بسیاری از مردم این پرسش را دارند که چگونه می توانند رتبه الکسا سایت خود را افزایش دهند؟ ما نیز اهمیت این معیار را برای شما و تجارتتان به خوبی درک کرده ایم. به عنوان یک معیار عمومی ، تبلیغ کنندگان بالقوه ، سرمایه گذاران ، و دیگر شرکا حتما به دنبال رتبه الکسا شما خواهند بود. و از این معیار به عنوان یک سند ارزیابی ارزش تجارت شما بهره خواهند برد. به همین دلیل بهبود رتبه شما در این سیستم می تواند برای شما درآمدزایی خوبی را به همراه داشته باشد.

برای آن دسته از کسانی که با الکسا آشنایی ندارند و یا اینکه با رتبه الکسا درگیر نبوده اند باید گفت که این رتبه یک معیار است که به وسیله آن یک خلاصه ساده از کارایی سایت نسبت به سایت های مشابه دیگر بیان شده است. اگر شما به این مسئله توجه نداشته باشید آنگاه نخواهید توانست کارهای بزرگی برای توسعه تجارت خود انجام دهید. به زبان دیگر رتبه الکسای شما در واقع ترجمه ای از میزان اعتبار سایت شما می باشد.

اما پیش از اینکه به این مسئله و رتبه الکسا وارد شویم نیاز است تا یک گام به عقب برداریم. شما در ابتدا نیاز است تا علت وجود این رتبه را درک کرده و سپس برای بهتر شدن آن تلاش نمایید.

رتبه الکسا چیست؟

ربته الکسا در واقع تخمینی از محبوبیت سایت شما در مقایسه دیگر سایت ها می باشد. ربته الکسا به این سوال پاسخ می دهد که : درمقایسه با سایت های دیگر ، سایت من چگونه عملکردی دارد؟ به خاطر داشته باشید که این رتبه یک مقیاس رابطه ای می باشد، بدین معنا که رتبه سایت شما فقط بسته به ترافیک سایت شما نیست بلکه تغییرات ترافیک در سایت های دیگر نیز بر آن موثر می باشد.

الکسا داده های خود را چگونه تامین می کند؟

الکسا دارای یک پنل اطلاعاتی ترافیکی بسیار بزرگ شامیل میلیون ها نفر در سراسر دنیا می باشد. بر اساس داده های این نمونه ، الکسا تعداد بازدیدکنندگان همه سایت ها را تخمین می زند. این یک محاسبه بسیار پیچیده است که در ان تمامی ترافیک های اسپم و نا درست فیلتر شده اند. این مقاله بر اساس بخش وبلاگ سایت الکسا می باشد. دراین سایت اعلام شده است که تمامی مهندسان پردازش داده در این سایت سعی می کنند تا همه ترافیک های غیر واقعی و اسپم شده را شناسایی کرده و آنها را از آمار پایانی حذف نمایند. بدین ترتیب شما می توانید بهترین تصمیمات لازم را در خصوص مشتریان خود اعمال نمایید.

رتبه الکسا چگونه محاسبه می شود؟

الکسا به صورت روزانه تخمین میزند میزان میانگین بازدید روزانه هر سایتی را در طول سه ماهه گذشته . آن سایتی که بیشترین بازدید را در طول سه ماهه گذشته داشته است در رتبه نخست این رده بندی قرار خواهد داد. اما سایتی که کمترین میزان بازدید را دارد در جایی حدود رتبه 30 میلیون ام قرار دارد. و اگر سایتی وجود داشته باشد که در طول سه ماهه گذشته هیچ بازدیدی نداشته باشد آنگاه هیج رتبه الکسایی برای آن نمی توان در نظر گرفت.

تعداد بازدیدکنندگان یک سایت چگونه بر روی رتبه آن تاثیر می گذارند؟

اگر شما بخواهید تعداد بازدیدکنندگان یک سایت را درمقابل رتبه آن به نمایش بگذارید به شکل زیر خواهید رسید.

نمودار میزان رتبه الکسا با ترافیک

در بالاترین نقطه این گراف Google.com وجود دارد. که بیشترین مخاطب و بازدیدکننده را دارد که در رتبه یک قرار دارد. این بدان معناست که سایت گوگل بیشترین امار بازدیدکننده را دربین 30 میلیون سایت موجود دارا می باشد. نکته مهمی که در این نمودار وجود دارد این است که به خاطر شیب تندی که این نمودار در توزیع خود نشان داده است بدین معناست که شما با کمترین میزان افزایش بازدیدکننده احتمال دارد که تغییرات زیادی را در رتبه خود داشته باشید.

