ما به شدت بر این عقیده استوار هستیم که باید پیش از طراحی سایت و وبلاگ نسبت به مشخص بودن محتوای آن تصمیم گیری شود. ممکن است که کسانی با این عقیده مخالف باشند اما ما همچنان بر این تفکر خود پایبند هستیم و برای آن می جنگیم. و این را واقعا قبول داریم که پیش از طراحی ظاهر سایت باید در مورد محتوای آن به درستی تصمیم گیری شود.

طراحی سایت باید حول نیازها و خواسته های کاربر باشد. همچنین تمرکز سایت باید بروری چلنج های کاربرو حل کردن این مسائل برای کاربران باشد. شما نباید فقط بر روی کد نویسی و طراحی قالب سایت تمرکز داشته باشید.

طراحی سایت با تمرکز بر کاربر

بر طبق نظر سنجی های صورت گرفته بسیاری از خواسته های مردم حول موضوعاتی مانند نیازهای وب سایت ازجمله داشتن اسکرول های نامتناهی ، منوهای همبرگری ، عکس های فوق العاده و پس زمینه های ویدئویی می باشد. بنابراین بهتر است که از راه و روش مشتریان استفاده کنیم. نیازهای آنها را به خوبی بشناسیم و برای داده های مورد نیاز آنها فکر کنیم و همه مواردی که برای پاسخگویی به نیازهای بازدیدکنندگان وجود دارد را به خوبی شناسایی کرده و آنها را مد نظر داشته باشیم.

امروزه صاحبان وب سایت به خوبی فهمیده اند که چه مواردی را برای طراحی سایت خود نیاز دارند تا بتوانند از رقبای خود پیشی بگیرند. اما این فقط از دید ظاهر سایت و طراحی شمای آن می باشد ولی آنها با جنبه های تکنیکی مانند در نظر گرفتن نیازهای مشتری آشنایی ندارند و این هنر شماست که به عنوان یک طراح سایت بتوانید این موارد را در هنگام ساخت سایت در نظر گرفته و سایت ها را با چنین اصولی راه اندازی نمایید.

اکثر مردم با مشاهده یک قالب وب سایت برای سایت یا وبلاگ خود مایل هستند که سریعا سایت خود را راه اندازی نمایند. و انتخاب های این چنینی در واقع یک خرید احساسی به شمار می رود. یک بار که افراد یک تم را خریداری می کنند آنگاه مجبور هستند که محتوای خود را بر اساس همان تم یا قالب به وجود آورده و عملا دست انها برای ایجاد محتواهای دلخواه بسته خواهد ماند. زیرا مطالب و متونی که شما می خواهید قرار دهید در قالب از پیش تعیین شده است. همچنین امکان هیچ گونه نوآوری در وب سایت ها نیز وجود ندارد.

دلیل به وجود امدن چنین نتیجه ای این است که پروسه و فرآیند منطقی و درستی برای طراحی سایت در نظر گرفته نشده است. و این مسیر یک مسیر کاملا غلط می باشد. این فرآیند شما را همیشه گامی به سوی عقب می کشاند و زحمت زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت . همچنین شما هیچ گاه نمی توانید نتیجه لازم را به دست آورید.

مشخص نمودن محتوا شما را به تصمیمات طراحی آکادمیک سوق میدهد

مستند سازی روند کاری کارهایی که کاربر باید انجام دهد ، مسیرهای بازدیدکنندگان و مشخص نمودن فراخوانی های کاربران کارهایی است که معمولا بعد از طراحی ظاهر سایت انجام می پذیرد. اما متاسفانه این یک روش غلط می باشد به این دلیل که شما مجبور هستید که محتوای خود را در قالب تم خود ایجاد نمایید.

قبل از اینکه شما عاشق وب سایت های رقبای خود شوید بهتر است نگاهی به تم های وردپرس نیز بیاندازید و یا اینکه با یک طراح سایت در این زمینه صحبت کنید. به این دلیل که شما میتوانید از آنها الهام گرفته و در انتخاب و طراحی های خود از این مدل ها استفاده کنید.

شما باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید کاربر خود را به صورت مستقل مستند سازی کنید، چالش های شخصی آنها را ، راهکارهای خود برای آنها و مسیرهایی که کاربران باید طی نمایند برای استفاده صحیح تر از امکانات سایت ، همگی این موارد باید پیش از طراحی سایت انجام پذیرد.

از انجایی که طراحی گرافیکی سایت امر بسیار مهمی می باشد، باید در فرآیند طراحی سایت جایگاه درستی برای آن در نظر گرفت تا کارایی لازم را داشته باشد. پیام گذاری و محتوا بلاک های سازنده در طراحی سایت به شمار می آید. و شما باید این موارد را پیش از هر چیز دیگری مانند انتخاب رنگ ها ، فونت ها و چیدمان در نظر داشته باشید.

