آیا تجارت کوچک شما همچنان بدون داشتن یک سایت در حال انجام فعالیت است؟ اگر چنین است شما باید گام در فناوری های امروزی بگذارید. مشتریان مدرن امروزی توقع دارند که برندهای مهم یک حضور آنلاین نیز داشته باشند. و بدون داشتن یک حضور آنلاین شما یک فرصت با ارزش برای تاثیرگذاری روی مشتریان جدید خود را از دست خواهید داد.

داشتن یک سایت با طراحی خوب می تواند همچنین یک راه خوب برای بازاریابی تجارت شما و رقابت با برندهایی باشد که در زمینه شما فعالیت می کنند. امروزه با وجود قیمت های مناسب و همچنین قالب های فراوانی که در زمینه طراحی سایت ایجاد شده است دیگر ساخت سایت اصلا کار سختی نمی باشد.

فرقی نمی کند که شما در حال ساخت یک سایت یا بازسازی مجدد آن هستید زیرا در این مقاله شما را با گام های مهم در طراحی سایت آشنا خواهیم کرد.

معین کردن هدف اصلی از طراحی سایت

یک سایت تجاری عموما فضایی است که به ارائه یک سری اطلاعات در مورد تجارت شما به مشتریان می باشد. اگر شما برنامه ای ندارید که از طریق سایت خود اقدام به درآمد زایی کنید و پرداخت هایی داشته باشید آنگاه کار زیادی برای ساخت سایت نخواهید داشت. اگر شما یک طراح سایت یا شرکت ارائه کننده خدمات وب هستید و می خواهید به مشتریان خود امکان پرداخت آنلاین را بدهید آنگاه نیاز است که یک سری سرویس های اضافی برای رسیدن به این هدف را نیز داشته باشید.

حتی اگر شما شرکتی هستید که فقط خدمات ارائه می کنید می توانید از یک فراخوانی برای اعمال در سایت تجاری خود استفاده کنید.

شما باید در مورد یک تجربه کاربری خوب نیز در سایت خود فکر کنید. و یک تجربه خود برای کسانی که اقدام به مشاهده سایت شما می کنند داشته باشید. یعنی باید یک سیستم پیمایشی خوب برای سایت خود داشته باشید. جایی که اهداف اصلی سایت شما و تمرکز شما در آنجا می باشد کاربران قادر خواهند بود تا به صورت کامل راحتی از سایت شما استفاده کنند.

تصمیم گیری در مورد نام دامنه

نام دامنه شما یکی از مهم ترین بخش های سایت شما می باشد. این همان آدرس url ای است که شما در اختیار کاربران خود قرار میدهید و اگر می خواهید کاری کنید که آنها دوباره به سایت شما بیایند باید آن را طوری انتخاب کنید که در ذهن افراد به خوبی جای گیرد. شما باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید آن را کوتاه انتخاب کنید این مهم ترین رکن در انتخاب نام دامنه می باشد.

همچنین شما باید در مورد انتخاب نام دامنه سطح بالای خود نیز تصمیم گیری کنید. این در واقع همان پسوندی است که بعد از نام دامنه شما وجود دارد. از آنجایی که بیشتر نام های با پسوند .com از قبل گرفته شده اند نیاز است که شما از دامنه های دیگر مانند .net  و .biz هم استفاده کنید.

بعد از اینکه نام دامنه خود را انتخاب کردید نیاز است که شما از آزاد بودن آن نام اطمینان حاصل کنید برای این کار می توانید از سرویس های رایگان اینترنتی مرتبط با این کار به نام WHOIS نیز کمک بگیرید.

[مرتبط : 8 اصل در انتخاب نام دامنه موثر ]

انتخاب یک میزبان وب

هر سایتی نیاز به یک میزبان دارد. یک سروری است که نیاز است تا همه داده های سایت شما در ان قرار داده شود. برای کسانی که تجارت کوچکی دارند داشتن یک سرور به صورت اختصاصی هزینه های زیادی را می طلبد که اصلا توجیه اقتصادی ندارد به همین دلیل شما باید از هاست های اشتراکی و کرایه ای استفاده کنید. بسته به میزان بودجه شما، می توانید گزینه های زیادی را برای انتخاب کردن داشته باشید. یک هاست اشتراکی ، با کمترین قیمت ، به این معناست که شما یک سرور را با چندین سایت دیگر به صورت مشترک استفاده می کنید.

وقتی که شما بخواهید از هاست های اختصاصی استفاده کنید آنگاه هزینه های شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. و این بدین معناست که شما به صورت کامل قدرت سخت افزاری آن سرور را دارید و نیاز نیست که با دیگران برسر استفاده از آن رقابتی داشته باشید.

