داشتن یک وب سایت برای شرکت ها یک نیاز کاملا ضروری است. شرکت ها و تجارت های کوچک ، تجارت های خانه ای و هر کسی که محصولی می تواند بفروشد نیاز دارد تا اینکه یک سایت برای معرفی خود داشته باشد. صرف نظر از دیگر روش های بازاریابی که شما ممکن است داشته باشید اگر مخاطب یا مشتری شما بتواند شما را علاوه بر آن روش ها از طریق جستجو در اینترنت نیز پیدا کند آنگاه شما می توانید هر روز مشتریان بیشتری نیز به دست آورید.

اگر شما در حال فروش محصولات یا خدمات هستید نیز ، داشتن یک وب سایت کاملا ضروری می باشد. اما اگر حتی شما چیزی را به صورت آنلاین نیز نمی فروشید بازهم وب سایت می تواند به عنوان یک کارت ویزیت برای شما عمل نماید که اطلاعاتی در مورد شما را به مشتریان شما خواهد داد. از همه مهم تر اینکه سایت شما می تواند ابزاری برای معرفی شما ، سوابق ، تجربیات و دیگر موارد باشد که مشتریان شما لازم است در مورد آنها بدانند.

ساخت سایت برای شرکت شما راحت تر از آنچیزی است که شما حتی فکرش را کنید. شما می توانید خودتان این کار را انجام دهید اگر که کمی تخصص در این کار داشته باشید و به راحتی مقداری پول هم برای شما صرفه جویی خواهد شد. و یا اگر هم نخواستید می توانید یک طراح سایت را استخدام کرده و از او بخواهید تا برای شما سایت طراحی کند. حال چه شما خودتان اقدام به طراحی سایت کنید و یا اینکه آن را به کس دیگری بسپارید نیاز است تا کمی اطلاعات پایه ای در این مورد داشته باشید.

 1. منظور و مقصود از سایت خود را معین کنید.

در اولین گام نیاز است تا شما معین کنید که سایت شما دقیقا چه کارهایی را قرار است برای شما انجام دهد. ممکن است که سایت شما به صورت استاتیک باشد و شما بخواهید فقط یک معرفی از خود داشته باشید و کمی اطلاعات به صورت ثابت و همیشگی نیز در آن قرار بدهید. و یا حتی ممکن است بخواهید اطلاعاتی راجع به شرکت خود در آن قرار داده باشید.

خلاصه اینکه شما باید در اولین گام بدانید که چه اهدافی از سایت مد نظر دارید و سپس بتوانید بر اساس آن برای سایت خود فعالیت داشته باشید. شما به عنوان صاحب یک شرکت حتما و قطعا هدف اصلی تان در طراحی و ساخت سایت این است که در درجه اول بتوانید یک معرفی و انعکاس خوب از شرکت و کارها و خدماتی که ارئه می دهید داشته باشید و پس از آن بتوانید نمونه کارهای خود را معرفی کرده و همچنین در گام های بعدی نیز بتوانید مقالاتی را در خصوص موضوعات مرتبط با فعالیت های شرکت خود داشته باشید.

 1. انتخاب سیستم مدیریت محتوای خود

با توجه به اینکه شما چه نوع سایت شرکتی یا تجاری را می خواهید داشته باشید انتخاب های متعددی در مورد سیستم های مدیریت محتوا خواهید داشت. بسیاری از آنها رایگان هستند و با هزینه های بسیار ناچیزی هم می توانید افزونه های آن را داشته باشید.

E-Commerce

اگر گزینه اول شما این است که مخصوصا برای محصولات کار می کند. شما باید نرم افزاری را انتخاب کنید که بتواند منحصرا برای شرکت های تجاری باشد. اما اگر شرکت تجاری تنها بخشی از فعالیت شما می باشد آنگاه شما می توانید از سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس و جوملا نیز استفاده نمایید.

Joomla

جوملا یک CMS کاملا رایگان است که امکانات خوب و انعطاف پذیری بالایی را به شما خواهد داد. اما طبق روال هایی که این CMS ها دارند شما با کمی محدودیت مواجه هستید. اگر شما برنامه نویسی نکرده باشید آنگاه ناچار هستید که از قالب های آماده جوملا استفاده کنید که ممکن است هزاران نفر دیگر نیز از آن استفاده کرده باشند.

اما در کنار این تعداد انبوه از قالب ها ، تعداد زیادی افزونه نیز وجود دارد. و به سایت شما توانایی های زیادی را خواهد داد بدون اینکه بخواهید برنامه نویسی کنید و یا اینکه بخواهید زحمت زیادی برای سایت خود بکشید. البته این افزونه ها نیز انواع مختلفی بسته به میزان کارایی خود دارند به این صورت که نسخه های پولی آن امکانات کامل تری نسبت به نسخه های رایگان آن دارند.

