حتما تا کنون با این اصطلاحات در طراحی سایت برخورد کرده اید. این ها از جمله اصلی ترین و مهم ترین اصطلاحاتی هستند که شما می بایست در مورد طراحی سایت نسبت به آنها آگاهی داشته باشید. زیرا تشخیص و فهم آنها می تواند یک راهنمای خوب برای شما باشد تا بتوانید در هنگام طراحی سایت از قابلیت های هرکدام از این نوع چیدمان ها آگاهی داشته و به صورت درستی از آنها استفاده کنید.

واقعیت امر این است که بسیاری از افراد که تقاضای طراحی سایت به شرکت ها یا طراحان سایت می دهند و در نهایت یک سایتی را از آنها تحویل می گیرند هیچ گاه درک درستی از نیازمندی های سایت نداشته و صرفا یک سایتی را ایجاد نموده اند که در نهایت بیش از 90 درصد از این افراد از نتیجه به دست آمده در طراحی سایت رضایت نداشته اند.

این قضیه نه تنها برای مشتریان بلکه برای بسیاری از طراحان سایت نیز رخ داده است. متاسفانه تعداد زیادی از طراحان سایت نیز با این مفاهیم آشنا نبوده و صرفا از روی تجربه و یا نمونه برداری از سایت های دیگر اقدام به طراحی سایت به شیوه های مختلف کرده اند و هنوز درک درستی از این موارد به دست نیاورده اند.

نکته مهمی که در طراحی سایت بسیار اهمیت دارد این است که شما به عنوان یک مشتری ساخت سایت یا کسی که سفارش ساخت سایت می دهید باید بتوانید به درستی نیازمندی های خود را معین نمایید. شما در هر صنف یا زمینه ای که فعالیت می کنید قطعا خواسته هایی دارید و می خواهید این خواسته ها را از طریق وب سایت خود نیز عملی کنید. پس بهتر است برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری بگیرید یک کاغذ با قلم برداشته و تمامی نیازهایی که می خواهید وب سایت برای شما انجام دهد را در آن یادداشت کنید و آن را در اختیار طراح سایت قرار دهید. در گام بعدی نیز این طراح سایت یا شرکت سازنده سایت می باشد که می بایست درک کاملی از نیازهای شما به دست آورد. این بخش از کار یک فاز کاملا تحقیقاتی در طراحی سایت می باشد که متاسفانه اکثر طراحان سایت حتی یک صفحه نیز برای این گونه کارها تحقیق به عمل نمی آورند.

باید گفت که این روش در طراحی سایت باعث شده است که بیش از 90 درصد از سایت های ساخته شده برای مشتری آن چیزی نیست که آنها در ابتدای امر از آن انتظار داشته اند. این عدم تبادل اطلاعات میان مشتری و شرکت سازنده سایت باعث گردیده است تا یک عدم رضایت از محصول نهایی به دست آمده برای مشتری حاصل شود.

بنابراین بهتر است با رعایت این اصول و همچنین افزایش اطلاعات در مورد روش های مختلف تولید سایت ، بتوان سایت هایی با کیفیت بالاتر به دست مشتریان رساند.

  • چیدمان ثابت چیست ؟

چیدمان ثابت در طراحی سایت نوعی است که از یک واحد اندازه گیری بهره می برد که به فاکتورهای دیگر مانند اندازه فونت ها و اندازه ابعاد پنجره مرورگر برای تعیین پهنای صفحه هیچ توجهی ندارد. به عبارت دیگر وب سایت ظاهری کاملا ثابت دارد و اهمیتی به اندازه مرورگر و اینکه از چه نوع فونت هایی برای صفحه استفاده شده است توجهی داده نمی شود.

پس متوجه شدید زمانی که گفته می شود یک صفحه داری چیدمان ثابت است منظورمان این است که پهنای صفحه در یک اندازه ثابت قرار دارد. پهنای ستون ها مختلف هر کدام از این صفحات معمولا با یک واحد اندازه گیری ثابت همانند پیکسل محاسبه می شود.

  • دیگر چیدمان ها

چیدمان وابسته در طراحی سایت از یک خاصیت وابستگی نسبت به یک واحد اندازه گیری ثابت برای مشخص نمودن پهنای سایت استفاده می کند. در این نوع چیدمان ، محتوای صفحه به نوعی تغییر می کند که بتواند در تمام اندازه صفحه مرورگر به نمایش درآید. همچنین همین مسئله و تغییر اندازه برای فونت های سایت نیز صادق می باشد.

