در گذشته یکی از مشتریان ما با تماس داشت و اعلام کرده بود که به سایت او نگاهی بیاندازیم تا برای او ایرادات آن سایت را مشخص کنیم و راه کارهای لازم را برای از بین برداشتن آن ایرادات به او ارائه نماییم. این سایت را یکی از دانشجویان دانشگاهی طراحی کرده بود. در این سایت ایرادات زیادی از لحاظ ساخت سایت و همچنین طراحی سایت دیده می شد. به همین دلیل این کار یک بهانه ای شد تا برای شما مخاطبان عزیز نکاتی را در مورد طراحی سایت عرض کنیم تا بتوانید درک بهتری از نیازهای خود و طراحی سایت داشته باشید.

در مرحله اول باید گفت که این سایت بسیار سنگین بود. به این دلیل که از عکس های حجیم و بزرگ برای پس زمینه سایت خود استفاده کرده بود و همچنین برای دیگر صفحات نیز از عکس های مختلف برای بخش های مختلف هر صفحه استفاده شده بود. این سایت دارای یک نوار پیمایش افقی بود در بالای سایت بود که با جاوا اسکریپت نوشته شده بود. این منو بسیار شبیه منوهای برنامه های کامپیوتری بود که دارای گزینه های زیادی می باشد. وقتی که شما ماوس خود را بر روی آیتم های این منو قرار می دادید گزینه های زیادی برای شما به صورت عمودی به نمایش گذاشته می شد. وقتی که شما ماوس را بر روی گزینه های داخلی آن حرکت می دادید ، رنگ پس زمینه ماوس شما بر روی آن گزینه تغییر می کرد. شما بر روی ان کلیک میکردید و به یک صفحه دیگر از سایت منتقل می شدید.

به طور خلاصه باید گفت که این سایت به شیوه ای که همه تازه واردان به عرصه طراحی سایت کار می کردند طراحی شده بود. اما این سایت فقط کمی زیبایی داشت و شما به جز مرورگر IE اگر با مرورگر دیگری آن را مشاهده می کردید نمی توانستید به خوبی عملکرد سایت را مشاهده کنید. اما دلیلی که مشتری ما از ما چنین خواسته ای داشته بود این بود که بعد از مدتی تغییر در طراحی مجدد سایت میزان بازدیدکنندگان آن به شدت کاهش پیدا کرده بود.  این سایت بهانه ای شد تا دراین مقاله شما را با نکاتی در مورد طراحی سایت آشنا سازیم.

ظاهر سایت مهم ترین بخش آن نیست

در طول سال ها تجربه ای که در طراحی سایت داشته ام و با مشاهداتی که در کار طراحان نوپا انجام داده ام به این نتیجه رسیده ام که این دسته از افراد بیشترین تمرکز و توان خود را صرف زیبایی سایت می کنند. این سایتی که برای شما مثال زدم نیز نمونه بارزی از این کار می باشد. طراح سایت تلاش زیادی را برای زیبایی سایت انجام داده است تا بتواند این زیبایی را به سایت منتقل کند اما بایستی گفت که در حقیقت این کار به صورت کامل انجام نشده است. به همین دلیل است که می گوییم طراحی زیبای سایت مهم ترین بخش آن نمی باشد.

شما نباید فکر کنید که من در این مورد اشتباه می کنم. من هرگز نگفته ام که ظاهر سایت اصلا اهمیتی ندارد. بلکه منظور من این بوده است که کسانی که تازه به کار طراحی سایت وارد شده اند بیشترین تلاش و هدفشان این است که بتوانند سایتی با ظاهر زیبا داشته باشند.

شما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر شما سایتی با ظاهری کاملا ساده نیز داشتید بازهم می توانید مخاطبان خود را به آن جلب کنید. شما می توانید گوگل را به عنوان یکی از این مخاطبان در نظر داشته باشید.

کارایی مهم ترین چیز برای رسیدن به هدف شما در طراحی سایت است

همه سایت ها برای یک منظور مشخص طراحی شده اند. برخی از این سایت ها طراحی شده اند تا بتوانند اجناس را به فروش برسانند و برخی دیگر نیز به این منظور ایجاد شده اند که اطلاعات مفید در اختیار دیگران قرار دهند. پس هر کسی از طراحی سایت خواسته ای دارد و این خواسته خود را نیز در طراحی سایت به نمایش می گذارد.