به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا، ایده جوملا بر این است که شما بتوانید بدون نیاز به کدنویسی سایت های خود را طراحی کنید. شما با استفاده از این سیستم می توانید به راحتی بخش های مختلف سایت خود را تغییر داده و یا بروز رسانی کنید. همچنین نصب و راه اندازی جوملا نیز به راحتی امکان پذیر می باشد و در وقت و زمان شما نیز صرفه جویی خواهد شد.

WordPress

همانند جوملا یک CMS کاملا راحت در نحوه استفاده می باشد. و می تواند به شما قالب ها و افزونه های متعددی را ارائه کند. اما تفاوتی که در این سیستم وجود دارد این است که وردپرس فی النفسه یک ابزار برای وبلاگ نویسی بوده است. اما اجتماع جهانی آن طوری از آن استفاده کرده و به گونه ای توسعه یافته است که شما می توانید از آن به عنوان یک سایت ساز خوب نیز استفاده کنید. بسیاری از شرکت ها نیز برای سایت خود از این سیستم استفاده می کنند.

همچنین همانند جوملا تعداد بیشماری افزونه برای این سیستم نیز وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید. آنها شامل شبکه های اجتماعی ،تجارت الکترونیک ، عضویت ، گالری عکس ، ویدئو ، خبرنامه و بسیاری دیگر می باشد. شما می توانید از طریق دایرکتوری آن یا جستجو در گوگل به این افزونه ها دسترسی داشته باشید.

 1. انتخاب یک میزبان وب

پس از اینکه شما نرم افزار یا CMS خود را برای ساخت سایت انتخاب کردید حال می بایست یک هاست یا میزبان نیز برای سایت انتخاب کنید. هاست یک فضای دور می باشد که تمامی محتواهای سایت شما در آن میزبانی می شود و مخاطبان شما می توانند به آن محتواها دسترسی داشته باشند. انتخاب میزبان شما به مواردی مانند نوع CMS انتخابی شما و یا آن میزان ترافیک که شما از سایت توقع دارید نیز بستگی دارد. شما می توانید در ماه ها یا سال اول با شرکت هایی کار کنید که خدمات میزبانی آنها مختصر و غیر حرفه ای است و یا از گزینه های میزبانی رایگان استفاده کنید تا وقتی که سایت شما رشد کرد به سراغ تعرفه های پولی و حرفه ای تر آن حرکت کنید. به هر حال این نیز یک گزینه در مورد انتخاب میزبان است که شما می توانید آن را مد نظر داشته باشید.

سرویس میزبانی وب

اما نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که آیا میزبان شما نرم افزاری که شما به وسیله آن می خواهید سایت خود را ایجاد کنید نصب دارند یا خیر. البته بیشتر آنها اگر هم آن را نداشته باشند به شما اجازه نصب آن را میدهند و یا اینکه شما از آنها درخواست می کنید تا برای شما این کار را انجام دهند.

برخی از سایت ها میزبانی اشتراکی را به شما ارائه می کنند که شما باید در این مورد کمی دقت داشته باشید. زیرا این یعنی اینکه سایت شما به همراه چندین سایت دیگر در یک سرور خاص میزبانی میشود و اگر ترافیک سایت شما افزایش پیدا کند شاید مجبور باشید که از سرورهای اختصاصی استفاده کنید.

 1. انتخاب قالب و افزونه های مورد نیاز برای سایت شرکت

پس از اینکه شما نرم افزار و میزبان سایت خود را انتخاب کردید حال باید به سراغ دیگر امکانات آن بروید. اولین کار انتخاب قالب برای سایت شرکت می باشد. شما با استفاده از جوملا و وردپرس به بیش از صدها قالب دسترسی خواهید داشت و می توانید از میان آنها آن قالبی را که دوست دارید و نیازها و اهداف شرکت شما را برآورده می کند را انتخاب کنید. برخی از قالب ها به صورت کاملا عمومی هستند و حوزه خاصی نیز در آنها دیده نشده است اما برخی دیگر نیز مرتبط با یک حرفه یا شرکت خاص هستند و شما می توانید از میان آنها نیز انتخاب هایی داشته باشید. به عنوان مثال اگر شم یک آژانس املاک هستید ، شما باید به دنبال قالبی باشید که بتوانید در آن املاک را به فروش برسانید. برای این مورد شما نیاز به یک قالبی دارید که بتوانید توسط آن لیستی از املاک را به همراه امکانات آنها نشان دهید. پس بسته به نیاز خود می بایست یک قالب متناسب انتخاب کنید.

