استراتژی بازاریابی محتوا در این روزها یک عمل خوب نیست بلکه یک نیاز ضروری می باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که بیش از 80 درصد از بازاریابان B2B بیان کرده اند که آنها دارای استراتژی بازاریابی محتوا بوده اند. اما تنها حدود یک سوم از آنها اقدام به مستند سازی این استراتژی های خود کرده اند.

در این مقاله سعی شده است تا مهم ترین نکات ایجاد یک استراتژی قوی برای محتوا بیان شود. ساخت یک پلان کارآمد برای بازاریابی محتوا نیاز به صرف هزینه زمانی و کار زیاد دارد. اما امیدواریم که این مقاله بتواند حتی تا حد کمی به این معرفی کمک کند.

 1. اهداف بازاریابی محتوای خود را معین کنید

چرا باید اصلا این کار را انجام داد؟ شما چه نوع محتوایی را می خواهید برای سازمان خود تولید کنید؟ می خواهید مخاطبان خود را هیجان زده کنید؟ خود را به عنوان رهبر محتوا معرفی کنید؟ می خواهید مشتریان دائمی به دست آورید؟

به خاطر داشته باشید که : هدف این نیست که در بازاریابی محتوا خوب باشید. هدف این است که بتوانیم در تجارت به واسطه بازاریابی محتوا خوب باشیم.

 1. تنها چیز شما چیست؟

شما چه چیزی را می خواهید در برنامه استراتژی محتوای خود ایجاد کنید که شما را متمایز از دیگران نشان دهد؟ تعداد نا محدودی محتوا وجود دارد. روح و قلب برنامه محتوایی شما چیست؟

نکته : این اجازه را به خود بدهید که بتوانید برنامه خود را وسیع تر پیاده سازی کنید.

 1. مقیاس بازاریابی محتوای خود را معین کنید

اهداف شما معین کننده مقیاس های شما می باشد. اگر شما می خواهید فوق العاده باشید نیز باید یک مقیاس معین کنید.

 1. مخاطبان خود را معین کنید

اهداف شما بیان کننده مخاطبان شما نیز می باشد. از اشخاص کمک بگیرید تا بتوانید یک مدل از مخاطبان خود را برای بازاریابی محتوا به دست آورید.  آنها را طوری بشناسید که انگار خانواده خود را می شناسید.

نکته : شما مخاطب خود نیستید!!

 1. تحقیق در مورد مخاطبان

مخاطبان شما به چه چیزهایی نیاز دارند که شما می توانید برای آنها فراهم کنید. از جستجوها و شبکه های اجتماعی و همچنین مصاحبه با مشتریان خود استفاده کنید و در این موارد اطلاعات دقیقی به دست آورید. سپس با استفاده از اطلاعات به دست آمده سعی کنید تا یک نقشه جامع از نیازمندی های محتوایی خود به دست آورید.

 1. ساخت یک پلان محتوایی قابل اجرا

همانطور که گفته شد از اطلاعات شخصی و یک مصاحبه های افراد برای معین کردن مدل های بهینه سازی شده برای محتوا استفاده کنید. مخاطبین شما کجا و چگونه اطلاعات خود را مصرف می کنند؟ فهم این موضوع به شما ثابت خواهد کرد که افراد مختلف نیازمند اطلاعات متفاوتی نیز هستند. پس شما با ضرورت داشتن انواع مختلفی از محتواها آشنا خواهید شد. پس نیاز است تا شما پلانی داشته باشید که در آن معین کنید که باید به صورت روزانه ، هفتگی ، ماهانه و حتی در طی یک فصل چه محتواهایی را باید تولید نمایید.

نکته : همیشه از فراخوانی برای اعمال استفاده کنید. شما می خواهید مصرف کنندگان محتوای شما در مرحله بعد چه محتوایی را مشاهده نمایند؟

 1. ساخت پلان توسعه محتوا

حقیقت این است که فقط صرفا ساختن محتوا کافی نمی باشد. در بسیاری از موارد ، نیاز است که شما آنها را تقویت نمایید. نیاز دارید تا بازارهای جدیدی را برای بازاریابی خود داشته باشید. و این جایی است که شبکه های اجتماعی می توانند یک کمک بزرگ به شما کنند. وسایل و افرادی را که می توانند در این کار به شما کمک کنند را به خوبی شناخته و در مورد تقویت محتوای خود از آنها کمک بگیرید.

نکته : محتوا آتش است و شبکه های اجتماعی نقش بنزین را دارند!!

 1. سعی کنید اطلاعات بدهید

یک استراتژی موفق برای تولید محتوا همیشه سعی کرده است تا چیزی را به مخاطبان خود ارائه کند که آنها قبلا نظیر آن را ندیده باشند. محتوای شما باید ارزشمند باشد و به گونه باشد که مخاطبان شما بتوانند از آن یاد بگیرند و به اطلاعات آنها افزوده شود. شما باید بتوانید در یک سطح قوی تری نسبت به رقبای خود کار کنید. اگر محتوا شما دارای داده های ارزشمندی نباشد ، تکراری باشد و یا پیدا کردن نمونه های مشابه آن کاری آسان باشد آنگاه نتیجه شما از این استراتژی چیزی جز شکست نخواهد بود.