اما وقتی که شما می خواهید یک میزبان را انتخاب کنید نباید فقط به قیمت آن توجه داشته باشید. بلکه این کارایی و همچنان میزان خدمات و پشتیبانی آن هست که باید آنها را مد نظر داشته باشید. زیرا همانطور که شما کم کم در آینده رشد خواهید کرد ممکن است به این نتیجه برسید که باید از هاست های دیگر نیز استفاده کنید و یا شاید هم نیاز باشد که شما از چندین میزبان برای سرویس دهی به مشتریان خود استفاده کنید.

[مرتبط : فاکتورهای مهم در انتخاب میزبانی وب ]

ساخت صفحات سایت

یک سایت خوب شامل صفحاتی به جز یک صفحه خانگی می باشد. شما باید صفحات دیگری را نیز داشته باشید که از طریق آن بتوانید جنبه های مختلف شرکت را در ان داشته باشید. شامل یک کاتالوگ جزئی از تمامی محصولاتی که دارید و یا یک بلاگ برای بروز رسانی محتواهای شرکت . یک صفحه تماس که مشتریان شما بتوانند به صورت مستقیم با شما ارتباط داشته باشند نیز از جمله مهم ترین صفحاتی است که شما باید در سایت خود داشته باشید. در این بخش شما باید اطلاعات تماس ، شماره تماس ها ، ادرس ، ایمیل ، فکس و هر گونه راه ارتباطی دیگر با مشتریان خود را نیز داشته باشید. علاوه بر آنها باید یک صفحه درباره ما نیز داشته باشید که افراد بتوانند یک سری اطلاعات کلی در مورد شرکت شما داشته باشند.

اگر تجارت شما هنوز یک لوگو مناسب ندارد، شما باید به فکر طراحی یک لوگو مناسب توسط یک طراحی و یا ایجاد آن توسط خودتان کنید. همچنین باید برای خود کارت های ویزیت و پروفایل های شبکه های اجتماعی نیز داشته باشید. این کار باعث می شود که مشتریان شما بتوانند به صورت سریعی شما و برند شما را در اینترنت شناسایی نمایند.

مهم ترین نکات ساخت صفحات حرفه ای برای سایت

ساخت صفحات حرفه ای برای سایت

  • داشتن صداقت در مورد فعالیت های شرکت

شما باید حوزه کاری شرکت را به صورت کاملا شفاف با مخاطبان خود به اشتراک قرار دهید. بازدیدکنندگانی که به سایت شما می آیند باید در همان ثانیه های ابتدایی ورودشان به سایت متوجه نوع کار شرکت شما شوند. یک متن مختصر و مفید بسیار بهتر از هزاران کلمه غیر مرتبط می باشد.

  • قرار دادن فراخوانی برای اعمال به صورت استراتژیک

قرار دادن دکمه های فراخوانی برای اعمال زمانی به شما کمک خواهد کرد که شما آنها در مکان هایی قرار دهید که افراد به دنبال پیدا کردن اطلاعات هستند نه اینکه شما آنها را در هر صفحه ای از سایت خود قرار دهید پس باید آنها را به صورت هوشمندانه استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی که شما صفحاتی دارید که در آن به شرح محصولات خود پرداخته اید آنگاه می توانید از یک دکمه "خرید" نیز استفاده کنید.

  • بهبود سرعت اتوماتیک

تا آنجایی که می توانید از این ابزارهای افزایش سرعت سایت استفاده کنید. اگر شما در حال استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا هستید آنگاه با نصب پلاگین های مناسب می توانید بسیاری از المان های سایت را در مرورگر کاربر کش کنید تا آنها هر چیزی را تنها همان دفعه اول دانلود کرده باشند.

[مرتبط : 5 راهکار ساده برای افزایش سرعت لود سایت ]

راه اندازی سیستم پرداخت (در صورت نیاز)

اگر چه این مرحله برای تمامی سایت های شرکتی نیاز نیست ، اما شرکتهایی که می خواهند از این روش استفاده کنند باید یک سیستم پرداخت الکترونیکی را به سیستم نرم افزاری تجارت الکترونیک خود متصل نمایند.

برخی از میزبانان وب به صورت توکار این قابلیت استفاده از درگاه پرداخت را برای شما فراهم کرده اند اما همه آنها این قابلیت را ندارند و شما باید در این مورد به درستی تحقیقاتی را انجام داده باشید.

تست و انتشار سایت

پیش از اینکه شما سایت خود را به صورت کامل در اینترنت منتشر کنید نیاز است که آن را در همه مرورگرهای دیگر مانند اینترنت اکسپلورر ، فایرفاکس ، سافاری و کروم تست کرده باشید. شما باید تمامی بخش های سایت خود را در این مرورگرها امتحان کنید که آیا به راحتی کار می کنند یا خیر. این کار بسیار ضروری می باشد که شما یک تجربه کاربری خوب برای مشتریان خود فراهم داشته باشید. البته ممکن است که این کار زمانگیر باشد اما نتیجه خوبی را برای شما به همراه خواهد داشت.