دریافت دقیق ترین رتبه الکسا

برای دریافت نتایج دقیق تر در رتبه الکسا شما میتوانید معیارهای سایت خود را در الکسا به ثبت رسانید. اگر شما این کار را انجام دهید آنگاه نتایجی که شما مشاهده خواهید کرد تنها بر اساس آنالیزهای انجام شده به صورت منحصر به فرد بر روی سایت خود شما ارائه خواهد شد و نه بر اساس اطلاعات داخل پنل الکسا. ثبت این معیارها در سایت الکسا به شما این امکان را می دهد که رتبه دقیق تری را داشته باشید اما لزوما نه یک رتبه بهتر!. البته این ثبت معیار داراری فواید دیگری نیز می باشد که کسب رتبه دقیق تر تنها یکی از موارد آن میباشد.

چطور می توان رتبه بهتری برای سایت به دست آورد؟

چندین تاکتیک وجود دارد که شما از طریق آن می توانید رتبه الکسا خود را بهبود بخشید.

شما باید بتوانید به صورت مداوم محتوا های مفید و اصیل را تولید نمایید تا این محتواها بتوانند مخاطب بیشتری را برای سایت شما به دست آورند. اگر محتواهای شما ناب و بکر نباشند آنگاه شما در جذب مخاطب همیشگی ناکام خواهید ماند. وقتی که خوانندگان منابع با ارزش و دارای اطلاعات خوب را پیدا نمایند آنگاه آنها مشتاق به محتواهای شما خواهند شد و در نتیجه می توانند محتواهای شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و به صورت کاملا طبیعی برای شما لین سازی صورت خواهد گرفت. و همین لینک سازی باعث معرفی محتواهای شما به افراد بیشتری خواهد شد و در نتیجه رتبه سایت شما به طرز شگفت آوری افزایش پیدا خواهد کرد.

محتواهای باکیفیت از سوی موتورهای جستجوگر نیز مورد توجه قرار خواهند گرفت زیرا آنها نیز به دنبال این هستند که بتوانند بهترین پاسخ ممکن را به نیازهای کاربران خود بدهند.

همچنین شما باید بتوانید از سایت هایی که ارتباط بیشتری با کار شما دارند لینک تهیه نمایید. با این کار موتورهای جستجوگر به این نکته پی خواهند برد که سایت شما دارای اعتبار خوبی می باشد که توانسته است از سایت های مرتبط دیگر لینک داشته باشد. بنابراین سایت شما در نزد این موتورها روز به روز معروف تر خواهند شد. به عبارت دیگر بک لینک های معتبر برای شما اعتبار بیشتری نیز هدیه خواهند آورد. البته این تاکتیک باید به همراه ایجاد محتواهای با کیفیت صورت گیرد.

از سوی دیگر شما لینک های داخلی را دارید. این ها لینک هایی هستند که کاربر را از یک صفحه سایت به صفحه دیگر می برند. این نوع از لینک ها نیز مفید هستند زیرا راهنمایی برای بازدیدکنندگان خواهد بود که بتوانند سایت شما را بهتر پیمایش نمایند. شما با این روش می توانید مدت بیشتری آنها را در سایت خود نگه دارید. زیرا همیشه درهر جایی از مقاله خود به دیگر مقالات مفید خود راه هایی دارید و این یک نکته بسیار مفید برای شماست.

در مجموع باید گفت که لینک های داخلی و خارجی هردو می توانند به موتورهای جستجوگر بگویند که سایت شما دارای اعتبار خوبی است و مشخص می کند که سایت شما تا چه میزان برای دیگران مفید است. اما شما باید استراتژیکی گونه در این مورد عمل کنید زیرا وقتی شما لینک سازی را به صورت افراطی انجام دهید انگاه توسط گوگل جریمه خواهید شد. باید این کار را به صورت پیوسته و با حجم کم انجام دهید تا دچار جریمه های گوگل نشوید.

کلمات کلیدی را که توسط آن رقبای شما توانسته اند رتبه کسب کنند را پیدا کنید و برای بهینه سازی سایت خود از آنها استفاده کنید. با انجام تنها کمی تحقیق در مورد کلمات کلیدی شما می توانید متوجه شوید که کاربران شما  به دنبال چه چیزهایی هستند و یا به عبارت بهتر به دنبال چه چیزهایی هستند. شما از این طریق می توانید به نیازهای مشتریان خود دسترسی داشته باشید.

تکنیک دیگر این است که شما بتوانید استراتژی بازاریابی رقبای خود را شناسایی کنید و یاد بگیرید که آنها چگونه توانسته اند به موفقیت دست یابند. چندین دلیل و جود دارد که نشان می دهد چرا آنالیز رقبا مهم است . شما باید بتوانید معین کنید چه نوع معیارهایی مفید است ، چه استراتژی هایی را دارند انجام می دهند و اینگونه معین کنید که نیازهای صنعت مرتبط با شما چیست.

تمامی این موارد به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید تصمیمات مناسبی را برای تجارت خود بگیرید.