بنابراین کارایی سایت مهم ترین مسئله ای است که شما می توانید از آن استفاده کنید تا به هدف خود در سایت دست پیدا کنید. اما سوال اساسی که در این جا در مورد کارایی سایت مطرح می شود و شما باید آن را از خود بپرسید این است که : آیا کاربران شما می توانند اطلاعاتی که لازم دارند را در سایت شما به راحتی پیدا کرده و سپس شما همان کاری که انتظار دارید را در سایت شما انجام دهند؟ برای پیدا کردن جواب این سوال شما باید یک سری مسائلی را در نظر داشته باشید:

 • در دسترس بودن اطلاعات

آیا شما توانسته اید دقیقا همان اطلاعاتی که کاربران شما به آن نیاز دارند را در سایت خود قرار دهید؟ برای مثال پیش از آنکه آنها بخواهند یک محصول را خریداری نمایند لازم است تا اطلاعات کاملی در مورد آن به دست آورند. اگر شما بتوانید در صفحه اصلی خود خلاصه ای از این اطلاعات را داشته باشید بسیار خوب است اما وقتی که بدانید می توانید با قرار دادن این اطلاعات در صفحات جداگانه مخاطبان بیشتری داشته باشید حتما این کار را انجام خواهید داد.

 • دسترسی به اطلاعات

سایت شما نه تنها باید دارای اطلاعات کاملی باشد بلکه مهم است که این اطلاعات بتواند به راحتی در دسترس افراد قرار گیرد. داشتن یک صفحه ای که اطلاعات کاملی از محصول شما دارد بسیار خوب است اما اگر کاربر برای پیدا کردن چنین صفحه ای کار سختی داشته باشد آنگاه این صفحه دیگر هیچ ارزشی نخواهد داشت. تجربه به من گفته است که اگر قرار باشد کاربر برای پیدا کردن اطلاعاتی در سایت به زحمت بیافتد هرگز آن اطلاعات را به دست نخواهد آورد. پس شما باید دقت داشته باشید که اطلاعات مورد نیاز آنها را دقیقا زیر بینی شان قرار دهید تا مشکلی برای پیدا کردن آنها نداشته باشند.

 • پیمایش

داشتن یک سیستم پیمایش خوب برای سایت شما بسیار حیاتی می باشد. یک سیستم پیمایشی چیزی است که از طریق آن یک کاربر از یک صفحه به صفحه دیگر انتقال می یابد. برای داشتن یک سیستم پیمایشی خوب لازم است تا شما امکاناتی داشته باشید.

پیمایش سایت

 • اگر شما در حال استفاده از نوار یا پنل پیمایشی هستید، محل آن را به صورت استاندارد شده در تمامی صفحات خود قرار دهید. جای گذاری این عناصر در صفحات مختلف نباید به گونه ای باشد که کاربران با ورود به هر صفحه تصور کنند به یک سایت جدید آمده اند.
 • علاوه بر استفاده از ابزارهایی مانند منوی پیمایشی شما می بایست بتوانید دکمه های میان بری برای دسترسی کاربران به بخش های مختلف نیز قرار دهید. هرگز کاربران خود را مجبور نسازید تا برای رفتن به دیگر بخش های سایت مجبور شوند به صفحه نخست شما آمده و از آنجا اقدام به این کار نمایند. در واقع لینک های مستقیمی در تمامی صفحات خود قرار دهید. به طور مثال در صفحه محصولات خود شما می بایست لینک هایی به صفحات خرید یا پیشنهاد داشته باشید. برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری کسب کنید بهتر است که خود را جای یک خریدار قرار داده و فکر کنید که قرار داشتن چه چیزهایی در کجا بهتر می باشد.
 • یک سیستم پیمایشی خوب باید بتواند توسط تمامی بازدیدکنندگان شما مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین از قرار دادن امکاناتی که فقط می تواند در یک سری از بخش های خاص مورد استفاده قرار گیرد خود داری نمایید. به طور مثال از ساخت منوهایی که فقط در یک سری از مرورگرهای خاص قابلیت نمایش دارند پرهیز نمایید. اگر شما منوهای خود را با استفاده از جاوا اسکریپت نوشته اید بهتر است گزینه های جایگزینی نیز برای آن دسته از مرورگرهایی که این امکانات را ندارند نیز داشته باشید.
 • اگر سایت شما دارای تعداد زیادی صفحه باشد آنگاه داشتن یک موتور جستجوی سایت می تواند به سایت شما کمک زیادی کند. هیچ کس نمی تواند به صورت کاملا مناسبی اطلاعات موجود در سایت شما را سامان دهی کند. اگر شما بتوانید راه حلی را برای جستجوی سایت خود به مخاطبانتان بدهید آنگاه آنها می توانند به راحتی آن چیزی را که نیاز دارند به دست آورند.
 • این خیلی خوب است که شما همیشه یک نقشه سایت به روز داشته باشید حتی درزمانی که سایت شما تعداد صفحات زیادی هم نداشته باشد. این کار این امکان را به مخاطبان شما خواهد داد که بتوانند از طرق دیگر هم به صفحات شما دست پیدا نمایند. همچنین شما با این کار این امکان را به موتورهای جستجوگر داده اید که بتوانند صفحات سایت شما را به خوبی ایندکس نمایند.

