سرورهای سیستم نام دامنه که به اختصار به آنها سرورهای DNS نیز گفته می شود نوعی سیستم کتابخانه ای شبکه ای است که برای تبدیل نام ها URL به آی پی در نظر گرفته شده است.

اگر کامپیوتر شما به این سرورها متصل نباشد هرگز قادر نیست تا هیچ صفحه وب یا آدرس وب سایتی را برای شما به نمایش آورد. و به دلیل اهمیت بالایی که این گونه سرورها دارند و باید همیشه در حال اجرا باشند از مکانیزم سرورهای کمکی برای این کار بهره گرفته میشود تا در زمان هایی که سرورهای ارجح در دسترس نیستند از این سرورها به عنوان جایگزین استفاده گردد.

DNS بطور مختصر

از انجایی که بخاطر سپاری آدرس های اینترنتی همانند (www.liositesaz.com) بسیار راحت تر از حفظ یک عدد طولانی مانند 130.185.73.236 می باشد پی به اهمیت وجود چنین سرویسی خواهیم برد.

برای اینکه مرورگر شما بتواند یک صفحه مشخص را پیدا کند نیاز دارد تا آدرس آی پی دقیق مربوط به آن صفحه را بداند. واین بدان معناست که کامپیوتر شما باید راهی را برای تبدیل نام ها به آدرس های آی پی بداند. برای این منظور مرورگر شما به یکی از DNS سرورهای مشخص شده متصل میشود تا بتواند آی پی صفحه مورد نظر را پیدا کند.

سیستم دی ان اس

شاید از خود بپرسید که چرا کامپیوترها لیستی از تمام آدرس های آی پی را در خود ذخیره نمی کنند؟ جواب آن بسیار واضح است زیرا این لیست حجم بسیار بالایی دارد و وقتی کامپیوترها می توانند پاسخ خود را از یک مرجع معتبر سوال کنند دیگر لازم نیست که لیستی را برای این کار ذخیره نمایند.

DNS سرورهای ارجح و کمکی چطور با یکدیگر کار می کنند؟


وقتی که مرورگر به دنبال آی پی یک صفحه می گردد اولین انتخابش DNS سروهای ارجح می باشد. و اگر از این نوع سرورها به هر دلیلی پاسخی دریافت نکرد به سراغ دیگر سرورهای کمکی می رود. و آنها همانند یک پشتیبان برای سرورهای ارجح فعالیت می کنند. و بیان این نکته ضروری است که اگر یک DNS سرور ارجح نتواند نامی را به آی پی مربوطه تبدیل نماید هرگز به سراغ سرورهای کمکی نمی رود زیرا هر دونوع این سرورها دارای اطلاعات یکسانی هستند.

مزایای DNS سرورهای کمکی

مزیت اصلی راه اندازی دو DNS سرور ، قدرتمند کردن کامپیوترها می باشد. و اهمیت حضور این سرورها به این سبب است که اگر بنا به هر دلیلی سرورهای ارجح قادر به پاسخگویی نبودند عملیات تبدیل نام به آی پی دچار اختلال نشود.

همچنین سرورهای کمکی به عنوان سرور کمک کننده به سرورهای ارجح در شبکه هایی که تعداد درخواست ها بسیار بالاست نیز استفاده می گردد. بطور مثال اگر تعداد درخواست هایی که به سررو ارجح در یک وهله زمانی خاص فرستاده می شود بیشتر از توان پاسخگویی سرور باشد آنگاه بقیه درخواست ها به سمت سرور کمکی ارسال می گردد.

سرورها را هماهنگ نگه دارید!

نیازی نیست تا کاربران عادی فکری در مورد DNS سرورها کنند اما کسانی که مدیر شبکه به حساب می آیند باید همیشه سرورها را آپدیت نگه دارند تا عملیات تبدیل نام با مشکل مواجه نشود.

سرورهای ارجح به عنوان اصلی ترین دارنده اطلاعات برای تبدیل نام ها هستند و این سرورها با دیگر سرورهای ارجح یا کمکی دیگر برای تبادل اطلاعات خود از مکانیزمی به نام انتقال زون (Zone Transfer) استفاده می کنند. این سیستم به صورت خودکار یک کپی از تمامی رکوردهای آپدیت شده و جدید در سرورهای ارجح را برای سرورهای کمکی ارسال میکند. و از آنجایی که این انتقال بار ترافیکی زیادی را ایجاد میکند این کار در زمان های نیمه شب که ترافیک کمتری هست انجام می پذیرد.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتر در موضوعات مرتبط می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.