 1. محتوای سرگرم کننده داشته باشید

همیشه هم نباید شما محتوایی داشته باشید که برای مردم اطلاعات داشته باشد گاهی لازم است که محتوای شما برای آنها شادی و لبخند و گاهی غم به همراه داشته باشد. در بعضی از موارد استفاده از محتواهای احساسی می تواند روابط قوی ای بین شما و مخاطبانتان ایجاد کند. زمانی که شما بتوانید از لحاظ احساسی بر روی آنها تاثیر بگذارید آنگاه آنها بیشتر تمایل خواهند داشت که محتواهای شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. یک استراتژی محتوایی موفق باید به گونه ای باشد که بتواند بیشترین جذب مخاطب را برای به اشتراک گذاری محتوا به همراه داشته باشد.

 1. محتوای مرتبط ایجاد کنید

اینکه شما بدانید چه موقعی ، چه محتوایی را برای چه کسانی تولید کنید نیز از مهم ترین فاکتورهای یک استراتژی محتوایی می باشد. یک استراتژی محتوایی مناسب باید شامل تمامی انواع محتواها باشد تا بتواند از کانال های متعدد خود را به مخاطبان نشان دهد. به عنوان مثال وقتی که شما ویدئویی را برای یک منظور خاص از بازاریابی محتوایی خود ایجاد می کنید به این نکته توجه داشته باشید که باید وسعت دید خود را افزایش دهید و آن ویدئو را طوری تولید کنید که بتوانید بعدا از آن در شبکه های اجتماعی دیگر و یا حتی وب سایت های دیگر نیز بهره ببرید. زمان یک روز یا یک فصل نیز می تواند در تعیین این استراتژی موثر باشد. یک هفته زودتر یا یک هفته دیرتر می تواند ارزش محتوای شما را معین نماید. بعضی از استراتژی ها برای اینکه بتوانند از طریق کانال های مختلف موفقیت به دست آورند اقدام به خلاصه سازی بیش از حد محتواهای خود می کنند که این کار کاملا غلط است. ممکن است که این کار از نظر افزایش میزان تجربه کاربری درست باشد اما باید گفت که شما بخش های اصلی و سازنده مفهوم محتوای خود را نابود خواهید کرد.

 1. استوار باشید

مردم الگوها را دوست دارند. آنها می خواهند بدون اینکه مورد سورپرایز قرار گیرند چیزی را که می خواهند به دست آورند. درست است که امروزه به نظر می رسد مخاطبان به دنبال چیزهای جدید هستند اما تغییرات ناگهانی نیز برای آنها نشان دهنده بی ثباتی خواهد بود. اگر شما بخواهید در این کار از شخصی سازی های متعدد استفاده کنید آنگاه مخاطبان شما یک حس غیر اعتماد بودن به شما و محتوای شما پیدا خواهند کرد. یک استراتژی خوب برای محتوا همیشه سعی در ایجاد یک سیستم تولید و انتشار خوب دارد.

 1. صادق باشید

به مخاطبان خود بگویید که شما دقیقا به چه چیزی فکر می کنید. و از اینکه یک ایده یا نظر خاص داشته باشید واهمه ای نکنید. با محتوای وب بیس و مخصوصا از نوع بلاگ ، هرگز نترسید از اینکه بتوانید یک داستان از گذشته خود ، از عقاید یا ایده های خود داشته باشید.

 1. متادیتا

متادیتا

اگر شما می خواهید که محتوای شما در مکان و زمان درستی قرار داشته باشد و یا اینکه می خواهید خوانندگان بتوانند محتواهای مرتبط را پیدا نمایند و به محتواهای سایت شما علاقه بیشتری نشان دهند ، اطلاعات موجود در بخش فرا داده شما بسیار مهم است. مسلما این یکی از موثرترین کارها برای سازمان دهی محتوا می باشد.

استفاده از دسته بندی مقالات و تگ ها ، دو نوع از این متا دیتا ها هستند که شما می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید. این کار یک روش بسیار مهم می باشد که شما از طریق آن می توانید این اجازه را به مخاطبان خود بدهید تا با استفاده از تیترهای محتوا تا حد زیادی به درون آن پی ببرند.

