آیا رنگ ها بر بازدید کنندگان وب سایت تاثیر گذار است؟

انتخاب رنگ های بهینه برای وب سایت یکی از مهم ترین و دشوارترین بخش های ساخت سایت می باشد. استفاده از یک پالت رنگی مناسب برای موثر تر کردن ارتباطات در پیام ها ، تقویت ایده یک موجودیت واحد و برای مشهور کردن به یادماندنی کردن یک برند و نام تجاری لازم و ضروری می باشد.

چگونه رنگ ها را انتخاب کنیم؟

محققان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از یک رنگ مناسب می تواند تا میزان زیادی در عملکرد مغز تاثیر گذار باشد. شما می توانید با انتخاب یک شمای رنگ مناسب مخاطبین خود را اغوا کرده و به اهداف تجاری خود دست پیدا کنید. شما با انتخاب رنگ مناسب می توانید حتی مشتریان خود را وادار به خرید یک کالا و یا خدمت کنید. حتی اگر شما نتوانید آنها را وادار به خرید کنید حداقل می توانید تا میزان رضایتمندی و تجربه کاربری سایت خود را افزایش دهید و این گونه افراد مایل خواهند بود تا زمان بیشتری را در سایت شما صرف نمایند.

در اینجا به معرفی برخی از تکنیک های انتخاب یک شمای رنگ مناسب خواهیم پرداخت.

 1. از شمای رنگ های طبیعی استفاده کنید.

استفاده از رنگ های طبیعی در چشم مخاطبین خیلی بیشتر از رنگ های مصنوعی و طیف های مشتق شده از آن خوشایند خواهد بود. یک ترکیب زیرکانه از این رنگ ها ایجاد نمایید تا بتوانید مخاطبین را مجذوب خود کنید. استفاده از رنگ هایی مانند سبز روشن ، آبی و یا قرمز می تواند تاثیر بدی در دید مخاطبان شما داشته باشد و ممکن است که دیگر هرگز به سایت شما نیایند.

 1. یک برابری مناسب بین رنگ زمینه و محتوای آن ایجاد کنید.

بهترین ترکیب رنگ برای خوانایی عبارت است از متن سیاه و پس زمینه سفید. اما ترکیب های رنگ دیگری نیز وجود دارد . در کنار سفید رنگ های دیگری نیز برای پس زمینه وجود دارد. آبی نفتی ، خاکستری و سیاه از جمله این رنگ ها هستند.

 1. به طور میانگین 3 رنگ اصلی را انتخاب کنید و از آنها به صورت مکرر در همه صفحات سایت بهره ببرید.

استفاده از یک هارمونی رنگی می تواند یکی از قوی ترین ابزارها برای جلب رضایت مشتری و به دام انداختن او در سایت باشد. توجه داشته باشید که حداکثر 5 رنگ برای سایت خود انتخاب کنید زیرا بیشتر از آن یک حس ناخوانایی به ظاهر وب سایت شما القا خواهد کرد.

افراد مسن در مقابل افراد جوان

افراد با سنین مختلف عکس العمل های متفاوتی در رابطه با رنگ ها دارند. افرادی که سن و سال بیشتری دارند با رنگ های گرم و ملایم بیشتر اخت هستند و می خواهند آرامش پیدا کنند اما افراد جوان به دنبال رنگ های با انرژی و شاد هستند. پس شما باید بین این دو گروه از مخاطبین خود تمایز قائل شوید تا بتوانید طیف رنگی را انتخاب کنید که متناسب با مخاطبین هدف شما باشد.

مردها در مقابل زنان

افراد مختلف سلایق مختلفی بر اساس جنسیت آنها نیز دارند. اگرچه مردها بیشتر تمایل به رنگ های آبی ، نارنجی ، قرمز و زرد دارند اما زن ها متفاوت تر هستند. همچنان شما باید بدانید به دلیل احساس بالایی که زنان نسبت به مردان دارند قدرت پردازش رنگ در مغز آنها بیشتر از مردان می باشد. اگر سایت شما بیشتر در مورد خانم هاست سعی کنید به صورت اتوماتیک به سراغ رنگی صورتی نروید. زیرا برخی از زنان این رنگ را دوست دارند و برخی دیگر دوست ندارند.

ملیت ها و رنگ ها

اگر شما مخاطبینی دارید که ممکن است از کشورهای دیگر نیز باشند و یا اینکه ازیک کشور خاص هستند بهتر است که کمی در مورد ماهیت و جایگاه رنگ ها در آن کشور تحقیق کنید. بطور مثال رنگ سفید نمایانگر پاکی و عفت در کشورهای غربی می باشد اما همین رنگ نشان بد شانسی ، بدبختی و بد روزگاری در کشورهایی مانند ژاپن ، چین و هند میباشد.

و یا اینکه رنگ بنفش در بسیاری از کشورهای عرب به معنای تن فروشی است و هیچ سنخیت ای با فرهنگ هایی مانند اسلام ، بودا و مسیحیت از لحاظ عرفانی ندارد.

رنگ های متداول و متداول ترین معانی آنها

 • قرمز: انرژی ، اعتماد به نفس ، قدرت ، خطر
 • آبی : صبر ، صلح ، سردی ، آزادی
 • زرد: روشنایی ، خوشحالی ، درخشندگی
 • سبز : زندگی ، طبیعت ، سلامتی
 • نارنجی : دوستی ، خون گرمی ، انرژی
 • سفید : صلح ، پاکی ، جوان مردی ، آزادی
 • سیاه : قدرت ، مرموز بودن ، وقار
 • خاکستری : امنیت ، اطمینان
 • صورتی : رمانتیک و رنگ زنانه
 • قهوه ای : راحتی ، اسقامت ، پایداری ، اعتماد

ابزارهایی که به وسیله آن می توانید بهترین رنگ ها را انتخاب کنید.

Adobe Kuler

یک سایت مفید است که به یک سری رنگ های پیش فرض را برای شما دسته بندی کرده است. بهترین مزیت آن این است که شما می توانید بهترین رنگ های ممکن را در مورد بخش های مختلف سایت خود با دلایل استفاده از آن مشاهده کرده و انتخاب نمایید.

ColourLovers

یک مرجع کامل برای انتخای گرایش های رنگی تاثیر گذار است. و این سایت بهترین مکان ممکن برای فهم معانی رنگ ها می باشد تا شما بتوانید بنا بر نیاز خود از آنها بهره گیرید.

Red Alt - I Like Your Colors

یک ابزار فوق العاده است . شما می توانید وب سایتی را که دوست دارید در آنجا معرفی کنید تا برای شما در بین کدهای آن جستجو کرده و طیف های رنگی مورد استفاده در سایت را برای شما پیدا می کند تا بتوانید همانند همان سایت که دیده اید ترکیب رنگ های خود را ایجاد نمایید.

ColorJack

یک سایت خوب که ترکیب های متفاوتی از رنگ ها را همراه با الگوریتم های خاصی ارائه می کند تا شما بهتر و دقیق تر نیازهای خود را با آن برطرف سازید. و یک انتخای کاملا علمی در مورد رنگ های خود داشته باشید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.