یک وب سایت مدرسه در واقع یک سایت طراحی شده برای مدارس می باشد. بیشتر مدارس دارای مشخصه هایی هستند که مرتبط با خود آنها می باشد. و برخی از دانش آموختگام مدارس نیز دارای یک سری قابلیت هایی هستند که می توانند به مدرسه خود کمک کنند تا صاحب یک وب سایت خود شوند.

برخی از امکاناتی که یک وب سایت مدرسه باید داشته باشد عبارتند از :

 • نمایش پروژه های دانش آموزان
 • مهیا کردن اطلاعات مرتبط با تکالیف خانگی دانش آموزان و تمرین های آنها
 • هدایت مخاطبان به دیگر منابع مرتبط با مدرسه در سطح وب
 • مهیا کردن یک تالار گفتمان برای معلمان ، دانش آموزان ، مدیران و اولیا تا بتوانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.
 • معرفی کردن مدرسه و ارائه اطلاعات مهم در مورد مدرسه برای آن دسته از افرادی که اطلاعاتی در مورد مدرسه ندارند و یا آن دسته از افرادی که می خواهند در مورد مدرسه اطلاعات به دست آورند.
 • نشان دادن و اثبات اینکه مدرسه شما نسبت به دیگر مدارس امتیازات ویژه ای را دارد.
 • مهیا کردن یک بستر برای انجام فعالیت های آموزشی مدرسه
 • نشان دادن درس ها و اطلاعات مربیان و معلمان و کارکنان مدرسه

ساخت و نگهداری

راه های زیادی وجود دارد که یک مدرسه بتواند برای خود یک وب سایت ایجاد نماید. امروزه دست همگان برای ساخت و طراحی چنین سایت هایی کاملا باز است و شما می توایند به راحتی از طریق ابزارهای مختلف اقدام به ساخت سایت های مدرسه کنید که یکی از مهم ترین و رایج ترین آنها استفاده از سیستم های مدیریت محتوای سایت می باشد.

سیستم های مدیریت محتوا

در واقع یک سیستم مدیریت اطلاعات در سطح وب می باشد. این نرم افزار به معلمان و مدیران این قدرت را می دهد که پست هایی را به وب سایت انتقال دهند. آنها به وسیله نام کاربری و پسورد مختص به خود می توانند این کار را انجام دهند. سایت های مدرسه ای که به این صورت ساخته می شوند می توانند به سرعت رشد نمایند. بنابراین ساخت و انتشار محتوا توسط این سیستم های نرم افزاری کار بسیار راحتی می باشد.

[مرتبط : همه چیز در مورد سیستم مدیریت محتوا (CMS) ]

مزایای یک وب سایت حرفه ای مدرسه

شما دوست دارید که مدرسه شما از دیگر مدارس متمایز باشد. یکی از چیزهایی که می توانید با آن سایت خود را متمایز کنید این است که اجزای آن را به صورت هوشمندانه ای در کنار یکدیگر قرار دهید. کار کردن با سایت شما باید برای کاربران شما راحت باشد و معلمان و مدیران بتوانند به راحتی آن را پیمایش نمایند. همچنین ممکن است که شما مایل باشید تا اولیا دانش آموزان بتوانند نمرات فرزندانشان را مشاهده نمایند ، کلاس هایی که داشته اند را ببینند ، از برنامه هفتگی آنها باخبر باشند، از تعداد جلساتی که در کلاس ها غیبت داشته اند مطلع گردند و همچنین بسیاری از مسائل دیگر که می تواند مرتبط با دانش آموزان باشد. مدیران باید بتوانند تا تغییرات لازم را در زمان های لازم به سایت بدهند. زیرا آنها نیاز دارند که داده های خود را بروز رسانی کنند.

سایت شما نباید تنها برای کاربران آن قابل استفاده باشد بلکه تمامی کسانی که به بازدید سایت شما آمده اند باید بتوانند این کارها را انجام دهند و نهایت استفاده را از سایت شما داشته باشند. لوگو مدرسه شما باید به گونه ای جایگذاری شده باشد که بتوان آن را در تمامی صفحه های سایت مشاهده کرد. صفحات سایت شما باید شامل عکس ها ، فیلم ها و محتواهایی باشد که در عین جذاب بودن برای مخاطبان شما به کارها و فعالیت های انجام شده در سایت شما مرتبط باشد. بهتر است که سایت شما یک صفحه خبر نیز داشته باشد تا بتوانید نکات و خبرهای مهم در خصوص مدرسه خود را در سایت خود قرار داده و دیگران به محض ورود به سایت شما بتوانند آن را مشاهده نمایند.