 1. چهار چوب نظارتی دیجیتال

این چهارچوب نظارتی باعث می شود تا شما بتوانید برای تک تک عناصر مسئول در محتوای خود برای بخش های مختلف مانند ساخت ، تولید ، توزیع و نگهداری ، استانداردها و سازمان دهی های معینی داشته باشید. شما می توانید از این برای اعمال قوانین و مسئولیت ها جهت تصمیمات مهم در سازمان یا نهاد خود استفاده کنید. وقتی شما این قوانین را در قالب تیم به اجرا بگذارید می توانید این توقع را از تک تک اعضای تیم استراتژی محتوای خود داشته باشید که بتوانند کار محول شده به آنها را به صورت کامل دریافت نمایید.

 1. بازاریابی سریع الانتقال

وقتی که شما این نوع از بازاریابی را در بین اعضای تیم خود شیوع دهید آنگاه می توانید در مواردی که می خواهید از یک سبک محتوا به سبکی دیگر مهاجرت نمایید ، همراهی کامل تیم خود را داشته باشید. به طور کلی باید گفت که شما با اعمال این نوع از بازاریابی می توانید به بحث اولویت بندی در تیم خود دست پیدا کنید. و آن کاری را در ابتدا انجام دهید که برای تجارت شما لازم می باشد. این نوع از بازاریابی به بازاریابان این امکان را می دهد که راهی برای تمرکز بر یک سری از فعالیت های خاص در چرخه مسئولیت افراد ایجاد نماییم.

 1. موارد هسته ای در استراتژی تولید محتوا

شما باید یک دید روشنی از مفاهیم اصلی در استراتژی محتوا داشته باشید. هر کدام از این موارد به تنهایی شامل اهداف تجاری ، مخاطبان هدف و نیازهای مخاطبان خواهد بود. این موارد بعدها می تواند در اولویت بندی ایده ها موثر واقع شود.

 1. مدیریت دارایی های اطلاعاتی

راه کارهای مدیریت داده های دیجیتال شامل ذخیره سازی و دریافت انواع داده ها مانند عکس ، ویدئو ها و غیره می باشد. وقتی که شما بتوانید همه داده های خود را در یک مکان داشته باشید خودتان و تیم تان می توانید از این اطلاعات به صورت موثرتری استفاده کنید. این نوع از مدیریت خیلی بهتر از سیستم های ذخیره سازی ابری کار می کند.

 1. راهنماهای برند

آیا شما مایل هستید که مخاطبان شما بدانند محتوای تولید شده کاملا از آن خود شماست؟ برای این کار شما به راهنمای برند نیاز دارید. اگر شما می خواهید تا راهنمای برند خود را بهبود ببخشید به شما پیشنهاد می کنیم تا در مورد کلینیک کلیولند مطالعه کنید. تیم محتوایی آنها یک وب سایتی به نام OnBrand ساخته است که شامل راهنمایی ها ، مطالب مفید و دیگر چیزها می باشد که هر کس در مورد این کلینیک می نویسد می تواند از آنها استفاده کند. همچنین این موارد برای نویسندگان داخلی و خارجی نیز در دسترس می باشد.

 1. شخصیت ها

شخصیت ها چیزهای جدیدی نیستند. این ها از ارکان اصلی بازاریابی دنیا هستند. اما به صورت مشخص توسط استراتژیک های محتوا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. بر اساس جزئیات به دست آمده از تحقیقات انجام شده ، معین شده است که شخصیت یک خریدار دارای نه جز می باشد. این تحقیقات توسط Aldath Albee نویسنده زن مشهور صورت گرفته است. او در این مجموعه مقالات به روشنی توضیح داده است که چگونه این نوع تحقیقات را انجام داده و نتیجه آن را ینز اثبات نموده است. شما با مطالعه این مقالات می توانید به شخصیت سازی برای تیم تولید محتوای خود کمک کنید و در نتیجه به تجارت و فروش خود نیز کمک کرده اید.

 1. معماری پیام

همانطور که پیش تر نیز در این مقاله بیان شد ، یک معماری پیام یک مجموعه کوچکی از کلمات و موارد است که به شما کمک می کند تا معین کنید چه پیام هایی باید ارسال شوند و اینکه اولویت آنها چگونه خواهد بود.

وقتی که بازاریاب ها می گویند "پیام" یا "پیام رسانی" آنها در حال صحبت در مورد محتوایی که در پیش چشم کاربر قرار می گیرد نیستند بلکه آنها به دنبال تاثیر عمومی محتوایی هستند که به مخاطب نشان داده اند.

نتیجه گیری

اینکه شما بتوانید محتوای خود را در وقت مناسب و به شخص مناسب نشان دهید امروزه به یک ایده تبدیل نشده است. اگر شما خود را بر اساس پارامترهای این مقاله مورد بررسی قرار دهید و با یک یا چندین استراتژیست رابطه برقرار کنید شما می توانید به راحتی به اهداف بیان شده در این جا دسترسی پیدا کنید. اما باید به خاطر داشته باشید که این یک فرآیند طولانی و چند بخشی می باشد که برای رسیدن به آن باید هم صبور بود و هم تیم تولید محتوایی خوبی داشت.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.