معناها چه چیزهایی هستند؟

Semantic یا معنا عبارت است از مطالعاتی در زمینه معنا که نتیجه آن فهمیدن ارتباط بین اصطلاحات ، سمبل ها ، معناهای ضمنی ، فلسفه واقع بینی ، متضادها ، مترادف ها ، واژگان شناسی و هر چیزی که آنها معنی میدهند می باشد.

به عبارت دقیق تر معنا مطالعه زبان ها و سمبل ها و همچنین علم نحو مربوط به زبان های مختلف می باشد.

و معنا ما را در فهم لایه های پنهان مفهومی مستتر در سمبل های زبان های مختلف یاری می نماید.

موتورهای جستجوگری مانند گوگل ، یاهو و بینگ از مفهوم معنا برای ترجمان درخواست های مبهم بهره می برند. این درخواست ها چیزی بیشتر از یک معنا دارند. به عنوان مثال کلمه “Rose”  می تواند نام یک گل ، نام یک شرکت ، نام یک فیلم و حتی نام یک سازمان باشد. به همین دلیل موتورهای جستجوگر از این مفهوم برای دادن بهترین نتایج به جستجوگران استفاده می کند.

وب معنایی “Semantic Web” چیست؟

وب معنایی

ما در حال منتقل شدن به سمت مفهومی به نام “Web 3.0” هستیم و وب معنایی یکی از مهم ترین ارکان این دوره می باشد. با افزایش حجم اطلاعات به صورت سریع و گسترده ما نیاز به استانداردی بودیم که بتواند این داده ها را به صورت درستی ذخیره کند و در مواقع لزوم آنها را به دست آوریم. بنابراین درهنگام ساخت سایت باید این نکات را کاملا مد نظر داشت.

بسیاری از موتورهای جستجوگر ترجیح می دهند وب معنایی را علاقه کاربر معنا نمایند. این کار به این دلیل است که کنسرسیوم جهانی وب W3C این مفهوم را عمومی کرد و وب مسترها را متقاعد کرد که از این پس تمامی آنها باید از یک فرمت داده مشخص برای ایجاد محتواهای خود استفاده نمایند و به آن فرمت خاص وب داده “Web of Data” گویند.

روش کار به این صورت است که وب مسترها باید اطلاعات مربوط به محتوای خود را در تگ هایی به نام meta data توصیف نمایند تا گوگل از طریق آن متوجه شود متن محتوا در مورد چه چیزی می باشد.

درخواست هایی که  توسط گوگل بررسی می شوند

بطور عمده گوگل سه نوع اصلی از درخواست ها را بررسی می نماید.

  • درخواست های ناوبری: وقتی که کاربران بخواهند به یک صفحه خاص مراجعه کنند آنگاه این درخواست آنان به عنوان یک درخواست ناوبری ثبت خواهد شد. جستجوی نام برندها یکی از رایج ترین نوع این جستجوها می باشد. بطور مثال کلماتی مانند یاهو ، فیسبوک ، توییتر ، لینکد این ، یو تیوب از این دست جستجوها می باشند که البته نمایش نتایج آن برای گوگل راحت تر است زیرا گوگل به راحتی می فهمد که کاربر چه چیزی را می خواهد و بلافاصله به او نشان خواهد داد.
  • درخواست های اطلاعی : وقتی که کاربر اطلاعاتی را در مورد یک موضوع خاص بخواهد این درخواست او به عنوان یک درخواست اطلاعی ثبت می گردد. همچنین درخواست های عمومی و درخواست هایی با کلمات طولانی نیز از این دست درخواست ها به شمار می روند. نتایج این گونه درخواست های عمومی شاید به میلیون ها عدد برسد. ودر اینجاست که عملکردهای معنایی گوگل به همراه الگوریتم های ارتباط معنایی آن وارد بازی خواهند شد.
  • درخواست های تراکنشی یا معامله ای : وقتی که کاربر قصد خرید کتاب یا چیزی را دارد این درخواست او به صورت یک درخواست معامله ای ثبت می گردد. درخواست های مربوط به خرید کالا از این دست درخواست ها به شمار میروند . مثلا خریدن کتاب یا خرید لپ تاپ از این دست درخواست ها هستند.

الحاقانه کردن درخواست ها به وسیله پالودگی برچسب ها

باید بدانید که گوگل بسیاری از اوقات اقدام به پالایش درخواست ها جهت نمایش نتایج بهتر می نماید. گوگل از طریق اضافه کردن این بخش ها به درخواست های کاربران عملکردهای مانند کامل کردن خودکار(auto complete) و یا کلمات هم خانواده را ارائه میکند. و این جایی است که مکانیزیم معنا وارد عمل می شود.گوگل مبدع جستجوی معنایی است .گوگل تا به امروز مکانیزم های زیادی برای جستجوی کلمات ایجاد نموده است که معنا نیز یکی از آنهاست.

ارتباط الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل با معنا

گوگل سعی کرده است تا در آپدیت جدید الگوریتم مرغ مگس خوار خود بیشترین تعامل را با مکانیزم معنا ایجاد نماید. از انجایی که کاربران جستجوگر از طریق گوشی های موبایل روز به روز درحال افزایش هستند گوگل نیز برای این موضوع تدابیری را اندیشیده است تا کاربران از آن دستگاه ها هم بتوانند نتایج مناسبی به دست آورند. رفتار کاربران در فضای وب در حال تغییر است و الگوریتم جدید گوگل در واقع پاسخی به این تغییرات می باشد. اکثر کسانی که از طریق موبایل خود به جستجو می پردازند از جملات بلند استفاده می کنند. به همین دلیل گوگل به جای استفاده از الگوریتم های مربوط به کلمه کلیدی از الگوریتم های شناسه استفاده می کند.

ارتباط الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

همچنین الگوریتم مرغ مگس خوار از مکانیزمی به نام "گراف دانش " نیز بهره می برد که در واقع یک دیتا بیس بزرگ از نشانه ها و ارتباط بین آنها می باشد. این گراف دانش به کمک منابعی مانند ویکیپدیا برای نمایش بهتر نتایج جمع آوری گردیده است.

نقش گراف دانش

گراف دانش

همه درخواست های مرتبط با یک موجودیت نیاز به یک دانش خاص برای پردازش آنها دارد. به همین دلیل است که گوگل سیستمی را برای پردازش شناسانه ها ارائه کرده است که به آن گراف دانش می گویند.

نقش کلمات کلیدی با آپدیت الگوریتم مرغ مگس خوار درحال تمام شدن است. زیرا کاربران امروزی در جستجوهای خود به دنبال کلمات کلیدی نیستند و به همین دلیل الگوریتم های جدید گوگل شامل لایه های مختلفی برای بررسی جستجوها می باشد. زیرا امروزه گوگل برای نمایش جتسجو از کلمات کلیدی استفاده نمی کند بلکه درخواست کاربر را کاملا فهمیده و پاسخی درخور را برای او به نمایش میگذارد. و این یعنی انتقال از جستجو براساس کلمه کلیدی به سمت جستجو بر اساس معنا.

همچنین با توسعه جستجو بر اساس صدا “voice search” گوگل الگوریتم های دیگری برای تحلیل و آنالیز این گونه درخواست های جستجو ایجاد کرده است. و در کنار آن قابلیت های جستجوی محلی ومشخصا بر اساس آدرس آی پی و تاریخچه جستجو را نیز توسعه داده است.

شما می توانید برای دسترسی به مقالات بیشتر به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.