تمرکز بر محتوای درست

وقتی که ما به شما می گوییم باید تمام محتوای خود را پیش از طراحی ظاهر سایت در نظر گرفته باشید به این معنا نیست که باید آن را با تمام جزئیات در نظر بگیرید. این می تواند یک کار بسیار متفاوت برای هر کدام از وب سایت هایی که شما در نظر دارید باشد.

ما همیشه مشتریان را به توجه کردن به بخش های هسته ای و صفحات مهم وب سایت تشویق می کنیم. در این جا به معرفی مکان هایی از وب سایت که می تواند بیشترین سودمندی را برای وب سایت های شما داشته باشد معرفی می کنیم:

 • صفحه خانگی یا Home Page
 • صفحه معرفی شرکت
 • صفحه خدمات اصلی شرکت و صفحه سرویس های اختصاصی
 • صفحه محصولات ویژه و فروشگاهی شرکت
 • بخش منابع و دسته بندی های آنها
 • قالب های صفحات لندینگ
 • صفحه بلاگ یا مقالات
 • صفحه تماس با ما

گاهی اوقات لازم است که شما برای انتخاب یک قالب در حدود 20 تا از انها را زیر نظر داشته باشید و گاهی تنها 2 یا 3مورد. این بسته به میزان پیچیدگی محتوایی لازم است که تعداد متفاوتی از این موارد را در نظر داشته باشید. زیرا با این کار می توانید موارد بیشتری را مد نظر داشته باشید.

زمانی که شما می خواهید برای مشتری خود یک وب سایت را کد نویسی کنید ناخودآگاه دوست داریم تا بیشترین اطلاعات را در بخش مرکزی سایت داشته باشیم زیرا این کار یکی از مهم ترین و موثر ترین کارهایی است که می توانید به وسیله آن تمرکز بر مطالب مهم را در مهم ترین بخش های سایت قرار دهید.

مهم ترین بخش های محتوایی که شما می بایست پیش از ساخت سایت به آن توجه داشته باشید:

 • عناوین و زیر عناوین
 • هسته پیام رسانی
 • متن پاراگراف ها
 • شخصی سازی کاربر و مسیرهای بازدیدکنندگان
 • فراخوانی برای اعمال
 • عکس ها
 • ویدئوها
 • پیمایش
 • حساب های شبکه های اجتماعی
 • بهینه سازی موتورهای جستجوگر

هر چه میزان توانایی و دانش طراحی طراح سایت شما بیشتر باشد آنگاه شما می توانید به بیشترین درخواست های مشتریان خود پاسخ دهید.

ایجاد تعادل

در همه مواردی که نیاز به طراحی سایت می باشد لازم نیست تا شما قبل از طراحی تمامی بخش های محتوایی وب سایت خود را آماده سازی کرده باشید. شما نیاز دارید که بین طراحی سایت و ایجاد محتوای آن یک تعادل ایجاد کرده باشید.

اگر این روش برای شما مشکل است پیشنهاد می شود تا شما از عناصر جهانی مانند پیمایش ، سئو و فراخوانی برای اعمال استفاده کنید. بنابراین از عناصر شناخته شده برای اینکار استفاده کنید. طراحی سایت خود را از بخش صفحه خانکی خود آغاز نمایید این کار به شما این اجازه را خواهد داد تا بتوانید طراحی سایت خود را از مرکز شروع کنید.

طراحی سایت به صورت حرفه ای

همانطور که گفته شد شما می توانید از روش های مختلفی برای طراحی سایت استفاده کنید. این روش ها گاهی همراه با هزینه و گاهی به صورت رایگان هستند. که البته این بستگی به نوع پلت فرمی که شما از ان استفاده می کنید دارد. به این صورت که شما می توانید به راحتی از قالب های آماده استفاده کنید . و اکثر این ها نیز کاملا رایگان می باشند. اما توصیه می شود شما برای این کار هرگز از قالب های آماده استفاده نکنید مخصوصا در مواردی که به صورت رایگان هستند. زیرا این قالب ها از امنیت بسیار کمی برخوردار می باشند و برای وب سایت شما خطر ناک خواهد بود.

اما شما نیز می توانید از سیستم های سایت ساز یا همان سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس نیز برای این کار استفاده کنید. البته ناگفته نماند که برای این کار نیز لازم است تا شما کمی با مفاهیم برنامه نویسی آشنا باشید. زیرا یادگیری کار کردن با این سیستم ها نیز مدت زمانی نیاز دارد.

با پیشرفت های چند ساله اخیر، سایت سازهای آنلاین زیادی وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید. طرز کار با این سایت سازها نیز بسیار راحت می باشد. بطوری که اگر شما توانسته باشید از اکانت های شبکه های اجتماعی استفاده کرده باشید آنگاه کار با بخش مدیریت این سایت ساز ها نیز به همان سادگی خواهید بود.

