در این مقاله که شماره دوم نحوه ساخت سایت آموزشگاهی می باشد به بیان ادامه نکات می پردازیم.

در بیشتر مواقع صفحات وب شما شامل تعدادی فایل html است که آنها دارای پسوند .htm ویا .html می باشند. شما می توانید هر نام دلخواهی که بخواهید به صفحات وب سایت خود بدهید اما اگر شما بعد از آپلود کردن صفحات خود بر روی سرور نام آن را تغییر دهید و کسی باشد که آن صفحه مشخص از شما را قبلا بوک مارک کرده باشد آنگاه دیگر قادر به دیدن صفحه شما نخواهد بود زیرا شما URL سایت خود را تغییر داده اید. برای اجتناب از این کار شما باید از همان ابتدای کار یک استراتژی مشخص برای نام گذاری صفحات خود داشته باشید تا دیگر دچار چنین مشکلاتی نشوید.

سرعت لود صفحات خود را افزایش دهید

load time

دو عیب بزرگی که از دید بازدیدکنندگان سایت ها مطرح می شود این است که سرعت سایت ها پایین است و دیگری اینکه آنها نمی توانند اطلاعات لازم را از سایتی که بازدید کرده اند به دست آورند.

در سال های اخیر به لطف قوی تر شدن تجهیزات و سرعت اینترنت زمان دسترسی به سایت ها کاهش پیدا کرده است اما هنوز هم بسیاری از سایت ها سرعت بارگذاری کمی دارند. به همین دلیل تکنیک هایی برای افزایش سرعت این گونه سایت ها وجود دارد. یکی از دلایل سرعت پایین بارگذاری سایت ها استفاده از عکس ها ، فایل های فلش ، فایل های صوتی و تصویری در صفحه نخست سایت می باشد. شما باید اولا این فایل ها را تا جای ممکن بهینه سازی کنید تا حجم آنها به حداقل برسد و سپس اینکه در مورد فایل های صوتی یا تصویری باید اختیار پخش آن را به عهده کاربر قرار دهید. زیرا برخی از سایت ها هستند که در حین بارگذاری صفحه نخست آنها فایل ویدئویی یا صوتی موجود در سایت نیز شروع به پخش شدن می کند که این کار اصلا خوب نیست و شما باید اجازه پخش آن را در اختیار کاربر قرار دهید تا سرعت لود صفحات شما افزایش پیدا کند.

روش دیگر بهبود وضعیت بارگذاری سایت این است که شما پیش از ساخت سایت با استفاده از ابزارهای گرافیکی اقدام به بهینه سازی اندازه و حجم عکس های سایت خود نمایید. بطور مثال شما به راحتی می توانیدحجم عکسی را که عرض آن 200 پیکسل است را به 100 پیکسل برسانید بدون اینکه در اندازه آن تغییری انجام شود.

روش سوم این است که شما بتوانید سرعت بارگذاری انیمیشن های غیرضروری را بهینه ترکنید. شما می توانید انیمیشن های فلش را حذف کنید و دیگر انواع آن را مانند بالت های چرخشی یا پیام های پیمایشی را حذف نمایید. زیرا استفاده افراطی از این عناصر نه تنها به سایت شما کمک نمی کند بلکه با کاهش سرعت لود صفحات ، بازدیدکنندگان شما را نیز آزرده خاطر می سازند.

راه دیگر استفاده از متن به جای عکس در مورد دکمه ها می باشد. برای این کار شما می توانید یک جدول بدون خط کناری با یک رنگ مناسب انتخاب کنید سپس متن پیمایشی خود مانند Home ویا چیزهای دیگر را با رنگی دیگر مشخص نمایید.

و نکته دیگر اینکه در زمان استفاده از عکس ها حتما سایز عکس که شامل طول و عرض آن می باشد را مشخص کنید. البته این کار کمکی به سرعت لود صفحات شما نمی کند اما باعث می شود که مرورگر بتواند کار فرمت دهی و جای گذاری المان ها در صفحه وب را به درستی انجام دهد. و فایده آن برای بازدیدکنندگان این است که آنها می توانند متون صفحات سایت شما را در حین بارگذاری عکس ها مطالعه نمایند.

نکته مهم این است که شما باید طول و عرض تمامی عکس های خود را مشخص کنید زیرا اگر فقط یکی از این عکس ها دارای چنین مشخصاتی نباشد باید تمامی عکس های سایت شما بار گذاری شود تا خواننده بتواند متن موجود در صفحه را مطالعه نماید.

ظاهر سایت

ظاهر سایت

اگرچه محتوای سایت موضوع کاملا مهمی می باشد اما ظاهر سایت نیز از جمله نکات مهم در هر سایتی می باشد. داشتن عکس های زیبا و چیدمان خوب و مناسب می تواند نقش زیادی در جلب رضایت مخاطبین سایت شما داشته باشد. یکی از روش هایی که می تواند به شما کمک نماید تا سایت خوبی را طراحی کنید این است که به مطالعه سایت های رقیب بپردازید. و از تکنیک های استفاده شده توسط آنها نیز بهره ببرید.

در اینجا برخی نکات و باید و نباید هایی که در ارتباط با طراحی سایت های آموزشگاهی باید رعایت شوند را معرفی می کنیم:

  • هرگز خطوط موجود در پارگراف های خود را آنقدر طولانی ایجاد نکنید که کل عرض صفحه نمایش شما را در برگیرد. زیرا خواندن متون با عرض زیاد برای خوانندگان مشکل می باشد.
  • از ایجاد عکس ها و جداولی که عرض آنها بیشتر از 600 پیکسل است خودداری نمایید. این سایز برای نمایش در نمایشگرهای کامپیوترهای شخصی مناسب است اما برای نمایشگر های کوچک تر این کار مناسب نیست. زیرا آنها مجبورند برای نمایش کامل عکس ها از اسکرول استفاده نمایند.
  • هرگز متون خود را به رنگ سفید و با پس زمینه سیاه قرار ندهید زیرا ممکن است کاربرانی که می خواهند متن شما را پرینت بگیرند ندانند که برای تغییر رنگ متن باید وارد قسمت تنظیمات پرینتر خود شوند. پس کار را برای آنها نباید مشکل کرد.
  • از یک استایل و طرح ثابت در تمامی صفحات خود استفاده کنید و اینطور نباشد که کاربر با رفتن از یک صفحه به صفحه دیگر فکر کند که وارد یک سایت با محیطی کاملا جدید شده است. توصیه می شود از یک ساختار واحد در مورد رنگ پس زمینه ، فونت ها و چیدمان اجزا در سایت بهره ببرید. در نهایت انجام این کارها باعث می شود استفاده از سایت شما برای کاربران راحت تر باشد.
  • در تمامی صفحات وب سایت خود یک لینک برای رفتن به صفحه نخست قرار دهید. زیرا در غیر اینصورت کسانی که مستقیما به یک صفحه خاص از سایت شما آمده باشند قادر نخواهند بود تا صفحات دیگر سایت شما را نیز مشاهده نمایند.
  • این امکان را برای مخاطبین خود قرار دهید که بتوانند با شما در ارتباط باشند. یکی از این روش ها این است که شما ایمیل خود را در بخش بالایی سایت خود قرار دهید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.