قابلیت دیده شدن در موتورهای جستجوگر برای سایت حیاتی می باشد

همانطوری که پیش تر نیز به آن اشاره کرده بودیم مشکلی که مخاطبان ما دارند این است که وقتی آنها سایت خود را طراحی مجدد می نمایند ممکن است که به کلی مخاطبان خود را از دست دهند و یا اینکه هرگز دیگر در موتورهای جستجوگر دیده نشوند.

زیرا شما تمام لینک های خود به صفحات دیگر را با جاوا اسکریپت ایجاد کرده اید و هیچ لینک دیگری به غیر از آنها برای ارجاع به دیگر صفحات ندارید. به همین دلیل ربات های موتورهای جستجوگر نمی توانند این کدهای جاوا اسکریپت را ترجمه نمایند. آنها هیچ لینکی را دنبال نخواهند کرد و فقط صفحه نخست را می شناسند. در نتیجه صفحات دیگر سایت شما نیز در لیست موتورهای جستجوگر وجود نخواهند داشت.

این مشکل به راحتی حل خواهد شد و ان این است که شما می توانید یک نقشه سایت جدید ایجاد نمایید و ان را به سایت خود اضافه کنید. اما لازمه این کار این است که شما وب سایت خود را توسط وب مستر گوگل به آن معرفی کرده باشید تا بتوانید نقشه های سایت جدید را به آن اضافه نمایید.

چطور بفهمیم کدام یک از صفحات سایت ما ایندکس شده است؟

شما چگونه می توانید تشخیص دهید که تا کنون کدام یک از صفحات سایت شما توسط موتورهای جستجوگر ایندکس شده است؟ یک روش این است که شما در جستجو تایپ کنید: site:domain-name تا ببینید که کدام یک از صفحات شما ایندکس شده است. این کار برای موتورهایی مانند گوگل و بینگ و حتی یاهو کارآمد است. به طور مثال من می توانم تایپ کنم : site:liositesaz.com و در نتیجه تمامی صفحات ایندکس شده از سایت به من نشان داده خواهد شد. اما اگر شما صفحه ای را مشاهده کردید که هنوز توسط موتورها ایندکس نشده است و از طرفی مطمئن هستید که آن را توسط فایل robot.txt بلاک نکرده اید باید بدانید که موتورها این صفحه را نتوانسته اند پیدا کنند. وقتی که با این مشکل مواجه می شوید آنگاه  می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

 1. بررسی کنید که توسط فایل txt این صفحه را برای موتورهای جستجوگر بلاک نکرده باشید. ممکن است بسیاری از وب مسترها ناخواسته برخی از صفحات وب سایت خود را با این فایل بلاک کرده باشند. و مورد دیگری که باید مورد بررسی قرار دهید این است که مطمئن شوید سایت شما توسط متاتگ هایی از ایندکس شدن صفحات توسط ربات های جستجوگر منع نشده باشد.
 2. بسیاری از موتورها مانند گوگل از یک قابلیتی به نام فایل نقشه سایت پشتیبانی می کنندکه شما می توانید آن را به بخش مدیریتی سایت خود اضافه کرده و از مزایای آن بهره مند شوید. این نقشه شبیه به آن نقشه ای که شما در سایت ها مشاهده می کنید نمی باشد. بلکه این یک فایل است که حاوی تمامی URL های وب سایت شما می باشد. شما برای ساخت این فایل می توانیداز پروتکل سایت مپ استفاده کنید. این نقشه نه برای استفاده انسان ها بلکه برای استفاده موتورهای جستجوگر طراحی شده است. همچنین این فایل ها می بایست در یک سری فرمت های خاص ایجاد گردند. زیرا در غیر این صورت شما نمی توانید مطمئن شوید که تمامی صفحات سایت شما به درستی ایندکس شده باشند.
 3. اگر شما قبلا سایت مپ را ایجاد کرده اید و از آن زمان زیادی گذشته است و قطعا صفحات جدیدی هم به سایت شما اضافه شده اند که در موتورهای جستجوگر دیده نشده است آنگاه شما می توانید فایل txt خود را تغییر دهید تا به صورت خودکار این کار را برای شما انجام دهد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.