نکته ای که در مورد این سایت ها وجود دارد این است که ساخت و طراحی آنها کار راحتی نمی باشد. بسیاری از مدیران تصور می کنند که یکی از کارکنان آنها در مدرسه می تواند به راحتی مدیریت سایت را برعهده داشته باشد اما باید گفت که این کار مشکل است. حتی با وجود اینکه سایت سازهای زیادی ذر سطح وب هستند که کار ساخت سایت را بسیار راحت کرده اند اما بازهم مدیریت این چنین سایت هایی برای یک نفر کار راحتی نمی باشد و کاری است که وقت زیادی را می طلبد. بنابراین وقتی که شما کار طراحی و نگهداری سایت را به یک شرکت قوی می سپارید برای شما بهتر خواهد بود.

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از یک شرکت حرفه ای جهت این کار این است که شما می توانید در وقت خود صرفه جویی زیادی را داشته باشید. به جای اینکه شما وقت کارمندان خود را در چندین ماه برای این کار از دست دهید بهتر است تا از یک شرکت بخواهید تا در عرض تنها دو یا سه هفته این کار را برای شما انجام دهد. از آنجایی که این شرکت ها کارشان طراحی چنین سایت هایی می باشد می توانند از شما سوالاتی را در خصوص طراحی انجام دهند که شاید شما تا به حال به آنها فکر هم نکرده باشید و این خود به شما کمک خواهد کرد که بتوانید یک سایت با امکانات کامل تری را در اختیار داشته باشید.

نکته دیگری که در مورد استخدام یک حرفه ای برای این کار وجود دارد بحث هزینه ها می باشد. اگر شما بخواهید خودتان اقدام به انجام چنین کاری کنید هزینه های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. زیرا شما این فرصت را از آنها خواهید گرفت که از ابتدا در مورد طراحی سایت شما کاری انجام دهند و به همین علت باید هزینه های زیادتری متحمل شوید تا سایتی را که خودتان نتوانسته اید تکمیل کنید را توسط آنها تکمیل کنید.

اگر شما یک مدرسه ای هستید که به دنبال ایجاد وب سایت هستید باید یک سری نکاتی را بدانید. اول اینکه شما باید سعی کنید که یک طراح یا شرکت طراحی سایت را پیدا کنید که در زمینه ساخت سایت های مدرسه تبحر وتجربه کافی را داشته باشد. همچنین این شرکت باید در مورد ساخت و طراحی سایت با شما همکاری لازم را داشته باشد و از نظرات شما در مورد ساخت سایت استفاده لازم را ببرد. زیرا هیچ چیز بدتر از این نیست که شما وقت و پول خود را صرف کاری کرده باشید که با خواسته نهایی شما تفاوت زیادی داشته باشد. برای این منظور شما باید شرکتی را انتخاب کنید که نمونه کارهای زیادی از آن را در این زمینه دیده باشید.

[مرتبط  : چگونه یک سایت مدرسه با وردپرس بسازیم]

همچنین شما باید از طراحانی استفاده کنید که خدمات ویژه ای به مشتریان داشته باشد و هر زمانی که شما به آنها نیاز داشته باشید در دسترس شما باشد. وقتی که شما با مشکلی در سایت خود مواجه می شوید آنها باید بتوانند مشکل شما را از طریق های مختلف حل نمایند. و شما نیاز دارید که بتوانید این مشکلات خود را به سرعت حل کنید تا وقفه ای در خدمت رسانی سایت شما ایجاد نگردد. و البته مهم تر از همه اینکه سایت شما باید از سرعت مناسبی در لود برقرار باشد و این یک فاکتور مهم می باشد.

نکات طراحی سایت های موثر مدرسه

طراحی سایت های موثر مدرسه

 1. قالب بندی

شما باید این اطمینان راحاصل کنید که اندازه فونت ها و رنگ های آنها به گونه ای هست که خواندن آنها برای مخاطبان شما کار راحتی باشد. شما باید از یک تم یا شمای خاص استفاده کنید که بتوانید آن را در تمامی صفحات سایت خود داشته باشید. یک نوع وحدت و یکپارچگی باید در طراحی شما در همه صفحات سایت وجود داشته باشد. همچنین سعی کنید تا این نوع از طراحی کاملا منحصر به فرد باشد و از قالب های آماده برای این کار هرگز استفاده نکنید. هر چه قدر منحصر به فرد تر باشید به برند مدرسه خود کمک کرده اید و می توانید بیشتر و بهتر در ذهن افراد جای داشته باشید.

 1. برد تکالیف خانگی

وب سایت شما باید این امکان را به معلمان بدهد که بتوانند مطالب جدید بیان شده در سایت را به صورت آنلاین در وب سایت خود قرار دهند. همچنین باید بتوانند تکالیفی را به صورت آنلاین برای انجام دادن توسط دانش آموزان قرار دهند. این کار به والدین کمک می کند تا در جریان تکلیف های قرار داده شده برای فرزندانشان قرار گیرند. و مزیت دیگر آن این است که دانش آموزانی که کلاسی را به هر دلیلی از دست داده اند بتوانند مطالب و محتواهای آن را دوباره بخوانند.