ملزومات طراحی سایت

 1. انتخاب نام دامنه

یکی از مهم ترین مسائل مرتبط با طراحی سایت انتخاب یک نام دامنه می باشد. نام دامنه تاثیر بسیار زیادی در معروفیت و مقبولیت سایت شما دارد. نام دامنه باید به صورت کوتاه و موجز باشد. همچنین سعی کنید تا آنجایی که می توانید از نام های تک کلمه ای یا دو کلمه ای استفاده شود. البته پیدا کردن این نام ها مانند پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه می باشد.

اولین کاری که شما باید انجام دهید انتخاب یک نام دامنه است . نام دامنه در واقع نام وب سایت شما می باشد که کاربران آن را در قسمت آدرس مرورگر خود وارد می کنند تا بتوانند وب سایت شما را مشاهده کنند. شما باید نام سایت خود را به گونه ای انتخاب کنید که با کار شما مرتبط باشد و همچنین به خاطر سپردن و یادآوری آن برای مردم راحت باشد.

 1. تنظیم بودجه سایت

شما باید برآورد دقیقی از مخارج مربوط به وب سایت خود را داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که برای ایجاد سایت خود از هیچ کسی کمک نگیرید زیرا شما به راحتی می توانید با سایت سازهای اینترنتی این کار را به راحتی انجام داده و سایتی کاملا مورد دلخواه خود ایجاد نمایید. این گونه سایت ساز ها امکانات زیادی را در مورد مدیریت وب سایت به شما خواهند داد و شما می توانید سطح دسترسی های مختلف برای معلمین خود مشخص نمایید.

 1. میزبانی وب

شرکت های مختلفی در زمینه ارائه خدمات میزبانی هستند که خدمات رسانی می کنند اما شما باید سعی کنید بهترین آن ها را انتخاب کنید. برای انتخاب میزبان وب باید نکاتی را در نظر داشته باشید. یکی اینکه سعی کنید از میزبانی استفاده کنید که بیشترین زمان آماده به کار (uptime) برای سرور را به شما ارائه می کند.  زیرا این نکته بسیار مهم است که وب سایت شما در حدود 99 درصد آماده به کار باشد و زمان های لازم برای کارهای فنی و آپدیت روی سرورها باید در نیمه شب صورت گیرد.

 1. سازگاری با مرورگرهای مختلف

از آنجایی که افراد از مرورگرهای مختلف استفاده می کنند وب سایت شما باید این قابلیت را داشته باشد که بتواند با اکثر آنها سازگاری داشته باشد و عدم پشتیبانی از این مرورگرهای متفاوت میتواند ضربه شدیدی به سایت شما بزند و تعداد بیشماری از مخاطبین خود را از دست بدهید. همچنین بازدیدکنندگان ممکن است از دستگاه های مختلفی مانند کامپیوتر ، تبلت و موبایل وارد اینترنت شوند . پس لازم است شما در طراحی خود این موارد را نیز مد نظر داشته باشید.

 1. طراحی ریسپانسیو

سایت ریسپانسیو به نوعی وب سایت گفته می شود که خود را برای نمایش در سایزهای مختلف صفحه سازگار می نماید و برای رویت متون و مطالب وب سایت کاربر نیازی نیست در صفغحه بزرگنمایی انجام دهد و یا از اسکرول چپ و راست استفاده نماید. با توجه به افزایش استفاده کنندگان از موبایل برای رویت وب سایت ها وجود نسخه موبایلی و ریسپانسیو سایت ها به امری ضروری تبدیل شده است. همچنین نسخه موبایلی یکی از فاکتورهای رنک دهی موتورهای جستجو نظیر گوگل می باشد بنابراین یک سایت حرفه ای حتما می بایست نسخه موبایلی داشته باشد. طراحی سایت ریسپانسیو در حقیقت یکی از مهترین فاکتورها در طراحی سایت حرفه ای می باشد.

 1. بهینه سازی سایت یا سئو

 Optimization به معنی بهینه سازی برای موتور جستجوگر پس معنی لغوی عبارت SEO و سئو هم بهینه سازی برای موتور جستجوگر می‌باشد.بهینه سازی برای موتور جستجوگر به عملیاتی گفته می‌شود که سایت را قابل فهم تر برای موتورهای جستجوگر میکند. و این فهم بیشتر باعث ارتقا رتبه و رسیدن به رتبه مناسب سایت است.

زمانی که شما در یک موتور جستجو به دنبال یک موضوع خاص می گردید حتما متوجه این موضوع شده اید که برخی از وب سایتها دارای رتبه های بالاتری می باشند و در صفحات اولیه نمایش داده می شوند و این یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستند. بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز را داشته باشید.

 

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.