امروزه داشتن وب سایت برای تمامی پزشگان و مراکز درمانی یک امر کاملا ضروری می باشد. شما نیاز دارید که حتما یک حضور آنلاین داشته باشید زیرا این کار برای برند سازی و اعتبار بخشی به شما بسیار مهم میباشد. بنابراین اولین گام برای حضور انلاین شما در سطح وب این است که شما یک سایت طراحی کرده باشید. در این مقاله به چرایی داشتن ساخت سایت برای این گونه مراکز درمانی و پزشکان و همچنین نحوه طراحی آن اشاره خواهیم کرد.

اولین حضور

قبلا از اینکه بیمار شما بتواند در اتاق شما را باز کند و به مطب شما مراجعه نماید بهتر است که یک شانس به او بدهیم که بتواند پیش از این شما را در سطح وب نیز مشاهده نماید. با این کار می توانید یک ذهنیت خوب برای او پیش از اینکه بخواهد با شما ملاقات حضوری داشته باشد ایجاد کنید. اما چه اتفاقی خواهد افتاد زمانی که بیماران در وب به دنبال یک پزشک یا مرکز درمانی خوب باشند اما شما حتی یک وب سایت هم نداشته باشید. و کلینیک شما حتی در جستجوهای گوگل هم قرار نداشته باشد. و برای بیماران این بدان معناست که شما اصلا حضور ندارید. و این یک دلیل محکم برای شما است که شما با این روش بتوانید به مخاطبان و بیماران خود بگویید که شما نیز وجود دارید.

شما باید سعی کنید تمامی مواردی را که باعث می شود تا شما بتوانید یک حضور موفق آنلاین داشته باشید را پیدا کرده و آنها را اجرایی کنید. بیشتر مردم دوست دارند که اطلاعات پزشکی را که می خواهند به دست آورند را با یک جستجوی ساده در اختیار داشته باشند. و طبق یک تحقیق صورت گرفته از کسانی که به دنبال اطلاعات پزشکی بوده اند معین گردیده که حدود 77 درصد از آنها از موتورهای جستجوگری مانند گوگل ، یاهو و بینگ برای این کار استفاده کرده اند.

به همین منوال وقتی که تعداد کسانی که در اینترنت به دنبال اطلاعات پزشکی هستند افزایش پیدا کند و همه شواهد حاکی از افزایش این نوع از تقاضا ها می شود بنابراین شما بیشتر به ضروت وجود یک وب سایت پی خواهید برد.

بنابراین وقتی که شما کار خود را بدون داشتن وب سایت درحال انجام هستید نه تنها بیماران جدید بیشتری را از دست خواهید داد ، بلکه کار را برای بیماران فعلی خود نیز سخت تر خواهید کرد و ممکن است که آنها نوع پزشک یا کلینیک پزشکی خود را عوض نمایند. شما مایل هستید که بتوانید یک سری از اطلاعات مانند شماره تلفن ها ، آدرس و دیگر اطلاعات مرتبط با بیماران را به سادگی و سهولت در اختیار آنها قرار دهید. بیماران نیز به نسبت همین انتظارات را دارند و اگر شما نتوانید این امکانات را در سایت خود برآورده سازید آنگاه آنها نیز ممکن است در مورد استفاده از خدمات شما تجدید نظر نمایند. و برعکس همین قضیه هم وجود دارد که اگر شما بتوانید این کار را انجام دهید میزان رضایت مندی بیماران شما بیشتر شده و می توانند بهتر و با رغبت بیشتری از خدمات درمانی و پزشکی شما بهره ببرند.

باید ها و نبایدهای طراحی سایت

سایت شما باید به نوعی باشد که بتوان آن را به سادگی پیمایش کرد. شما این کار را می توانید با یک طراحی واضح و آماده سازی خوب برای برند خود تکمیل نمایید. ممکن هم است که شما بخواهید از محتواهای بصری هم در سایت خود بهره ببرید. پس باید سعی کنید از رنگ هایی استفاده کنید که به معرفی بهترکار و خدمات شما کمک نماید.

[مرتبط : چه رنگ هایی در طراحی سایت اهمیت دارند ]

شما باید سادگی را درطراحی سایت خود مد نظر داشته باشید و سعی کنید تا از فونت هایی استفاده کنید که خواندن آنها برای دیگران کار راحتی باشد. زیرا وقتی کسی برای اولین بار وارد سایت شما می شود باید به گونه ای طراحی انجام شده باشد که بتوانید در همان نگاه اول مخاطب را به خود جلب نمایید. جالب است که بدانید که کاربران در همان 3 ثانیه اول می توانند راجع به تمام وب سایت شما قضاوت نمایند. اولین تاثیر در سایت بسته به یک سری فاکتورهایی دارد: ساختار ، رنگ ، فضا ، میزان متن ، فونت ها و دیگر موارد می باشد.

