در این مقاله ما سعی داریم تا به کسانی که می خواهند سایت فروشگاهی کتاب بسازند مطالبی را در این خصوص بیاموزیم. این مقاله همچنان مرجعی برای ساخت و طراحی سایت فروشگاه اینترنتی می باشد که در آن بر روی مقوله ساخت سایت فروشگاهی کتاب تمرکز صورت گرفته است. همچنین یک راهنمای جامع برای کسانی است که اولین بار است می خواهند وب سایتی را طراحی کنند. و باید بدانید که این سایت آموزشی برای نحوه فروش یا ارزیابی کتاب ها نمی باشد.بلکه اینها مطالبی است که دانستن آن قبل از ایجاد وب سایت امری ضروری می باشد. این مقاله راه کارهایی را به شما می آموزد که از طریق آن می توانید یک وب مستر حرفه ای برای وب سایت فروشگاهی کتاب خود باشید.

نام دامنه و میزبانی وب

domain and hosting

اولین چیزی که شما نیاز دارید انتخاب یک نام دامنه می باشد. نام دامنه  در واقع نام وب سایت شما می باشد. فرض کنید که شما یک مغازه کتاب فروشی دارید و مسلما برای آن یک نامی انتخاب کرده اید تا مردم از طریق آن شما را بشناسند و یک آدرس هم دارید که در هنگام تبلیغات محل کتاب فروشی خود را در آن قرار می دهید. وب سایت فروشگاهی کتاب نیز همین گونه است شما باید برای این فروشگاه خود یک نام انتخاب کنید تا کسانی که در اینترنت هستند بتوانند از طریق آن نام وب سایت شما را مشاهده کنند. اما باید در نظر داشته باشید که نام وب سایت شما باید منحصر به فرد باشد. یعنی قبلا توسط کسی به ثبت نرسیده باشد. نام های دامنه متفاوتی وجود دارد مانند .com , .net , .org  و غیره که شما باید بسته به نیاز خود یکی از آنها را انتخای کنید. همچنین اگر بخواهید می توانید از دامنه های کشوری مانند .ir نیز استفاده کنید.

قیمت دامنه کشوری .ir معمولا کمتر از 8000 تومان برای یک سال می باشد و گزینه مناسبی برای این کار است. شما باید دقت داشته باشید که دامنه کشوری باعث می شود شما بیشتر در معرض دید جستجوهای داخل کشور قرار بگیرید و این یک امتیاز برای سایت شما به شمار می رود . معمولا کسانی این کار را انجام می دهند که حوزه فعالیت کاری آنها منحصر به کشور می باشد و قصد ندارند تا در سطح جهانی نیز دیده شوند. اما اگر می خواهید به صورت بین المللی کار کنید باید از نام هایی مانند com.استفاده کنید. قیمت یک ساله ثبت دامنه com. معمولا کمتر از 50000 تومان می باشد.

سپس شما باید یک میزبان وب یا هاست برای سایت خود پیدا کنید. هاست به کامپیوتر یا سروری گفته میشود که به اینترنت متصل می باشد و شما باید فایل های مربوط به وب سایت خود را در آنها قرار دهید. زمانی که کاربران نام وب سایت شما را در مرورگر خود وارد می کنند این سرورها سایت شما را به آنها نمایش خواهند داد.

نکته ای در مورد انتخاب میزبان باید به آن توجه داشته باشید این است که این میزبان ها باید زمان آماده به کار (uptime) خوبی داشته باشند. توصیه می شود شما به صورت تضمینی میزان 99.9درصد را از شرکت های میزبان درخواست نمایید.

ساخت سایت

حال که شما نام دامنه خود را انتخاب کردید قبل از اینکه بخواهید آن را در موتورهای جستجوگر ثبت کنید باید یک وب سایت برای آن نام ایجاد کنید. راه های مختلفی برای ساخت سایت وجود دارد که عبارتند از :

  • استخدام طراح سایت

شما می توانید طراحی سایت خود را به یک طراح بسپارید. آنها با توجه به دانشی که در این زمینه دارند می توانند یک وب سایت برای شما طراحی کنند البته نا گفته نماند که کیفیت این طراحی رابطه مستقیم با میزان هزینه ای که شما می خواهید انجام دهید دارد. البته در بیشتر مواقع سایت هایی که توسط طراحان ساخته می شود با چیزی که مد نظر صاحب سایت است تفاوت زیادی دارد. زیرا آنها یک سری مواردی را با توجه به تجربه خود انجام می دهند که مطمئنا با چیزی که شما مد نظر دارید تفاوت می کند.

  • ساخت سایت توسط خود شما

اگر شما از لحاظ علمی و تکنیکی در سطح خوبی قرار داشته باشید می توانید خودتان شخصا نسبت به طراحی سایت اقدام نمایید. البته این کار بسیار زمان گیر خواهد بود اما می توان گفت بهترین نتیجه ممکن را خواهید گرفت.

  • استفاده از قالب های آماده

در سطحی اینترنت قالب های آماده فراوانی وجود دارد که شما می توانید از آنها برای ساخت سایت خود استفاده کنید. این کار جزو ارزان ترین روش ها به شمار می رود اما به کمی هم دانش اینترنت و کامپیوتر هم نیاز دارد. مشکلی که در رابطه با این روش وجود دارد این است که قالب های آماده دست شما را برای تغییرات بسته نگه می دارد و شما نمی توانید همان چیزی را که می خواهید به دست آورید. بنابراین نمی توانید تا اهداف اصلی سایت خود را به خوبی به اجرا گذارید.

  • استفاده از سیستم های مدیریت محتوا (CMS)

امروزه روش های آسانی برای ساخت سایت وجود دارد که شاید یکی از راحت ترین آنها استفاده از CMS ها باشد. نرم افزارهای آنلاین و آفلاینی که شما به راحتی می توانید از طریق آنها وب سایت خود را طراحی کنید. (WordPress, Joomla, Drupal) از جمله رایج ترین آنها هستند. اما استفاده از این نرم افزارها نیز نیازمند داشتن دانش کار با آنها می باشد که یادگیری آنها نیز زمان بر خواهد بود.

  • استفاده از سایت سازهای آنلاین

اما بهترین و آسان ترین و سریع ترین راه برای ساخت سایت استفاده از سایت سازهای آنلاین می باشد. این سیستم ها قادرند تا در کمتر از ده دقیقه برای شما وب سایت ایجاد نمایند. همچنین شما می توانید از قالب های متعدد این سیستم ها استفاده کنید. در ضمن به شما اختیارات مدیریتی کاملی در مورد وب سایت داده می شود. شما می توانید هر مطلب یا مقاله و محتوایی که مایل باشید را در سایت خود قرار دهید. همچنین ابزارهای آمارگیری زیادی برای شما فراهم می کنند که می توانید روند بازدید سایت خود را مورد آنالیز قرار دهید.

امکان سفارشی سازی سایت و تنظیمات پیشرفته مانند تعریف کاربران با دسترسی های مختلف ، مدیریت نظرات و بسیاری از موارد دیگر را نیز می توانید انجام دهید.

برای دسترسی به مطالب بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.