سؤالی که اکثر کاربران می‌پرسند این است که چگونه سایت خودمان را مطابق الگوریتم کبوتر بهینه سازی کنیم.
نکته مهمی که باید در این مورد بگویم این است که در این الگوریتم گوگل بر روی جستجوی های محلی متمرکز شده. مثلاً اگر فردی در جستجوی استخر یا مکان ورزشی است نزدیک‌ترین محل را به وی در نتایج جستجو نمایش دهد. و در زمانی که فرد در تهران است در نتایج جستجو سایت‌های شهر های دیگر را در اولویت نمایش خود قرار ندهد.
اجازه بدهید خیال شما را راحت کنم، اگر شما در زمینه تخصصی کار می‌کنید و محتوای شما توسط خودتان تولید شده و با کیفیت است نیازی به نگرانی در مورد تغییرات گوگل ندارید زیرا گوگل همواره الگوریتم‌هایی را رونمایی می‌کند تا جلوی افراد متقلب را بگیرد و از همه مهم‌تر کاربران را مستقیماً به سایت شما هدایت کند.
بنابراین این تغییرات برای افرادی که سایت خوب و با کیفیتی دارند بسیار بهتر هستند. البته شما همواره باید به تغییرات توجه داشته باشید و از همه مهم‌تر ساختار داخلی سایت خودتان را بر اساس راهنمای گوگل بسازید.

تغییر الگوریتم به چه معناست؟

اول از همه اجازه دهید با بحث در مورد الگوریتم های گوگل شروع کنیم. این الگوریتم ها فوق العاده پیچیده هستند و به مرور پیچیده تر هم می شوند تا گوگل بتواند بهترین اطلاعاتی را که جستجوگران نیاز دارند به آنها ارائه کند. هنگامی که موتورهای جستجو برای اولین بار ایجاد شدند, خیلی زود بازاریابان جستجو توانستند راه هایی را پیدا کنند تا موتورهای جستجو فکر کنند که مشتریان وب سایت های آنها با رتبه خوبی آنها را پیدا کرده اند. در برخی مواقع این کار به سادگی گذاشتن یک تعداد کد در وب سایت که به آن متا تگ کلمات کلیدی (meta keywords tag) می گفتند انجام می شد. این متا تگ کلمات کلیدی به موتورهای جستجو می گفت که هر صفحه وب درباره چیست.

در تکامل گوگل, این مهندسان گوگل بودند که در درجه اول برای مرتبط ساختن نتایج موتور جستجو تا جای ممکن به کاربران تمرکز کردند. آنها ادامه دادند با کارکردن روی راه هایی برای متوقف کردن مردم از تقلب و پیداکردن روش های دیگری توسط مردم برای رساندن صفحات شان به بالای نتایج جستجو. در حال حاضر این الگوریتم های گوگل به نظر صدها عامل و فاکتور متفاوت دارند. برخی از این فاکتورهایی که ما می دانیم مهم هستند داشتن یک عنوان توصیفی خوب می باشد (که می بایست بین تگ های <title></title> باشد). و خیلی موارد دیگر هستند که در حد حدس و گمان هستند مانند تاثیر داشتن و یا نداشتن گوگل پلاس روی رتبه بندی یک سایت.

در گذشته, الگوریتم گوگل به ندرت تغییر می کرد. در صورتیکه وب سایت شما در رتبه 1 برای یک کلمه کلیدی خاص قرار می گرفت, این تضمین شده بود که وب سایت شما در این مکان باقی بماند تا آپدیت بعدی از راه برسد که تا هفته ها یا ماه ها ممکن بود اتفاق نیفتد. سپس آنها به روز رسانی دیگری را ارائه می کردند و همه چیز تغییر می کرد. بنابراین سایت ها باید به همان وضعیت منتظر می ماندند تا به روز رسانی بعدی اتفاق بیفتد

