لیوسایت ساز

طراحی سایت | 14روز رایگان

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید: 021-66831109

طراحی وب سایت و معماران

به جمع خوانندگان مطالب وبلاگ سایت ساز بپیوندید و هر هفته بهترین مطالب را در ایمیل خود داشته باشید.
بهترین آموزش های بازاریابی آنلاین و کسب کار اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید.

طراحی وب سایت و معماران

طراحان وب سایت همان معماران وب هستند

همه ما دیدی کلی از حرفه مهندسان معمار و آرشیتکت ها داریم. آنها ساعت ها با نرم افزار CAD،در ها، پنجره ها و دیوار ها را روی پلن های سطحی، طراحی می کنند.

اما بعد از آشنایی با وظایف یک مهندس معمار و شباهت قابل توجه و متقاعد کننده، این برداشت از این موضوع به وجود می آید که، طراحان وب هم به نوعی مهندس معمار هستند.

موضوع اصلی این مقاله مقایسه ماهیت حرفه طراحی وب و طراح و توسعه دهنده front- end با حرفه معماری است. دلایلی وجود دارد که مشخص می کند که همه طراحان وب ذاتاً معمار، هستند. همانطورکه معماران، ساختمان های فیزیکی را طراحی و بنا می کنند، طراحان وب نیز ساختار سایت را طراحی و پیاده سازی می نمایند. طراحان معمار و آرشیتکت ها ساختمان ها را برای استفاده و راحتی مردم، برای زندگی،دفاتر و مکان های اداری و زمینهای بازی، با در نظر گرفتن آخرین تکنولوژیها بنا می کنند، دقیقا مشابه کاری که طراحان وب انجام میدهند، پیاده سازی ساختار وب، برای آسانتر شدن کار و بازی، برای مردم با استفاده از مدل های دیجیتالی .

طراحان وب ، مهندس معمار هستند

با بررسی مقالات مختلف موجود در وب در زمینه آشنائی با وظایف یک معمار، لیستی از کارها و وظایف روزمره یک مهندس معمار در زیر نمایش داده شده است، با عنوان ” یک روز زندگی معماران “:

 • بحث و تبادل نظر در مورد اهداف، بودجه تعیین شده و احتیاجات مورد نیاز یک پروژه.
 • ارائه پیش طرح های گوناگون که ممکن است شامل انجام عملیات امکانسنجی و اثرات زیست محیطی باشد، انتخاب سایت یا تعیین نیازهایی لازم برای طرح.
 • ارائه طرح ها و نمایش ایده های موجود برای بررسی مشتری.
 • توسعه ساختار نهایی برنامه و پلن را که ظاهر ساختمان را به همراه جزئیات ساخت مشخص می کند.
 • انجام تغییرات مورد نیاز در حین روند انجام پروسه ی برنامه ریزی شده.

وظایف روزمره در لیست بالا را می توان به راحتی با وظایف موجود در طراحی وب(چه به عنوان یک آزاد کار یا فری لنسر یا چه به عنوان یک کارمند در یک سازمان بزرگ )، مطابقتش داد. لیست اصلاح شده از وظایف یک طراح وب با استفاده از الگوی وظایف طراحان معمار که به صورت هفتگی انجام خواهد شد در زیر نمایش داده شده است:

 • در مورد اهداف، نیازمندی ها، بودجه مقرر شده برای طراحی وب یا انجام پروژه های موبایل، بحث و تبادل نظر می کنند.
 • ارائه پیش طرح های گوناگون که شامل انجام بررسی های لازم امکانات وب سایت در مرور گر های مختلف، تجزیه و تحلیل امکانات یا مشخص کردن احتیاجات و نیازمندی های طراحی.
 • آماده سازی نمونه ها و نمایش ایده ها برای مشتری.
 • گسترش بخش های ظاهری وب سایت که به اندازه ی جزئیات، موثر در توسعه وب سایت ها است.
 • پیروی از انواع کد های به روز، استاندارد های وب ، دستورها و قوانین، و بهترین شیوه های طراحی سایت.
 • انجام تغییرات لازم در حین روند برنامه ریزی و طراحی.

