همانطور که همه شما نیز می دانید یکی از مهم ترین فاکتورهای اساسی گوگل بروزرسانی الگوریتم های جستجوی آن می باشد. یک کمپانی قدرتمند و عظیمی مانند گوگل همیشه در حال پیدا کردن روش های جدید و دقیق برای نمایش بهترین نتایج در مورد جستجوهای کاربران می باشد. مسلما تا کنون با آپدیت های مختلف این شرکت در مورد الگوریتم های جستجوی آن آشنا شده اید. در این مقاله می خواهیم تا شما را با آخرین تغییرات این الگوریتم ها در سال جاری میلادی آشنا سازیم تا این فاکتورها بتواند یک کمک موثر و بزرگ برای سئو کاران باشد و آنها خود را با این مفاهیم بیشتر وفق داده و نتایج بهتری را کسب نمایند.

با مرور زمان مکانیزم های جستجوی گوگل تغییرات زیادی را به خود دیده اند و در این راستا تمامی شرکت هایی که در زمینه سئو فعالیت داشته اند نیز سعی کرده اند تا خود را با این تغییرات هماهنگ کرده و سایت ها را به بهترین شکل برای این موتور جستجوگر بهینه سازی نمایند.

برای کسانی که تازه وارد کار سئو شده اند شاید درک الگوریتم های جدید گوگل و نحوه تعامل آنها با یکدیگر خیلی سخت به نظر برسد اما باید گفت که زیاد هم نباید فریب بزرگ نمایی های این شرکت در کنفرانس های ارائه آپدین هایش را خورد. درست است که گوگل دارای مهندسین هوشمند و فراوانی برای تهیه الگوریتم های پیچیده می باشد اما همانطور که مت کاتس رییس بخش نظارت بر الگوریتم های شرکت گوگل بیان کرده است تمامی تغییرات و بروز رسانی های این الگوریتم ها همیشه به صورت جزئی و تدریجی صورت می گیرد و این تغییرات هیچ گاه به صورت کامل فاکتورهای رتبه بندی قبلی را نهی نکرده است.

گول بزرگ نمایی های گوگل درنمایش های آن را نخورید

درست است که در طول سال های اخیر سایت های زیادی به سبب همین تغییرات جایگاه های خوبی به دست آورده و همچنین سایت های زیاد دیگری نیز رتبه های بالای خود را از دست داده اند اما در مورد برخی از فاکتورها مانند بک لینک همچنان قوانین قبلی حاکم است و فقط باید مراقب باشید تعداد این بک لینک ها به صورت غیرطبیعی کاهش پیدا نکند تا از سوی گوگل جریمه نشوید. یا به عنوان یک مثال دیگر باید گفت که گوگل در طی سال های اخیر امتیاز مقالات و محتواهایی که در شبکه های اجتماعی به انتشار گذاشته است را به طور چشم گیری افزایش داده است. همچنین این موتور نحوه ارزش گذاری به مقالات را به صورت زیادی مورد تغییر قرار داده است. نمونه بارز آن در سال 2014 بود که گوگل تصمیم گرفت تا یک بازنگری اساسی در مورد فاکتورهای مرتبط با رتبه بندی مقالات ارائه کند.

بیایید کمی عمیق تر به این تغییرات و رتبه بندی ها نگاه کنیم. واقعیت این است که حدود 99 درصد از درآمد گوگل از طریق تبلیغات حاصل می شود. اما چگونه؟ شما باید بدانید تمامی تلاش های گوگل در طول 16 سال بر این بوده است که بتواند رتبه اول در بین موتورهای جستجوگر را به خود اختصاص دهد به همین دلیل تمام تلاش خود را انجام می دهد تا بتواند بهترین و مرتبط ترین نتایج را به مخاطبین خود نشان دهد. اما این بدان معنا نیست که گوگل کسانی را که در حوزه سئو سایت فعالیت می کنند نادیده بگیرد زیرا واقعیت این است که بدون سئو هیچ سایتی قابلیت دیده شدن در گوگل را نخواهد داشت.

به همین دلیل است که باید این اطمینان داده شود که شما نباید استراتژی های قبلی خود را کنار بگذارید و هرآنچه که تا کنون انجام داده اید را فراموش کنید. گوگل نیز با اطلاع از این موضوع هرگز تغییرات خود را به صورت ناگهانی اعمال نخواهد کرد. زیرا همیشه باید به فکر نمایش دقیق نتایج باشد.