اما الگوریتم گوگل کبوتر چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟

اگر در گوگل و گوگل مپ، مثلاً رستوران‌های تهران را جستجو کنید، خواهید دید که گوگل فهرستی از رستوران‌های داخل تهران و حومه را به شما نمایش می‌دهد. این در حقیقت کار الگوریتم گوگل کبوتر است. گوگل به سمتی پیش می‌رود که کاربر با توجه به موقعیت GPS فعلی خود نزدیک‌ترین مکان را برای دسترسی به خدمات خود پیدا کند.
در حقیقت این الگوریتم به گوگل کمک می‌کند تا فاصله ها و موقعیت‌های مکانی را از طریق سیگنال‌های قدیمی شناسایی کند و در نتایج جستجوی فعلی اعمال کند.
هنوز هیچ موردی از پشت پرده این الگوریتم مشخص نیست و هنوز دستورالعملی برای بهینه سازی سایت طبق این الگوریتم وجود ندارد.
البته نکته مهم این است که گوگل فعلاً این الگوریتم را برای زبان انگلیسی آمریکا راه اندازی کرده و هنوز زمان کار بر روی زبان‌های دیگر را اعلام نکرده. بنابراین ما نباید نگران این الگوریتم و تأثیر آن در نتایج جستجوی فارسی باشیم. البته در صورتی که اطلاعات جدیدی ارائه شود از طریق سایت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

ویژگی خاص الگوریتم کبوتر گوگل تاثیر بسیار زیاد بر روی سئو محلی است، فرض کنید که شما به دنبال یافتن پیتزا فروشی در گوگل جستجو می کنید، قطعا علاقه ای به مشاهده اطلاعات پیتزا فروشی هایی که در شهرهای دیگر یا محله های دیگر هستند ندارید. قطعا در صورتی که نتایجی که مشاهده خواهید کرد در اطراف محلی باشد که در آن قرار گرفته اید پاسخ بسیار مناسبی گرفته اید. طبق اطلاعیه ای که گوگل ارائه کرده است در مرحله اول الگوریتم کبوتر در آمریکا و به زبان انگلیسی فعال شده است و هنوز تغییرات وسیعی بر این اساس در زبان فارسی مشاهده نشده است. باید به این نکته توجه داشت که الگوریتم کبوتر گوگل مانند گوگل پنگوئن یا گوگل پاندا یک الگوریتم ضد اسپم نیست و تمرکز آن بر روی خوشه بندی نتایج و نمایش نتایج محلی است.

گوگل در گذشته نیز نتایج را به صورت محلی خوشه بندی می کرده است و موضوع خوشه بندی در حد کشورها موضوع جدیدی نیست اما اینکه محدوده محلی کاهش پیدا کرده و تا حد محله پیش برود می تواند موضوع بسیار جذابی باشد. این موضوع می تواند تاثیر بسیار زیادی در محبوبیت نتایج گوگل داشته باشد. فرض کنید که من بتوانم با جستجوی عبارت الکتریکی در گوگل نزدیکترین الکتریکی ها نسبت به خودم را پیدا کنم و این موضوع برای انواع مختلف جستجوها اتفاق بیفتد.

الگوریتم کبوتر گوگل علاوه بر اینکه بر یافتن نتایج محلی بهتر تاثیر مناسبی دارد، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش سرعت پاسخ دهی گوگل به پرس و جوهای کاربران دارد و سرعت پاسخ دهی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. از نکات جالب دیگری که در مورد الگوریتم وجود دارد می توان به پردازش موازی اطلاعات توسط کبوترهای مختلف و طبقه بندی سایتهای اینترنتی در قفس های مختلف اشاره کرد، با استفاده از این الگوریتم گوگل سایتهای مشابه و هم موضوع را به راحتی شناسایی می کند.

شناسایی سایتهای مشابه از طریق خوشه بندی سایتها و صفحات اینترنتی انجام می شود و این کار کمک بسیار زیادی به شناسایی سایت های فریب آمیز و همچنین بهبود کیفیت ارتباط میان سایت ها خواهد کرد.

