اگر شما قصد ایجاد تجارت الکترونیک خود را دارید باید در زمینه طراحی سایت اطلاعات بیشتری داشته باشید. شما می خواهید این اطمینان را داشته باشید که طراحی شما به گونه ای باشد که  بتوانید توجهات را به خود جلب کرده و مشتریان بیشتری را به سمت سایت خود بکشانید. اما بسیاری از افراد دانش ساخت یک وب سایت خوب را ندارند و به همین دلیل برای ساخت سایت به شرکت های مربوطه مراجعه می نمایند. اما قبل از اینکه شما بخواهید پشت کامپیوتر خود نشسته و اقدام به طراحی سایت نمایید در می یابید که باید یک سری اطلاعات در مورد آن بدست آورید.

اولین گام این است که شما دقیقا بدانید که از طراح وب سایت خود چه می خواهید.آیا شما یک سایت کامل از او می خواهید یا فقط یک لوگو؟ و یا حتی ممکن است که شما قصد همکاری با یک شرکت سایت ساز را برای ساخت سایت خود داشته باشید و از آنها بخواهید که وب سایت شما را بروز رسانی کنند یا اینکه این قابلیت را در اختیار خود شما قرار داده تا شما بتوانید خودتان در زمان های مقتضی اقدام به برزوز رسانی سایت خود نمایید.

گام دوم این است که شما باید یک بودجه کاملا برنامه ریزی شده برای ساخت سایت قبل از اینکه بخواهید با شرکتی در این زمینه صحبت کنید داشته باشید. و این جا جایی است که مقایسه خرید وارد بازی خواهد شد. شما می توانید برای طراحی سایت خود از طراحان ارزان قیمت استفاده کنید اما مطمئنا نتیجه حاصله مورد رضایت شما نخواهد بود. همیشه نمونه کارهای آنها را مشاهده کنید و از دیگران مشتریانی که آنها برایشان کار انجام داده اند درخواست کنید تا به سوالات شما پاسخ دهند و همچنین دیگر طراحی های آنان را نیز مورد بررسی قرار دهید. شما بدین ترتیب می توانید طراحی را انتخاب نمایید که بتواند همان طرح مورد نظر شمارابا همین محدوده بودجه در نظر گرفته شده برای شما طراحی نماید.

گام سوم اینکه شما باید یک برنامه زمانی مشخص در ذهن خود داشته باشید. همچنین باید دقت داشته باشید که برنامه زمانی تهیه شده توسط شرکت های برنامه نویسی با برنامه زمانی شما تطابق داشته باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که برای ایجاد یک سایت در اندازه های استاندارد زمان بسیار بیشتری نسبت به آن چیزی که شما تصور می کنید نیاز می باشد. و هرگز این انتظار را نداشته باشید که بتوانید در عرض دو یا سه روز یک سایت کامل را در اختیار داشته باشید.

گام چهارم اینکه هرگز به طراح وب سایت خود نگویید که وقت زیادی برای انجام کارهای خود دارد و همیشه بازه های زمانی خاصی را برای گرفتن نتیجه کار مشخص نمایید تا بدین وسیله بتوانید طبق برنامه ریزی صورت گرفته کارهای خود را به سمت جلو حرکت دهید.

گام های کلیدی برای ساخت سایت موفق

site building

طراحی نیز به مانند هنر یک موضوع ذهنی می باشد. اما یک سری قوانین طلایی وجود دارد که شما ملزم به رعایت آنها هستید. بازدیدکنندگان از سایت شما نباید مجبور باشند که فکر کنند سایت شما در چه مورد می باشد و یا اینکه مشکلی در استفاده از آن داشته باشند. آنها باید به صورت مستقیم پیام شما را درک کنند و باید بتوانند به محض ورود به سایت شما از طریق تنها چند کلیک همه بخش های سایت شما را مشاهده نمایند. و طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهید که به تمام اهداف تجاری خود در کنار رضایت مندی مشتری دست یابید.

ناوبری و ساختار سایت مسائلی هستند که هرگز از چشم عنکبوت های موتور جستجوگر پنهان نخواهند ماند. بنرهایی که توسط فلش ایجاد شده است را به حداقل برسانید و همچنین از انیمیشن های گرافیکی و منوهای جاوا اسکریپت برای کار خود استفاده نکنید. و همیشه یک نقشه سایت به صورت فایل متنی داشته باشید که به وسیله آن موتورهای جستجوگر بتوانند صفحات سایت شما را بهتر ایندکس نمایند.

کد نویسی

از روش کد نویسی مختصر و مفید استفاده نمایید. سعی کنید که حتما در هر جایی که امکان آن وجود دارد از کدهای css استفاده کنید. همچنین از عناصر تکرار شونده مانند منوهای ستونی تا آنجایی که می توانید در کدهای خود استفاده نکنید. و کدهای سی اس اس و جاوا اسکریپت خود را در فایل های جداگانه ذخیره سازی کنید.

متا تگ ها ، کلمات کلید و سئو سایت

در مورد صنعت ، ابزارها و رقبای خود برای به دست آوردن کلمات کلیدی تحقیق انجام دهید. از جمله ابزارهایی که می تواند شما را در این کار یاری رساند استفاده از google Adwords tool می باشد. این ابزار به شما این امکان را می دهد که بتوانید کلمات کلیدی مرتبط و رقابت پذیر در حوزه مورد نظر خود را ایجاد نمایید.

پس از اینکه شما کلمات کلیدی منتخی خود را ایجاد کردید نوبت به آن رسیده است که گام های زیر را در جهت سئو سایت خود انجام دهید:

  • از متا تگ های title و description برای همه صفحات خود استفاده کنید.
  • کلمات کلیدی خود را در تگ های عناوین و توضیحات پخش کنید و از تگ های H1 نیز بهره ببرید اما در استفاده از این ها هرگز زیاده روی نکنید.
  • همیشه این اطمینان را حاصل کنید که کلمات کلیدی منتخب از لحاظ مفهومی کاملا مرتبط با متن داخل صفحه وب سایت شما می باشد.

محتوا

محتوای با کیفیت کلید موفقیت یک سایت می باشد. محتواهایی که خالص و بروز باشند همیشه می تواند لینک های زیادی را برای شما به ارمغان آورد. تحقیق کردن همیشه جز اصلی برای داشتن یک محتوای مناسب می باشد. و نیازی نیست که شما در همه زمینه ها اطلاعاتی در حد دکترا داشته باشید. اطلاعات در زمینه های مختلف به صورت گسترده ای موجود می باشد و تنها کار شما این است که بتوانید آنها را به صورت هوشمندانه ای در کنار یکدیگر قرار دهید.

این نکته را در نظر داشته باشید که  داشتن 10 مقاله حرفه ای ارزشی بیش از 100 مقاله متوسط دارد.

میزبانی

همیشه سعی کنید تا یک آدرس آی پی اختصاصی برای خود داشته باشید. زیرا داشتن آدرس های آی پی اختصاصی می تواند تا حد زیادی به سئو سایت شما کمک نماید.

همچنین برای دسترسی به مقالات بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات لیوسایت ساز مراجعه نمایید.