ابزارهای قالب

هنوز هم ساخت یک سایت قوی با طراحی شکلیل یک کار پرهزینه به شمار خواهد آمد. به همین دلیل الان همه به دنبال راه حل هایی هستند که بتوانند این کار را با هزینه های کمتری به انجام برسانند. در سطح اینترنت سایت سازهای زیادی برای این کار وجود دارد که شما می توانید از ان استفاده کنید. اکثر آنها نیز دارای قالب های آماده بسیار خوب و زیبایی هستند و شما با توجه به نیازهای خود و امکاناتی که می خواهید در سایت داشته باشید می توانید از این قالب ها استفاده کنید.

گام های آسان ساخت سایت پزشکی

گام های آسان ساخت سایت پزشکی

 1. پیدا کردن میزبان سایت

شانس با شما یار بوده است و اگر شما به دنبال یک میزبان سایت بوده باشید حتما نام وردپرس را شنیده اید. به صورت کلی این سایت ساز شایع ترین نوع از این دست سیستم ها می باشد و دو گزینه به صورت کلی به شما پیشنهاد خواهد داد.

 • wordpress.com: این بهترین گزینه برای کسانی می باشد که می خواهند کار را شروع کنند. شما طراحی و اجرای ساده ای در این حالت خواهید داشت بنابراین برای افراد مبتدی گزینه خوبی می باشد.
 • wordprss.org: شما می توانید یک نام دامنه برای این کار خریداری کنید و سپس از نسخه های رایگان و یا پولی قالب های آن استفاده کرده و تمامی مواردی که نیاز دارید را در آن قرار دهید.

البته شما گزینه های دیگری هم دارید اما اگر می خواهید راحت ترین و سریع ترین راه را انتخاب کنید همین وردپرس بهترین گزینه ممکن می باشد.

[مرتبط : گام های آسان ساخت سایت با وردپرس ]

 1. انتخاب نام دامنه

نام دامنه شما باید با سایت شما مرتبط باشد ، به یادآوری آن راحت باشد و با کاری که شما انجام می دهید مرتبط باشد. اما شما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که اینترنت امروزه بیش از یک میلیارد وب سایت دارد. بنابراین برخی از اولین امکانات شما ممکن است که قبلا توسط افرادی گرفته شده باشند. برای انتخاب یک نام دامنه خوب می توانید از موارد زیر کمک بگیرید.

 • نام شخصی خودتان
 • نام مرکز درمانی یا پزشکی
 • یک نام بخصوص
 • نام یک مکان

شما همچنین می توانید از ترکیب کردن نام ها هم استفاده کنید در صورتی که انتخاب های اول شما از قبل گرفته شده باشند. اما دقت کنید که نام دامنه شما نباید خیلی طولانی هم باشد.

 1. انتخاب یک قالب برای وبسایت

شما باید قالب خود را به گونه ای انتخاب کنید که تمامی کاربردهایی که از سایت خود مد نظر دارید را بتوانید با آن پیاده سازی کنید. در کنار آن باید قالب شما ظاهر کاملا جذابی هم داشته باشد. وردپرس دارای تعداد زیادی قالب های رایگان و همچنین کم قیمت می باشد که می توانید از انها بهره ببرید. البته توصیه اکید ما براین است که شما به دو دلیل هرگز از قالب های رایگان استفاده نکنید. اول اینکه ممکن است بسیاری از افراد از آن قالب استفاده کرده باشند و مخاطبان و بیماران زیادی هم این قالب را در سایت های دیگر دیده باشند و این به شما از نظر جذب مشتری اسیب خواهد رساند. دوم اینکه اکثر قالب های رایگان دارای امنیت بسیار پایینی هستند و ممکن است که در آینده برای سایت شما دردسرهایی هم ایجاد کند. بنابراین توصیه ما بر این است که با صرف یک هزینه کم کاری کنید که بتوانید یک قالب منحصر به فرد و حرفه ای تری داشته باشید.

 1. یادگیری وردپرس

وقتی که شما تصمیم میگیرید تا از این پلتفرم برای طراحی سایت خود استفاده کنید لازم است کمی هم وقت صرف یادگیری آن نمایید. در سطح اینترنت با توجه به گستردگی کارهایی که توسط این سایت ساز انجام شده است آموزش های زیادی هم از نوع کتاب و هم از نوع فیلم و همچنین سایت هایی که به صورت آنلاین آموزش می دهند وجود دارد که شما به راحتی می توانید این سایت ساز را در مدت کمی یاد بگیرید.