سئو سایت را رعایت کنید

سئو یکی از استراتژی هایی است که می تواند در هزینه و زمان شما به میزان زیادی صرفه جویی ایجاد نماید. اما سئو فقط برای بهبود اعتبار سایت شما نیست. سئو روش هایی را دارد که به وسیله آن شما می توانید میزان تجربه کاربری سایت خود را افزایش دهید. زیرا بدون داشتن تجربه کاربری مفید شما نمی توانید مخاطب زیادی را به دست آورید.

البته منابع بسیار کمی برای یادگیری سئو وجود دارد. اما الکسا به شما روش های بازاریابی ای نشان خواهد داد که از طریق آن می توانید تحقیقاتی در مورد کلمات کلیدی داشته باشید. همچنین ابزارهای آنالیز خوبی را در اختیار شما قرار خواهد داد که می توانید وضعیت سایت خود را بهبود بخشید. شما می توانید دستورالعمل های مشخصی را در مورد بهبود وضعیت رتبه سایت در موتورهای جستجوگر ، کارایی سایت ، کارایی صفحات ، بک لینک گذاری و ... دریافت کنید.

دستورالعمل های ارتقاء رتبه الکسا برای بلاگرها

خب اجازه بدهید تا با شما در ارتباط با برخی از فاکتورهایی صحبت کنیم که هر بلاگری می تواند از آنها برای ارتقاء رتبه الکسا خود استفاده نماید. حتی اگر وب سایت شما دارای رتبه الکسای خوبی است باز هم می توانید از این دستورالعمل ها برای بهبود کار خود استفاده کنید.

  1. تولید محتوای جدید با اطلاعات منحصر به فرد

مهم ترین چیزی که باعث می شود شما بتوانید رتبه الکسای خود را بهبود بخشید تولید محتوای کاملا ناب و غیر کپی می باشد. شما با این کار می توانید میزان ترافیک ورودی به سایت خود را کاملا افزایش دهید و گوگل نیز حتما از این نوع محتواها استقبال خواهد کرد. بنابراین میزان رتبه سایت یا بلاگ شما به طور مستقیم به ترافیک ورودی به سایت شما بستگی دارد. شما باید بدانید که بیشترین داده های الکسا مرتبط با جستجوهای گوگل می باشد.

  1. پست های مهمان بنویسید.

 این نیز یکی از روش های مهم در افزایش رتبه سایت می باشد. پست های مهمان این امکان را به شما خواهند داد که بتوانید بک لینک های بیشتری داشته باشید. با افزایش بیشتر این بک لینک ها شما می توانید که رتبه بهتری را برای بلاگ خود داشته باشید. اما وقتی که در حال نوشتن پست های مهمان هستید نیز نباید این نکته را فراموش کنید که این پست ها هم باید کیفیت خوبی داشته باشند. همچنین شما باید کامنت گذاشتن برای پست های دیگران را نیز در دستور کار خود قرار دهید که این کار نیز یکی از روش های تولید بک لینک می باشد.

  1. به صورت مکرر بنویسید

به نظر من این کار شالوده این سیستم می باشد. شما به صورت پیوسته برای بلاگ خود مطلب قرار دهید آنگاه خواهید دید که می توانید به صورت کاملا چشم گیر رتبه خود را افزایش دهید. مسلما هیچ کسی خواهان محتواهای سوخته نیست و همه به دنبال مطالب جدید وتازه هستند پس از این ظرفیت استفاده کرده و سعی کنید به صورت مداوم این کار را انجام دهید. شما باید به صورت روزانه بتوانید بین 1 تا 3 پست در بلاگ خود قرار دهید.

  1. از ابزارک رتبه الکسا استفاده کنید

داشتن ابزارک مرتبط با الکسا در سایت یا بلاگ شما می تواند به این رتبه کمک شایانی نماید. همچنین وضعیت و رتبه فعلی سایت شما را در هر لحظه می تواند نشان دهد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که در سایت alexa.com ثبت نام کنید و تکه کد مربوطه را در سایت خود قرار دهید.

  1. دانلود تولبار الکسا

در سال 1996 که سایت الکسا به وجود آمد این بهترین ابزاری بود که شما می توانستید وضعیت سایت خود را مشاهده کنید. اما با گذشت زمان هم هنوز این روش زمانی که کسانی به سایت شما آمده و سایت شما را مشاهده می کنند جواب می دهد. و این کار خوب جواب میدهد وقتی که من مطمئن هستم شما حداقل در طول روز بین 10 تا 20 بار سایت خود را مشاهده می کنید. شما می توانید این تولبار را به مرورگر خود اضافه کنید. این تولبار برای مرورگرهای مختلف مانند کروم ، فایر فاکس و اینترنت اکسپلورر قابل نصب می باشد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.