همچنین اسامی مانند شناور و روان نیز از جمله طراحی هایی هستند که همین نوع کار را برای وب سایت شما انجام میدهند. یعنی عناصر صفحه را به نوعی تغییر اندازه داده و پخش می کنند تا بتوانند بهترین حالت ممکن را برای نمایش در صفحات با اندازه های مختلف نمایش دهند.

اما شاید شما از خود این سوال را کرده باشید که چرا این همه نام های متفاوت برای کارهای مشابه در نظر گرفته شده است؟ این کار به این دلیل است که در سراسر دنیا وب مسترهایی هستند که هرکدام سعی کرده اند به نوبه خود نامی را برای این نوع چیدمان ها در نظر بگیرند.

به خاطر داشته باشید که طراحی سایت از سال 1990 کار خود را آغاز کرده است و هیچ دیکشنری جامعی برای فعالیت هایی که در آن اتفاق افتاده است به وجود نیامده است. بنابراین هر کس سعی کرده است تا دست آورد خود را به نوعی نام گذاری کند. کسی چه میداند؟ شاید در یک دهه آینده چنان تغییراتی به وجود آید که هیچ کس دیگر از این اصطلاحات فعلی در طراحی سایت استفاده نکند و به کلی کلمات جدیدی وارد این مقوله شوند.

چیدمان های وابسته توسط یک سری واحدهایی به نام درصد (%) معرفی می شوند. همچنین از واحدهایی مانند em نیز استفاده می شود که در واقع اندازه ارتفاع یک فونت می باشد. و این امر مرتبط به یک چیدمان وابسته می باشد زیرا اندازه فونت 16 با اندازه فونت 12 کاملا متفاوت است. اما کلمه درصد واژه ای است که از لحاظ ریاضی قابل فهم تر می باشد. به طور مثال وقتی گفته می شود که طراحی صفحه 80 درصد می باشد. یعنی اینکه 80 درصد از پهنای کل صفحه در اختیار طراحی می باشد. و این خود کاملا وابسته به این می باشد که اندازه محتواهای سایت چه میزان از اندازه کل صفحه را در بر دارند.

تفاوت بین چیدمان روان ، سیال و ترکیبی در Dreamweaver

طراحی سایت در طول سال های اخیر مدیون یک ویرایشگر متن به نام WYSIWYG می باشد. به این معنا که شما می توانید تمامی محتواهایی که مد نظر دارید در وب سایت داشته باشید از طریق این ابزار به صورت کاملا بصری در سایت خود ایجاد کنید و سپس این ابزار تمامی این متن های بصری را برای شما به شکل کدهای HTML ایجاد می کند. همچنین این ابزار تعداد زیادی قالب های خالی دارد که شما می توانید آن را به صورت دلخواه خود ایجاد نمایید. بنابراین بسته به نیازی که شما از طراحی سایت دارید می توانید قالب هایی را ایجاد نمایید که هم کار چیدمان های ثابت و هم وابسته را برای شما انجام دهد. این ویرایشگر حتی می تواند برای شما چیدمان های دیگر را نیز همانند چیدمان ترکیبی موجود در Dreamweaver را نیز ایجاد نماید.

چیدمان ثابت در نرم افزار Dreamweaver از واحدی به نام پیکسل برای تعیین پهنای صفحه بهره می برد.

همچنین هر دو نوع چیدمان سیال و روان نیز در این نرم افزار همانند چیدمان وابسته عمل می کنند. توسعه دهندگان Dreamweaver بر این نیت بوده اند تا بتوانند به کاربر این امکان را بدهند تا به صورت خود مختار یکی از واحدهای درصد یا em را استفاده نمایند. بنابراین تصمیم گرفتند چیدمان سیال را به وسیله em و چیدمان روان را به وسیله واحد درصد معین نمایند.

در Dreamweaver چیدمان ترکیبی از ترکیب واحدهای em و درصد به عنوان واحد اندازه گیری خود بهره میبرد. ما می دانیم که شما با شنیدن این مطالب این سوال به ذهن می آید که چطور می توان تشخیص داد که باید از کدام یک از واحدهای اندازه گیری استفاده کنیم؟ آیا نیاز است تا بتوانیم از طراحی روان استفاده کنیم یا نه؟ برای پاسخ به این سوالات ادامه مقاله را دنبال کنید.

چه وقت از چیدمان ثابت با واحد پیکسل استفاده شود؟

چیدمان ثابت

شما وقتی نیاز پیدا می کنید از طراحی ثابت استفاده کنید که تعداد زیادی المان داشته باشید که نیاز باشد با توجه به یکدیگر چیده شوند. برای مثال ممکن است شما یک تصویری داشته باشید که باید بر اساس یک تصویر یا متن دیگر قرار گیرد. دراین حالت است که استفاده از چیدمان ثابت امکان کنترل بهتری به سایت شما خواهد داد. و شما می توانید مطمئن باشید که استفاده از این روش می تواند باعث می شود شما هر چیزی را در همان جایی که توقع دارید قرارد دهید. و این بدان معناست که اگر بازدید کننده اندازه مرورگر خود را نیز کوچک کند باز هم اندازه عناصر سایت شما تغییر نخواهد کرد.