 1. اضافه کردن اطلاعات تماس

اولین چیزی که بیماران شما نیاز دارند و شما باید آن را انجام دهید این است که اطلاعات تماس خود را در اختیار آنها قرار دهید. مانند آدرس ، شماره تماس ، آدرس های ایمیل و مواردی از این دست که باید در صفحه خانگی شما وجود داشته باشد. شما می توانید این اطلاعات را در بخش بالایی صفحه که به آن اصطلاحا هدر ویا بخش زیرین صفحه که فوتر می گویند قرار دهید.

راه دیگر این است که شمایک صفحه تماس با ما به صورت جداگانه در آن داشته باشید و یکسری ابزارهای اضافی مانند معین کردن مکان مطب یا مرکزپزشکی با استفاده از نقشه های گوگل را نیز داشته باشید. اگر هم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنید سعی کنید تا دکمه های مرتبط با این شبکه ها را در بخش هدر یا فوتر صفحه خانگی سایت خود قرار دهید.

 1. برنامه ریزی برای محتوا

شما از ایجاد محتوا برای وب سایت دو هدف کلی را مد نظر خواهید داشت. اول اینکه بتوانید مخاطبان بیشتری برای سایت خود داشته باشید و دوم اینکه کسانی که به سایت شما می انید بتوانند از اطلاعات مفید شما بهره برده و زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند. در کنار اطلاعات تماس شما باید موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • خدمات : شما باید فرآیندهای خود را به صورت متن در آورده باشید و آنها را به دیگران ارائه کنید.شما باید بتوانید تمامی خدماتی که می تواند شما را از دیگر مراکز متمایز کنید را ذکر کنید. این خدمات می تواند شامل رزرو آنلاین یا معاینه مجازی باشد. شما حتی می توانید پا را فراتر نهاده و صفحات مجزا برای هر کدام از سرویس هایی که ارائه می کنید داشته باشید.
 • کارمندان : شما می توانید لیستی از کارکنان خود را به همراه سوابق و میزان مدرک تحصیلی و تخصص آنها را هم داشته باشید.
 • بیمه : می توانید لیستی از بیمه هایی که با آنها طرف قرار داد هستید را برای اطلاع بیشتر بیماران در وب سایت خود قرار دهید.
 • عکس ها و ویدئوها : ممکن است که شما بخواهید عکس های دیگری هم در سایت خود داشته باشید که مرتبط با فعالیت های شما در مرکز درمانی باشد. قرار دادن ویدئوهای آموزشی و درمانی هم می تواند به شما کمک زیادی کند که محتوای سایت خود را غنی سازید. همچنین این محتواها روشی بسیار خوب برای جذب مخاطب بیشتر به سایت شما می باشد.
 • بلاگ : اضافه کردن یک بلاگ می تواند روشی باشد که شما بتوانید از طریق آن بیماران بیشتری را برای مرکز درمانی خود جذب کنید و همچنین رتبه سایت شما را در رتبه بندی موتورهای جستجوگر افزایش خواهد داد. البته نیازی هم نیست که شما یک بلاگ خیلی عظیم داشته باشید و برای شروع کار همین که شما بتوانید هفته ای یک مقاله هم داشته باشید برای شما مناسب می باشد.

[مرتبط : روش صحیح نوشتن محتوا در طراحی وب سایت ]

 1. سایت خود را بروز نگه دارید

شما نباید پس ازآنکه سایت خود را ساختید آن را به امان خدا رها کنید!. شما باید فردی را برای نگهداری و مراقبت و بروزرسانی سایت خود قرار دهید و سایت شما را مدیریت کند. و یا حتی می توانید یک یادآوری در تقویم تلفن خود داشته باشید که همیشه سایت خود را بروز نگه دارید. اگر شما کسی را به این صورت در اختیار ندارید آنگاه ممکن است که مجبور شوید یک طراح سایت یا مدیر سایت برای این کار استخدام نمایید.

 1. سایت را به اشتراک قرار دهید

بعد از اینکه شما سایت خود را منتشر کردید نباید فراموش کنید که باید آن را به دنیا معرفی کنید. از هر جایی و از هر طریقی که می توایند باید برای معرفی و بازاریابی برای برند پزشکی و سایت خود تبلیغات داشته باشید. حتی اگر شده از تبلیغات پولی گوگل یا همان PPC هم استفاده کنید. زیرا شما در ابتدای کار قرار دارید و نیاز است که بتوانید خود را به دیگران معرفی کنید و در معرض دید آنها باشید. یکی از مهم ترین کارها این است که شما یک اکانت وب مستر گوگل ایجاد کرده و سایت خود را در این موتور جستجوگر به ثبت برسانید. از این پنل استفاده کرده و برای مدیریت بهتر سایت خود و رصد وضعیت آن بهره لازم را ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.