بازگشت کلمات کلیدی به پارامترهای جستجو

گوگل اعلام کرد که فاکتور کلمات کلیدی را که در تگ متا در صفحات وب ذخیره میشود یکبار دیگر در الگوریتم خود محاسبه میکند. حدود 2013 بود که گوگل از حذف این پارامتر در الگوریتم رتبه بندی خود خبر داده بود. این موضوع باعث شد که بسیاری از افراد فعال در زمینه سئو اطلاعات این تگ را از سایت خود حذف کنند گرچه سایر موتورهای جستجو از این فاکتور در رتبه بندی صفحات خود استفاده می کردند. (بینگ، یاهو و... )

کلمات کلیدی

گوگل در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرده که اطلاعات کلمات کلیدی را مجددا در الگوریتم رتبه بندی خود محاسبه میکند البته فقط برای اخبار. اتفاقی که می افتد این است که یک عنوان جدید به تگ متا داده خواهد شد به نام news_keywords و از این پس اطلاعات درون این متا تگ به عنوان کلمات کلیدی اخبار لحاظ خواهد شد. بنابراین سایت های خبری برای مشخص کردن کلمات کلیدی صفحه می تواتنند از این تگ استفاده کنند. یعنی به جای مقدار Keywords در متا تگ خود از News_keywords استفاده کنند.

اهمیت استفاده ازکلمات کلیدی طولانی

گوگل در ماه می 2010 الگوریتم دیگری به روز رسانی و معرفی نمود. بسیاری از طراحان سایت شاهد افت شدید ترافیک از طرف گوگل که به دلیل عدم استفاده از عبارت کلیدی که از سه کلمه و یا بیشتر تشکیل شده و به نام کلمات کلیدی طولانی معروف هستند، شدند. به نظر می رسد که گوگل بهترین صفحات که دارای عبارات کلیدی طولانی تر می باشد را حدس میزند؛ تا اینکه به تازگی بر اساس سیگنال های دیگری از کلمات کلیدی، که در صفحه فهرست وجود دارد مشخص می شوند.

امتیاز جدید گوگل حاکی از این است که گوگل در حال حاضر به جای حدس زدن، دارای قدرت محاسباتی ویژه ای برای فهرست کردن عبارات کلیدی طولانی بر روی صفحات وب می باشد. این امر برای صاحبان کسب و کار ، مدیران وب سایت و شرکت های ارائه دهنده سئو چه مفهومی خواهد داشت؟ این موضوع بدان معنی است، کسانی که برای پیش بینی نیاز مشتریان خود و گوگل وقت می گذارند، پاداش دریافت خواهند کرد.

کلمات کلیدی طولانی در بحث سئو و یا تبلیغات کلیکی بسیار با ارزش می باشد. در مورد فرایند جستجو ی خودتان فکر کنید و به احتمال زیاد شما بیشتر از حد انتظار این موضوع را درک خواهید کرد. جستجوی افراد عموماً برای تحقیق و جستجو از کلید واژه های رقابتی و عمومی مانند"لباس مهمانی" استفاده می کنند. کمی بعد از جستجو و دیدن برخی از لباسها با قیمتهای بالا، جستجوی خود را به کلماتی مانند"لباس مهمانی ارزان" تغییر می کند.

در حال حاضر از کلید واژه های طولانی استفاده می شود اما پیشرفت آن به گذشت زمان نیاز دارد. جستجوی بهتر و عمیق تر به ترجیح شخص جستجو کننده بستگی دارد. مثلاً اگر رنگ صورتی مرسوم و مد روز باشد، شخص برای تهیه لباس و جستجوی آن در اینترنت از کلمه کلیدی طولانی تر مانند"لباس مهمانی صورتی ارزان" استفاده خواهد کرد. جستجو کننده های با تجربه تر هنگام شروع کار جستجوی خود ، احتمالاً وقت کمتری تلف می نمایند. به طور کلی افراد در جستجو به مراتب نسبت به گذشته بهتر شده و به همین دلیل موتورهای جستجو به منظور بهبود، نتایج پیشرفته تری به ما نشان می دهند.