به راستی که طراحان وب و توسعه دهنده گان FROND- END نمونه ای از معماران وب هستند، در زمانهای گذشته طراحان وب را با طراحان گرافیک مقایسه می کردند. امروزه وب سایت چیزی فراتر از یک تبلیغ یا محلی برای دریافت اطلاعات در مورد یک کار تجاری است.

سایت هاو اپلیکیشن ها رسانه های غول پیکری هستند در واقع مردم برای تماشای فیلم، خواندن کتاب، بازی کردن، کار بر روی پروژه ها و برقراری تعامل بین مشاغل به آنها مراجعه می کنند. مانند ساختمان ها.

نه فقط طراحی گرافیک

اگر شما یک طراح وب هستید یا یک توسعه دهنده وب این مقاله در واقع بخشی از کارهای روزمره شماست. در صورتی که تصمیم داریدامکانات جالب و با کیفیتی را در وب سایت اجرا کنید لازم است از قبل بدانید که معماری (ساختار) وب سایت بخش اعظم موفقیت کلی پروژه شماست و درک اهمیت آن قسمتی از این کار بزرگ است.

معمار گرافیگی سایت

طراحان وب نیاز به چیزی فراتر از طراحی گرافیک دارند. طراحی گرافیک در واقع نقش تکمیل کننده (بصری) وب سایت را داراست . مانند طراحی ساختمان که طراح باید ابتدا به طراحی عناصر بزرگ و اصلی ساختمان فکر کند تا طراحی ودکوراسیون داخلی آن. در صورتی که تمایل به طراحی وبسایتی رادارید که در برابر تست مهمی به نام گذشت زمان مقاوم بماند و واقعا قابل استفاده برای مشتری و کاربران باشد، نیاز است که در شروع کار به عناصر بزرگتر واصلی آن فکر کنیم.

این سوالها، سوال های مهمی هستند که معماران وب بزرگ و حرفه ای از خودشان در زمان طراحی و توسعه وب سایت می پرسند:

 1. کاربران چگونه از وب سایت استفاده می کنند؟
 2. کاربران چگونه با تک تک عناصر وب سایت در تعامل هستند؟
 3. آیا عناصر به راحتی با یکدیگر در تعامل هستند؟
 4. مقیاس سایت در چه اندازه است؟
 5. آیا وب سایت قابلیت ارتقاء مدل و طراحی مجدد را دارد؟
 6. آیا سایت به راحتی پیاده سازی می شود؟
 7. آیا طرح ساختاری بی عیب دارد؟
 8. کاربران از چه ابزاری برای استفاده از وب سایت استفاده می کنند؟
 9. کاربران روی سایت چه کارهایی انجام میدهند ؟ فقط مطالعه می کنند، فیلم تماشا می کنند؟ کار می کنند؟ بازی می کنند و غیره؟

همه ما بر روی وب سایت هایی که دارای ساختاری مناسب نبوده است کار کرده ایم یا با طراحان و توسعه دهندگانی که نمی دانستند که چگونه باید ساختار وب را طراحی کنند همکاری کرده ایم. وقتی طراحان و توسعه دهندگان این سوالات را جدی نمی گیرند یا فقط می خواهند یک کاری را به سرعت و نا مرتب انجام دهند باعث می شوند وب سایت را جوری پیاده سازی کنند که قابلیت بهینه سازی و توسعه ، تغییر و به روز رسانی نداشته باشد. نکته واقعا مهم این است که وب سایت حالت سیال و معلق دارد. همیشه در حال رشد ، تغییر پیشرفت است دقیقا مانند تکنولورژی های ساخت و ساز ساختمان.این مهم است که مطمئن شوید ساختار سایت به درستی و با استحکام ساخته شده است که شما می توانید روی آن بخش های دیگه را پیاده سازی کنید و در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

