در این مقاله قصد داریم تا مجموعه ای از رهنمون های مختلف برای طراحی سایت را خدمت شما عرضه نماییم. امروزه هیچ کس نمی تواند ادعا نماید که همه چیز را راجع به طراحی وب می داند. بنابراین بهترا است که شما با منابع مختلف را مطالعه نمایید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن برای ساخت سایت طرح ها و نقشه های مشخص داشته باشید.

اهداف مشخص شما برای داشتن سایت چیست ؟

آیا می خواهید یک سایت بروشور مانند داشته باشید؟ آیا می خواهید محصول یا خدماتی را بفروش برسانید؟ محتوا یا اطلاعاتی را ارائه می کنید؟ بسیار مهم است که شما برای ساخت سایت به این بخش ها توجه داشته باشید.

به سایت خود هدف بدهید

شما باید جوانب مختلفی را در نظر داشته باشید و ببنید که آیا سایت شما یک پروژه کوتاه مدت برای شما به شمار میرود یا اینکه می خواهید یک برنامه ریزی بلند مدت برای آن داشته باشید. زیرا با این کار شما به راحتی می توانید اهداف و بودجه لازم برای سایت خود را تهیه نمایید. همچنین داشتن یک استراتژی مشخص می تواند شما را در شناسایی منابع مورد نیازتان یاری کند و بدین سبب برای چنین مواردی نیز می توانید برنامه ریزی مدون و مشخصی را تبیین نمایید.

تخمین میزان موفقیت

نکته ساده اما مهم برای شروع کار در نظر گرفتن همین قضیه می باشد. صاحبان سرمایه در کارشان موفق هستند به این دلیل که آنها اهدافشان را به کار تحمیل می کنند. با مشخص نمودن دقیق تر این اهداف شما نیز می توانید از وب سایت خود درآمد داشته باشید.

وقت بگذارید و یک لیست از اهداف مورد نظر خود را تهیه نمایید. این لیست می تواند بسیار ساده باشد اما حاوی تمامی اهداف شما از برپایی یک سایت است. اما شما باید آن را به صورت انعطاف پذیری تهیه نمایید زیرا حتما ممکن است که شما بخواهید در آینده به صورت مستمر به امکانات آن بیافزایید. برای این کار بهتر است شما در ابتدا تمام کارهایی که باید انجام دهید و اولویت دارند را در صدر لیست نوشته پس از آن چشم اندازهای آینده کاری خود را مشخص نمایید و سعی کنید طبق یک برنامه زمان بندی آنها را به جلو هدایت کنید.

مخاطبین شما

مخاطبین شما

هر وب سایتی به هر میزان که خوب باشد باز هم بدون بازدیدکنندگان هیچ ارزشی ندارد. و شما هرگز موفق نخواهید بود اگر که هیچ کسی نتواند وب سایت شما را پیدا کند. اگر شما بتوانید که مخاطبین خود را به خوبی شناسایی کنید آنگاه می توانید یک استراتژی درست برای جذب مخاطبان خود تهیه نمایید.

بازار یابی

اگر که شما بتوانید یک استراتژی بروز برای به دست آوردن مخاطب بیشتر داشته باشید حتما می توانید در زمینه کاری مورد نظر خود با رقیبانتان رقابت نمایید. در مورد کلمات کلیدی که می تواند باعث افزایش ترافیک سایت شما شود تحقیق کنید.

منابع

تیم کاری خود و اعضای آن را به سرعت انتخاب نمایید. به عنوان یک مدیر پروژه این وظیفه شماست که بتوانید برای کارمندان خود شرح وظایف تعریف نمایید.به صورت معمول اجزای زیر برای ساخت یک وب سایت نیاز است.

  • طراحی
  • توسعه و برنامه نویسی
  • محتوا

  • میزبانی وب و پشتیانی فنی
  • بازاریابی آنلاین

برخی از اعضای تیم شما ممکن است که در چند مورد از موارد ذکر شده تبهر داشته باشند و شماباید با دانستن این قبیل اطلاعات یک برنامه ریزی دقیق برای تعیین بودجه مورد نیاز طراحی سایت داشته باشید.

شامل کردن استراتژی بازاریابی

وقتی که شما در حال کار کردن با طراح سایت خود هستید باید حتما مواردی مانند شناسایی مخاطبین هدف و برنامه ریزی شما برای توسعه آینده وب سایت را با او در میان بگذارید. بعد از اینکه کار طراحی وب سایت شما تمام شد نیاز هست تا آن را در اختیار یک کد نویس قرار داده و برای شما کد مناسب با طراحی شما ایجاد گردد. در اغلب موارد کد نویسی و طراحی توسط افراد مستقل از هم تهیه می شود اما ممکن است کسانی باشند که در هر دو زمینه تبهر دارند. ویا اگر شما این کار را به یک تیم برنامه نویسی بدهید خودشان اعضای مشخص برای انجام این امور را خواهند داشت.

رقابت

شناسایی رقبا و مطالعه وب سایت های آنان می تواند شما را بسیار کمک نماید.شما باید المان هایی مانند زیبایی و ظاهر ، محتوا و نحوه عملکرد سایت های رقیب را بررسی کرده و از تجربیات آنها برای بهبود سایت خود استفاده نمایید.

محتوا

محتوا

همیشه سعی کنید تا برای ایجاد محتوای مناسب وقت و هزینه کافی صرف نمایید برای این کار شما می توانید یک نویسنده خوب استخدام نمایید. هرگز از محتواهای رقیبان خود کپی نکرده و در وب سایت خود قرار ندهید. زیرا این کار کاملا غیر حرفه ای است و هیچ کس شما را جدی نخواهد گرفت. سعی کنید بین محتوا و معماری طراحی خود تطبیق ایجاد نمایید. و بررسی نمایید که پیدا کردن صفحات لازم برای کاربران شما راحت است یا خیر؟ و اینکه یک نقشه سایت (sitemap) مشخص داشته باشید و براساس آن هر چیزی را در سر جای خودش قرار دهید.

ایجاد یک چیدمان دلربا و مشخص

چیدمان اجزای شما بیانگر استراتژی شما در ساخت سایت می باشد. به همین دلیل باید این نوع چیدمان با ظرافت خاصی صورت گیرد و همچنین باید کاملا کاربرپسند باشد و نیز شما باید در مورد نحوه ایجاد تجربه کاربری مناسب و بهبود آن نیز مطالعاتی داشته باشید. همچنین همانطور که گفته شد شما باید یک نقشه کامل از سایت خود داشته باشید زیرا ممکن است سایت شما بزرگ و حجیم باشد و کاربران شما باید راهی برای دسترسی سریع به بخش های مختلف آن داشته باشند.

همچنین علاوه بر اینکه وب سایت شما باید از دیدکاربران مورد تایید باشد باید از دید موتورهای جستجوگر نیز فاکتورهای لازم را داشته باشد و برای آنها نیز بهینه سازی شده باشد.

بنابراین شما باید یک سئو قوی برای سایت خود ایجاد کنید زیرا مهم ترین منبع دست یابی سایت شما توسط کاربران گوگل می باشد و شما باید بتوانید در این موتور جستجوگر رتبه خوبی داشته باشید و ترافیک بیشتری را به سمت سایت خود ایجاد نمایید. دراین صورت شما بیشتر در دید کاربران قرار خواهید گرفت و این یک امتیاز مهم برای هر وب سایتی می باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.