کلمه کلیدی طولانی به معنی یکی از این دو می باشد: فردی که در حال تصمیم گیری خرید چیزی است و یا یک جستجوگر با تجربه. در حال حاضر با بروزرسانی الگوریتم گوگل،‌که با همراهی مشخصات خرید (پروفایل) و کلمات کلیدی طولانی جستجوگرها، در حال قویتر شدن می باشد. در این مورد لازم به ذکر است، یک صفحهء بهینه سازی شده خوب با کلمات کلیدی طولانی فرصت بهتر و بیشتری برای گرفتن رتبه در صفحهء اول لیست موتورهای جستجو خواهند داشت. در مورد این موضوع منطقی فکر کنید. هنگامی که به دنبال اطلاعاتی در اینترنت در مورد محصولات خدمات و یا نتایج تحقیقی هستید؛ می خواهید به سرعت آنرا پیدا کنید، می خواهید تا حد امکان قیمت آن مناسب و دقیق باشد ویا چیز بیشتری نسبت به دیگر اطلاعاتی که تا به حال بدست آورده اید، به شما عرضه نماید. کلمات کلیدی طولانی در واقع به این صورت بهینه سازی می شوند.

تغییرات الگوریتمی گوگل در مورد کلمات کلیدی

یکی از مهم ترین فاکتورهای جستجوهای گوگل در مورد کلمات کلیدی می باشد. این فاکتور همچنان برای گوگل یک چالش به شمار می رود. در طول سالیان قبل سایت های زیادی بودند که توانستند از ضعف موجود در این الگوریتم ها بیشترین استفاده را ببرند و رتبه های نخست در بسیاری از کلمات را به دست آورند و این یک نقطه ضعف بزرگ برای گوگل به شمار می رفت. زیرا این گونه افراد توانستند با انبار کردن کلمات کلیدی در حوزه های مختلف رتبه های کاذبی را به دست بیاورند. این مسئله یک باگ بزرگ برای گوگل به شمار می آمد زیرا دقت نتایج گوگل به شدت پایین و در بسیاری از موارد کاملا نتایج غیر مرتبط به جستجوگران نمایش داده می شد.

به همین دلیل گوگل برای رفع این مشکل و بهبود نتایج جستجو تصمیم گرفت تا تغییراتی در رتبه بندی سایت ها بر اساس کلمات کلیدی ارائه نماید.

 • تعداد کلمات کلیدی در متاتگ ها

اولین راهکار گوگل برای دقت بخشی به این کار محدود کردن تعداد کلمات کلیدی در بخش متاتگ های عنوان و توضیحات برای هر صفحه موجود در وب سایت بود. طبق گفته گوگل آنها فقط 56 کاراکتر اول از این تگ ها را به عنوان کلمات کلیدی معتبر شناسایی کرده و آنها را در نتایج تاثیر می دهند. پرواضح است که این کار توانسته است تا حدود زیادی از انباشته کردن کلمات توسط سئو کاران جلوگیری به عمل بیاورد. همچنین علاوه بر این مسئله باید گفت که گوگل سایت هایی را که این قانون را رعایت نمی کنند جریمه خواهد کرد. یعنی اگر شما سعی کنید بیشتر از تعداد گفته شده در تگ های دیسکریپشن خود کلمات کلیدی قرار دهید رتبه سایت شما در آپدیت های بعدی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

 • محدود کردن موضوعات تخصصی

شما نباید هرگز قدرت هوش مصنوعی گوگل را دست کم بگیرید. درسال های اخیر گوگل نشان داده است که تا چه حد در پیاده سازی و اجرای این الگوریتم ها توانا بوده است. هوش مصنوعی گوگل قلب پردازش های آن می باشد. گوگل به واسطه آن بسیار با هوش شده است وبه راحتی می تواند تشخیص دهد که شما کلمات کلیدی خود را به صورت تخصصی ایجاد کرده اید یا خیر.

آنالیز کلمات کلیدی بر اساس الگوریتم C4.5 و درخت تصمیم

انتخاب کلمات کلیدی و روش های تحلیل آن در بهینه سازی موتورهای جستجو به منظور مقابله با مسائلی مانند بهره وری پایین  قابلیت اطمینان ضعیف و بهینه سازی بی ثباتی در فرآیند SEO در این مقاله مورد مطالعه قرار گرفته است .

از الگوریتم C4.5 جهت آنالیز و تحلیل فاکتورهای اصلی موثر بر رقابت نتایج کلمات کلیدی و پیش بینی میزان رقابتی بودن یک کلمه استفاده می شود و میزان رقابتی بودن یک کلمه را می توان پیش بینی کرد .

روش کار به این شکل است که سطح رقابتی برای هر کلمه کلیدی به شکل یک بردار ویژگی استخراج شده و طبق نتایج الگوریتم ، درخت تصمیم برای بردارهای ویژگی رسم می شود .

