اگر شما مدیر بیمارستان هستید و یا اینکه یک پزشک حرفه ای که مسئولیت مدیریت سایت بیمارستان به عهده شماست حتما به فکر ایجاد راه هایی برای بروز رسانی آن به صورت مدرن تر ، کاربر پسند تر و در جهت اهداف تجاری شما می باشد. اما اگر شما هنوز برای بیمارستان خود وب سایت ندارید پس باید این مقاله را بخوانید تا با دلایل داشتن آن و نحوه ایجاد یک وب سایت خوب و موفق برای بیمارستان خود آشنا شوید.

طراحی سایت برای بیمارستان ها و سازمان های درمانی می تواند یک چالش بزرگ به شمار آید. بیمارستان ها معمولا حجم عظیمی از اطلاعات دارند که باید به نمایش گذاشته شود و باید به گونه ای باشند که باعث سردر گمی بازدیدکنندگان نیز نشود. علاوه بر این بیشتر این وب سایت ها سالیان قبل ایجاد گردیده و از تکنولوژی های روز بی نصیب هستند و به همین دلیل این سایت ها با دستگاه های جدید مانند تلفن های همراه کاملا ناسازگار هستند و قابلیت نمایش در آنها را ندارند.

چرا وب سایت بیمارستان ها به یک طراحی استانداردنیاز دارند؟

باید گفت که هر صنعتی یک استاندارد طراحی وب مختص به خود دارد. بیشتر آنها بسیار به هم شبیه هستند. به هرحال بیشتر بیمارستان ها باید به این نکته فکر نمایند که بیشتر کسانی که به وب سایت آنها آمده اند درحال تجربه یک وضعیت اورژانسی هستند و می خواهند که خیلی سریع اطلاعات لازم را به دست آورند.

به همین منظور بیمارستان ها باید به مجموعه ای از استانداردها عمل نمایند. این استانداردها عبارتند از:

  • پیمایش این سایت ها باید به صورت سریع و راحت صورت گیرد
  • اطلاعات و فایل های مورد نیاز کاربران را بتوانند در دسترس آنان قرار دهند.
  • کاملا از طریق دستگاه های موبایل قابل نمایش و دسترسی باشند.

شما باید این مسائل را قبل از طراحی سایت بیمارستان در گوشه ذهن خود داشته باشید. بدون رعایت این موارد وب سایت شما قادر نخواهد بود که بتواند خدمات خود را در وضعیت های اورژانسی به بیماران ارائه کند و ممکن است باعث شود که آنها به وب سایت های مراکز درمانی دیگر مراجعه نمایند.

بهترین روش های طراحی وب سایت بیمارستانی

پیمایش ساده و آسان

پیمایش یکی از مهم ترین بخش های مرتبط با وب سایت یک بیمارستان می باشد. به دلیل اینکه عده زیادی از کسانی که به وب سایت شما می آیند معمولا عجله دارند و می خواهند اطلاعات لازم را خیلی سریع به دست آورند شما نیاز دارید که پیمایش سایت خود را به صورت کاملا واضح قرار داده باشید. و اگر وب سایت شما این قابلیت را نداشته باشند آنگاه آنها به راحتی سایت شما را ترک کرده و به یک وب سایت دیگر مراجعه خواهند نمود.

به صورت ایده آل وب سایت شما باید دارای 5 تا 6 منو اصلی باشد که هر کدام دارای زیر منوهایی است و باید این منوهای اصلی در بالای صفحه شما و در یک خط قرارداشته باشد. و وقتی که کاربران ماوس را برروی این منوها می برند بخش های زیرین هر کدام از آنها نیز به نمایش درآمده و با کلیک بر روی هر کدام از آنها اطلاعات اضافی نیز در اختیار بازدیدکننده قرار گیرد.

به عنوان مثال منوی شما ممکن است شامل مواردی مانند ملاقات کنندگان ، کارمندان ، بیماران ، فرم ها و خدمات باشد. و وقتی که منوی بیماران را باز می کنند گزینه هایی مانند فرم برای بیمار جدید و اطلاعات اورژانسی و دیگر موارد به نمایش گذاشته شود.

شما با دادن یک دید روشن از بیمارستان خود و همچنین محتواهای مفید و اطلاعات سریع می توانید میزان رضایت مندی و تجربه کاربری را بهبود بخشیده و بدین ترتیب میزان نرخ پرش از سایت خود را کاهش دهید. این امر باعث می شود که شما سیگنال های مثبت فراوانی را به سمت گوگل بفرستید که در نتیجه باعث افزایش رتبه سایت شما در نزد موتورهای جستجوگر نیز خواهد شد.

طراحی ریسپانسیو و سازگار با موبایل

resposive design

امروزه در طراحی وب سایت برای بیمارستان ها شما باید استانداردهای ساخت سایت برای سازگاری با این دستگاه ها را نیز در نظر داشته باشید. اگر وب سایت شما ریسپانسیو نباشد به این معناست که مطالب و محتواهای سایت شما نمی تواند به صورت خودکار تغییر اندازه داده و در نتیجه به صورت درستی در صفه نمایش این دستگاه ها نشان داده نخواهد شد و بازدیدکنندگان مجبور هستند که برای خواندن بخش های مختلف سایت شما از بزرگنمایی یا پیمایش های افقی و عمودی استفاده نمایند.
در واقع طراحی ریسپانسیو این اجازه را به وب سایت شما می دهد که بنا به درخواست هایی که از دستگاه های مختلف با صفحات نمایش مختلف دریافت می کند اندازه عناصر سایت را به همان نسبت تغییر داده تا نمایش خوبی در آن داشته باشند. این کار به بیماران شما وخانواده آنها این اجازه را میدهد که بتوانند در مواقع ضروری اطلاعات لازم را از طریق تلفن های هوشمند خود به دست آورند.

بهینه سازی برای موبایل

در سال 2015 گوگل گزارش داد که تعداد کسانی که از طریق تلفن همراه خود اقدام به جستجو کرده اند بیشترا کاربران دسک تاپ بوده است. به همین دلیل گوگل نیز بر آن شد تا با بروز رسانی الگوریتم های رتبه بندی خود سهم بیشتری را برای سایت هایی که برای نمایش در موبایل بهینه شده اند قائل شده و رتبه این گونه سایت ها را در مقایسه با دیگر سایت های افزایش دهد.

اگر شما مطمئن نیستید که سایت شما تا چه حد برای موبایل بهینه سازی شده است می توانید از ابزارmobile-friendly test tool شرکت گوگل استفاده نمایید.

اطلاعات تماس ، ساعات کاری و موقعیت

وب سایت شما باید دارای اطلاعات کاملی در مورد ساعات کاری بخش های مختلف آن و همچنین آدرس و شماره تلفن های هرکدام از بخش ها باید به صورت دقیق در سایت وجود داشته باشد. این اطلاعات معولا باید در بخش های ارتباط با ما یا تماس با ما و یا حتی در قسمت پابرگی سایت شما وجود داشته باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.