلیک تمام نیاز های خود را خریداری کنند و این امر تا حد زیادی در زمان صرفه جویی می کند.

صرفه جویی در سوخت

 بازار صنایع سوختی هر روزه با افزایش و کاهش هزینه های سوخت در جدال هستند. یکی از مزایای طراحی فروشگاه اینترنتی و خرید آنلاین این است که افراد دیگر برای خرید نیاز به وسایل نقلیه ندارند در نتیجه هزینه ای برای سوخت پرداخت نخواهند کرد.

صرفه جویی در انرژی

 گاها خرید نیاز به زمان زیادی دارد و به همین دلیل ممکن است خسته کننده باشد. بدتر از این زمانی است که محصول مورد نظر شما در بازار موجود نباشد. طراحی فروشگاه اینترنتی ، این مشکل را نیز برطرف کرده است. در خرید اینترنتی لازم نیست شما انرژی پر ارزشتان را هنگام خرید صرف کنید.

مقایسه قیمت ها

 یکی از مزیت هایی که در طراحی سایت (طراحی فروشگاه اینترنتی) موجود است، امکان مقایسه است. در واقع این یک نوآوری پیشرفته است که اجازه می دهد تا به راحتی برند ها و قیمت ها را تنها با چند کلیک بررسی و مقایسه کنید. با این امکان کاربران قادر خواهند بود تا مقرون به صرفه ترین فروشگاه اینترنتی را برای خرید محصول مورد نظر خود انتخاب کنند.

 

دسترسی 24 ساعته

 فروشگاه اینترنتی امکان خرید را در طول 24 ساعت روز، 7 روز هفته و 365 روز سال فراهم می کند. در حالی که به ندرت می توانید فروشگاهی را پیدا کنید که 24 ساعته در طول تمام هفته باز باشد. طراحی فروشگاه اینترنتی این امکان را فراهم کرده و به خریدار اجازه می دهد تا به صورت آزاده در هر زمان که می خواهد به خرید بپردازد.

عدم وجود صف

 با طراحی فروشگاه اینترنتی این مشکل نیز برطرف می شود. در هنگام خرید اینترنتی هیچ گونه صف طولانی برای خرید کالای مورد نظر شما وجود ندارد. تمام فروشگاه های اینترنتی با ویژگی های سفارش شخصی منحصر به فرد برای خرید طراحی شده اند.

جستجوی آسان کالا

 این نوع طراحی سایت به کاربر این امکان را می دهد تا به راحتی، کالای مورد نظر با رنگ، سایز، مدل و سبک خاص خود را برای خرید بیابد. علاوه بر این می تواند به راحتی وجود و یا عدم وجود کالا ها را بررسی کند.

 

مزایای و ویژگیهای فروشگاه اینترنتی:
1 -فروشگاه اینترنتی در هر لحظه از شبانه روز آماده سرویس دهی به مشتریان است.
2 -فروشگاه اینترنتی محدودیت مکانی ندارد و مشتریان می توانند از هر کجای می تواند خرید اینترنتی می کند.
3- خریدار می تواند ساعت ها در فروشگاه مشغول بررسی اجناس از قبیل فیلم ، ترانه ،موبایل ،کتاب و موارد دیگر باشد
4 – فروشگاه اینترنتی هیچ محدویتی برای تعداد مشتریان ندارد.
5 – فروشگاه اینترنتی حق انتخاب بیشتری در اختیار خریداران قرارمی دهد
6-ابزار تبلیغی مناسب در جهت فروش محصولات شما
7-کاهش هزینه های جانبی نظیر اجاره محل,هزینه ویترین و انبار,فروشنده,خواب سرمایه و غیره در یک فروشگاه سنتی و سودآوری بیشتر
8-تحویل کالای خریداری شده درب منزل,بیمه بودن کالا و عدم مشکل حمل و نقل
9-عدم برخورد با ترافیک و کاهش آلودگی هوا

دسترسي به انواع بيش تري از كالاها و خدمات:


امروزه خريداران مي توانند تقريبا هر آنچه را كه مي خواهند از طريق اينترنت سفارش دهند (در كشور خودمان هم مسير توسعه تجارت و كسب و كار اينترنتي به اين هدف تمايل دارد) مانند اثاثيه منزل، ماشين هاي شست وشو، مشاوره مديريتي و حقوقي و دارويي. به عنوان مثال آمازون دات كام خود را بزرگ ترين فروشگاه كتاب با بيش از سه ميليون جلد كتاب معرفي مي كند; شرايطي بوجو آورده كه هيچ فروشگاه كتاب فيزيكي نمي تواند از پس آن برآيد. به علاوه، خريداران قادرند اين كالاها را از سرتاسر جهان سفارش دهند كه اين امر براي مردم كشورهايي كه با قيمت هاي بالاسروكار دارند، موقعيتي ويژه به حساب مي آيد. به اين معنا كه خريداران در كشورهاي با هزينه و قيمت بالامي توانند با سفارش كالاها و خدمات مورد نياز به كشورهاي ارزا ن تر از ميزان هزينه هاي خود بكاهند.

برای دسترسی به مقالات بیشتر میتوانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه کنید.