 1. لیست منابع مدرسه

لیستی از منابعی که شما باید در اختیار دانش آموزان قرار دهید را باید آماده کنید تا آنها بتوانند به این منابع دسترسی داشته باشند. شما باید امکان دریافت این فایل ها و منابع را در تمام طول سال در اختیار دانش آموزان قرار دهید.

 1. نمایش پروژه های انجام شده توسط دانش آموزان

شما می توانید کارها و پروژه های انجام شده توسط دانش آموزان نخبه خود را در سایت قرار داده تا هم برای وجه مدرسه شما تبلیغات گردد ، هم آن دانش آموزان احساس مهم بودن داشته باشند و هم اینکه برای دیگر دانش آموزان نیز انگیزه ای ایجاد گردد که آنها نیز میزان فعالیت های خود را افزایش دهند.

 1. منابع مرتبط با اولیا

شما میتوانید این امکان را به اولیا دانش آموزان بدهید که بتوانند منابعی مانند برنامه کلاس ها و اردوها یا سایر فعالیت های داشن آموزان خود را پیگیری نمایند.

 1. تقویم کلی آموزشی

شما باید حتما یک تقویم آموزشی مختص مدرسه داشته باشید و در ان انواع فعالیت های آموزشی ، ورزشی ، سخنرانی ها ، جلسات اولیا و مربیان ، گزارش های ماهانه یا ترمی مدرسه و دیگر مسائل را قرار دهید. و شما نباید هرگز بروز رسانی این تقویم و وقایع مرتبط با آن را فراموش کنید. همچنین باید بین تقویم و اخبار و اطلاعاتی که در سایت خود قرار می دهید نیز یک همخانی وجود داشته باشد.

 1. اطلاعات تماس

دسترسی به لیستی از معلمان ، مدیران و کارمندان مدرسه به همراه آدرس های ایمیل آنها از جمله مواردی می باشد که شما می بایست آنها را در سایت مدرسه خود دیده باشید. شما هرچه بیشتر بتوانید از طریق وب سایت خود والدین را درگیر کنید آنگاه میتوانید موفقیت بیشتری را درسایت خود بدست آورید.

 1. بخش فارغ التحصیلان

وقتی که شما مدیریت یک مدرسه دبیرستانی را برعهده دارید باید سعی کنید تا لیستی از دانش آموزان فارغ التحصیل در این زمینه را داشته باشید تا مردم بدانند که چه افرادی با چه نمراتی از دبیرستان شما فارغ شده اند. شما حتی می توانید این بخش را به عنوان یک تالار نیز ایجاد کرده و در آن از فارغ التحصیلان بخواهید تا تجارب خود در طول دوران مدرسه را با دیگر دانش آموزان به اشتراک قراردهند.

 1. گالری تصاویر

هیچ چیزی به اندازه گالری تصاویر نمی تواند سایت شما را شخصی تر کند . ویدئوها و چیزهایی که شما در این زمینه داشته اید همیشه می توانید برای مخاطبان و دانش آموزان جالب باشد و تجربه های خوبی را برای شما به همراه داشته باشد. شما می توانید اتفاقات مربوط به مدرسه و کلاس ها و وقایع دیگری که در مدرسه رخ داده است را به صورت عکس در آورده و آنها را در وب سایت به اشتراک قرار دهید.

[مرتبط : باید ها و نباید های گالری عکس در طراحی سایت ]

 1. ثبت نام آنلاین

شما می توانید این امکان را برای دانش آموزان و والدین آنها قرار دهید که بتوانند به صورت آنلاین خود را برای برنامه های اضافی ، اردوها و همچنین شرکت در همایش ها از طریق وب سایت مدرسه و ثبت نام آنلاین فراهم کنید. با نرم افزار ثبت در مدرسه ، این امکانات می تواند در سایت شما به صورت کاملا اتوماتیک انجام پذیرد.

 1. فروشگاه آنلاین

شما می توانید این پیشنهاد و امکان را برای سایت های مدرسه خود داشته باشید که از تی شرت مدرسه تا خرید بلیط برای همایش و مراسم های مختلف را در وب سایت مدرسه مدیریت کنید. همچنین می توانید کتاب های مرتبط را برای فروش در سایت مدرسه خود قرار دهید.

 1. ابزارهای درآمدزایی

شما می توانید از روش های مختلفی در سایت خود بهره ببرید و کمک هایی از سمت اولیا و یا از طریق جذب اسپانسر برای فعالیت های مدرسه داشته باشید. این کار می تواند به رشد سایت شما و همچنین افزودن امکانات جدید در مرور زمان کمک زیادی نماید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.