نکته قابل توجه در مورد این الگوریتم این است که گوگل پس از ثبت الگوریتم Page Rank به عنوان اختراع توسط خود، الگوریتم دیگری را تا کنون به عنوان اختراع ثبت نکرده بود و الگوریتم کبوتر دومین الگوریتمی است که گوگل به عنوان اختراع آن را ثبت کرده است.

الگوریتم کبوتر، قطب اصلی موتور جستجوی گوگل است و تاکید آن روی محلی کردن نتایج جست و جو است.یعنی اگر یک عبارت را از مکان های مختلف جست و جو کنید، نتایج یکسان نیست.

اساس کار الگوریتم کبوتر ( Google Pigeon ) یه این شکل است که اطلاعات همه  وب سایت ها بر اساس کلمات کلیدی آنها در قفس هایی دسته بندی می شوند که در هر یک از این قفس ها تعدادی کبوتر وجود دارند که وظیفه بررسی محتوای این وب سایت ها و مقایسه محتوای آنها با کلمات کلیدی جست و جو شده را بر عهده دارند.

در هر بررسی که مطلبی مناسب با کلمه کلیدی جست و جو شده پیدا کنند، یک بار به آن نوک می زنند، به این شکل صفحاتی که بیشترین نوک را خورده باشد رتبه کبوتر آن افرایش پیدا کرده ( Pigeon Rank ) و در نتایج جست و جو بالاتر نشان داده می شود.

ویژگی خاص الگوریتم کبوتر، تاثیر آن در جست و جو های محلی است، به این صورت که نتایج را بر اساس مکان زندگی فرد جست و جو کننده به او نشان می دهد. هدف الگوریتم کبوتر این است که اولین نتایج جست و جوی گوگل، نزدیک ترین مکان به محل زندگی شخص جست و جو کننده باشد.

با توجه به این موضوع هر چه در سایت خود اطلاعات دقیق تری از موقعیت جغرافیایی خود قرار دهید ( مثلا از افرونه هایی مثل Google Map استفاده کنید ) شانس بیشتری پیدا می کنید تا در جست جوی محلی رتبه بهتری داشته باشید.


سئوی محلی یا Local Seo

  سئوی محلی

 از جمله موضوعاتی است که امروزه بر سر زبان ها افتاده و مدت هاست که مورد توجه موتورهای جستجو مخصوصاً گوگل قرار گرفته است. در این روش جستجوها بر اساس مختصات جغرافیایی کاربران تعیین می شود و در نتایج جستجو به کاربران ارائه می گردد. به عنوان مثال، شما در یکی از شهرهای اطراف تهران حضور دارید و به دنبال نزدیک ترین باشگاه ورزشی به محل زندگی خود هستید. در این لحظه شروع به جستجو در گوگل می کنید و لیستی از باشگاه های نزدیک به محل خود را در صدر نتایج جستجو مشاهده می کنید. گوگل نتایج موجود را بر اساس آیتم های مختلفی همچون google maps، google business و غیره برای مشخص نمودن محل شرکت و کسب و کارهای گوناگون مرتب و در نتایج به کاربران ارائه می دهد.

در این قسمت به الگوریتمی اشاره خواهیم نمود که به مرتب سازی نتایج جستجوی محلی، کمک شایانی خواهد نمود.

آشنایی با الگوریتم کبوتر

کبوتر یا Pigeon، الگوریتم جدیدی است که از طرف گوگل ارائه شده است و از آنجایی که بر روی جستجوی محلی متمرکز می شود، هدف آن بهبود نتایج جستجو بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر و تجارت او می باشد. تغییراتی که بر اساس الگوریتم کبوتر ارائه می گردد، هم در نتایج جستجوی صفحات وب و هم بر روی جستجو بر اساس نقشه گوگل تاثیرگذار خواهد بود و بزودی شاهد جابجایی های بسیاری در رتبه بندی صفحات خواهیم بود.