استفاده از چیدمان وابسته با واحد em ؟

وقتی شما صفحه وبی را می سازید که از واحد em برای مشخص نمودن عرض ستون ها استفاده می کند آنگاه اندازه ستون ها وابسته به اندازه فونت هایی است که در آن ستون ها قرار داده شده است. ممکن است این پرسش برای شما ایجاد شود که در کدام حالت یک چیدمان وابسته می باشد؟ آیا نمی توان اندازه فونت ها را معین کرد و سپس از چیدمان نوع ثابت بهره برد؟

اگرچه این نیز درست است که شما اندازه فونت های صفحه را معین کنید اما شما باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که برخی از کاربران ممکن است تا اندازه فونت های شما را توسط مرورگر خود بارگذاری مجدد نمانید . البته تعداد کمی این کار را میکنند و برخی ممکن است که آن را انجام ندهند اما به هرحال شاید کسانی مشکلاتی نظیر ضعف در بینایی داشته باشند و مجبور باشند تا این کار را کنند. همچنین افرادی هستند که دوست دارند متونی را که می خوانند با اندازه ای بزرگ باشد. همچنین امروزه لپ تاپ ها دارای صفحه نمایش های بزرگی نیستند و داشتن فونت های خیلی ریز در صفحات باعث می شود میزان خوانایی آنها کاهش پیدا کند و در نتیجه کاربران از بزرگنمایی استفاده کنند .

به همین تناسب وقتی کاربر یک فونت بزرگ را انتخاب می کند ، ستون های صفحه شما نیز باید بزرگ تر باشد. اگر آنها از فونت های کوچک تری استفاده نمایند آنگاه ستون ها باید کوچکتر میشد. به عبارت دیگر ، اندازه پهنای صفحه که توسط واحد em معین می گردد ، وابسته به اندازه فونتی است که شما در صفحات خود استفاده می کنید.

  • مزایای استفاده از em در چیدمان وابسته

اگر ستون های صفحات وب شما فقط شامل کلمات باشد، بدون عکس یا دیگر عناصر و بازدید کنندگان شما بخواهند با فونت های بزرگ آن را مشاهده نمایند آنگاه صفحه شما باید به صورت درصدی به همراه تمامی المان هایی که در آن ستونها هستند بزرگنمایی شود.  

  • معایب استفاده از em در چیدمان وابسته

بسته به اینکه شما چه میزان em برای پهنای سایت خود مشخص کرده اید و اینکه صفحات بازدید کنندگان شما تا چه میزان کوچک می باشد آنگاه این امکان برای کاربران شما وجود دارد تا بتوانند اندازه فونت های خود را تا جایی که صفحه اجازه دهد بزرگ نمایند.

البته در وهله اول شاید این یک عیب برای شما به حساب نیاید اما باعث ایجاد اسکرول افقی می شود که کاربران از آن متنفر هستند. اگر شما صفحه وب خود را به خوبی طراحی کنید و برای داشتن یک اندازه بزرگ در صفحه جاه طلب نباشید ، انگاه چنین وضعیتی برای هیچ کدام از کاربران شما رخ نخواهد داد.

در این نمایش شما مشاهده کردید که من توصیه ام بر این است شما هرگز از واحد em برای اندازه گیری ستون های سایت استفاده نکنید. همچنین نرم افزار Dreamweaver نیز چیدمان سیال را در نسخه های جدید خود از بخش ویرایشگر متن حذف نموده است.

  • چه وقت از چیدمان ترکیبی استفاده کنیم؟

چیدمان های ترکیبی چیدمان هایی هستند که از ترکیب تعداد زیادی از واحدهای اندازه گیری برای تعیین پهنای صفحه خود استفاده می کنند. چیدمان ترکیبی در نرم افزار Dreamweaver از واحد درصد برای تعیین میزان پهنای صفحه استفاده می کند. این کار یک مزیت بزرگ دارد و آن این است که شما دیگر نگران وجود اسکرول های افقی نیستید زیرا با استفاده از واحد درصد این پیمایش ها نیز به وجود نخواهد آمد.

از کدام چیدمان بهره ببریم؟

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شده است باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کدام از این چیدمان ها معایب و مزیت های خاص خود را دارند وشما می بایست با توجه به نیاز خود و طیف بازدید کنندگان بتوانید یکی از آنها را معین نمایید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.