درست است که قالب های رایگان خوب هستند اما اگر می توانید بهتر است تا مقدار کمی هزینه کنید و از قالب های پولی استفاده نمایید. اغلب این قالب ها نیز با قیمت های ناچیزی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اما مزیت آن این است که نسبت به قالب های رایگان تعداد کمتری از افراد از آن استفاده کرده اند و سایت شما شبیه به بسیاری از سایت های دیگر نخواهد بود و شما از لحاظ ظاهر می توانید خود را متمایز تر از دیگر رقبای خود نشان دهید و اینکه قالب های پولی از لحاظ کارایی و امنیت در وضعیت نسبتا بهتری قرار دارند.

علاوه بر قالب شما نیاز به افزونه های دیگری نیز هستید تا بتوانید کارایی های لازم را به سایت خود اعمال کنید. همانند قالب ها ، افزونه ها نیز انواع رایگان دارند اما نسخه های پولی آنها امکانات کامل تری را در اختیار شما قرار خواهند داد.

بیشترین استفاده هایی که از افزونه ها می شود عبارتند از:

 • ایجاد فروشگاه یا بخش فروشگاهی در سایت
 • ایجاد دکمه های اشتراک محتوا در شبکه های اجتماعی
 • قرار دادن ویدئو در سایت
 • الزام برای ثبت نام در جهت دانلود فایل های سایت
 • ساخت یک نمونه کار از نوع گالری عکس
 • انجام تحقیقات
 • ایجاد خبرنامه
 • ایجاد سامانه رای گیری در سایت

و بسیاری از چیزهای دیگری که ممکن است شما فکر آن را کنید می تواند از طریق این افزونه ها برای شما میسرگردد.

 1. سایت تجاری خود را سازمان دهی کنید

در این مرحله شما نیاز دارید تا سیاست های اصلی سایت خود را معین کنید و اینکه در آن مشخص کنید سایت شما باید دقیقا چه کارهایی را برای شما انجام دهد اینکه این کارها باید با چه ترتیب و اولویتی انجام شوند. شما باید لوگو و دیگر نمادهای بصری خود را آماده کنید ، سپس نوع منوهایی که می خواهید در سایت خود داشته باشید و در نهایت نوع اطلاعات و داده هایی که در هر کدام از صفحات سایت خود می خواهید نمایش دهید را معین کنید.

همانطور که گفته شد برای سایت های شرکتی مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است که در درجه اول شما بتوانید به نحوی خوب و جذاب شرکت خود را معرفی کرده ، سپس خدمات و تخصص های خود را به مشتریان عرضه کنید و در نهایت نمونه کارهای خود را به صورت کاملا حرفه ای به آنها نشان دهید تا آنها تمایل پیدا کنند که با شرکت شما همکاری نمایند. این اهداف مهم ترین ارکان ایجاد سایت های شرکتی می باشد.

حال شما با درنظر داشت این عناصر باید سعی کنید با توجه به CMS ای که انتخاب کرده اید این بخش ها را به صورت هوشمندانه ای در سایت خود قرار دهید تا به آن هدفی که از داشتن سایت برای شرکت خود داشته اید برسید.

 1. توسعه محتوای سایت

ایجاد محتوای خوب برای سایت بعضی وقت ها به سخت ترین بخش کار تبدیل می شود. شما باید کاملا مطابق با نیازهای کاربران مطلب تهیه کنید و نیاز است که شما تحقیق کرده و اطلاعات کامل و مفیدی را به آنها انتقال دهید. وقتی که شما می خواهید مطلبی را در سایت خود قرار دهید فکر کنید که دارید یک پیام تبلیغاتی را به مشتریان خود منتقل می کنید.

علاوه بر متن شما نیاز به عکس نیز دارید. قالب های خود را باید به نوعی انتخاب کنید که عکس های پس زمینه بیشتر دیده شوند و همچنین برای مقالات و دیگر محتوهای متنی خود نیز می بایست عکس های خوبی در اختیار داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید که صفحات موفق سایت آنهایی هستند که علاوه بر متون غنی از عکس های مرتبط خوب نیز بهره برده شود.

اگر لازم می بینید می توانید حتی برای داشتن عکس های با کیفیت از محصولات یا خدمات خود از عکاسان حرفه ای به صورت پاره وقت کمک  بگیرید یا اینکه از عکس های استاک موجود در اینترنت که فروشی هستند استفاده کنید. به هر حال این عنصر جایگاه مهمی در جذاب سازی صفحات سایت شما مخصوصا در کنار متون دارد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می  توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.