بهتراز این باشید

ابتدا بهتر است سوال های مذکور در لیست بالا را در هنگام شروع پروژه جدید از خود بپرسید. البته برای تبدیل شدن به یک معمار وب خوب ، باید مجموعه ای از کارها را انجام دهید تا بهتر از اینی که هستید باشید و این موضوع به سادگی قبول یک نگرش یا فلسفه جدید برای طراحی و توسعه وب سایت به شمار می رود.

 1. به همه پروژه ها به یک دید نگاه کنید یعنی فرض کنید که همه پروژه ها پروژه ی مورد علاقه شما هستند.علایق شخصی خود را ندیده بگیرید.
 2. همیشه برای یادگیری روش ها و تکنولورژی های جدید در طراحی آماده باشید . از اطلاعاتی که یک من خاک روی انها نشسته استفاده نکنید.
 3. با افراد واقعا خلاق و نوآور کار کنید.
 4. از قبل برای انجام پروژه برنامه ریزی کنید و برای انجام آن زمان های واقع بینانه در نظر بگیرید.
 5. همیشه کار را تکمیل شده فرض کنید و نحوه استفاده کاربران از آن را تجسم کنید.
 6. در مورد انجام پروژه صبور باشید ، در مورد کارمندان یا حتی خودتان.
 7. عاشق کاری که انجام میدهید باشید و روی پروژه هایی کار کنید که می تواند افتخار آمیز باشند. اگر شما بتوانید آن علاقه واقعی را در کار پیدا کنید می توانید بهترین در کار خود باشید. همین حالا ایراد یکی از بخشها در پروژه اخیر خود را پیدا کنید و آن را به بهترین نحو ممکن اصلاح کنید. بگذارید افتخار از دست رفته کارتان دوباره به آن بازگردد.
 8. مسئول کارهای خود باشید، چه بد چه خوب.
 9. تشنه پیشرفت پروژه ها و کارتان باشید.
 10. چیز های جدید را همیشه امتحان کنید حتی اگر هنوز روش انجام انها ثابت نشده است.

معمار بزرگ فقط علاقمند به طراحی یک ساختمان زیبا و دلنشین که به عنوان یک اثر با گذشت زمان پایدار باقی بماند نیستند، آنها علاقمند به عقب راندن مرزها و محدودیت های دانش معماری برای طراحی ساختنمان های با شکوه و به میراث گذاشتن آنها برای مردم نیز هستند.

به عنوان یک طراح وب همه ما باید برای یک هدف نهایت تلاشمان را انجام دهیم . این تلاش نه فقط در راستای ساخت یک وب سایت بزرگ و خاطره انگیز در دنیای وب است بلکه باید در جهت خلق ایده های تازه طراحی، الگو های جدید ارائه نوآوری ها و شکستن مرزهای تکنولورژی باشد. باید برای دیگران میراث خوبی به جا بگذاریم. برای آنهایی که میبنند و درک می کنند کسانی که برای آنها کار می کنید یا با شما کار می کنند، دانش و فن آوری بهتری را به جا بگذاریم.

کار را جوری انجام ندهید که فقط آن را انجام داده باشید!

بعضی از روش طراحان وب به این صورت است که کار را فقط برای اینکه انجام داده باشند ، انجام میدهند. لازم به توضیح زیاد نیست که این ذهنیت، ذهنیت مناسبی برای معاری وب نیست.برنامه ریزی جلوتر، صبور بودن و تفکر در مورد مقیاس و نحوه اجرای آن خیلی مهم است و نکته کلیدی برای تبدیل شدن به یک معمار وب بزرگ، است.

برای دسترسی به مقالات بیشتر می توانید به بخش مقالات لیو سایت ساز مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

مشاوره و پشتیبانی: 66831109-021