تحقیقات بسیاری در مورد نحوه عملکرد بازدیدکنندگان سایت انجام پذیرفته است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نقاطی که چشم بازدیدکننده به آن بیشتر توجه دارد بپردازیم. تقریبا 90 درصد افراد در همان چند ثانیه اول یک برانداز کلی از وب سایت انجام می دهند و خیلی سریع به بیشتر بخش های آن سر می زنند. نکاتی که گفته می شود در طراحی سایت بسیار اهمیت دارند.

طبق تحقیق انجام شده بر روی 300 کاربر این نتیجه به دست آمد که تقریبا همگی آنها با یک روند مشابه به مشاهده وب سایت ها پرداخته اند. که این روند چشمی بسیار شبیه به حرف F بوده است. یعنی اینکه :

  • در ابتدا چشم بازدیدکننده حرکتی افقی داشته و بخش بالایی صفحه را کاملا مشاهده کرده اند.
  • سپس بخش عمودی سمت چپ وب سایت ها را مورد مشاهده قرار داده اند.
  • پس از آن حرکت افقی دیگری به سمت راست صفحه داشته اند اما در این مرحله آنها این کار را به صورت آهسته تر و با دقت بیشتری در مورد جزئیات محتوا انجام داده اند.

البته نا گفته نماند که این امر میتواند برای کاربران ایرانی متفاوت باشد . زیرا این امکان وجود دارد که آنها در مرحله دوم حرکت عمودی خود را از سمت راست آغاز نمایند.

در تصویر حرارتی ارائه شده با استفاده از رنگ های قرمز ، آبی و زرد که برای سه سایت مختلف است میتوان به روشنی این مطلب را مشاهده نمود. بخش های قرمز بیشترین توجه را به خود جلب کرده اند و بخش های زرد در مرحله دوم این توجه قرار دارند . همینطور بخش های آبی بسیار کم مورد توجه قرار گرفته اند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید بخش دیگری هم هست که به رنگ خاکستری دیده می شود طبق تحقیق این بخش اصلا مورد بازدید قرار نگرفته است .

تصویر حرارتی

نتایج حاصل از این تحقیق می تواند کمک بسیاری به شما در چگونگی طراحی و گنجاندن مطالب محتوا سایت شما کند. بر اساس این تحقیق شما میتوانید بین بخش های مهم مطالب و محتوای خود را بر اساس همین تحقیق جای گذاری نمایید.

بطور خلاصه میتوان گفت این نتایج را گرفت که:

  • با اینکه تفاوت هایی وجود دارد اما در هر سه تصویر میتوان شکل F را مشاهده کرد.
  • بازدیدکننده همه بخش های محتوا را به دقت نخوانده زیرا خواندن کلمه به کلمه و کامل متن در اینترنت معنایی ندارد مگر اینکه مطلب کاملا علمی و تخصصی باشد و فرد نیاز شدیدی به آن داشته باشد.
  • در نوشتن محتوا باید بگونه ای عمل کنید که بتوانید در دو پاراگراف اول از کلماتی استفاده کنید تا خواننده رغبت نماید تمام مطلب را بخواند. زیرا بطور معمول افراد کمتری همه مطلب را می خوانند.
  • خواننده مطلب عموما توجه کمتری به کلمات انتهایی هر خط دارد . پس سعی کنید که برای انتقال سریعتر مطالب از شماره گذاری و لیست ها و پاراگراف ها استفاده نمایید.

حال با توجه به اینکه شما با نحوه مطالعه بازدیدکنندگان از سایت ها آشنا شدید بهتر است این موارد را در طراحی و چیدمان مطالب محتوا خود لحاظ نمایید. پس آنچه را که در تجارت و کار شما اهمیت بیشتری دارد در نقطه ای که پر بازدید تر از دیگر قسمت های سایت است قرار دهید .

جهت اصلاع از مقالات مرتبط با این موضوع میتوانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.