یکی دیکر از امکاناتی که شما باید از همان ابتدا در سایت خود داشته باشید استفاده از یک سیستم آنالیز می باشد. با نصب این سیستم پیش از انتشار نهایی سایت می توانید تمامی بخش های سایت ها ار از منظرهای مختلف بهبود بخشید. همچنین شما می توانید به کمپین های رقبای خود نیز توجه کرده ، آنها را مورد آنالیز قرار داده وسعی کنید که استراتژی های موفق آنان را زیر نظر گرفته و با بررسی درست و دقیق آنها یک استراتژی  بهتر و کار آمد تر با توجه به نیازهای سایت خود ایجاد نمایید.

در شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجوگر سایت خود را تبلیغ کنید

اگر تجارت شما هنوز پروفایل هایی در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک ، توییتر و لینکداین ندارد، شما باید سعی کنید به سرعت در این شبکه ها به نام تجارت خود صفحاتی را ایجاد کرده و لینک هایی به صفحه اول سایت خود در پروفایل های خود ایجاد نمایید. این بهترین راه برای افزایش تعداد مخاطبان شرکت شما می باشد. هر زمانی که شما وب سایت خود را بروز رسانی می کنید ، آن را در حساب های خود در شبکه های اجتماعی به روز رسانی کنید.

معرفی سایت خود به موتورهای جستجوگر نیز می تواند به شما تاحد زیادی کمک نماید. شما برای این کار نیاز به یک استراتژی سئو قوی دارید. آماده سازی یک تگ عنوان ، متا دیسکریپشن و همچنین سیستم طبقه بندی url های سایت می تواند در بهبود رتبه سایت شما بسیار کمک کند. همچنین می بایست که شما در مورد کلمات کلیدی سایت خود به درستی فکر کنید و بر روی برنامه ریزی داشته سعی کنید جایگاه سایت خود را در این نوع از کلمات افزایش دهید.

[مرتبط : بهینه سازی رتبه سایت با شبکه های اجتماعی ]

نگهداری از سایت

شما برای اینکه بتوانید کاری کنید که کاربران دوباره به سایت شما بیایند نیاز است که سایت خود را به صورت مکرر با معرفی محصولات جدید و پیشنهادهایی به مشتریان بروز نگه دارید. و اینکه شما باید به صورت مکرر میزبان وب خود را بررسی کنید که آیا از آخرین نسخه آن میزبان در حال استفاده کردن باشید. اگر شما خودتان فرصت کافی برای این کار را ندارید نیاز است که مدیریت سایت خود را به یک فرد مطمئن بسپارید.

راه اندازی یک سایت برای تجارت یک سرمایه گذاری با سرمایه کم می باشد. و تا زمانی که شما بتوانید محتواهای جدید و بروز را به سایت خود اضافه کنید نیازی نیست که نگران سایت خود باشید.

نکات بهبود وضعیت سایت

  • برند سازی : قبل از اینکه شما بخواهید وب سایت خود را ایجاد نمایید نیاز است که شرکت شما برند خود را مطرح کرده باشد. و پس از آن برای شما یک نیاز است که بتوانید یک حضور فعال در سطح وب داشته باشید تا مشتریان شما بتوانند شما را راحت تر پیدا کرده و همچنین از طریق جستجوهای اینترنتی در معرض دید مشتریان بیشتر نیز باشید. یکی از بهترین کارها این است که شما یک تحقیق بازاریابی انجام دهید تا متوجه شوید که مردم دوست دارند در سایت شما چه چیزهایی را مشاهده نمایند. همچنین با مشاهده سایت های رقیب و امکانات آنها نیز می توانید میزان کیفیت سایت خود را بهبود بخشید.
  • سادگی : سادگی در طراحی سایت کلید جذب مشتریان به صورت همیشگی در طراحی سایت می باشد. طراحی درست سایت شما می تواند بیانگر کاری باشد که شما در تجارت خود می توانید به خوبی از عهده آن بربیایید.
  • تصویر سازی : وقتی که شما تصمیم می گیرید که چه نوع عکس هایی را در سایت خود قراردهید باید 5 جنبه برای انتخاب های خود متصور باشید. منظور ، شماتیک بودن ، ارتباط داشتن ، وابسته به زمان نبودن و منحصر به فرد بودن. شما باید عکس هایی را از شرکت یا کارمندان شرکت که در حال کار در شرکت هستند داشته باشید. همچنین برای شرکت ها مهم است که وقتی از عکس استفاده می کنند در آن نکات مربوطه به قوانین کپی رایت را هم رعایت نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید به صفحه لیوسایت ساز مراجعه کرده و یا با شماره 66831109-021 تماس حاصل کنید.