البته باید به این نکته اشاره نمود که در حال حاضر نام مشخص و رسمی از طرف گوگل برای این الگوریتم ارائه نشده است و از آنجایی که در گذشته برای ارتباطات محلی و نزدیک از کبوتران استفاده می کردند، وب مستران نام کبوتر را برای این الگوریتم انتخاب نمودند.

الگوریتم کبوتر، در مرداد ۹۳ برابر با July 2014 اجرا شد و فقط در نتایج مربوط به کشور ایالات متحده آمریکا، تاثیر گذار بود و در دی ماه ۹۳ به چند کشور دیگر (انگلستان،استرالیا و کانادا) نیز گسترش پیدا کرد.

روند تکامل الگوریتم کبوتر گوگل

الگوریتم کبوتر، یک چالش برای برند های بزرگ است که به صورت سراسری فعالیت می کنند.بعد از اجرای این الگوریتم، برخی برند های، بزرگ هم دچار افت رتبه شدند.زیرا برند های بزرگ، یک تجارت محلی نیستند و نباید به آن شدت، تحت تاثیر الگوریتم کبوتر، قرار گیرند.یک رستوران که به ارائه سرویس غذا یا فست فود می پردازد ممکن است در همه شهر ها نمایندگی و محل فیزیکی داشته باشد.اما، وقتی کاربر جستجو کننده، تمایل دارد، وب سایتی را با آدرس فیزیکی نزدیک خود پیدا کند، طبیعتا برند های بزرگ ، به عقب رانده می شوند و تجارت های کوچک محلی که هیچ وقت دیده نمی شدند،در صدر نتایج قرار می گیرند(به جای سایت های قوی بزرگ) و رونق بیشتری می گیرند.

 با توجه به الگوریتم کبوتر، چه نکاتی را رعایت کنیم؟

نکاتی که بعد از به روز سانی الگوریتم کبوتر باید در نظر بگیرید، اهمیت به شاخص هایی است که مربوط به محلی بودن شما می شود که من شخصا، این نکات را فقط به خاطر الگوریتم کبوتر نمی دانم.زیرا بدون الگوریتم کبوتر و بدون توجه به اینکه تاثیر این الگوریتم ممکن است فاصله زیادی با زبان فارسی و کشور ایران داشته باشد، نکات مفیدی هستند و در افزایش فروش و رتبه شما تاثیر گذارند:

۱ – ایجاد صفحات مرتبط برای هر شهر

– اگر در همه شهر ها نمایندگی فروش ساعت دیواری دارید، بهتر است، برای هر شهر، یک صفحه با عنوان مرتبط با آن شهر داشته باشید و در محتوای خود، به ارائه اطلاعاتی درباره محل فیزیکی خدمات خود بپردازید.

۲- ارائه اطلاعات محلی به صورت هوشمندانه و غیر اسپم

– اگر به صورت سراسری در کشورفعالیت و فروش دارید، اما نمایندگی در شهر ها ندارید، به گونه ای غیر اسپم، به شرح نحوه خدمات و فروش خود به شهر های مختلف در وب سایت خود بپردازید.برای مثال، شما، فروشنده بازی کامپیوتری هستید و در شهر زنجان فعالیت می کنید، درباره نحوه همکاریتان با سرویس های پستی شهر های دیگر هم بنویسید.این کار موجب افزایش اعتماد کاری و افزایش نرخ تبدیل و ایجاد یک حس خوب به کاربر می شود.کاربری که از شهری جستجویی انجام داده است و به سایت دیگری در شما می رسد، ( برای سایت هایی که فروشنده کالا هستند یا خدماتی که نیاز به حضور فیزیکی دارد) ، وقتی نام شهر خود را در وب سایت شما می بیند، احساس نزدیکی بیشتری به سایت شما می کند، و احتمال اینکه آن کاربر، در وب سایت شما، دست به جیب شود، بیشتر می شود! یا این کار حتی احتمال خرید کاربران آماتور وب از سایت شما، که عموما برای خرید های اینترنتی خیلی، سخت اعتماد می کنند، بیشتر می شود.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه کنید.