این تحقیق با مبنای کار قرار دادن مقاله Xinjuan Zhu IEEE 2012 به عنوان مرجع ، سعی در برآوردن انتظارات وب مستران و مدیران سایت در جهت انتخاب درست کلمات کلیدی دارد . 

فاکتورهای زیادی وجود دارند که می توان کلمات کلیدی را بر اساس آن ها تحلیل کرد و بر میزان رقابتی بودن یا عدم رقابتی بودن کلمات تاثیرگذارند که این فاکتورها به شرح ذیل است :

نتایج هایپرلینک هایی که از موتورهای جست و جو برگردانده می شوند .

P1: (result hyperlinks backed by search engine)

 1. صفحات وبی که به وسیله دستور intitle در گوگل بازگردانده می شوند . ( دستور intitle صفحاتی را بر می گرداند که در title آن ها کلمه کلیدی جست و جو شده موجود است .)

P2: ( web pages gotten by using “ intitle “ command)      

برای بهبود رقابت پرداختی انجام شده است یا خیر ؟

P3: ( whether paid to promote competition )

( از آن جا که برای تحلیل کلمات کلیدی ممکن است داده های بعضی از سایت ها را به عنوان داده های مرجع برای داده کاوی روی آن ها انتخاب کنیم از این فاکتور استفاده می کنیم )

تعداد هایپرلینک هایی که در نتایج اولین صفحه موتورهای جست و جو نمایش داده می شوند .

P4: ( the number of hyperlinks in the first search result page )

تعداد هایپرلینک های اولین صفحه نتایج جست و جو که کلمه کلیدی در Title آن ها وجود دارد .

P5: ( number which the keywords appear on first result page’s hyperlinks title )

طول کلمات کلیدی

P6: ( length of keywords )

هر کدام از این فاکتورها به تنهایی نمی توانند توصیف دقیقی از رقابتی بودن یک کلمه کلیدی را بسنجند . نقطه تمرکز اصلی مقاله ما آنالیز و تحلیل فاکتورهای اصلی موثر بر رتبه کلمات کلیدی و پیش بینی خودکار توانایی رقابتی یک کلمه از نظر SEO است .

 

نکات نگارش کلمات کلیدی

 1. شروع شدن تگ عنوان با کلمه کلیدی
 2. وجود کلمه کلیدی در تگ H1 ، H2 و H3  
 3. میزان تکرار شدن کلمه کلیدی اصلی صفحه در متن .همانطور که در مورد تراکم کلمات کلیدی بیان کردم، اکنون دیگر، درصد خاصی را به عنوان عددی استاندارد برای تراکم کلمات کلیدی نباید در نظر بگیرید.اما تکرار یک کلمه کلیدی اصلی، به شکلی که از سایر کلمات، متمایز شود، همچنان یکی از فاکتور های مهم on page است و من شخصا این فاکتور را، جزء تراکم کلمات کلیدی نمی دانم.
 4. وجود کلمات کلیدی در Meta Description
 5. طولانی بودن محتوای صفحه به شرط بی کیفیت نبودن و مزرعه محتوا (Content Farm) نبودن.
 6. ترکیب مناسب متن و عنوان و Meta Description و کلمات کلیدی برای تشخیص سیستم LSI اگر طبیعی بنویسید، خود به خود، ترکیب مناسبی خواهد شد.
 7. استفاده از iframe برای نمایش محتوای صفحه. استفاده از iframe به خودی خود، فاکتور منفی نیست و برای نمایش برخی تبلیغات بنری و استفاده های این چنینی، هیچ مشکلی ندارد.اما اگر به وسیله iframe ، محتوا به کاربر نمایش داده شود، فاکتور منفی محسوب می شود.زیرا محتوای داخل iframe ، به خوبی توسط ربات ها، قابل بررسی نیست و بر فرض هم که باشد، نشان از محتوای کپی یا خودکار و بدون زحمت است.
 8. وجود alt و title برای تصاویر به کار رفته در صفحه . این مورد، بیشتر در افزایش رتبه در جستجوی عکس گوگل موثر هست و به صورت کلی هم به گوگل برای تشخیص موضوع صفحه و کل وب سایت، کمک می کند.

همچنین جهت مقالات تکمیلی تر در خصوص این موضوع می توانید به بخش مقالات سایت ساز لیو مراجعه کنید.