برای طراحی سایت به صورت کلی یه سری پیش نیازهایی وجود دارد که شما باید پیش از طراحی سایت آنها را در نظر گرفته و برای تامین آنها اقدامات لازم را انجام دهید. این پیش نیازها عبارتند از:

دامنه

هر سایتی نیاز به یک آدرس دارد که به آن دامنه یا نام دامنه گفته می شود. به عنوان مثال آدرس سایت ما www.liositesaz.com است یعنی نام دامنه ما liositesaz می باشد.  شما می توانید دامنه خود را از طریق شرکت های ثبت کننده نام دامنه که اتفاقا تعداد آنها کم هم نیست به ثبت برسانید. شما در انتخاب نام دامنه باید توجه داشته باشید که آن نام  قبلا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد. در همه وب سایت این شرکت ها امکان بررسی آزاد بودن نام های دامنه از طریق سرویس whois وجود دارد و شما می توانید از آن استفاده کنید. همچنین شما می توانید میزان مدت ثبت دامنه خود را نیز مشخص کنید. مثلا برای یک سال یا برای چندین سال. و در زمان پایان اعتبار نام دامنه می توانید مجددا نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. برای نام دامن شما می توانید از پسوندهای موجود و متنوعی استفاده کنید. به طور مثال معروف ترین آنها com.و در ایران نیز ir. می باشد.

میزبانی یا هاست

یک وب سایت عبارت است از چندین فایل و شما باید مکانی را برای ذخیره این فایل ها داشته باشید. این مکان در واقع حافظه یک کامپیوتر یا اصطلاحا سرور است که این سرور از طریق یک آدرس اینترنتی معتبر (IP) به اینترنت متصل هستند. همانند نام دامنه ، میزبانی نیز در مدت های مشخصی قابل تمدید است و معمولا آنها در پکیج های مختلف بر اساس فضای سرور ارائه می گردند.

لود کردن سایت

شما به عنوان یک طراح سایت پس از اینکه نام دامنه خود را ثبت کردید و میزبانی خود را نیز خریدید آنگاه می توانید وب سایت خود را برروی سرور مربوطه بارگذاری کنید و سپس می توانید با وارد کردن نام سایت در آدرس مرورگر خود به آن دسترسی داشته باشید.

تفاوت طراحی سایت ایستا و پویا چیست؟

سایت های ایستا به سایت هایی گفته می شود که شما آنها را مستقیما از طریق کدهای HTML و CSS ایجاد کرده باشید. و مسلما این نوع سایت ها بخش BACK END ای برای مدیریت اون به صورت متمرکز مانند سیستم های مدیریت محتوا یا سایت ساز ها ندارند. و اگر شما نیاز به هر گونه تغییری داشته باشید باید مستقیما آن را به طراح خود بسپارید. اما سایت های پویا این گونه نیستند. شما دارای بخش کنترل پنل می باشید. این گونه سایت ها از طریق CMS ها و یا از طریق زبان های برنامه نویسی مانند PHP و ASP.NET نوشته می شوند.

سیستم های مدیریت محتوا یا سایت ساز ها

cms

این گونه سیستم ها به دوشکل آنلاین و آفلاین هستند. نوع آنلاین آن به این صورت است که شما باید به اینترنت وصل شده و از طریق مرورگر خود به وب سایت ساز مربوطه رفته و کارهای مرتبط با طراحی سایت خود را به صورت آنلاین و در بستر سایت ساز انجام دهید. همچنین شما می توانید از منابع سخت افزاری و نرم افزاری این سیستم ها استفاده کرده و تمامی پردازش ها نیز در بستر سخت افزاری آنها انجام می پذیرد. اما در نوع آفلاین شما باید نرم افزار مربوطه را دانلود کرده و آن را بر روی سیستم خود نصب کنید. سپس به صورت محلی می توانید سایت خود را ایجاد کرده و منابع خود را در سیستم شخصی تان میزبانی کنید. پس از اینکه کار طراحی سایت شما به اتمام رسید می توانید آن را بر روی سرور میزبان خود بارگذاری نمایید.

برای ایجاد وب سایت نیاز است که شما با زبان های برنامه نویسی آشنایی داشته باشید. این زبان های برنامه نویسی عموما به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

زبان های برنامه نویسی سمت کاربر

این زبان ها سمت کاربر یا به طور دقیق تر بر روی مرورگر کاربران اجرا می گردد و نحوه نمایش سایت برای کاربران را مشخص می نماید. این زبان ها مانند htmlو css و همچنین جاوا اسکریپت و هر زبانی که سمت کاربر اجرا می شود را شامل می باشد.

زبان های برنامه نویسی سمت سرور

این زبان ها سمت سرور اجرا شده و پس از فرآیند اجرا کدهای html , css برای ترجمه و پارس شدن به سمت کلاینت ارسال می گردد. در واقع تمام کنترل سایت توسط زبان های سمت سرور صورت می گیرد.

پایگاه داده های تحت وب

پایگاه داده ها مسئول نگهداری اطلاعات برای استفاده در زبان های سمت سرور می باشد. این پایگاه داده ها انواع مختلفی دارند که معروف ترین آنها MYSQL, MSSQL و همچنین ORACLE هست . شما می توانید از هر دیتا بیسی که خواستید استفاده کنید اما برای هر زبان یک دیتابیس ایده ال وجود دارد به عنوان مثال برای زبان PHP از دیتا بیس MYSQL بیشتر استفاده می کنند.

قالب وب سایت

برای طراحی قالب سایت شما می توانید از یک طراح سایت کمک بگیرید و یا اینکه اگر خودتان به نرم افزارهای طراحی مانند فوتوشاپ آشنایی دارید می توانید آن را خودتان طراحی کنید اما طراحی سایت یک کار حرفه ای می باشد و شما باید تجربه زیادی در این کار داشته باشید.

استفاده از قالب های آماده

اما راه حل آسان تر این است که شما از قالب های آماده استفاده کنید. همچنین این قالب ها به صورت رایگان نیز عرضه می شوند و معمولا از تنوع خوبی نیز برخوردار هستند. فقط یک مشکلی با این قالب ها وجود دارد و اینکه امکان سفارشی سازی آنها وجود ندارد و شما نمی توانید با یک قالب آماده به تمامی خواسته های خود در مورد طراحی بخش های مختلف سایت برسید. زیرا ممکن است شما امکاناتی را مد نظر داشته باشید که در قالب مورد نظر جای نگرفته باشد.

محتوای سایت

در سال 2016 محتوای سایت موثرترین عنصر برای افزایش رتبه سایت به شمار رفته است و شما می توانید با ایجاد محتواهای بکر و خاص اعتبار سایت خود را افزایش دهید. نوشتن یک محتوای اصولی و فنی نیازبه تخصص دارد و شما برای غنی سازی سایت خود باید بتوانید از این بخش کمک بگیرید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.