امروزه تفکری در ذهن طراحان وب درحال ایجاد شدن است که آینده طراحی سایت را تغییر می دهد. در طول مطالعاتمان بر روی وب سایت های مدرن به این نتیجه رسیدیم که یک حرکت آرام و خزنده در مورد طراحی نوینی از صفحات وب در حال شکل گیری است و در آن به دنبال کم اثر کردن طراحی سنتی که بر اساس طراحی صفحات مختلف برای وب می باشد هستند. آنها می خواهند مفهوم دیگری را به جای "صفحه" در طراحی وب سایت ایجاد نمایند.

البته با پیشرفت های فراوانی که در مورد مرورگرها و همچنین بالا رفتن قابلیت کدهای اچ تی ام ال و سی اس اس و جاوا اسکریپت رخ داده است باید دیر یا زود منتظر این نوع طراحی در وب سایت ها باشیم.

نام این تغییر شگرف در طراحی سایت pageless design یا طراحی سایت بدون استفاده از صفحه می باشد.

چرا طراحی بدون صفحه آینده طراحی و ساخت سایت خواهد شد؟

  1. استفاده از روند داستان گونه برای مجبور کردن افراد در تعامل با سایت

چرا ما وب سایت ایجاد کرده ایم ؟ برای اینکه بتوانیم با جامعه امروز و فردای خوب ارتباط برقرار کنیم. در جامعه ما افراد مختلف با سلیقه های متفاوت وجود دارد. و هنرصاحب وب سایت باید این باشد که بتواند با افراد جامعه خود ارتباط درستی را برقرار نماید. برای هر کدام از این افراد هدف انجام دادن یک عمل است. وبرای انجام عمل لازم است که هرکدام از این اعضا کارهایی را انجام دهند . اما چطور آنها را مجبور بسازیم که این کار را انجام دهند ؟ شما باید برای آنها داستان بگویید.

روند داستان گونه

داستان ها یکی از کامل ترین ابزارها برای انتقال پیام ها هستند اما در این نسخه ما پا را فراتر گذاشته و در قالب آن پیام قصد ایجاد یک ارتباط را داریم.

  1. طراحی یکپارچه ، شهودی و دارای هضم آسان

امروزه شما وقتی به بیشتر سایت ها سر می زنید خواهید دید که آنها از یک اسلایدبار بسیار بزرگ با عکس های بزرگ و با کیفیت در بالای صفحه نخست خود بهره می برند. اینگونه طراحی امروزه بسیار رواج پیدا کرده است.

طراحی یکپارچه

اما در طراحی بدون صفحه  شما به محض ورود به صفحه نخست سایت در خطوط آغازی داستان غوطه ور خواهید شد و با این کار آنها به راحتی مسیر حرکت کاربر را در راستای اهداف خودشان و داستان ایجاد می کنند و او را مجبور می سازند که داستان را تا به انتها دنبال کند. طراحان وب بدین وسیله حتی اجازه فکر کردن به کاربر را نمی دهند و سکان هدایت و ناوبری تفکر او را در دست می گیرند.

  1. القای احساس رضایتمندی

با پیشرفت هایی که در زمینه HTML5 و CSS3 و جاوا اسکریپت رخ داده است می توان تمامی المان های لازم برای ایجاد یک ارتباط دو طرفه و کاملا تعاملی را با بهترین کیفیت را ایجاد نمود.

  1. باعث بالا رفتن نرخ تعامل می شود

نرخ تعامل

هیچ کدام از موارد گفته ارزش نخواهند داشت اگر که شما نتوانید نرخ تعامل کاربران را با سایت خود افزایش دهید. شما همه توانایی های سایت خود در زیبایی ، طراحی و داستان خوب را باید در جهت افزایش تعامل کاربر با سایت خود بهینه سازی کنید. زیرا بالاترین ملاک موفقیت سایت ها نیز همین نکته است.

  1. کار را برای تکرارها راحت تر ، سریعتر و موثرتر می کند

شما در این طراحی نه تنها مقوله تجربه کاربری را بهبود داده اید بلکه شما کار را برای انجام عملیات های آنالیزی و تحلیل باز خورد کاربران نیز تسهیل داده اید. دلیل این کار این است که شما تنها با یک صفحه سروکار دارید. به همین دلیل به راحتی می توانید تغییرات دلخواه را در اندک زمانی به سایت خود وارد کنید.

  1. میزان bounce rate را کاهش داده و تشویق به اشتراک گذاری می کند.

نرخ پرش شما با داشتن یک صفحه بسیار افزایش پیدا می کند. به این دلیل که کاربران کار زیادی برای انجام دادن در سایت شما ندارند و آنها در سایت شما دچار سردرگمی نخواهند شد که بخواهند در مدت زمان کوتاهی از سایت شما خارج شوند. و بازهم باید گفت که هرچقدر داستان شما قوی تر باشد آنگاه بازدیدکننده زمان بیشتری را در سایت شما سپری خواهد کرد.

امروزه ساخت سایت با تمام المان های لازم کاری دشوار است و به وقت و هزینه زیادی نیاز دارد. همچنین مدیریت این سایت ها نیز مشکل است و شما باید بتوانید سایت خود را قدرتمند بسازید تا کاربر رغبت نماید از بیشتر بخش های سایت شما دیدن نماید. کاربران نیز مایل نیستند که برای خواندن یک مطلب وقت زیادی صرف نمایند. آنها دوست دارند در همان دقایق اولیه ورود به سایت تمام پاسخ های خود را دریافت نمایند. پس شما می توانید با قرار دادن یک داستان هوشمندانه این کار را برای آنان انجام دهید تا بیشترین جذب و ماندگاری مخاطب را برای خود ایجاد نمایید.

  1. ظاهر بهتری در نمایشگر دستگاه های مختلف دارد.

این نوع طراحی این امکان را به کاربران می دهد که فارغ از محدودیت های طراحی سنتی بتوانند به راحتی تمامی بخش های لازم را در دستگاه های خود به نحو خوبی مشاهده کرده و از پیمایش بخش های آن لذت ببرند. همچنین به دلیل وجود دکمه های بزرگ در طراحی سایت می توانید به راحتی در دستگاه هایی که صفحات نمایش کوچک تری دارند (مانند موبایل) تصاویر را با کیفیت و اندازه مناسب مشاهده نمایید.

البته ناگفته نماند که شما برای رسیدن به این چنین امکانی باید از طراحی سایت به صورت ریسپانسیو استفاده نمایید تا این تطابق تصویر برای دستگاه های مختلف قابل اجرا باشد.

  1. مدیریت مالی

در آخر ما به نقطه حساس کار میرسیم و آن میزان قیمت می باشد. اصولا باید گفت که داشتن وب سایت های زیبا با امکانات گرافیکی خوب کاری پرهزینه می باشد. بنابراین اگر شما واقعا قصد ایجاد وب سایت های منحصر بفرد و نوین را دارید باید از پشتوانه مالی خوبی نیز بهره مند باشید. زیرا کارهای جدید و ایده های جدید گاهی نیاز به صرف هزینه های مالی درخور می باشد تا بتوان به اهداف کلانی که از سایت در نظر داریم نائل آییم.

برای دسترسی به مقالات بیشتر به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.